8 i 9 maja w Zabrzegu odbyły się zawody lekkoatletyczne najlepszych szkół podstawowych w powiecie i rejonie, na których nasza reprezentacja szkoły zdobyła brązowe medale. I tak w czwórboju lekkoatletycznym dziewczęta z szkoły z Bestwiny wywalczyły trzecie miejsce w powiecie, a w trójboju chłopcy też trzecie w rejonie. Jeszcze raz wielkie gratulacje dla medalistów z Bestwiny.
Aktualności
Piękne sukcesy naszych Lekkoatletów
Ryszard Krywult reprezentował naszą szkołę na największej imprezie naukowej w Polsce!
Z dumą informujemy, że Ryszard Krywult, uczeń Szkoły Podstawowej w Bestwinie, wziął udział w 28. Pikniku Naukowym Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia — największym wydarzeniu popularyzującym naukę w Polsce. Reprezentując powiat bielski, Ryszard razem ze swoim kolegą z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach przygotował pokaz, który przyciągał tłumy odwiedzających.
Podczas Pikniku, którego tegorocznym hasłem przewodnim był „Kosmos”, chłopcy zaprezentowali doświadczenie pokazujące, jak zwykła herbata zmienia kolory w zależności od pH. Dzięki ich pokazowi odwiedzający mogli zobaczyć, jak napar przyjmuje barwy przypominające kosmiczne mgławice — wszystko za sprawą chemicznych reakcji.
— „Najbardziej podobało mi się to, że dzieci i dorośli byli naprawdę zaskoczeni efektem. Pytali nas, jak to działa i czy mogą spróbować sami. To było super uczucie!” — opowiadał z entuzjazmem Ryszard.
Młodzi naukowcy nie tylko prezentowali eksperymenty, ale również tłumaczyli zasady działania wskaźników chemicznych w sposób prosty i zrozumiały dla każdego, niezależnie od wieku. Ich pokaz idealnie wpisał się w kosmiczny temat wydarzenia, łącząc chemię z pięknem zjawisk astronomicznych.
Opiekunem naukowej przygody chłopców była pani Magdalena Jasińska.
Udział Ryszarda w Pikniku Naukowym to dla naszej szkoły ogromny powód do dumy. To także dowód na to, że nauka może być fascynującą przygodą, która rozwija pasje i otwiera nowe horyzonty.
Gratulujemy Ryszardowi i życzymy mu dalszych sukcesów na naukowej ścieżce!
SPORTOWY TYDZIEŃ I KOLEJNE SUKCESY
W dniu 7 maja, reprezentacja dziewcząt ze szkoły podstawowej w Bestwinie (zwycięska szkoła w etapie gminnym), wystartowała w Szkolnych Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnych Zawodach Lekkoatletycznych w Zabrzegu. Zawodniczki mogły wykazać się w takich konkurencjach jak: skok w dal, pchnięcie kulą, bieg na 100 m., bieg na 300 m., oraz w biegach na 600 m.
I tym razem przyjechaliśmy w medalami:
I m – 300 m.- Maria Gwóźdź, III m – 300 m- Kornelia Bardzińska, III m- skok w dal Walentyna Kopeć.
Gratulacje
Agnieszka Dutka
SPORTOWE SUKCESY DZIEWCZĄT Z BESTWINY
W dniu 6 maja reprezentacja dziewcząt z klas 7- 8 reprezentowała szkołę w Szkolnych Mistrzostwach Powiatu Igrzysk Młodzieży w piłce nożnej. Po wielu emocjach i sportowej walce zawodniczki zdobyły I miejsce, tym samym awansując na etap rejonowy do Milówki. W tym samym dniu odbyły się również rozgrywki na tym samym etapie w kategorii dzieci z klas 4-6 i tutaj również zawodniczki przyjechały z medalami, tym razem z brązowymi.
Gratulacje
Agnieszka Dutka
VI edycja konkursu InstaLogik 2024/2025
Dnia 4 kwietnia ogłoszono wyniki trwającego od października ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego InastaLogik dla uczniów klas 4-8 SP. Jest on realizowany w całości on-line. Konkurs objęty jest honorowy patronatem przez Minister Edukacji oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego a Patronem Konkursu jest Olimpiada Informatyczna Juniorów. Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w trzyetapowym konkursie. Należy dodać, że uczniowie samodzielnie zmagali się już od kilku miesięcy z ciekawymi, ale jakże wymagającymi zadaniami konkursowymi w swoim wolnym czasie (zazwyczaj była to sobota). Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom podjęcia trudu i wysiłku oraz chęci wykonywania dodatkowej aktywności podnoszącej kompetencje matematyczno-informatyczne.
W szczególności gratulacje należą się naszym 11 uczestnikom nagrodzonym tytułem Laureata lub Finalisty:
Zuzanna Honkisz – zdobywczyni tytułu: Laureata I miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas VIII oraz najlepszy wynik w powiecie bielskim
Kinga Korzeniowska – zdobywczyni tytułu: Laureata II miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas IV oraz najlepszy wynik w gminie Bestwina
Nikodem Korzeniowski – zdobywca tytułu: Laureata II miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas VI oraz najlepszy wynik w powiecie bielskim
Ryszard Krywult – zdobywca tytułu: Laureata III miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas VII.
Amelia Nikiel– zdobywczyni tytułu: Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas IV
Piotr Kołodziej – zdobywca tytułu: Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas IV
Natalia Piętka – zdobywczyni tytułu: Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas V oraz najlepszy wynik w gminie Bestwina
Tomasz Szewczyk – zdobywca tytułu: Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas V
Zofia Pelc – zdobywczyni tytułu: Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas VI
Patryk Piętka – zdobywca tytułu: Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas VIII
Martyna Lejkowska – zdobywczyni tytułu: Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas VIII
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za włożoną pracę, wytrwałość i wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły!
Opiekunowie konkursu: Agnieszka Gutka, Aneta Pasierbek, Barbara Gonek
5
Płatność za obiady
Płatność za obiady za kwiecień 2025 r. wynosi: 108 zł.
Wpłat należy dokonywać do 10.05.2025 r. na konto Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bestwinie o numerze:
19 8453 0002 0000 4662 2000 0080, w tytule przelewu proszę podać: imię i nazwisko dziecka oraz klasę, a w polu ”odbiorca przelewu” należy wpisać: ZSP Bestwina
Prosimy o zgodne i terminowe wpłaty.
Płatność za przedszkole
Termin płatności za kwiecień 2025 r. upływa 10.05.2025 r.
Proszę dokonywać wpłat na konto Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bestwinie o numerze: 19 8453 0002 0000 4662 2000 0080. W tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko dziecka oraz grupę. Prosimy o terminowe i zgodne wpłaty. Potwierdzenia będą do odbioru u wychowawców grup od 11.05.2025 r.
Uroczysta akademia z okazji ustanowienia Konstytucji 3 Maja
- 6
Tydzień Świadomości Autyzmu – razem dla zrozumienia i akceptacji
W dniach 8–15 kwietnia 2025 r. nasza szkoła wypełniła się niebieskim kolorem, empatią i wspólnym działaniem w ramach Tygodnia Świadomości Autyzmu. To był czas pełen inspirujących spotkań, zaangażowania i budowania zrozumienia wokół neuroróżnorodności. Uczniowie klas 7a i 8a, pod opieką p. Agnieszki Dutki oraz p. Artura Ścisłowskiego, wzięli udział w Biegu Świadomości Autyzmu – wydarzeniu, które połączyło aktywność fizyczną z ważnym przesłaniem. Wysiłek i zaangażowanie zostały nagrodzone medalami – symbolem solidarności i wsparcia. Młodsze klasy – 4a, 4b i 4c – uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych i sensorycznych, które poprowadziły p. Sonia Szalbot oraz p. Justyna Juraszek. Dzięki uczennicom z klasy 7b: Aleksandrze Mróz, Marii Gwóźdź, Karolinie Korczyk, Mai Lasocie i Kornelii Bardzińskiej – zajęcia przebiegły w serdecznej, wspierającej atmosferze. Dzięki współpracy z Samorządem Uczniowskim uczniowie klas I–VIII przygotowali piękne plakaty pod hasłem „Neuroróżnorodność – każdy z nas jest wyjątkowy”. Nie zabrakło również „dnia na niebiesko”, w którym kolorem stroju wyraziliśmy jedność i akceptację. W gabinecie pedagoga i psychologa odbywały się przerwy sensoryczne mające na celu rozwijanie empatii oraz możliwość doświadczenia trudności osób z niepełnosprawnością. Na korytarzu pojawiła się specjalna gazetka oraz na tablicy wirtualnej materiały edukacyjne, które przybliżają tematykę autyzmu. Odbyły się także profilaktyczne lekcje przedmiotu, które pomogły uczniom lepiej zrozumieć świat osób w spektrum autyzmu.
Poniżej znajduję link tablicy wirtualnej zawierającej fotorelacje:
Dziękujemy Radzie Rodziców oraz Pani Dyrektor Angelice Gościk za sfinansowanie medali. Dziękujemy również uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i serce włożone w ten wyjątkowy tydzień. Razem tworzymy szkołę otwartą, wspierającą i pełną zrozumienia.
Pedagog Sonia Szalbot, Psycholog Justyna Juraszek
Wyniki II Edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Na Szczycie" im. Mietka Krzaka
"School of rock"
W dniu 3 kwietnia klasy szóste naszej szkoły wraz z wychowawcami udały się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na musical pt. ,,School of rock". Z niecierpliwością czekaliśmy na to wydarzenie kilka miesięcy, ponieważ musical wydawał się być bardzo ekscytujący i zupełnie inny niż przedstawienia, które mogliśmy zobaczyć dotychczas. Spektakl odbył się w godzinach wieczornych. W przedstawieniu udział wzięli zarówno dorośli aktorzy jak i dzieci. Na uwagę zasługuje również fakt, że muzyka była grana na żywo. Spektakl był wspaniały! Opowiadał o ekscentrycznym nauczycielu, który wraz z uczniami prestiżowej szkoły założył zespół rockowy. Aktorzy świetnie śpiewali i grali, a muzyka była bardzo energetyczna. Najbardziej podobały nam się występy grających dzieci oraz zwariowane pomysły głównego bohatera. Przedstawienie zakończyło się gromkimi brawami całej widowni. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem talentu wszystkich artystów. Po zakończeniu spektaklu udaliśmy się do autokaru. W drodze powrotnej dzieliliśmy się naszymi wrażeniami i wspominaliśmy najciekawsze momenty przedstawienia. Do szkoły dotarliśmy około godziny 22:00, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i pełni pozytywnej energii. Wycieczka do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl ,,School of rock" była bardzo udana i dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Była to wspaniała okazja do obcowania z kulturą i sztuką teatralną.
Lena Wojtyła z kl. 6 a
Dzień Kolorowej Skarpetki
W dniu 21.03.2025 roku obchodziliśmy w szkole Dzień Kolorowej Skarpetki - z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie przyszli do szkoły w skarpetkach nie do pary, a klasa 2a uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych, promujących akceptację i tolerancję.
Agata Piskorczyk i Martyna Koszeluk
Wesołych Świąt Wielkanocnych
Niech ten czas obfituje w radość, spokój oraz miłość, a serca wypełnią się nadzieją i optymizmem na przyszłość.
Święto Liczby Pi: Matematyka, sztuka i zabawa
Dnia 14 marca 2025 roku w naszej szkole odbyło się coroczne Święto Liczby Pi, które miało na celu uczczenie jednej z najbardziej fascynujących liczb w matematyce – liczby π (pi). Wydarzenie to miało charakter edukacyjny i rozrywkowy, angażując uczniów w różnorodne aktywności związane z tą niezwykłą liczbą.
Przygotowania do Święta Liczby Pi rozpoczęły się od dekorowania szkoły. Cała szkoła została ozdobiona
w matematyczne motywy, nawiązujące do liczby Pi. Na korytarzach pojawiły się plakaty przedstawiające symbole matematyczne, a także liczby Pi w różnych formach.Na korytarzach szkoły pojawiły się także gazetki edukacyjne. Gazetki zawierały informacje o liczbie Pi, jej zastosowaniach w matematyce oraz ciekawostki historyczne, takie jak pierwszy zapis liczby Pi przez starożytnych Egipcjan, czy późniejsze próby jej obliczenia. Jedna z gazetek była poświęcona na przykład liczbie miejsc po przecinku liczby Pi, które zostały obliczone na przestrzeni wieków – od pierwszych prób po współczesne technologie umożliwiające obliczenie miliardów cyfr. Inna gazetka prezentowała wykorzystanie liczby Pi w sztuce, architekturze i przyrodzie, podkreślając jej obecność w najróżniejszych dziedzinach życia.
Jednym z najbardziej kreatywnych elementów Święta Liczby Pi była wspólna praca uczniów w formie parkietażu, czyli układanki z użyciem symbolu liczby pi. Uczniowie podczas przerw pracowali z wielkim zaangażowaniem kolorując symbole liczby Pi (dobrą motywacją były mini słodkości). Uczennice klasy 7 układały parkietaż z kolorowych symboli Pi. Efekt końcowy stanowił piękny, matematyczny obraz, który zdobił korytarz na II piętrze. Obraz, który można wykonywać w nieskończoność… pewnie wrócimy do niego w przyszłym roku, fajne by było zrobić większy.
W trakcie dnia starsi uczniowie uczestniczyli w specjalnych lekcjach poświęconych odkrywaniu liczby Pi. Lekcje te były prowadzone w formie warsztatów, na których omawiano zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty liczby Pi. Uczniowie rozwiązywali zadania związane z obliczaniem obwodów okręgów, a także przeprowadzali eksperymenty mające na celu lepsze zrozumienie tej liczby.
Realizowane były również różne projekty w zależności od grupy wiekowej, i tak uczniowie odpowiadali na pytanie „Czy jesteś jak Pi?”, tworzyli miasto Pi oraz spiralę kawałka liczby pi.Święto Liczby Pi było wspaniałą okazją do zabawy i nauki. Uczniowie mieli szansę na głębsze zrozumienie matematyki w kontekście codziennego życia, a także na aktywne uczestnictwo w różnorodnych zadaniach i projektach. Wydarzenie okazało się nie tylko edukacyjne, ale i pełne radości oraz entuzjazmu, a uśmiechy na twarzach uczestników świadczyły o tym, że liczba Pi może być naprawdę inspirująca.
Aneta Pasierbek
Warsztaty Origami dla dzieci i rodziców.
W dniu 12 marca 2025 roku z okazji Dnia Kobiet odbyły się po raz kolejny warsztaty plastyczne z udziałem dzieci i rodziców. Podczas dwu i półgodzinnych zajęć małe i duże panie wykonywały kwiaty z krepiny i wstążki papierowej. Dzieci rozwijały swoje pasje plastyczne, a mamy cieszyły się wspólnym czasem ze swoimi pociechami Zajęcia były świetnym sposobem na odstresowanie się, oderwanie się od obowiązków domowych.
Pierwsze warsztaty odbyły się 18 grudnia 2024 roku. Uczestnicy tworzyli ozdoby bożonarodzeniowe metodą origami. Wspólnie składaliśmy przestrzenne formy z kartek papieru (origami modułowe), złożone razem stworzyły nam kręciołka, który można było powiesić na choince. Origami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. ori) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwolą nam wykreować pożądany kształt. Sztuka ta pozwala tworzyć m.in. papierowe figury roślin i zwierząt, przedmioty nawiązujące do poszczególnych pór roku, a także akcesoria zakorzenione w japońskiej tradycji.
Origami to świetny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu.
Organizator i prowadzący warsztaty – Agnieszka Gutka
Mamy medal...
W dniu 18 marca odbyły się powiatowe zawody z piłki siatkowej dziewcząt, które miały miejsce na hali sportowej w Kozach. Zawody przebiegały na bardzo wysokim poziomie i mogliśmy zobaczyć piękne akcje, trudne zagrywki i wielkie serce zostawione na boisku.
Nasza reprezentacja w składzie: Maja Płoskonka, Lena Słowiak, Justyna Klimczak, Maria Gwóźdź, Aleksandra Mróz, Wiktoria Kulesza, Kornelia Bardzińska, Zuzanna Karkut zdobyły 3 miejsce.
Gratuluje zawodniczką i dziękuje za walkę na boisku.
Agnieszka Dutka
Rekrutacja do przedszkola i klasy pierwszej na rok szkolny 2025/2026
Płatność za przedszkole
Termin płatności za przedszkole za luty 2025 r. upływa 10.03.2025.r.
Proszę dokonywać wpłat na konto Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bestwinie o numerze:
19 8453 0002 0000 4662 2000 0080, w tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko dziecka oraz grupę.
Prosimy o terminowe i zgodne wpłaty.
"Magia Czarownicy"
11 lutego klasy 1-3 brały udział w przedstawieniu "Magia Czarownicy" - bajka muzyczna w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru Iluzji". Przedstawienie odbyło się w Bielskim Centrum Kultury im. M. Koterbskiej w Bielsku -Białej. Wszystkim bardzo się podobało.
Dzień Bezpiecznego Internetu
W dniu 11 lutego z okazji DBI uczniowie na lekcjach informatyki brali udział w niecodziennych zajęciach. Klasy starsze uczestniczyły w kursach na platformie Bezpieczni w sieci. Tematyka kursów była różna: Higiena cyfrowa, nadużywanie Internetu i nowych technologii, Cyfrowe ślady i wizerunek online czy Cyberprzemoc w szkole. Każdy kurs kończył się testem, chętnie rozwiązywanym przez uczestników. Klasa 6 brała udział w lekcji online organizowanej przez Fundację Warszawskiego Instytutu Bankowości "O cyfrowym dobrostanie". Klasy młodsze zagrały w grę edukacyjną Asy Internetu. W trakcie gry dzieci zmagały się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczyły się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie. Uczniowie zobaczyli także wiele animacji na temat bezpieczeństwa w sieci.
1
Archiwum Aktualności