• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

• Choć taka perspektywa jest kusząca, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych.

Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO przypada 21 lutego i został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace (albo – jeśli wolicie dawniejszą wersję – w Dakce), która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Warto przypomnieć, jak do tego doszło. W 1947 r. Indie przestały być kolonią brytyjską, niepodległość uzyskał też Pakistan, a tereny Bengalu (na których znajdowała się Dhaka) zostały podzielone pomiędzy te dwa państwa. W 1948 r. rząd pakistański ustanowił język urdu jako jedyny język urzędowy, co spowodowało protesty społeczności zamieszkującej wschodnią część Bengalu  i w większości mówiącej po bengalsku (język ten liczy prawie 200 mln użytkowników!). Wobec rosnących napięć etnicznych i powszechnego niezadowolenia z nowego prawa rząd zakazał publicznych zgromadzeń i wieców. Studenci uniwersytetu w Dhace i inni polityczni aktywiści odrzucili nowe prawo i zorganizowali protest 21 lutego 1952 r. Szacuje się, że tego dnia na ulice Dhaki wyszło prawie 30 tys. osób. W wyniku starć z policją zginęło pięciu studentów, wiele osób zostało rannych. Śmierć młodych ludzi wyzwoliła tak powszechny i silny opór obywatelski, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego.

Źródło:

[B. Umar, The Emergence of Bangladesh. Class Struggles in East Pakistan (1947–1958), Oxford 2004].

• Anioły są wśród nas!

• Dnia 13 stycznia 2024 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Naszą szkołę wypełniły anielskie pióra i niebiańska atmosfera. W tym dniu odbył się koncert podsumowujący ogólnopolski projekt edukacyjny Aniołkowe Granie. W koncercie wzięli udział artyści z przedszkola w Bestwinie, Bestwince, chór Cantata, laureaci gminnego konkursu recytatorskiego, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Mała Bestwina oraz wspaniali instrumentaliści z naszej szkoły. Podczas tej uroczystości gościliśmy podopiecznych Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach- Dziedzicach. Czuwał nad nami anioł, a publiczność, która wypełniła salę po sam balkon, chętnie włączyła się w gromki śpiew kolęd. Dziękujemy Pani Dyrektor naszej szkoły oraz wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali występy uczniów jak również włączyli się w ten wspaniały projekt nie szczędząc pomocy w organizacji koncertu.

Więcej o Aniołkowym Graniu w linku poniżej, zachęcamy do zapoznania się z tą inicjatywą.

• Ach cóż to był za bal .....

• Barwne stroje, wesoła muzyka, tańce i uśmiechy na twarzach sprawiły, że wszyscy bawili się doskonale na balu karnawałowym w naszej szkole. Dziękujemy Panu Sierackiemu za oprawę muzyczną oraz Panu Korczykowi za zdjęcia.