Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składamy życzenia pięknych
i niezapomnianych chwil w gronie rodziny.
Niech przyniosą one radość i wzruszenie
oraz wzajemną życzliwość i optymizm w Nowym Roku 2025.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSP w Bestwinie

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składamy życzenia pięknych
i niezapomnianych chwil w gronie rodziny.
Niech przyniosą one radość i wzruszenie
oraz wzajemną życzliwość i optymizm w Nowym Roku 2025.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSP w Bestwinie
Dnia 22 grudnia po raz szósty można było skorzystać z oferty Bestwińskiego Parafialnego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Przy kościele Wniebowzięcia NMP ludzie dobrej woli zgromadzili na straganach wyroby rękodzielnicze, produkty żywnościowe, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne i wiele innych atrakcyjnych towarów. Dochód przeznaczono na pomoc dla braciszka uczniów naszej szkoły Oliwiera Korczyka, cierpiącego na wiele schorzeń wymagających kosztownej rehabilitacji. Chłodny dzień rozgrzewał nie tylko pyszny barszcz i grochówka, ale także gościnny występ gminnej orkiestry dętej.
Składamy ogromne podziękowania wszystkim darczyńcom oraz Radzie Rodziców naszej szkoły za organizację wypieków na potrzeby jarmarku.
Zebrano kwotę 42 700 zł.
Dziękujemy!
Magdalena Wodniak- Foksińska
20 grudnia 2024 roku w naszej szkole mieliśmy okazję wspólnie kolędować i uczestniczyć w jasełkach. Uroczystość przygotowana została przez uczniów klas 8 z Panią Agnieszką Dutką i Panią Magdaleną Sierant oraz chór Cantata pod batutą Pani Magdy Wodniak- Foksińskiej. O dekorację zadbała Pani Magdalena Sierant i Pani Magdalena Wodniak-Foksińska, stroje przygotowała Pani Dorota Surowiak. Cudowne chwile spotęgował występ taneczny przygotowany przez uczennice klas pierwszych wraz z Panią Marią Drewniak.
Na spotkaniu kolędowym obecna była Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Angelika Gościk oraz Panie Wicedyrektorki, Pani Katarzyna Kupper i Pani Iwona Legutko-Pala, nauczyciele oraz uczniowie.
W czasie świątecznego spotkania wspólnie z chórem śpiewaliśmy kolędy. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczniom, którzy zostali laureatami w konkursach i zajęli najwyższe miejsca w zbiórce żołędzi.
„Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia, przenieśliśmy się myślą i sercem do małego miasteczka Betlejem i radowaliśmy się z narodzin Jezusa snując głębokie refleksje nad cudem Świętej Nocy.”
Monika Ptaszek - Płachta
W dniach od 6 do 7 grudnia młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie-wolontariusze Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża-dzielnie zapraszali gości sklepu Lewiatan, by dzielili się darami na zbliżające święta dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszej Gminy. To były dwa dni cudów i wielkich serc. Zebraliśmy 16 koszy pełnych żywności, które trafią do 11 rodzin. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnego rekordu. Dziękuję również za poświęcony czas moim uczniom. Jesteście wspaniali.
Z każdej klasy wyłoniono trzech zwycięzców, uczniowie zajęli kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Każdy uczeń dostał nagrodę - kubeczek oraz pisaki, kredki oraz dyplom. Na zdjęciach widzimy uczniów z każdej klasy z nagrodami i dyplomami. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Serdecznie zapraszamy codziennie w godz.6.30-17.00 do piątku 20.12.2024 r. Dochód będzie przeznaczony na potrzeby przedszkola. Dziękujemy za każdą zakupioną rzecz.
Niech dobro płynie 💕
Iwona Pala-Legutko
Dnia 23 listopada 2024 roku odbył się I etap- gminny, przesłuchań XXIV Diecezjalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. Na scenie pojawiło się 320 dzieci ze wszystkich placówek oświatowych naszej gminy. wielkie emocje, wzruszenie i ogromne serce dla naszej ojczyzny wyśpiewali najpiękniej jak potrafią uczniowie od przedszkolaków po uczniów klas 8-smych. Nagrody przeglądu ufundował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Bestwinie, a Nagrodę Grand Prix Wójt Gminy Bestwina dr Grzegorz Boboń. Dekorację sali wzbogaciły maki-symbol patriotyzmu, waleczności i odwagi bohaterów, którzy ofiarowali nam wolność. Obyśmy zawsze, z gromkim śpiewem na ustach szanowali ich trud. Pieśń patriotyczna, historyczna i wojskowa to pamięć o trudnych czasach ale wielkich ludziach. Pamiętać należy, bo wolność jest nam zadana.
Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się soliści i zespoły zdobywający I miejsce w swoich kategoriach:
Klasy 1-3 solo duet
Paweł Ślosarczyk i Patryk Kapustka ( Bestwina)- utwór: O mój rozmarynie
Klasy 1-3 SP Chóry
Mali Patrioci (Bestwina) – utwór: Biały krzyż
Klasy 4-6 SP Solo, Duet
Tola Górny (Bestwina) – utwór: Godzina W – także GRAND PRIX Przeglądu
Klasy 4-6 SP Chóry
Cantata (Bestwina) – utwór: Pieśń Kronika
Dziękuję wszystkim wykonawcom, nauczycielom, gościom oraz wspaniałej publiczności za to piękne świadectwo miłości do naszego kraju.
Magdalena Wodniak- Foksińska
Termin płatności za październik 2024 r. upływa 10.11.2024 r.
Proszę dokonywać wpłat na konto Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bestwinie o numerze: 19 8453 0002 0000 4662 2000 0080. W tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko dziecka oraz grupę. Prosimy o terminowe i zgodne wpłaty. Potwierdzenia będą do odbioru u wychowawców grup od 1.11.2024 r.
Drodzy rodzice, kochani Uczniowie.
Wspierając ideę zastępczego rodzicielstwa po raz kolejny nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Aniołkowe Granie. W tym roku zbiórka darów jest organizowana na rzecz podopiecznych Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny Przystań i Ostoja w Pszczynie. Wszystkie szczegóły ujęte są na plakacie. wierzymy, że ponownie w czynie popłynie kolęda ludzi dobrej woli, a Ci, którym ta najpiękniejsza miłość rodzicielska nie jest dana poczują moc ludzkiej empatii i troski.
Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie. W związku z organizacją VI Parafialnego Bestwińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego dnia 22 grudnia 2024 r., z którego dochód będzie przeznaczony na leczenie braciszka uczniów z naszej szkoły i przedszkola- Oliviera Korczyka, zwracamy się z prośbą do rodziców o upieczenie dwóch ciast na klasę bądź grupę przedszkolną. Zachęcamy także do podzielenia się rękodziełem, przetworami, ręcznie wykonanymi dekoracjami świątecznymi. Dary oraz wypieki prosimy składać dnia 21 grudnia 2024 r. - sobota od godziny 17:00 w salkach katechetycznych przy kościele parafialnym w Bestwinie. Rękodzieło można przekazać także P. Magdalenie Wodniak- Foksińskiej do świetlicy.
Prosimy o zgłoszenie wychowawcom chętnych do wypieku ciast.
Z góry dziękujemy za zaangażowanie w pomoc na rzecz Oliviera, wierzymy, że ludzie dobrej woli i tym razem nie zawiodą.
Do dnia 22 listopada trwała zbiórka dla kotek i ich kociąt z przytuliska w Katowicach. W akcję zaangażowało się wielu rodziców i dzieci. Dzięki Wam oraz moim wolontariuszom udało się zebrać niebagatelną ilość darów: 231 saszetek karmy mokrej, 328 podkładów, 4 opakowania żwirku, 18 dużych paczek karmy suchej, 38 puszek karmy mokrej, Legowisko.
Z całego serca DZIĘKUJEMY
Oliwia Sobieska
Z serca dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz wolontariuszom zbiórki Dzieło Nowego Tysiąclecia z okazji obchodów XXIV Dnia Papieskiego pod hasłem Ewangelia cierpienia. Na rzecz zdolnej młodzieży z ubogich rodzin wraz ze zbiórką przy kościele parafialnym w Bestwinie zebraliśmy kwotę 5951 zł. Jesteście wspaniali🤍.
Magdalena Wodniak-Foksińska
Wielkie serce kierujemy w stronę wszystkich wspaniałych uczniów i rodziców za dary na rzecz poszkodowanych w kataklizmie tegorocznej powodzi. Dary zostały przekazane potrzebującym na terenie naszej gminy.Dobro się mnoży🩵. Magdalena Wodniak-Foksińska.
W naszej szkole zorganizowano akcję charytatywną dla Fundacji Iskierka. Jej celem było zebranie różnego rodzaju artykułów plastycznych oraz zestawów kreatywnych potrzebnych do prowadzenia twórczych i rozwijających zajęć na oddziałach szpitalnych Onkologii dziecięcej.W akcji oprócz Naszej szkoły, wzięły udział jeszcze dwie placówki : Szkoła podstawowa im. Stanisława Staszica w Dankowicach oraz Przedszkole Publiczne w Dankowicach. Współpraca, otwarte serce i hojność sprawiły, że zbiórka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za udział w akcji.
W dniach 19 - 24 listopada nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. Jest to ogólnoświatowa inicjatywa, mająca na celu promowanie idei przedsiębiorczości. Uczniowie klas 4 uczestniczyli w zajęciach na temat bankowości i rozwiązywali quiz o finansach. Uczniowie klas 5 i 6 grali w grę planszową Bankrut na dwóch etapach. Zwycięzcą zastał Maciej Gacek a II miejsce zajął Adam Bardziński. Klasy 7 i 8 rywalizowały w Quiz Finansow przygotowan przez bankowców w ramach projektu Bakcyl. I miejsce zajęła Zuzanna Haręża, II miejsce Dominika Bąk. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, grze towarzyszyły wielkie emocje.
W piątek 15 listopada 2024r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM). Kolejny raz przystąpiliśmy do ogólnoświatowej akcji. Z tej okazji szkoła została udekorowana informacjami dotyczącymi tego wydarzenia, wykonano gazetki tematyczne, a na uczniów czekała ciekawe wyzwanie - w tym roku postawiłyśmy na STACJE ZADANIOWE. Zabawa trwała cały dzień. Podczas przerw uczniowie rozwiązywali zadania wędrując od stacji do stacji. Każda poprawna odpowiedź przeprowadziła uczestnika przez wszystkie stacje. Za udział w zabawie uczeń dostawał lizaka, natomiast po zweryfikowaniu poprawności odpowiedzi zostanie wylosowanych jeszcze 10 nagród. W ramach ŚDTM odbył się również I etap dwuetapowego szkolnego konkursu MISTRZ RACHUNKÓW PAMIĘCIOWYCH. W kolejnych dniach odbędzie się II etap, a w grudniu poznamy mistrzów.
13 listopada w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej odbył się XIII Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy w którym nasza uczennica Wiktoria Furtek zdobyła II miejsce. Brawo.
Serdecznie dziękujemy za ogromne wsparcie akcji Mikołaj na Kresach. Zebraliśmy 30 paczek artykułów szkolnych oraz osiem paczek żywnościowych. To Wasze wielkie serca przyczynią się do radości przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych za naszą wschodnią granicą.
Dziękujemy w imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu.
Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa.
Uczniowie klas siódmych wraz z paniami wychowawczyniami: Anetą Pasierbek i Barbarą Gonek przygotowali wzruszający apel z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę.
W przygotowaniu występu pomagały: pani Dorota Surowiak, pani Magdalena Wodniak- Foksińska (oprawa muzyczna) wraz z chórem Cantata i i pani Magdalena Sierant (dekoracja).
Dla uczniów i nauczycieli uroczystość była możliwością przypomnienia sobie historii, historii Polski, ale i Naszej Małej Ojczyzny - Bestwiny.
Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiednie mocarstwa postanowiły nazwę „Polska” wymazać z historycznych dokumentów.
Nasza narodowa tragedia rozpoczęła się w 1772 roku. Rosja, Prusy i Austria dokonały pierwszego rozbioru Polski.
Na tym się, nie skończyło. Nadszedł rok 1793 – drugi rozbiór naszej ojczyzny. Tym razem, uczestniczyły w nim Prusy i Rosja.
Polacy podejmują walkę. Jest rok 1794, wybuchło Powstanie Kościuszkowskie. Niestety przegraliśmy. Ostatecznie w 1795 roku dochodzi do trzeciego rozbioru Polski. W ten sposób Prusy, Rosja i Austria pozbawia Polaków Ojczyzny.
Już, w 1797 roku Polacy stanęli po stronie Napoleona. We Włoszech zostały zorganizowane Legiony Polskie pod wodzą Jana Henryka Dąbrowskiego, aby walczyć przeciwko zaborcom. To tam powstał „Mazurek Dąbrowskiego”.
Niestety, Polska nie wróciła na mapę świata. Zaborcy siłą przez te lata niewoli próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.
Polska jednak nie zginęła. Polacy nie poddali się. Nadzieja trwała. Dalej organizowali zrywy powstańcze takie jak:
Powstanie Wielkopolskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Krakowskie, Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe.
Niestety, wszystkie zakończyły się klęską. Jednak dawały kolejnym pokoleniom nadzieję, że przyjdzie kiedyś taka chwila, chwila zwycięska!!!
Za udział w powstaniach tysiące Polaków zapłaciło wysoką cenę.
Gnano ich po śniegu i mrozie na zesłanie na Sybir. Trasę znaczyły liczne groby. Cierpieli w więzieniach bez możliwości widzenia się z rodziną.
Wielu Polaków nigdy nie wróciło do rodzinnych stron. Moskale skonfiskowali wiele majątków. Wykonano dużo wyroków śmierci.
Mimo klęski, wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków. Wzmacniało się poczucie tożsamości narodowej wśród chłopów, mieszczan.
Na ziemiach już dawno oderwanych od Polski takich jak Mazury, Warmia, Śląsk odżywała tożsamość narodowa, budziła się polskość.
W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Państwa, które dokonały rozbiorów Polski, teraz zaczęły walczyć przeciwko sobie. We wrogich sobie armiach musieli walczyć Polacy. Mieszkańcy obecnej gminy Bestwina walczyli w armii austriackiej. Oto fragment listu Antoniego Maja z Bestwiny do swojej mamy.
Najdroższa mamo!
Kartkę z szóstego otrzymałem wczoraj, także od Gryzełka Feld post kartkę. Zdaje mi się, że już pisałem, że fotografię otrzymałem, mam także Jaśkową i Antka z Frysztatu. Antoni jest z powrotem w domu. A od Jaśka dowiaduję się, że Karol jest w polowym szpitalu Numer 86 i ciężko ranny, kiszki naruszone. Ale miejmy w Bogu nadzieję. Mój kolega z Kęt przed kilku dniami został szczęśliwe lekko ranny w czoło (podobnie jak ja w policzek) tak, że kula czapkę mu przebiła i w czole utkwiła. Jest już zdrowy.
Pozdrawiam wszystkich i całuję ręce Wasze. Wasz syn Antoni.
W ich sercach na nowo ożyła nadzieja i wiara, że walka ta przyniesie Polsce niepodległość. Na czele ruchu niepodległościowego stanęli: Roman Dmowski, Józef Piłsudzki, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, gen. Józef Haller.
Również było ich wielu w naszych małych ojczyznach.
Apel poległych
Bracia Antoni i Jan Adamiec
Bracia Antoni i Franciszek Adamaszek
Bracia Józef i Wincenty Grygierzec
Grzywa Wincenty
Bracia Antoni i Franciszek Kocur
Korczyk Jakub
Kraus Antoni
Kraus Jan
Maga Franciszek
Moś Jan
Niemczyk Walenty
Nowak Franciszek
Owczarz Jan
Pasierbek Jan
Pasierbek Józef
Sabuda Stanisław
Bracia Franciszek i Józef Stasicki
Szlosarczyk Franciszek
Ślosarczyk Jan
Wojcieszyk Mateusz
Woźniak Józef
Pierwsza wojna światowa zakończyła się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji. I właśnie dzięki tym wydarzeniom i walce Polaków o wolność naszego kraju -11 Listopada 1918 roku powstało Niepodległe Państwo Polskie.
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,
Październik Miesiącem Zdrowia Psychicznego dobiegł końca. W naszej szkole były podejmowane różne projekty związane ze zdrowiem psychicznym.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z informacjami podsumowującymi inicjatywę zaglądając na nasz Padlet.
padlet: Miesiąc Zdrowia Psychicznego
Zwracamy szczególną uwagę na sekcję „Rady cenniejsze niż złoto”- aby zobaczyć perspektywę dzieci na różne zagadnienia.
Powered by aSc EduPage