• Rok szkolny 2021/2022

     Uroczyste zakończenie roku szkolnego

                   24 czerwca br. w sali gimnastycznej naszej szkoły miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla klas 1-8. Przed akademią odbyła się msza święta w kościele w Bestwinie. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem hymnu i przekazaniem sztandaru młodszym uczniom. Wśród zaproszonych gości byli: pani sołtys Bestwiny Maria Maroszek, ksiądz proboszcz parafii w Bestwinie Cezary Dulka i wiceprezes OSP Bestwina, a jednocześnie radny powiatu bielskiego Łukasz Pasierbek.

                   Po krótkim przywitaniu gości, nauczycieli i uczniów pani dyrektor Urszula Kraus  wraz z wychowawcami klas wręczyła świadectwa i nagrody uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i otrzymali wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Wszyscy uczniowie klas ósmych otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej także podczas tej uroczystości. Zostały wręczone nagrody dyrektora dla najlepszych uczniów, a także listy gratulacyjne dla rodziców uczniów klas ósmych. Wszystkie nagrody za udziały
     w różnych konkursach uczniowie otrzymali na apelu w dzień poprzedzający zakończenie roku szkolnego.

                   Po tej części uroczystości uczniowie klas ósmych i siódmych zaprezentowali swój program artystyczny, który dopełniły utwory w pięknym wykonaniu naszego chóru szkolnego prowadzonego przed panią Magdalenę Wodniak – Foksińską. Następnie przedstawiciele klas 8 osobiście podziękowali wszystkim swoim nauczycielom. To pożegnanie było bardzo emocjonujące, bowiem uczniowie rozstawali się z nami już na zawsze. Spędzili w murach naszej szkoły wiele lat, tu zawiązali swoje przyjaźnie. Życzymy im samych sukcesów i wielu niezapomnianych chwil.

      Następnie pani dyrektor uroczyście podziękowała  pracownikom, którzy żegnali się z nami po wielu latach pięknej pracy, czyli z: panią pedagog Anną Goryczko, z nauczycielką języka polskiego panią Magdaleną Piekarską, z nauczycielką chemii panią Agatą Gajdą i z nauczycielem historii panem Januszem Kucią. Chyba nie było osoby, który w tej chwili nie uroniła łezki. Wszyscy podziękowaliśmy nauczycielom owacjami na stojąco. 

                   Dziękujemy wszystkim, którzy postarali się, by ten dzień był tak wyjątkowy i uroczysty. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc i życzliwość okazaną naszej placówce. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku dającego siłę do sprostania wyzwaniom, jakie pojawią się w przyszłym roku szkolnym.

      

      

     XXXIV Międzynarodowe Spotkanie Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” (2022):

     I etap konkursu – Muzeum Zamkowe w Pszczynie – Laureaci:

     Jakub Żarnowski oraz Jakub Sieracki klasa 1c

     Prace konkursowe zakwalifikowały się do II etapu na XLIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

     Tegoroczna wystawa pokonkursowa przygotowana w Stajniach Książęcych w Pszczynie otwarta będzie dla zwiedzających do niedzieli, 27 listopada 2022 r.

     Gratulujemy Laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

     DZIEŃ DZIECKA

     Dnia 1 czerwca 2022 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka. To był naprawdę intensywny dzień. W najmłodszych klasach rozpoczął się konkursem talentów. Dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach i mogły się pochwalić różnymi umiejętnościami na forum klasy. Wielu z naszych uczniów ma naprawdę ciekawe hobby. Wydawało się, że pogoda zepsuje niespodziankę przygotowaną przez rodziców, ale na szczęście słońce szybko przebiło się przez ciemne chmury i dzieci mogły do woli szaleć na dmuchanym zamku.

     Uczniowie starszych klas tęsknym wzrokiem spoglądali na najmłodsze dzieciaki, ale dla nich ten dzień był także pełen atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez wielu nauczycieli, w tym nauczycieli wychowania fizycznego. Odbyły się konkursy sportowe, turnieje piłki siatkowej i nożnej. Emocji nie brakował, a uczniowie byli zadowoleni, że mogli grać w to, na co mieli ochotę – w końcu ten dzień należał do nich! Inną propozycją na bardziej kreatywne spędzenie tego dnia była zabawa ze sztuką zaproponowana przez panią Magdalenę Sierant. Uczniowie wzięli udział w konkursie pt. „Zamknięci w obrazie”. Już dużo wcześniej przygotowywali się do tego zadania. Każda z klas miała odwzorować wskazane dzieło sztuki. Uczniowie starszych klas wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Wyróżnione klasy dostały w nagrodę koszyk truskawek. Pani Sierant przygotowała zdjęcia z konkursu, które znajdują się w galerii poniżej.

     Inną atrakcją była gra terenowa przygotowana przez panią Dorotę Surowiak. Dzieci miały wykonać wiele ciekawych zadań. Tutaj także trzeba było wykazać się niemałą wyobraźnią. Jednym z takich zadań było np. stworzenie stracha na wróble. Można powiedzieć, że powstały naprawdę niebanalne dzieła sztuki.

     Wszystkie gry, zabawy sportowe i konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w wielu konkurencjach. Zwieńczeniem tego dnia było odtańczenie ich ulubionego tańca – „belgijki”. Pani Agnieszka Dutka i pani Maryla Taranowska bawiły się razem z uczniami. Uśmiech było widać na każdej buźce! Tego dnia wszyscy byli wyluzowani i zadowoleni – chyba o to właśnie chodziło!

     Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii, które sa ilustracją powyższego tekstu.

      

      

     Uroczysta akademia – Wiwat Maj! Trzeci Maj!

     Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w dniu 28.04.2022 uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami przygotowali uroczystą akademię poświęconą temu wydarzeniu.

     Uczniowie przybliżyli swoim koleżankom i kolegom okoliczności uchwalenia ustawy zasadniczej oraz zapisy, jakie zostały w niej zawarte. Wspomnieli również, że dokument ten był pierwszym w Europie, a drugim na świcie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych), w którym określono zakres działania władz oraz prawa obywatelskie. Ponadto uczniowie podkreślili, że Konstytucja 3 Maja rozbudziła nadzieje Polaków na niepodległość i wskrzesiła uczucia patriotyczne w społeczeństwie.

     Podczas uroczystości wybrzmiały wiersze i piosenki patriotyczne, poświęcone temu historycznemu wydarzeniu. Społeczność szkolna uhonorowała ten dzień pięknymi galowymi strojami, kotylionami i biało-czerwonymi chorągiewkami. Była to także okoliczność sprzyjająca pielęgnowaniu patriotyzmu wśród społeczności szkolnej. 

     Poniżej zamieszczone zdjęcia są ilustracją uroczystości szkolnej.

     „Na drodze do sukcesu”

                   Sukcesy naszych uczniów to zawsze powód do radości i ogromnej dumy. W tym roku szczególnie cieszymy się z ich osiągnięć sportowych. W czwartek 24 marca
     (w Czechowicach-Dziedzicach) odbyło się „Sportowe Podsumowanie Roku 2021”. Wśród wyróżnionych sportowców była także Justyna Iskrzycka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w kajakarstwie. Jesteśmy bardzo dumni, że w tym gronie znaleźli się także uczniowie naszej szkoły, a byli nimi: Hanna Kowalczyk z klasy trzeciej, Artur Świerkot z klasy czwartej i Maja Pysz z klasy siódmej.

                   Hania Kowalczyk, zawodniczka „Klubu KS Strong Life”, której trenerami są pani Elżbieta Zarębska oraz pani Roksana Laszczak, została wyróżniona w kategorii kwalifikowany sport indywidualny. Rok 2021 to rok sukcesów Hani. Biorąc udział w wielu międzynarodowych turniejach, często stawała na podium. Podczas „XI Mistrzostw Polski Dzieci w Fitness” zdobyła szóste miejsce, dzięki temu uzyskała awans do „Mistrzostw Świata”. Jednak to nie koniec sukcesów naszej młodziutkiej uczennicy. W 2021 roku zdobyła miejsce w „Pucharze Polski” w kategorii „AcroSolo Junior Młodszy L3”,a w kwietniu, podczas „Mistrzostw Polski Cheerleadingu Sportowego”, dostała się do finału i zdobyła wysokie szóste miejsce. Coraz większe sukcesy osiąga dzięki swojemu talentowi, ale też poprzez ciężką pracę i regularne treningi. Za tymi osiągnięciami stoją także wspierający ją we wszystkim rodzice. Podczas wspomnianej gali zaprezentowały się zawodniczki trenujące w „Klubie Sportowym Strong Life” Elżbiety Zarębskiej, w tym także Hania w swoim pokazie solowym.

                   Kolejnym powodem do dumy są kajakarskie sukcesy Artura Świerkota z klasy czwartej i Mai Pysz z klasy siódmej, którzy trenują w klubie „MKS Czechowice-Dziedzice” pod okiem doświadczonych trenerów: Pani Magdaleny Żaczek, Pana Marka Witkowskiego (brązowego medalisty olimpijskiego z Sydney) oraz Pana Krzysztofa Kluki.Liczne sukcesy Artura to efekt ciężkiej pracy, systematycznych treningów (aż pięć razy w tygodniu), pomocy trenerów i wparcia rodziny. W 2021 roku zdobył aż trzy srebrne medale: na dystansie 300 m w swojej kategorii wiekowej w „Mistrzostwach Śląska”, MK1 chłopców 2011 na dystansie 200 m w „Czechowice CUP” oraz MK1 2011 (300m) na regatach międzynarodowych o „Puchar Polski Południowej”. Trzymamy kciuki za naszego ucznia, który obecnie trenuje do kolejnych zawodów i życzymy wymarzonego złota. Maja Pysz z klasy siódmej trenuje w tym samym klubie od 2019 roku. Na przełomie dwóch lat (2020/2021) zdobyła wiele nagród i bardzo często zajmowała miejsce na podium, biorąc udział w licznych konkursach i zawodach- w tym w „Mistrzostwach Śląska”.  Aż sześć razy zdobyła I miejsce, trzy razy II i cztery razy IV.

     Jeszcze raz gratulujemy naszym zdolnym uczniom ich osiągnięć i czekamy na wiadomości o kolejnych sukcesach.

     Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

     Dzień Liczby Pi

     Święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

     Małe przypomnienie - π – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się być całkiem przypadkowa. Liczba ta jest niezwykła i magiczna, znana była już w starożytności do dzisiaj fascynuje i zachwyca, nasza noblistka Wisława Szymborska pisała w swym wierszu: „Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden…”
     14 marca nasza szkoła również przyłączyła się do świętowania Dnia Liczby π. Nauczyciele
     matematyki na lekcjach opowiadali o liczbie
     π, co to za liczba, do czego ją wykorzystujemy, jak ją wyznaczyć i jakie tajemnice kryje w sobie, wspominali również jak świętowaliśmy ten dzień w poprzednich latach – największym powodzeniem cieszyła się galeria zdjęć z 2019 r. obchodów tego święta. Liczba ta zagościła również na lekcjach wychowania fizycznego, uczniowie tworzyli „żywą” liczbę Pi.
     Szkoła została przystrojona literkami  
     π, została wykonana gazetka, która zawierała różne ciekawostki dotyczące tej liczby. Od drugiego piętra aż po parter zwisało rozwinięcie dziesiętne tej liczby. Dla uczniów zostały przygotowane cztery konkursy o liczbie π
     Pi - sane wierszem , Pi – rebusy,  Pi – w 3D, Pi – mapa myśli,  a wspaniałe prace naszych uczniów były świetnym dopełnieniem dekoracji szkoły.

     Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy przyłączyli się do zabawy, za ich udział, kreatywność i wspaniałe projekty – oczywiście zostali za to odpowiednio nagrodzeni, były dyplomy, oceny, uwagi pozytywne, drobne upominki i słodkości.
     Zapraszam do galerii, gdzie można obejrzeć jak to wszystko wyglądało.

     Za rok znowu świętujemy, nowe pomysły już są, a więc odliczajcie dni…

      Nauczyciele matematyki  

       Dzień kobiet

     Zgodnie z coroczną tradycją 8 marca cała szkoła rozkwitła tulipanami, różami, zapachniała słodkościami. Kobiety, dziewczęta i dziewczynki otrzymały upominki od męskiego i chłopięcego grona. Cudowni uczestnicy zajęć kółka muzycznego z klasy 1a wyśpiewali i wygrali ma dzwonkach gromkie Sto lat, a nasze świetliczaki udekorowały szkołę roztańczonymi baletnicami, sercami i kwiecistymi życzeniami. Na zajęciach kółka muzycznego w klasach 1 b oraz 1 c zagościły zabawne fotobudki, z których chętnie skorzystali także chłopcy. To był wyjątkowy, piękny dzień!

     ...Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary...


     Tegoroczne Święto Miłości zwane Walentynkami obchodziliśmy nieco wcześniej, przed rozpoczęciem naszych ferii zimowych dnia 11 lutego 2022 roku. Malinowe słodkości otrzymali wszyscy uczniowie z klas 1-4 szkoły podstawowej, gdyż pozostałe klasy realizowały naukę zdalnie. Dodatkowo wychowawcy losowali dla swoich uczniów klasowe motta, które  są tak bardzo ważne w naszych relacjach: miłość, przyjaźń, uczynność, szlachetność, dobroczynność, życzliwość, wrażliwość, pamięć, wsparcie, pomoc. Oby  te cechy i uczucia, które nieodzownie towarzyszą nam w tym wyjątkowym dniu były naszymi drogowskazami w  życiu. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym będziemy mogli cieszyć się tym niezwykle potrzebnym świętem całą szkolną społecznością.

     Kochani uczniowie, pamiętajcie jak bardzo jesteście wyjątkowi! 

     Wyniki szkolnego konkursu kolędowania w klasach 1-3

     1a: 1m. Nikola Pająk, 2m. Pola Wojtyła, 3m. Gabriela Kosmaty

     1b: 1m. Mikołaj Maga, 2m. Sara Furczyk, 3m Oliwia Szewczyk

     1c: 1m. Piotr Kołodziej, 2m. Milena Kraus, 3m. Pola Wójcik

     2a: 1m. Tymon Brzozowski, 2m. Maksymilian Gola, 3m. Paweł Domek

     2b: 1m. Michał Kubik, 2m. Emilia Brdej, 3m. Zuzanna Walicka, wyróżnienie Fabian Kraus

     3a: 1miejsca dla: Leny Wojtyły, Pawła Rezika, Jana Foksińskiego, Jana Kłody

     3b: 1m. Agata Tarasiewicz, 2m. Julia Witasek, 3m. Kamila Górka

     3c: 1m. Zofia Pelc, 2m. Dominik Bura, 3m. Adam Gacek

     Zbiórka żołędzi i ziaren zbóż

      

     Uczennice ZSP w Bestwinie otrzymały:

     Tatiana Nawrocka z klasy 3b - III miejsce

      Agnieszka Kubiczek z klasy 1c - VI miejsce

      w zbiórce żołędzi i ziaren zbóż odbywającej się w ramach programu:

     „Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt dziko żyjących”.

     Gratulujemy!

       

     Sportowy sukces.

     Nasza reprezentacja starszych chłopców zdobyła pierwsze miejsca na szczeblu gminnym  w zawodach piłki ręcznej. Brawo 

     Uroczysta akademia z okazji

     ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     Akademia - nagranie

                   Dnia 19 listopada 2021 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy VII b i szkolny chór Cantanta. Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Dorota Stasicka – Pala, Magdalena Wodniak – Foksińska, Dorota Surowiak, Magdalena Sierant i Weronika Adamowicz – Szymik. Pani Surowiak  i pani Sierant wykonały piękną dekorację. Ponadto pani Surowiak udostępniła historyczne materiały, które zostały przedstawione podczas apelu.

                   Niestety z powodu pandemii i rosnącej liczby zakażeń apel odbył się na małej sali gimnastycznej w obecności tylko jednej klasy. Całość została nagrana i przedstawiona w każdej klasie podczas lekcji wychowawczej. Mimo, że nie mogliśmy  osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu, tego dnia wszyscy odczuliśmy podniosły nastrój. Uczniowie całej szkoły spisali się na medal i przyszli odświętnie ubrani, a swój strój przyozdobili pięknymi kotylionami.

                   Podczas apelu uczniowie klasy VII b przybliżyli młodszym kolegom historię naszego kraju – tego smutnego i tragicznego czasu, gdy trzy mocarstwa rozdarły nasz kraji wymazały Polskę z mapy Europy. Opowiadali o tym, jak zaborcy narzucili nam swój język, zwyczaje, religię i prawo. Występujący recytowali piękne wiersze, a także czytali autentyczne listy, wysyłane do rodziny przez naszych rodzimych  bohaterów (mieszkańców Bestwiny), którzy w tamtym czasie walczyli na froncie o wolność i niepodległość Polski. Walczący pisali prosto z pola wali o tęsknocie za wolnością, która przeplatała się z tęsknotą za rodziną. Pisali o tym, jak trudno było przetrwać święta bez najbliższych – z dala od domu, w  okopie i w głodzie. Śmierć była ich nieodłącznym towarzyszem. Niestety nie wszystkim było dane powrócić do domu.

      Przedstawienie było bardzo wzruszające z uwagi na fakt, że wiele wspominanych w listach nazwisk ciągle funkcjonuje w naszej bestwińskiej społeczności. Chyba każdemu zakręciła się łezka w oku, zwłaszcza, że przedstawienie zostało uświetnione wystąpieniem naszego szkolnego chóru Cantanta. Piękne wykonanie i wzruszająca interpretacja pieśni patriotycznych spowodowała, że nie niejeden z nas doznał w tym czasie silnych emocji i ukradkiem ocierał łzy wzruszenia.

                   Apel był przedstawiony w  bardzo ciekawej formie. Galowy strój, przypięcie kotylionu, wysłuchanie apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. Podkreślić należy, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach.

     Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy okazywać niemal nieustannie.   
                   Wielu mieszkańców naszej wsi poległo w walce za wolność Ojczyzny, wielu ten czas wspominało z bólem. Niech każdy z nas o tym pamięta!

                   Weronika Adamowicz-Szymik

      

     DO HYMNU-

     OGÓLNOPOLSKA  AKCJA SZKOLNA ŚWIĘTOWANIA 103 ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI

           Po raz kolejny  nasi rozśpiewani  uczniowie wraz ze szkolnym chórem Cantata, przystąpili do ogólnopolskiej akcji pt. Do hymnu. Polega ona na  wspólnym  świętowaniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wykonanie w  ostatnim dniu roboczym przed Narodowym Świętem Niepodległości „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku uczyniliśmy to w środę 10 listopada.
     Z uwagi na trwający stan epidemii  odśpiewanie hymnu odbyło się w mniejszych grupach/klasach oraz podczas zajęć chóru. Dziękuję wszystkim uczniom za tak ważne patriotyczne świadectwo.

     Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej .

     Magdalena Wodniak- Foksińska

      

     Wyjazd do kina klas 1

     Dnia 5 listopada 2021r. uczniowie klas 1 pojechali do kina w Czechowicach - Dziedzicach na film pt. „Ainbo - strażniczka Amazonii”.

     Film opowiada o  dziewczynce o imieniu Ainbo, która dorasta w małej wiosce ukrytej w prastarej części amazońskiej dżungli. Pewnego dnia odkrywa, że raj, w którym żyje, jest zagrożony. Z pomocą przyjaciół oraz odrobinie magii rusza mu na ratunek.

     Był to bardzo wesoły oraz udany wyjazd.

     Wychowawcy klas 1

     Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina - Świętowanie z generałem Józefem Hallerem

     W tym roku przedstawiciele naszej społeczności szkolnej wraz z władzami samorządowymi, organizacjami, stowarzyszeniami i mieszkańcami gminy Bestwina uczestniczyli w uroczystościach powiązanych z odsłonięciem tablicy gen. Józefa Hallera.

     Spośród postaci historycznych, które wniosły swój wkład w budowanie niepodległej Polski wymieniamy zazwyczaj nazwiska Piłsudskiego, Paderewskiego, Dmowskiego, Daszyńskiego, Witosa lub Korfantego. W tym zasłużonym gronie znajduje się także generał Józef Haller, twórca Armii Polskiej we Francji („Błękitnej Armii”), legionista, harcmistrz, żołnierz i dowódca Armii Ochotniczej podczas wojny polsko – bolszewickiej.  Pod rozkazami Hallera walczyło wielu mieszkańców gminy Bestwina. Ich drogi były różne. Jedni walczyli w legionach, którymi m.innymi dowodził generał. Inni, będąc w niewoli włoskiej poszli na ochotnika do „Błękitnej Armii”. Byli też tacy, którzy walczyli podczas wojny polsko-bolszewickiej w Armii Ochotniczej.  

     Potomkowie hallerczyków „kultywują pamięć o swoich przodkach, choćby poprzez wspominanie wizyty generała w zagrodzie Józefa Firganka. Miała ona miejsce 9 września 1932 r. w ramach przeglądu placówek hallerowskich na terenie całego kraju. Przypomina o tym fakcie ulica Hallera, a w 1999 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej oraz potomkowie hallerczyków odsłonili przy Muzeum Regionalnym pamiątkową tablicę. Przy okazji remontu muzealnej elewacji i w ramach 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspomnianą tablicę wymieniono na nową. Zgodnie z dokumentami znajdującymi się w Archiwum Państwowym oraz Instytucie Pamięci Narodowej doprecyzowana została dokładna data pobytu Józefa Hallera w Bestwinie”.

                     „Akt odsłonięcia poprzedzony został Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Liturgię sprawowali księża proboszczowie – Cezary Dulka, Janusz Tomaszek i Józef Baran. Następnie uczestnicy przeszli pod Muzeum Regionalne i tam odbyły się oficjalne obchody gminne. Hymn państwowy i pieśni patriotyczne odegrała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie”. W tych wydarzeniach wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły, przedstawiciele samorządu szkolnego oraz nauczycieli na czele z panią dyrektor Urszulą Kraus.

     Wójt w swoim przemówieniu podkreślił, że „droga do patriotyzmu, do umiłowania „wielkiej” Ojczyzny wiedzie przez Ojczyznę małą”. Dlatego tak ważna jest edukacja historyczna prowadzona na terenie placówek oświatowych i kulturalnych, które znajdują się na terenie gminy Bestwina.

     Natomiast w sali historycznej Muzeum Regionalnego otwarto wystawę broni i mundurów. „Pasjonaci militariów wystawili kilkadziesiąt egzemplarzy broni,  zaproponowali podróż od końca XIX wieku po czasy współczesne. W zorganizowaniu tej wystawy pomógł pan Marceli Kraus. Z kolei wystawę mundurów wojskowych przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty, do którego należy rekonstruktor Dawid Mikołajczyk z Kaniowa”.

     DZIEKUIJĘ WSZYSTKIM UCZNIOM I RODZICOM ZA UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH ZWIĄZANYCH Z ODZYSKANIEM NIEPODLEGŁOŚCI.

     Na podstawie artykułu ze strony Gmina Bestwina informacje zredagowała Dorota Surowiak

     Link do albumu 11 Listopada 2021 Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina https://photos.google.com/album/AF1QipN3a7mo5x5QT2AIe9XmKJY7TDMO2Jo1Ll_oOYZv

     Sprawozdanie z wycieczki do Pszczyny

     Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwinie, ul. Szkolna 11

     Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” 

     80 uczniów naszej szkoły, z klas 4 – 8, uczestniczyło w sobotę 30 października

     w wycieczce do Pszczyny, w ramach przedsięwzięcia MEiN  pn. „Poznaj Polskę”.

     Cel wycieczki:

     Wsparcie w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie wspomoże realizację podstaw programowych uczniów  szkoły podstawowej.   Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

     Nauczyciele wybrali dwa miejsca do zwiedzania: Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Uczniowie pod opieką przewodników zwiedzali Muzeum Zamkowe, wraz ze zbrojownią oraz Stajnie Książęce. Następnie przeszli pieszo przez park do Skansenu, po którym również oprowadzali ich przewodnicy.

     Zagroda Wsi Pszczyńskiej – skansen w Pszczynie, grupujący zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. Został utworzony w 1975 roku na powierzchni ok. 2 ha.

     Zamek w Pszczynie – w istocie pałac, dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji.

      Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem ogrodów Kapiasa, gdzie uczestnicy wycieczki skorzystali z obiadu. Wycieczka została udokumentowana na zdjęciach.

      Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko wiedzy, ale również wiele radości i przyjemności.

      

      

     KĄCIK HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNY „ 40 LAT PO STANIE WOJENNYM”

     W ramach realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”, POWSTAŁ NASZ KĄCIK HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNY. Dotyczy stanu wojennego, który został ogłoszony 13 grudnia 1981 roku. W tym roku mija 40 lat od tego tragicznego wydarzenia. Materiały, które umieściliśmy są poświęcone "Solidarności Podbeskidzia" a także naszemu odkrytemu bohaterowi minionych czasów, Janowi Rąbie z Dankowic. W tamtym tragicznym okresie pracował w kopalni "Brzeszcze". Był aktywnym działaczem "Solidarności". 4 stycznia 1982 roku został aresztowany. Przebywał w kilku więzieniach.

     Wystawa znajduje się na I piętrze. Nauczyciele koordynatorzy uczestniczyli w konferencjach on-line: „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”, „Pamięć o tych, którzy współtworzyli „Solidarność” na Podbeskidziu” oraz „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Podbeskidzia”. Więcej na temat projektu na stronie

     https://pl.padlet.com/zdalnendorota/projektyinnowacjehistoria oraz na stronie http://pamiec81.pl/

     ŚWIĘTY JAN KANTY - PATRON WCIĄŻ AKTUALNY

           W piątek 15 października w obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Była to także okazja do uczczenia Dnia Patrona szkoły – Jana Kantego.

          

     Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor - Urszuli Kraus, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości.  Krótko przypomniała uczniom sylwetkę patrona i zachęciła do naśladowania jego wybranej cechy.  Po części oficjalnej i wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły przekazała głos uczniom.

          Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 6a wraz z chórem szkolnym. Nad całością czuwały panie: Ewa Fajkis, Magdalena Wodniak– Foksińska i Magdalena Piekarska. Dekoracja została przygotowana przez panią Magdalenę Sierant. Młodzi artyści piosenkami i wierszami uświetnili ten wyjątkowy dzień.

          Występ podzielony był na dwa etapy. W pierwszej, bardziej podniosłej części, uczniowie odnieśli się do postaci patrona - jego godnych naśladowania cech charakteru i znanych faktów z życia. Nostalgiczny taniec Niny przy akompaniamencie Amelii uwieńczył opowieść o patronie i jednocześnie stał się wstępem do rozpoczęcia nieco żartobliwej części występu.

          W tej części przedstawienie miało humorystyczny wydźwięk, ukazując w zabawny sposób relację nauczyciel – uczeń. Grono pedagogiczne doceniło inteligentny dowcip. Uczniowie jednak wyrazili swoją wdzięczność i uznanie dla pięknej, lecz trudnej pracy pedagogów.

          Pierwszym w tym roku ważnym wydarzeniem dla naszych chórzystów był występ podczas tej akademii. Piękny śpiew uczniów był niewątpliwie wspaniałym prezentem dla nauczycieli.  
     W tym dniu wszyscy cieszyliśmy się z możliwości wspólnego świętowania po tak długim czasie izolacji.

          Z powodu ograniczeń związanych z pandemią akademia odbyła się dwukrotnie, z podziałem dla klas 1-3 (lekcja 4) i klas 4-8 (lekcja 5).

      

          Wszystkim dzieciom biorącym udział w tej wyjątkowej akademii, a także nauczycielom, którzy przygotowali ich do tego występu, składamy serdeczne podziękowania. 

          Jak co roku, wspomnienie świętego Jana Kantego przypada na 20 października. W środę została odprawiona msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły z okazji Dnia Patrona.

          Przez cały tydzień uczniowie od klasy czwartej aż do ósmej angażowali się w przygotowanie gazetek klasowych, na których były nie tylko informacje ale i cechy patrona, które wciąż są aktualne. W tym roku, na lekcjach wychowawczych wspólnie tworzyli wiersze lub listy związane ze świętym Janem Kantym. Pomocą była dla nich wystawa na korytarzu szkolnym oraz drogowskazy i myśli odnoszące się do tej postaci. Dodatkowo, chętne klasy wykonały scenkę nawiązującą do życia naszego patrona. Wyniki konkursu na gazetkę, wiersz i cechy będą umieszczone na padlecie Samorządu Uczniowskiego.

        

     Dziękujemy wszystkim  uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie się w to ważne wydarzenie dla naszej społeczności.

     Krótka relacja na stronie https://www.youtube.com/watch?v=TAazJt4qVoA

     Dorota Surowiak

      

           Wzorem lat ubiegłych 20 października w klasach 1-3 odbył się konkurs plastyczny pt. Nasz Patron – św. Jan Kanty.  Uczniowie przygotowali piękne prace przedstawiające postać i legendy związane z życiem Świętego.

          W każdej klasie nagrodzono trzy najpiękniejsze prace. Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim sukcesów w kolejnych konkursach.

     Wyniki konkursu:

     I miejsce

     II miejsce

     III miejsce

      Pola Wojtyła

      Gabriela Kosmaty

     Nikola Pająk

      Jakub Gac

     Tola Górny

     Sara Furczyk

     Agnieszka Kubiczek

     Pola Wójcik

     Radosław Ubych

     Julia Pająk

     Lena Lewandowska

     Ignacy Bąbka

     Emilia Brdej

     Tomasz Szewczyk

     Natalia Piętka

     Lena Wojtyła

     Adrianna Płonka

     Klara Litwinek

     Lena Buchacz

     Martyna Oleśniewicz

     Agata Tarasiewicz

     Wiktoria Garbacz

     Oliwia Ozimina

     Kamil Adamaszek

     ZAKOŃCZYŁ SIĘ I ETAP AKCJI PATRIOTYCZNO-CHARYTATYWNEJ

     „WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH 2021”

     W imieniu nauczycieli koordynujących przebieg zbiórki słodyczy, przyborów szkolnych i książek dla polskich dzieci, które mieszkają na dawnych Kresach Wschodnich: tereny Litwy – Wileńszczyzna, Ukrainy – ziemia lwowska, oraz Białorusi DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY ZAANGAŻOWALI SIĘ W TO DZIEŁO: RODZICOM, UCZNIOM, NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM.

           

     22 października o godz. 14.30 do siedziby Delegatury w Bielsku-Białej dostarczyliśmy 5 dużych paczek z darami od społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie. Dary te przejmie Towarzystwo  Patriotyczne ”Kresy” w Częstochowie. Rozpocznie się II etap: segregowanie, robienie paczek i pakowanie na TIR-y. Następnie zostaną zawiezione do polskich dzieci na Kresach Wschodnich. Jak to wszystko wygląda zapraszam do wysłuchania Prezesa Towarzystwa Patriotycznego Kresy ks. Ryszarda Umańskiego. Link poniżej do wywiadu oraz do strony.

     https://www.youtube.com/watch?v=JRa2rJcIxX8&t=322s

     źródło: http://www.tvorion.pl/umanski-akcja-ma-swoja-renome/

     nauczyciele koordynatorzy: Agnieszka Dutka i Dorota Surowiak

                 CIEKAWE WARSZTATY

     Dnia 5 października tego roku odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne. Uczniowie klas ósmych mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wystąpienia pana Krzysztofa Pierszy, który przybliżył im temat uzależnień od gier komputerowych i Internetu.

                   W naszej bibliotece szkolnej oraz z Gminnej Bibliotece Publicznej znajduje się książka „Komputerowy ćpun” autorstwa naszego prelegenta.

     Krzysztof Piersa nie jest psychologiem ani pedagogiem – jest praktykiem, co czyni go niesamowicie wiarygodnym. Już jako pięcioletnie dziecko uzależnił się od gier komputerowych i grał nałogowo około 20 lat. Kiedy zorientował się, że może „przegrać” swoje życie, postanowił działać. Walczył z uzależnieniem i wygrał, lecz nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzieli się z innymi. Książka otwiera oczy rodzicom i dzieciom.

     Piersa w swoich wystąpieniach wyjaśnia, że świadomość uzależnienia i chęć zmiany to podstawa powrotu do zdrowia. W ciekawy sposób tłumaczy dzieciom, dlaczego tak łatwo ulegamy tego rodzaju nałogom.

     Ad Astra - Uczniowie w drodze do gwiazd

     W tym roku szkolnym uczniowie klas 7 i 8 realizują projekt edukacyjny "Ad Astra - polska nauka w drodze do gwiazd". W ramach projektu będziemy poznawać polskich naukowców, których prace przyczyniły się do poznania Kosmosu. We wrześniu inspirowani Mikołajem Kopernikiem uczniowie budowali modele Układów Słonecznych. 

     Wyniki konkursu:

     Miejsce I Sebastian Staś Owocowo-warzywny Układ Słoneczny 

      Miejsce II Robert Czech. Damian Jonkisz i Maksymilian Misiek - Układ Słoneczny z klocków lego i balonów

     Miejsce III Damian Boboń - Układ Słoneczny z bombek choinkowych 

     Wyróżnienie: Słodki Układ Słoneczny  - Oliwia Słowińska, Zofia Jędryka, Wiktoria Mazur 

     NIE LĘKAJCIE SIĘ!

     KONCERT I KWESTA Z OKAZJI DNIA PAPIESKIEGO.

     Dnia 10 października 2021 roku odbył się XXI Dzień Papieski pod hasłem: NIE LĘKAJCIE SIĘ!. Uczniowie naszej szkoły jak co roku przyłączyli się do kwesty Fundacji DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA wspierającej zdolną młodzież z ubogich rodzin. Jest to idea budowania co roku żywego pomnika dla Św. Jana Pawła II. Wolontariusze kwestowali w tym dniu oraz w tygodniu poprzedzającym to piękne dzieło również w naszej szkole. Uczniowie klas ósmych rzetelnie wywiązali się z podjętego zadania. Chór Cantata po zaledwie kilku próbach, wystąpił z koncertem, którego utwory dopasowane zostały do hasła Dnia Papieskiego. Piosenki wybrzmiały słowami o miłości, nadziei, odwadze w podjętych na co dzień wyzwaniach. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie Barki. Publiczność nagrodziła nasz występ gromkimi brawami, a od Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej każdy chórzysta otrzymał słodki prezent.  Ten niezwykły dzień, w którym króluje żółty kolor papieski, będący zarazem kolorem nadziei, głęboko zapisał się w sercu każdego. Dla podopiecznych fundacji zebraliśmy kwotę 3 824,46 zł. Zaangażowanie każdego chórzysty, wolontariusza oraz darczyńcy to WELKI DAR SERCA!

     Wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło składam ogromne DZIĘKUJĘ!

     Magdalena Wodniak- Foksińska

     W piątek 1 października obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym organizatorem tej akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania, a jej  celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Jest to doskonała okazja do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

     W tym roku szkolnym do zabawy przyłączyło się ponad 5600 szkół z całego świata m.in. z Mołdawii, Chorwacji, Rosji, Brazylii, USA czy Urugwaju.

     Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w tej akcji, została przygotowana gazetka tematyczna, na wejściu
      do szkoły rozwieszono hasło informujące o tym dniu, a także plakaty promujące nasze działania. Na I i II piętrze umieszczono całą masę łamigłówek logicznych. Zabawa towarzyszyła wszystkim klasom szkoły podstawowej. Najmłodsi – klasy 1-3 pracowali na kartach pracy, układali puzzle, rzucali kostką sześcienną do gry, wykonywali zadania i  rysowali i kolorowali sowy -  symbol tego dnia. W klasach 4-5 lekcje matematyki odbyły się w formie stacji zadaniowych – uczniowie wykonywali kolejne, czasami niełatwe zadania, a przy tym dobrze się bawili. Dla klas 7-8 został przygotowany konkurs łamigłówek logicznych - oczywiście związanych z tabliczką mnożenia. Rozwieszono je na korytarzu, uczniowie „częstowali” się zadaniami, które rozwiązywali na przerwach, a rozwiązania oddawali nauczycielom matematyki.

     Czy się podobało? Zapewne tak, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie młodszych dzieci i ich pytania: „Kiedy znowu się bawimy?” Zabawne było stwierdzenie uczennicy z klasy siódmej: „Proszę Pani ja nie mogę się skupić na lekcjach, bo mnie te łamigłówki wciągają”.

     Akcja, podobnie jak w poprzednich latach, cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów, czekamy
     na kolejny Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – a to już za rok!

     Wycieczka klas trzecich do Goczałkowic – Ogrody „Kapias”.

     W dniu 27. września, klasy trzecie zwiedziły Ogrody, które znajdują się w Goczałkowicach. Powierzchnia Ogrodów obejmuje 4,5 ha. Stare Ogrody posiadają wiele zakątków, w których widzieliśmy różne gatunki roślin, większość okazów ma tabliczkę z nazwą łacińską i polską. Nowe Ogrody to mnóstwo miejsc przeznaczonych dla dzieci. Oglądaliśmy między innymi: rybki w stawie, zwiedzaliśmy labirynt, byliśmy w zagrodzie wiejskiej. Najwięcej czasu spędziliśmy na placu zabaw. Oczywiście nie ma wycieczki bez słodkiego poczęstunku. Dzieci miały okazję zjeść pyszne lody w restauracji, która znajduje się na terenie Ogrodów. Na koniec wycieczki, każdy mógł kupić sobie pamiątkę. Był to bardzo udany wyjazd.

     Katarzyna Przewoźnik

      

     Warsztaty Drukarskie

     16 września wszystkie klasy młodsze brały udział w bardzo ciekawych warsztatach drukarskich. Warsztaty były zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie. Osoby prowadzące warsztaty były w strojach rzemieślniczych, dzięki temu  uczniowie mogli przenieść się w czasie - do tzw  ery Gutenberga. Uczniowie mogli zobaczyć prasę drukarską -wzorowaną na prasie Gutenberga. Każdy uczeń przygotowywał samodzielnie skład czcionek i drukował certyfikat młodego czeladnika. Oczywiście było również  spotkanie z ilustratorem, gdzie każdy mógł przygotować swoją własną ilustrację. Wszystko to, było poprzedzone krótką lekcją historii druku. Warsztaty były bardzo ciekawe.

         

     Katarzyna Przewoźnik

     Międzynarodowy Dzień Kropki

     W minionym tygodniu, dokładnie 15 września, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, współpracy i odwagi w pokonywaniu trudności.

     Historia Dnia Kropki sięga 15 września 2003 roku, kiedy to do rąk amerykańskich czytelników trafiła książka „The Dot” – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki zaczyna wierzyć w swoje możliwości. To dzięki wychowawczyni, która powiesiła jej małą kropkę w galerii mała dziewczynka uświadamia sobie, że i w niej drzemie potencjał. Tę wiarę w siebie przekazuje dalej, dlatego pomaga innym dzieciom odkrywać swoje mocne strony. Chyba nie ma piękniejszego niż to przesłania. I tak już od 12 lat 15 września w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkrywać talenty i poznawać swoje mocne strony.

     W tym roku nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły kolejny raz włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Tego dnia motyw kropki towarzyszył nam już od progu i był obecny przez cały dzień w różnych formach i działaniach. Zabawę zaczęliśmy od przyozdobienia swoich ubiorów, a także ścian szkoły różnego rodzaju kropkami. Mnóstwo kropek i kropeczek zagościło na korytarzu i w salach lekcyjnych.

     Kropki „weszły” także na zajęcia. Gwiazdy widoczne na niebie to przecież małe świecące kropeczki, dlatego uczniowie na lekcjach fizyki wykonali gwiazdorski album klasowy. Każdy z nich zrobił sobie zdjęcie z gwiazdozbiorem, który patronuje jego znakowi zodiaku. Na matematyce uczniowie klas 4-5 wykonywali działania pamięciowe na liczbach naturalnych, a następnie z otrzymanych wyników tworzyli kropkowe obrazy. Natomiast uczniowie ze starszych klas łączyli kropki (punkty) w układzie współrzędnych oraz wykonywali symetryczne rysunki na kartce papieru. Kropka, dwukropek, wielokropek
     co krok! Na języku polskim Dzień Kropki był okazją do przypomnienia, utrwalenia i przyswojenia nowych wiadomości o interpunkcji. Uczniom sporo frajdy przyniosło wykonywanie zadań online i sprawdzanie poprawności ich wykonania. Na przerwach można było zrobić sobie zabawne zdjęcia, pozując w specjalnie do tego celu przygotowanej, wykropkowanej ramce.

     Dzień kropki za nami. Szukaliśmy swoich mocnych stron i talentów. W szkole tego dnia rządziła kropka, dając nam pretekst do wspaniałej, kreatywnej zabawy.


        

      

   • Lorem ipsum dolor

     • Morbi volutpat enim
     • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

     • Placerat ipsum
     • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

     • Aliquam congue fermentu
     • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

     • Placerat ipsum
     • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

     • Morbi volutpat enim
     • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

     • Aliquam congue fermentu
     • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum