Wycieczka do Wrocławia – po prostu było SUPER!!!
Klasy 7a, 7b oraz 5b i 6c miały możliwość wzięcia udziału w dwudniowej wycieczce do Wrocławia w ramach realizacji programu LEKCJE O FINANSACH. Wycieczka była podsumowaniem całego przedsięwzięcia i była ogromnym sukcesem oraz radością dla uczniów i opiekunów.
Na wycieczkę wybraliśmy się w dwóch grupach, w dwa kolejne poniedziałki i wtorki pięknego i słonecznego października. Pierwszy dzień zaczęliśmy od wizyty w Urzędzie Skarbowym we Wrocławiu – Stare Miasto – może brzmi poważnie i mało ciekawie, ale nic bardziej mylnego.
4W urzędzie zostaliśmy powitani przez Pana Sebastiana Małachowskiego - Naczelnika Urzędu Skarbowego, który po krótce opowiedział nam jaki jest plan przygotowanych dla nas warsztatów.
Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dwóch rodzajach warsztatów, pierwszy - to bardzo ciekawy wykład „Skąd się biorą pieniądze?”, który zakończył się quizem z przekazanej wiedzy – oczywiście zdany pozytywnie. Druga część to zajęcia, które były prowadzone przez pracowników Służby Celno-Skarbowej wraz z jej głównym bohaterem – psem Shila – owczarkiem niemieckim, który szukał tytoniu ukrytego przez pracowników KAS (Krajowa Administracja Skarbowa). Oczywiście Shila spisała się wzorowo. Poza tym uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy technika kryminalistyki, pobierali odciski palców z różnych przedmiotów, pobierali próbki DNA do analizy, robili odciski zostawionych śladów itp. Całość zajęć została podsumowana przez Pana Naczelnika, który wręczył uczniom personalizowane dyplomy za udział w zajęciach. Wyszliśmy z zajęć bogaci w nowe doświadczenia, zdobytą wiedzę z zakresu finansów i pod ogromnym wrażeniem przygotowanych warsztatów.
Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta szlakiem krasnali. Szukaliśmy m in. Śpiocha, Słupnika, Pierożnika, Papy Krasnala, Syzyfka, Obieżysmaka, Aktora i Parasolnika oraz zwiedzaliśmy najpiękniejsze zabytki Wrocławia, Rynek, kamienice Jaś i Małgosia, Ratusz, Katedrę, Uniwersytet, Mauzoleum Piastów Wrocławskich w klasztorze s. s. Urszulanek, Ostrów Tumski. Ostatnim punktem pierwszego dnia było Hydropolis- centrum nauki i wiedzy o wodzie. Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Po dniu pełnym wrażeń i nowych doświadczeń dotarliśmy do miejsca naszego noclegu, gdzie do długich godzin nocnych (czytaj do 22:00) spędzaliśmy miło czas.
Kolejny dzień naszej wycieczki i kolejne przeżycia. Zaczęliśmy od wizyty w Oddziale Narodowego Banku Polskiego. Celem tej wizyty było przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania banku centralnego oraz roli, jaką pełni w systemie finansowym kraju. Uczniowie mogli poznać/rozszerzyć wiedzę z zakresu zagadnień związanych
z ekonomią, które są istotne dla codziennego życia każdego z nas, takie jak inflacja, obrót gotówkowy czy oszczędzanie. W ramach tej aktywności uczniowie mogli dowiedzieć się jak odróżnić prawdziwe pieniądze od fałszywych, mogli zobaczyć pieniądze z bliska pod specjalnymi urządzeniami. Mieli również możliwość zwiedzić historyczny skarbiec bankowy, który znajduje się w piwnicy obiektu. By jednak otworzyć czterotonowe drzwi trzeba było najpierw znać szyfr oraz posiadać dwa składane klucze. Po pokonaniu tej przeszkody serca skarbca chroni jeszcze stalowa krata, a za kratą…skarby.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było ZOO i Afrykarium - unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. 4 godziny w tym miejscu, to zdecydowanie za mało, jeszcze przy tak pięknej pogodzie…po prosu nie chciał się wracać.
Jednak wróciliśmy, bogaci w doświadczenia i nową wiedzę, pełni wrażeń i bardzo zadowolenia, choć pewnie trochę zmęczeni. Na pewno na długo ta wycieczka pozostanie w naszych wspomnieniach.Aneta Pasierbek
Edukacja w Narodowym Banku Polskim
Następnym zadanie programu była edukacja w placówce Narodowego Banku Polskiego. Odwiedziliśmy placówkę we Wrocławiu. Na zajęciach z przedstawicielem banku poznaliśmy sposoby zabezpieczania banknotów. Uczniowie uczyli się na przyniesionych banknotach jak rozpoznać zabezpieczenie, oglądali banknoty pod mikroskopem.
Ostatnim etapem zajęć była wizyta w skarbcu. Uczniowie zobaczyli skarbiec od wewnątrz i poznali pracę skarbnika.
Edukacja w Urzędzie Skarbowym
Kolejnym zadaniem do zrealizowania w ramach programu była wizyta w Urzędzie Skarbowym. Odwiedziliśmy oddział wrocławski.
Przedstawiciele US przygotowali dla nas lekcje o finansach. W ciekawy sposób w formie wykładu z prezentacją opowiedzieli o rodzajach podatków. Wyjaśnili pojęcia zysku, straty, przychodu, dochodu.
Następnie spotkaliśmy się policjantami, którzy pokazali nam jak pracuje pies tropiący. Jak się go motywuje do pracy, ile trwa praca psa, jak jest nagradzany i kto się nim zajmuje.
Ostatnim etapem zajęć było pokazanie sposobów zabezpieczania śladów, biologicznych, daktyloskopijnych i traseologicznych. Policjanci wraz z ochotnikami z grupy młodzieży zabezpieczali ślady według wskazówek fachowców.
1
Kolejna lekcja: Cyberbezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
W dniu 18 września 2024 klasa 5b brała udział w lekcji online "Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni" w ramach realizacji projektu "Lekcje o finansach-edycja 2024". Zajęcia były prowadzone przez panią Magdalenę Skwarską wolontariuszkę Fundacji Warszawski Instytut Bankowości – Lekcje z Bakcyla. Główne zagadnienia poruszane na lekcji to: bezpieczne hasła, bezpieczna tożsamość w internecie, media społecznościowe, bezpieczny komputer, tablet i smartfon
Edukacja ekonomiczna w Multikinie
25 września klasy bierące udział w programie wyjechały na warsztaty ekonomiczne po nazwą: "Od kieszonkowego do pierwszej wypłaty". Wybrane zagadnienia dotyczyły przedsiębiorczości, kompetencji przyszłości a także wybóru szkoły i zawodu. Uczniowie zobaczyli także film pod tytułem: "Jajko czy kura" gdzie młodzi przedsiębiorcy stawiali pierwsze kroki w biznesie.
Film pokazuje, jak dużą rolę w tym procesie odgrywa kreatywne myślenie i umiejętność uważnej obserwacji otoczenia. Wszystko zaczyna się od dobrego konceptu, który ma odpowiadać na potrzeby potencjalnych konsumentów. Seans wspiera poczucie sprawczości, pokazując młodym widzom, jak podejmowane przez nich działania mogą oddziaływać na ich otoczenie, że w efektywnym zespole można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę.
Paulina Kulesza, https://filmwszkole.pl/jajko-czy-kura/
Lekcja- Od oszczędzania do inwestowania
Jedno z pierwszych działań w ramach programu to udział w lekcji online zorganizowanej przez Fundację Warszawskiego Instytutu Bankowości. Poruszane były główne zagadnienia związane z oszczędzaniem: bezpieczeństwo moich oszczędności a inflacja, osobiste konto bankowe, bezpieczeństwo płatności w Internecie i płatności mobilnych, bezpieczne posługiwanie się kartami płatniczymi, lokaty i kapitalizacja odsetek. Wiele usłyszeliśmy na temat inwestowania: zysk i ryzyko, akcje na giełdzie, dywersyfikacja – podstawowa zasada inwestowania. Na koniec lekcji słuchaliśmy o oszustach i piramidach finansowych.
Program LEKCJE Z FINANSAMI
To program w który zaangażowały się klasy: 7a, 7b, 6c, 5b.
Program wspiera realizację działań z zakresu edukacji finansowej polegających na przeprowadzeniu, wśród uczniów szkół podstawowych, minimum 3 lekcji z zakresu finansów. Elementem Programu jest także popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów poprzez organizację wycieczki edukacyjnej.
Celem Programu jest rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie kompetencji finansowych uczniów.
W ramach Programu można uzyskać dofinansowanie do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych o tematyce finansowej i wycieczek edukacyjnych obejmujących w swoim programie treści z zakresu finansów.