65 lat? Jak najbardziej, ale to tylko najnowszy wycinek historii bestwińskiej szkoły podstawowej. O tym jubileuszu mówimy w odniesieniu do obecnego budynku przy ul. Szkolnej, natomiast historia placówki sięga kilku wieków wstecz. Rzecz jasna, u swoich początków szkoła była ściśle związana z parafią, uczono w niej także katechizmu i śpiewu kościelnego. Informacje o szkole znajdujemy w protokołach powizytacyjnych biskupów, na przykład z r. 1598 (kard. Jerzy Radziwiłł), 1617 (bp Marcin Szyszkowski), 1663 (bp Tomasz Oborski). W XVIII w. istniał już osobny, drewniany budynek szkolny, a w r. 1846. zbudowano ten, który znany jest dziś jako „stara szkoła” i mieści w sobie zbiory Muzeum Regionalnego. Kierownicy tacy jak Józef Merta, Paweł Godyń, Władysław Gryzełko, Katarzyna Babińska i inni byli tymi, którzy wykształcili całe pokolenia mieszkańców Bestwiny. Od roku 1959 rozpoczyna się już najnowsza historia, związana z dobrze znanymi murami. Od przeniesienia szkoły kierowali nią kolejni dyrektorzy: Władysław Gryzełko, Marian Łuszczak, Ludwik Owczarz, Halina Grygierczyk, Agata Rak, Urszula Kraus i wreszcie Angelika Gościk. Ważne zmiany dokonały się w latach 1989/1990. Został anulowany dotychczasowy patron – Karol Świerczewski, z kościoła został przeniesiony obraz św. Jana Kantego i właśnie tego profesora pochodzącego z pobliskich Kęt wybrano na nowego patrona.
550 rocznica śmierci świętego stała się okazją by w całej diecezji bielsko-żywieckiej ogłosić rok św. Jana Kantego. Niezależnie od uroczystości diecezjalnych, swoje obchody zorganizowała szkoła, łącząc je ze wspomnianym 65-leciem. 18 października szkolna społeczność zaprosiła gości na specjalną akademię, poświęconą życiu i pracy wybitnego rektora Akademii Krakowskiej, połączoną z wystawą dokumentującą historię bestwińskiej oświaty oraz Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP.
Wystawa na małej Sali gimnastycznej została przygotowana przez panią Dorotę Surowiak we współpracy z panią Magdaleną Zarzyką i panią Małgorzatą Zawiłą. Pani Dorota Surowiak nawiązała współpracę ze stowarzyszeniem zwykłym „Lachy wczoraj i na wieki”, które wypożyczyło potrzebne artefakty na wystawę. Wzbogaciły one przekaz treści na temat starej i nowej szkoły w Bestwinie. Oprócz zdjęć zostały wystawione kroniki klasowe prowadzone przez uczniów, kroniki szkolne, księgi pamiątkowe oraz złotą księgę najlepszych uczniów. W poniedziałek (21.10.2024 ) zostały przeprowadzone lekcje historii dla klas czwartych. Uczniowie byli zachwyceni, szczególnie zainteresowali się starą ławką, przyborami szkolnymi, starymi podręcznikami. Oglądali także zdjęcia i kroniki. Niektórzy z nich rozpoznali na zdjęciach swoje babcie. Podczas zwiedzania wystawy był słodki poczęstunek, kawa i herbata. Ciasto upiekli rodzice. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie.
Dziękujemy za zaangażowanie .
Dorota Surowiak