Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa.
Uczniowie klas siódmych wraz z paniami wychowawczyniami: Anetą Pasierbek i Barbarą Gonek przygotowali wzruszający apel z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę.
W przygotowaniu występu pomagały: pani Dorota Surowiak, pani Magdalena Wodniak- Foksińska (oprawa muzyczna) wraz z chórem Cantata i i pani Magdalena Sierant (dekoracja).
Dla uczniów i nauczycieli uroczystość była możliwością przypomnienia sobie historii, historii Polski, ale i Naszej Małej Ojczyzny - Bestwiny.
Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiednie mocarstwa postanowiły nazwę „Polska” wymazać z historycznych dokumentów.
Nasza narodowa tragedia rozpoczęła się w 1772 roku. Rosja, Prusy i Austria dokonały pierwszego rozbioru Polski.
Na tym się, nie skończyło. Nadszedł rok 1793 – drugi rozbiór naszej ojczyzny. Tym razem, uczestniczyły w nim Prusy i Rosja.
Polacy podejmują walkę. Jest rok 1794, wybuchło Powstanie Kościuszkowskie. Niestety przegraliśmy. Ostatecznie w 1795 roku dochodzi do trzeciego rozbioru Polski. W ten sposób Prusy, Rosja i Austria pozbawia Polaków Ojczyzny.
Już, w 1797 roku Polacy stanęli po stronie Napoleona. We Włoszech zostały zorganizowane Legiony Polskie pod wodzą Jana Henryka Dąbrowskiego, aby walczyć przeciwko zaborcom. To tam powstał „Mazurek Dąbrowskiego”.
Niestety, Polska nie wróciła na mapę świata. Zaborcy siłą przez te lata niewoli próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.
Polska jednak nie zginęła. Polacy nie poddali się. Nadzieja trwała. Dalej organizowali zrywy powstańcze takie jak:
Powstanie Wielkopolskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Krakowskie, Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe.
Niestety, wszystkie zakończyły się klęską. Jednak dawały kolejnym pokoleniom nadzieję, że przyjdzie kiedyś taka chwila, chwila zwycięska!!!
Za udział w powstaniach tysiące Polaków zapłaciło wysoką cenę.
Gnano ich po śniegu i mrozie na zesłanie na Sybir. Trasę znaczyły liczne groby. Cierpieli w więzieniach bez możliwości widzenia się z rodziną.
Wielu Polaków nigdy nie wróciło do rodzinnych stron. Moskale skonfiskowali wiele majątków. Wykonano dużo wyroków śmierci.
Mimo klęski, wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków. Wzmacniało się poczucie tożsamości narodowej wśród chłopów, mieszczan.
Na ziemiach już dawno oderwanych od Polski takich jak Mazury, Warmia, Śląsk odżywała tożsamość narodowa, budziła się polskość.
W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Państwa, które dokonały rozbiorów Polski, teraz zaczęły walczyć przeciwko sobie. We wrogich sobie armiach musieli walczyć Polacy. Mieszkańcy obecnej gminy Bestwina walczyli w armii austriackiej. Oto fragment listu Antoniego Maja z Bestwiny do swojej mamy.
Najdroższa mamo!
Kartkę z szóstego otrzymałem wczoraj, także od Gryzełka Feld post kartkę. Zdaje mi się, że już pisałem, że fotografię otrzymałem, mam także Jaśkową i Antka z Frysztatu. Antoni jest z powrotem w domu. A od Jaśka dowiaduję się, że Karol jest w polowym szpitalu Numer 86 i ciężko ranny, kiszki naruszone. Ale miejmy w Bogu nadzieję. Mój kolega z Kęt przed kilku dniami został szczęśliwe lekko ranny w czoło (podobnie jak ja w policzek) tak, że kula czapkę mu przebiła i w czole utkwiła. Jest już zdrowy.
Pozdrawiam wszystkich i całuję ręce Wasze. Wasz syn Antoni.
W ich sercach na nowo ożyła nadzieja i wiara, że walka ta przyniesie Polsce niepodległość. Na czele ruchu niepodległościowego stanęli: Roman Dmowski, Józef Piłsudzki, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, gen. Józef Haller.
Również było ich wielu w naszych małych ojczyznach.
Apel poległych
Bracia Antoni i Jan Adamiec
Bracia Antoni i Franciszek Adamaszek
Bracia Józef i Wincenty Grygierzec
Grzywa Wincenty
Bracia Antoni i Franciszek Kocur
Korczyk Jakub
Kraus Antoni
Kraus Jan
Maga Franciszek
Moś Jan
Niemczyk Walenty
Nowak Franciszek
Owczarz Jan
Pasierbek Jan
Pasierbek Józef
Sabuda Stanisław
Bracia Franciszek i Józef Stasicki
Szlosarczyk Franciszek
Ślosarczyk Jan
Wojcieszyk Mateusz
Woźniak Józef
Pierwsza wojna światowa zakończyła się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji. I właśnie dzięki tym wydarzeniom i walce Polaków o wolność naszego kraju -11 Listopada 1918 roku powstało Niepodległe Państwo Polskie.