Już na początku listopada, na szkolnym korytarzu pojawiła się dekoracja o różnych drogach narodu polskiego dążącego do odzyskania niepodległości. Podążali nimi także nasi przodkowie – mieszkańcy Gminy Bestwina. Przez cały miesiąc, chętni uczniowie wzięli udział w poszukiwaniu odpowiedzi na wylosowane pytania dotyczące treści wystawy. Pytania zostały przygotowane przez członków kółka historycznego, które prowadzi pani Dorota Surowiak.
Natomiast, w przeddzień Święta Niepodległości pod opieką pani Doroty Surowiak (nauczyciela historii) delegacje z klas od czwartych do ósmych udały się na cmentarz parafialny w Bestwinie by uczcić pamięć tych, którzy wpisali się w dzieje naszej „Małej Ojczyzny”. Zapaliliśmy znicze na grobie m. innymi: mjr Antoniego Ślósarczyka - attache ds. wojennych w Japonii; arc. Leona Karola Habsburga – brał udział w walkach o granice II Rzeczpospolitej; Antoniego Maja – legionisty z Bestwiny; Piotra Magi – hallerczyka z Janowic, rodzinie Firganków – hallerczyków z Bestwiny; Janie Furczyku z Janowic – walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, na której został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy; Pawle Godynia – kierownika szkoły w Bestwinie, został zamordowany w KL Mauthausen; Józefie Braszki – profesor gimnazjalny w Białej Krakowskiej, został zamordowany w KL Dachau; Władysława Gryzełki – dyrektor szkoły w Bestwinie, w czasie okupacji niemieckiej prowadził tajne nauczanie; Janie Kubiku z Janowic - działaczu ruchu ludowego oraz poseł do austriackiej Rady Państwa i wielu innych. W tym samym dniu cała szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu 2022”.
Podczas Gminnych Uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości poczet sztandarowy i delegacja samorządu szkolnego naszej szkoły wzięła udział w tym doniosłym wydarzeniu. Jest ono opisane na stronie Gminy Bestwina.
Każda klasa przygotowała gazetkę na temat wybranych postaci związanych ze Świętem Niepodległości. Zaś chętni uczniowie z klas 4-6 wykonali prezentacje plastyczne a starsi prezentacje multimedialne.
17 listopada klasa siódma i chór szkolny zaprezentowali pozostałym uczniom program artystyczny na temat „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”. Relacja z przebiegu akademii jest umieszczona we wcześniejszym poście na stronie szkoły.
Nie zabrakło warsztatów historycznych. Wzięli w nich udział chętni uczniowie z klas starszych. Tym razem grupa z Torunia przedstawiła w ciekawy sposób dzieje od powstania listopadowego do I wojny światowej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tych zajęciach. Na zakończenie otrzymali monetę z wizerunkiem gen. Józefa Hallera lub Józefa Piłsudzkiego.
Nasza społeczność wzięła także udział w akcji „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”, która opiera się nie tylko na idei charytatywnej, ale i na patriotycznej.
Klamrą spinającą nasze działania było uczestnictwo uczniów w IV Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Zostali oni przygotowani przez nauczycieli przedszkola i szkoły podstawowej w Bestwinie. Szczegóły są na stronie Gminy Bestwina i we wcześniejszym poście na stronie szkoły.
Dziękuję wszystkim za aktywny udział w wydarzeniach organizowanych w listopadzie.
Dorota Surowiak nauczyciel historii
Naród i ojczyzna - Wiktoria Ozimina
W drodze do niepodległości - Sandra Furczyk
Wspolnota narodowa - Filip Ciepiela