Niech ten czas obfituje w radość, spokój oraz miłość, a serca wypełnią się nadzieją i optymizmem na przyszłość.
Wesołych Świąt Wielkanocnych
Święto Liczby Pi: Matematyka, sztuka i zabawa
Dnia 14 marca 2025 roku w naszej szkole odbyło się coroczne Święto Liczby Pi, które miało na celu uczczenie jednej z najbardziej fascynujących liczb w matematyce – liczby π (pi). Wydarzenie to miało charakter edukacyjny i rozrywkowy, angażując uczniów w różnorodne aktywności związane z tą niezwykłą liczbą.
Przygotowania do Święta Liczby Pi rozpoczęły się od dekorowania szkoły. Cała szkoła została ozdobiona
w matematyczne motywy, nawiązujące do liczby Pi. Na korytarzach pojawiły się plakaty przedstawiające symbole matematyczne, a także liczby Pi w różnych formach.Na korytarzach szkoły pojawiły się także gazetki edukacyjne. Gazetki zawierały informacje o liczbie Pi, jej zastosowaniach w matematyce oraz ciekawostki historyczne, takie jak pierwszy zapis liczby Pi przez starożytnych Egipcjan, czy późniejsze próby jej obliczenia. Jedna z gazetek była poświęcona na przykład liczbie miejsc po przecinku liczby Pi, które zostały obliczone na przestrzeni wieków – od pierwszych prób po współczesne technologie umożliwiające obliczenie miliardów cyfr. Inna gazetka prezentowała wykorzystanie liczby Pi w sztuce, architekturze i przyrodzie, podkreślając jej obecność w najróżniejszych dziedzinach życia.
Jednym z najbardziej kreatywnych elementów Święta Liczby Pi była wspólna praca uczniów w formie parkietażu, czyli układanki z użyciem symbolu liczby pi. Uczniowie podczas przerw pracowali z wielkim zaangażowaniem kolorując symbole liczby Pi (dobrą motywacją były mini słodkości). Uczennice klasy 7 układały parkietaż z kolorowych symboli Pi. Efekt końcowy stanowił piękny, matematyczny obraz, który zdobił korytarz na II piętrze. Obraz, który można wykonywać w nieskończoność… pewnie wrócimy do niego w przyszłym roku, fajne by było zrobić większy.
W trakcie dnia starsi uczniowie uczestniczyli w specjalnych lekcjach poświęconych odkrywaniu liczby Pi. Lekcje te były prowadzone w formie warsztatów, na których omawiano zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty liczby Pi. Uczniowie rozwiązywali zadania związane z obliczaniem obwodów okręgów, a także przeprowadzali eksperymenty mające na celu lepsze zrozumienie tej liczby.
Realizowane były również różne projekty w zależności od grupy wiekowej, i tak uczniowie odpowiadali na pytanie „Czy jesteś jak Pi?”, tworzyli miasto Pi oraz spiralę kawałka liczby pi.Święto Liczby Pi było wspaniałą okazją do zabawy i nauki. Uczniowie mieli szansę na głębsze zrozumienie matematyki w kontekście codziennego życia, a także na aktywne uczestnictwo w różnorodnych zadaniach i projektach. Wydarzenie okazało się nie tylko edukacyjne, ale i pełne radości oraz entuzjazmu, a uśmiechy na twarzach uczestników świadczyły o tym, że liczba Pi może być naprawdę inspirująca.
Aneta Pasierbek
Warsztaty Origami dla dzieci i rodziców.
W dniu 12 marca 2025 roku z okazji Dnia Kobiet odbyły się po raz kolejny warsztaty plastyczne z udziałem dzieci i rodziców. Podczas dwu i półgodzinnych zajęć małe i duże panie wykonywały kwiaty z krepiny i wstążki papierowej. Dzieci rozwijały swoje pasje plastyczne, a mamy cieszyły się wspólnym czasem ze swoimi pociechami Zajęcia były świetnym sposobem na odstresowanie się, oderwanie się od obowiązków domowych.
Pierwsze warsztaty odbyły się 18 grudnia 2024 roku. Uczestnicy tworzyli ozdoby bożonarodzeniowe metodą origami. Wspólnie składaliśmy przestrzenne formy z kartek papieru (origami modułowe), złożone razem stworzyły nam kręciołka, który można było powiesić na choince. Origami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. ori) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwolą nam wykreować pożądany kształt. Sztuka ta pozwala tworzyć m.in. papierowe figury roślin i zwierząt, przedmioty nawiązujące do poszczególnych pór roku, a także akcesoria zakorzenione w japońskiej tradycji.
Origami to świetny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu.
Organizator i prowadzący warsztaty – Agnieszka Gutka
Mamy medal...
W dniu 18 marca odbyły się powiatowe zawody z piłki siatkowej dziewcząt, które miały miejsce na hali sportowej w Kozach. Zawody przebiegały na bardzo wysokim poziomie i mogliśmy zobaczyć piękne akcje, trudne zagrywki i wielkie serce zostawione na boisku.
Nasza reprezentacja w składzie: Maja Płoskonka, Lena Słowiak, Justyna Klimczak, Maria Gwóźdź, Aleksandra Mróz, Wiktoria Kulesza, Kornelia Bardzińska, Zuzanna Karkut zdobyły 3 miejsce.
Gratuluje zawodniczką i dziękuje za walkę na boisku.
Agnieszka Dutka
Rekrutacja do przedszkola i klasy pierwszej na rok szkolny 2025/2026
Płatność za obiady
Płatność za obiady za luty 2025r. wynosi: 60 zł.
Wpłat należy dokonywać do 10.03.2025r. na konto Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bestwinie o numerze:
19 8453 0002 0000 4662 2000 0080, w tytule przelewu proszę podać: imię i nazwisko dziecka oraz klasę, a w polu ”odbiorca przelewu” należy wpisać: ZSP Bestwina
Prosimy o zgodne i terminowe wpłaty.
Płatność za przedszkole
Termin płatności za przedszkole za luty 2025 r. upływa 10.03.2025.r.
Proszę dokonywać wpłat na konto Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bestwinie o numerze:
19 8453 0002 0000 4662 2000 0080, w tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko dziecka oraz grupę.
Prosimy o terminowe i zgodne wpłaty.
"Magia Czarownicy"
11 lutego klasy 1-3 brały udział w przedstawieniu "Magia Czarownicy" - bajka muzyczna w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru Iluzji". Przedstawienie odbyło się w Bielskim Centrum Kultury im. M. Koterbskiej w Bielsku -Białej. Wszystkim bardzo się podobało.
Dzień Bezpiecznego Internetu
W dniu 11 lutego z okazji DBI uczniowie na lekcjach informatyki brali udział w niecodziennych zajęciach. Klasy starsze uczestniczyły w kursach na platformie Bezpieczni w sieci. Tematyka kursów była różna: Higiena cyfrowa, nadużywanie Internetu i nowych technologii, Cyfrowe ślady i wizerunek online czy Cyberprzemoc w szkole. Każdy kurs kończył się testem, chętnie rozwiązywanym przez uczestników. Klasa 6 brała udział w lekcji online organizowanej przez Fundację Warszawskiego Instytutu Bankowości "O cyfrowym dobrostanie". Klasy młodsze zagrały w grę edukacyjną Asy Internetu. W trakcie gry dzieci zmagały się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczyły się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie. Uczniowie zobaczyli także wiele animacji na temat bezpieczeństwa w sieci.
1
DBAMY O MŁODE GŁOWY
Dnia 31 stycznia 2025 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas piątych i szóstych DBAMY O MŁODE GŁOWY. Warsztaty prowadziły uczennice trzeciej klasy I Liceum im. Mikołaja Kopernika w Bielsku Białej- Tosia, Paulina i dwie Zuzie.
8Nastolatki postanowiły stworzyć projekt dla swoich rówieśników w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnienie z teorii. Ma on na celu edukację dzieci i młodzieży na temat różnych form przemocy oraz sposobów niesienia pomocy osobom jej doświadczającym. Uczenie młodych odwagi proszenia o pomoc, wsparcie jak i udzielania go rówieśnikom, aby zapobiec traumie i negatywnym skutkom przemocy w przyszłości. Posiadanie umiejętności rozróżnienie form konstruktywnej krytyki od hejtu.
Nowością w naszej szkole był fakt, że nastolatki mówiły do nastolatków. Uczniowie z ciekawością i przejęciem słuchali jak i odpowiadali na pytanie dotyczące form przemocy, co potwierdziło, że słuchali i słyszeli co prelegentki chciały im przekazać i czego nauczyć. Każdy kto pozytywnie odpowiedział na zadanie pytania podsumowujące zdobytą wiedzę w temacie przemocy otrzymywał słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy dostali ulotki z podsumowaniem warsztatów oraz numerami telefonów do instytucji, które niosą pomoc w tym temacie.
Warsztaty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez uczniów oraz rodziców, którzy kierowali słowa uznania po ich zakończeniu, na podstawie wypowiedzi w domu swoich dzieci, pomimo, że temat jest bardzo trudny, bolesny i ważny.
Oto kilka opinii uczniów po zakończonym temacie:
...według mnie warsztaty były potrzebne. Trzeba o tym rozmawiać, wielu z nas nie mówi o swoich problemach i potem popadamy w depresję lub stany lękowe...
... mega pomocne, dobrze wytłumaczone i świetnie poprowadzone...
...dla osób, które nie wiedzą jak sobie radzić z przemocą, bardzo potrzebne i konieczne...
... podobały mi się ponieważ poruszały ważne kwestie...
...mogą pomóc wielu osobom...
...warto robić takie zajęcia, dają dużo do zrozumienia, trzeba dbać o młode głowy...
...myślę, że wiele osób ma takie problemy i warsztaty są bardzo potrzebne, nie umieją sobie radzić w takich sytuacjach...
...warto słuchać, by zrozumieć...
...znam takie sytuacje, temat jest bardzo ważny...
Dziękujemy wszystkim uczniom, za przekazanie swoich opinii.
Prowadzącym, życzymy powodzenia w kolejnych placówkach oświatowych, oby wiedza przekazana i nabyta przez młodych, spowodowała, że w ich głowach zagości wiara we własne siły i możliwości.
Magdalena Wodniak- Foksińska
Aniołkowe granie -podziękowanie ❤️
Tak, Anioły są wśród nas i spotykamy je każdego dnia… W naszej szkole fruwały od 15 grudnia 2024 roku do 20 stycznia 2025 roku, znosząc dary i słodycze dla podopiecznych Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny Ostoja i Przystań w Pszczynie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za przychylenie nieba, tym, którzy tu i teraz zmagają się z wieloma trudnościami. Dziękujemy za pomoc w przewiezieniu darów rodzicowi uczennicy z naszej szkoły -Panu Tomaszowi Dybczakowi.
Koordynator projektu Magdalena Wodniak- Foksińska.
7
ANIOŁKOWE GRANIE
Aniołkowe granie- koncert podsumowujący ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający ideę rodzicielstwa zastępczego.
Anioły- któżby je zliczył?...
Tłumnie zgromadziły się dnia 25 stycznia 2025 roku w dużej sali naszej szkoły. Tym razem przedstawiciele trzech Zespołów Szkolno- Przedszkolnych z Bestwiny, Bestwinki oraz Kaniowa włączyli się w edycję tego wyjątkowego dzieła. Scenę wypełnili tancerze, instrumentaliści oraz śpiewacy z powyższych przedszkoli i szkół. Wśród tłumnie zgromadzonej publiczności znaleźli się podopieczni Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pszczynie wraz z Panią Dyrektor, dyrektorzy szkół z naszej gminy oraz Wójt Gminy Bestwina dr Grzegorz Boboń, który dla wszystkich występujących przyniósł słodki podarunek. Salę wypełnił gromki śpiew kolęd i niezwykła atmosfera wzajemnej życzliwości i wzruszenia. Każde dziecko usłyszało, że warto mieć marzenia, bo być może za rogiem czeka Anioł z Bogiem i blisko do ich spełnienia!
6W koncercie z naszej szkoły wystąpiła klasa 2 c z wychowawczynią - Panią Eweliną Pysz, tancerki z klasy 1 b przygotowane przez Panią Marię Drewniak, którym w sobotnim występie pomagała wychowawczyni Pani Agnieszka Wiewióra, solistki Sara Furczyk i Tola Górny oraz chór Cantata. Kolędy na skrzypcach zagrała Tatiana Nawrocka, na trąbce Paweł Rezik, a na saksofonie Adam Gacek. Na scenie nie zabrakło naszych przedszkolaków. Krasnale wraz z wychowawczynią Panią Edytą Zemanek- Bierońską dodały energii publiczności angażując oklaskami i śpiewem całą salę.
Atmosferę koncertu podkreśliła niebiańska dekoracja mojego autorstwa, w której wykonaniu dziękuję za pomoc Paniom Marcelinie Brzozowskiej oraz Magdalenie Sierant.
Pragę przekazać także wyrazy wdzięczności za pomoc w realizacji projektu Pani Marcelinie Brzozowskiej, która okazała wiele serca i zaangażowania w tę akcję.
Podziękowanie za pomoc kieruję także do Pani Dyrektor naszej szkoły Angeliki Gościk, Wicedyrektor Pani Katarzyny Kupper jak i Pani Iwony Legutko-Pali, będącej Dyrektorem przedszkola w Bestwinie, które także włączyło się w zbiórkę darów oraz koncertowe prezentacje.
Za otwarte serca wszystkich, którzy nie szczędzili czasu i sił w tej inicjatywie składam wyrazy wielkiej wdzięczności.
Anioły są wśród nas!
koordynator projektu,
Magdalena Wodniak- Foksińska
Bal karnawałowy
22 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy klas 1-3. Na bal przybyły księżniczki, królewny, smoki, aniołki, policjanci , żołnierze, czarodzieje oraz wiele pięknych postaci bajkowych. Byli to oczywiście uczniowie klas młodszych, którzy w tym dniu wcielili się w różnobarwne postaci.Wszyscy poruszali się w rytm muzyki. DJ BYŁ pan Krzysztof Sieracki, który umilił wszystkim zabawę. Bardzo serdecznie mu wszyscy dziękujemy.
3
Podziękowania
Świąteczne życzenia
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składamy życzenia pięknych
i niezapomnianych chwil w gronie rodziny.
Niech przyniosą one radość i wzruszenie
oraz wzajemną życzliwość i optymizm w Nowym Roku 2025.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSP w Bestwinie
Mały gest może zmienić czyjeś życie...
Dnia 22 grudnia po raz szósty można było skorzystać z oferty Bestwińskiego Parafialnego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Przy kościele Wniebowzięcia NMP ludzie dobrej woli zgromadzili na straganach wyroby rękodzielnicze, produkty żywnościowe, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne i wiele innych atrakcyjnych towarów. Dochód przeznaczono na pomoc dla braciszka uczniów naszej szkoły Oliwiera Korczyka, cierpiącego na wiele schorzeń wymagających kosztownej rehabilitacji. Chłodny dzień rozgrzewał nie tylko pyszny barszcz i grochówka, ale także gościnny występ gminnej orkiestry dętej.
Składamy ogromne podziękowania wszystkim darczyńcom oraz Radzie Rodziców naszej szkoły za organizację wypieków na potrzeby jarmarku.
Zebrano kwotę 42 700 zł.
Dziękujemy!
Magdalena Wodniak- Foksińska
Szkolne kolędowanie
20 grudnia 2024 roku w naszej szkole mieliśmy okazję wspólnie kolędować i uczestniczyć w jasełkach. Uroczystość przygotowana została przez uczniów klas 8 z Panią Agnieszką Dutką i Panią Magdaleną Sierant oraz chór Cantata pod batutą Pani Magdy Wodniak- Foksińskiej. O dekorację zadbała Pani Magdalena Sierant i Pani Magdalena Wodniak-Foksińska, stroje przygotowała Pani Dorota Surowiak. Cudowne chwile spotęgował występ taneczny przygotowany przez uczennice klas pierwszych wraz z Panią Marią Drewniak.
Na spotkaniu kolędowym obecna była Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Angelika Gościk oraz Panie Wicedyrektorki, Pani Katarzyna Kupper i Pani Iwona Legutko-Pala, nauczyciele oraz uczniowie.
W czasie świątecznego spotkania wspólnie z chórem śpiewaliśmy kolędy. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczniom, którzy zostali laureatami w konkursach i zajęli najwyższe miejsca w zbiórce żołędzi.
„Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia, przenieśliśmy się myślą i sercem do małego miasteczka Betlejem i radowaliśmy się z narodzin Jezusa snując głębokie refleksje nad cudem Świętej Nocy.”
Monika Ptaszek - Płachta
Świąteczna zbiórka PCK
W dniach od 6 do 7 grudnia młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie-wolontariusze Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża-dzielnie zapraszali gości sklepu Lewiatan, by dzielili się darami na zbliżające święta dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszej Gminy. To były dwa dni cudów i wielkich serc. Zebraliśmy 16 koszy pełnych żywności, które trafią do 11 rodzin. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnego rekordu. Dziękuję również za poświęcony czas moim uczniom. Jesteście wspaniali.
"Wyniki Konkursu Plastycznego na Kartkę Bożonarodzeniową"
Z każdej klasy wyłoniono trzech zwycięzców, uczniowie zajęli kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Każdy uczeń dostał nagrodę - kubeczek oraz pisaki, kredki oraz dyplom. Na zdjęciach widzimy uczniów z każdej klasy z nagrodami i dyplomami. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności