W imieniu społeczności szkolnej z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości i błogosławieństwa Bożego. Życzymy by nadchodzący czas był pełen refleksji i optymizmu, a urok wigilijnego wieczoru pozwolił zapomnieć o codziennych troskach i odzyskać nadzieję na lepsze jutro. Życzymy również by Nowy Rok 2023 spełnił pokładane w nim nadzieje, przynosząc wyłącznie dobre i szczęśliwe chwile. Niechaj wiara w lepszą przyszłość, co dzień dodaje sił oraz energii do przezwyciężania przeciwności losu i pomaga w urzeczywistnianiu najpiękniejszych i najśmielszych marzeń.
Wyniki konkursu na ozdobę świąteczną
Uczniowie klas 1-3 przygotowali ozdoby bożonarodzeniowe i wzięli udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszą ozdobę. Swoje prace przekazali na Parafialny Jarmark Bożonarodzeniowy, by pomóc w rehabilitacji kolegi Bartusia Wawszczyka. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
2Dziękujemy wszystkim za przygotowanie pięknych prac i gratulujemy zwycięzcom.
1a
Sonia Ozimina
Paweł Ślosarczyk
Lena Kubik
1b
Filip Leszczawski, Iga Firganek, Nikola Ślosarczyk
2a
Kajetan Owczarz, Pola Wojtyła, Kinga Ślosarczyk
2b
Nadia Zawadzka, Kacper Fijewski, Nikola Bura
2c
Bartosz Solich, Agnieszka Kubiczek, Jakub Sieracki
3a
Maja Kudzia, Zuzanna Stanclik, Tymon Brzozowski
3b
Emilia Brdej, Barbara Stuczyńska, Michał Kubik
Dla Bartusia
W niedzielę 18 grudnia przy kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie odbyła się kolejna edycja bożonarodzeniowego jarmarku, który organizowany jest w tym roku dla Bartłomieja Wawszczyka (11 lat). Całkowity dochód z jarmarku będzie przeznaczony na długotrwałą i intensywną rehabilitację Bartusia cierpiącego na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Klasa 1b wykonała wraz z rodzicami, wychowawcą przepiękne ozdoby, które zostały przekazane na jarmark. Najważniejszy jest zawsze drugi człowiek, dzielmy się sercem.
2
Dawne wigilie w Bestwinie
W poniedziałkowy poranek wybraliśmy się po raz kolejny z klasą do Muzeum Regionalnego. Tym razem rozmawialiśmy o Wigilii w minionych czasach.
6Dawniej w dzień wigilijny rodziny chodziły rano do kościoła, modliły się, później sprzątały groby bliskich zmarłych . Po powrocie do domu kobiety gotowały, piekły i przygotowywały wieczerzę wigilijną, mężczyźni sprawdzali, czy niczego nie pożyczyli od sąsiadów, w razie czego takie rzeczy zawsze oddawali . Dzieci najczęściej robiły ozdoby na choinkę i ją ubierały, aby nie przeszkadzać rodzicom. Przed uroczystą wieczerzą pod stół dawało się siekierę, aby nigdy nie zabrakło drewna na opał. Wierzono także w to, że gdy nie zamknęło się drzwi i zostawiło się jedno puste nakrycie przy stole, zmarli przodkowie przychodzili do nas. Aby nie zdarzyło się zapomnieć zostawić otwartych drzwi, rzucano także pod stół klucze od domu. Dzieci miały jeszcze za zadanie- wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Gdy wypełniło się te obowiązki, można było w zgodzie zasiąść do wieczerzy wigilijnej.
Oliwia Ozimina z klasy 4c
Dla Bartusia
- 2
W niedzielę 18 grudnia przy kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie odbędzie się kolejna edycja bożonarodzeniowego jarmarku, który organizowany jest w tym roku dla Bartłomieja Wawszczyka (11 lat). Całkowity dochód z jarmarku będzie przeznaczony na długotrwałą i intensywną rehabilitację Bartusia cierpiącego na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Klasa 1b wykonała wraz z rodzicami, wychowawcą przepiękne ozdoby, które zostały przekazane na jarmark. Najważniejszy jest zawsze drugi człowiek, dzielmy się sercem.
Warsztaty Unikids
Rozpoczęliśmy w szkole cykl warsztatów Unikids. Dzieci będą wykonywały różne eksperymenty. To zajęcia, które bardzo rozwijają kreatywność, cierpliwość, są bardzo lubiane przez dzieci.
1Na pierwszych zajęciach dzieci bawiły się bańkami mydlanymi, najpierw przygotowały miksturę, wymieszały składniki, następnie dmuchały przez słomkę i powstawały w ten sposób piękne bańki, na koniec każdy mógł być w środku dużej bańki. Była to niesamowita zabawa.
Latająca Akademia Przyszłości Listopad 2022r.
Kasa 1 – 3 wzięły udział w projekcie „Latająca Akademia Przyszłości”.
Podczas pierwszych zajęć „Latającej Akademii Przyszłości” dzieci poznały czym jest sukces, dowiedziały się, że każdy może odnieść sukces, dla każdego dziecka sukcesem może być coś innego. Ważną umiejętnością jest dostrzeganie własnych sukcesów oraz docenianie sukcesów innych. Na drugich zajęciach omawiano emocje, nazywano je. Każdy ma prawo przeżywać takie same sytuacje w różny sposób. Trzecie zajęcia to nauka nazywania swoich mocnych stron. Ważne jest również dostrzeganie mocnych stron innych osób. Dzieci na zakończenie projektu otrzymały plecak, samolot, rakietę, kolorowankę, indeksy w których odnotowują swoje sukcesy.
Warsztay w muzeum - Wieńce adwentowe
Dnia 1 grudnia 2022 r. udaliśmy się z całą klasą 4 a i nauczycielami, Panem Ireneuszem Sikorskim oraz Panią Anną Syk, z wizytą do Muzeum Regionalnego w Bestwinie. Były to nasze kolejne odwiedziny. Poprzednim razem poznaliśmy historię adwentowego wieńca, który mam teraz na swoim biurku. Dzisiaj wykonaliśmy tradycyjne ozdoby choinkowe oraz podłaźniczkowe.
2Ręcznie plecione aniołki ze słomy, „światy”, czyli ozdoby z wigilijnych opłatków, kostki cukru zawinięte w bibułę, aby przypominały cukierki. Pletliśmy kolorowe łańcuchy z bibuły. Drzewko ozdobiliśmy tymi „cudami”, a także orzechami, szyszkami i piernikami. Kustosz muzeum, Pan Andrzej Wojtyła opowiedział nam, że właśnie tak zdobiono dawniej choinkę. Jej poprzedniczką była podłaźniczka, obok której ustawiane były zwinięte snopki zboża, mające na celu chronić mieszkańców domu przed złem.
Współcześnie wiele ozdób kupujemy w sklepach, a dawniej wykonywały je wspólnie całe rodziny. To jest najpiękniejsze w tradycji, że każdy znalazł czas, by stworzyć świąteczne dekoracje rozmawiając, śpiewając, wspominając. My też dzisiaj tak się poczuliśmy. Wspólnie ozdobiliśmy najpiękniejszą choinkę, jaką widziałem. Poznanie dawnych tradycji jest bardzo ważne. Mojej rodzinie dam w tym roku wyjątkowy prezent. Wykonamy podobne ozdoby na naszą świąteczną choinkę i uplecione z jodły girlandy, które co roku zdobią wejście do naszego domu. Dzięki temu tradycja przetrwa kolejne pokolenia.
Jan Foksiński, kl. 4a
LISTOPAD 2022 POD HASŁEM
„OJCZYZNA – ZWYKŁE SŁOWO, CZEMU TAK BLISKIE?"
W naszej szkole, miesiąc listopad był poświęcony pamięci o tych, którzy poświęcili swoje zdrowie a nawet życie, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce. Uczniowie byli zaangażowani w różne formy przekazu, które miały na celu poznanie dziedzictwa i wartości patriotycznych.
2Już na początku listopada, na szkolnym korytarzu pojawiła się dekoracja o różnych drogach narodu polskiego dążącego do odzyskania niepodległości. Podążali nimi także nasi przodkowie – mieszkańcy Gminy Bestwina. Przez cały miesiąc, chętni uczniowie wzięli udział w poszukiwaniu odpowiedzi na wylosowane pytania dotyczące treści wystawy. Pytania zostały przygotowane przez członków kółka historycznego, które prowadzi pani Dorota Surowiak.
Natomiast, w przeddzień Święta Niepodległości pod opieką pani Doroty Surowiak (nauczyciela historii) delegacje z klas od czwartych do ósmych udały się na cmentarz parafialny w Bestwinie by uczcić pamięć tych, którzy wpisali się w dzieje naszej „Małej Ojczyzny”. Zapaliliśmy znicze na grobie m. innymi: mjr Antoniego Ślósarczyka - attache ds. wojennych w Japonii; arc. Leona Karola Habsburga – brał udział w walkach o granice II Rzeczpospolitej; Antoniego Maja – legionisty z Bestwiny; Piotra Magi – hallerczyka z Janowic, rodzinie Firganków – hallerczyków z Bestwiny; Janie Furczyku z Janowic – walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, na której został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy; Pawle Godynia – kierownika szkoły w Bestwinie, został zamordowany w KL Mauthausen; Józefie Braszki – profesor gimnazjalny w Białej Krakowskiej, został zamordowany w KL Dachau; Władysława Gryzełki – dyrektor szkoły w Bestwinie, w czasie okupacji niemieckiej prowadził tajne nauczanie; Janie Kubiku z Janowic - działaczu ruchu ludowego oraz poseł do austriackiej Rady Państwa i wielu innych. W tym samym dniu cała szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu 2022”.
Podczas Gminnych Uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości poczet sztandarowy i delegacja samorządu szkolnego naszej szkoły wzięła udział w tym doniosłym wydarzeniu. Jest ono opisane na stronie Gminy Bestwina.
Każda klasa przygotowała gazetkę na temat wybranych postaci związanych ze Świętem Niepodległości. Zaś chętni uczniowie z klas 4-6 wykonali prezentacje plastyczne a starsi prezentacje multimedialne.
17 listopada klasa siódma i chór szkolny zaprezentowali pozostałym uczniom program artystyczny na temat „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”. Relacja z przebiegu akademii jest umieszczona we wcześniejszym poście na stronie szkoły.
Nie zabrakło warsztatów historycznych. Wzięli w nich udział chętni uczniowie z klas starszych. Tym razem grupa z Torunia przedstawiła w ciekawy sposób dzieje od powstania listopadowego do I wojny światowej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tych zajęciach. Na zakończenie otrzymali monetę z wizerunkiem gen. Józefa Hallera lub Józefa Piłsudzkiego.
Nasza społeczność wzięła także udział w akcji „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”, która opiera się nie tylko na idei charytatywnej, ale i na patriotycznej.
Klamrą spinającą nasze działania było uczestnictwo uczniów w IV Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Zostali oni przygotowani przez nauczycieli przedszkola i szkoły podstawowej w Bestwinie. Szczegóły są na stronie Gminy Bestwina i we wcześniejszym poście na stronie szkoły.
Dziękuję wszystkim za aktywny udział w wydarzeniach organizowanych w listopadzie.
Dorota Surowiak nauczyciel historii
Naród i ojczyzna - Wiktoria Ozimina
W drodze do niepodległości - Sandra Furczyk
Wspolnota narodowa - Filip Ciepiela
Archiwum Aktualności