Innowacje
Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej
„Manufaktura dobrych pomysłów”
w roku szkolnym 2020/2021Program innowacji pedagogicznej realizowany był w roku szkolnym 2020/2021.
Rozpoczął się 7.10.2020r, a zakończył 16.06.2021r. (termin zakończenia wydłużono
z powodu pandemii). Z uwagi na zaistniałą sytuację pandemiczną część zajęć realizowana była stacjonarnie, część zdalnie. Innowacja adresowana była do uczniów klas 4-6, odbywała się na zajęciach kółka plastycznego raz w tygodniu w wymiarze jednej godziny.
W warsztatach uczestniczyło 11 uczniów. Założeniem programu była naturalna ciekawość w eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi. Warsztaty miały formę ćwiczeń indywidualnych uwzględniających kreatywność i swobodę wypowiedzi plastycznej dziecka. Uczestnicy zostali wyposażeni w wiedzę dotyczącą samodzielnego wykonania różnych mas plastycznych oraz sposobu ich komponowania i barwienia:- masy solnej - zwierzątka
- masy papierowej - domki, misy
- masy piernikowej - gwiazdki, księżyce, ludziki, renifery, dzwonki,
- masy piankowej - medaliony
- masy samoutwardzalnej - biżuterię
- masy porcelanowej - wazoniki
- masa chlebowa - domki, samochodziki,
- masy ceramicznej - szopki
Zakładane cele poszukiwania motywacji do tworzenia i wyrażania własnej ekspresji plastycznej zostały osiągnięte. Uczniowie nauczyli się umiejętnego planowania, dokonywania własnych wyborów, samodzielności, twórczego myślenia, oraz konsekwencji w działaniu.
Zadania zawarte w harmonogramie innowacji zrealizowano.
Zdjęcia prac plastycznych wykonywane przez uczniów na bieżąco przedstawiane były na blogu „Zdolne Bestie” i prezentowane w konkursach plastycznych.
Dzięki podjętym działaniom wzrosło zainteresowanie uczniów rękodziełem artystycznym.
Rodzice chętnie wspierali plastyczne działania dzieci a uczniowie wyrazili chęć uczestnictwa w zajęciach w następnym roku szkolnym.
Opracowanie: Magdalena Sierant - nauczyciel plastyki realizujący innowację
Innowacja pedagogiczna
„Manufaktura dobrych pomysłów”
1. Nazwa innowacji:
„ Manufaktura dobrych pomysłów”
2. Rodzaj innowacji:
Innowacja metodyczno-organizacyjna, dotycząca edukacji plastycznej - wykorzystanie różnych mas plastycznych w procesie rozwijania swobodnej ekspresji plastycznej.
2. Autor i realizator innowacji
mgr Magdalena Sierant - nauczyciel plastyki
3.Adresat i realizacja
Innowacja pedagogiczna adresowana jest do uczniów klas 4-6, realizowana na zajęciach kółka plastycznego - jedną godzinę w tygodniu.
4.Data rozpoczęcia i przewidywany czas trwania innowacji
Rozpoczęcie 7.10.2020 zakończenie 31.05. 2021r. z możliwością kontynuacji w następnym roku szkolnym
5.Cele innowacji:
- Rozwijanie predyspozycji - samodzielności, wytrwałości, umiejętności planowania
i dokonywania właściwych wyborów
- Poznawanie i wyrażanie siebie w formie ekspresji plastycznej.
- Pobudzanie do kreatywnych działań i twórczego myślenia
- Wyrabianie u dzieci zainteresowań plastycznych poprzez działalność manualną.
- Wdrażanie do wytrwałości i konsekwencji w działaniu.
- Doskonalenie staranności i estetyki wykonania prac
- Rozwijanie pasji i talentów
6. Opis innowacji
Założeniem innowacji jest oparcie zajęć na aktywności dziecka jego naturalnej ciekawości
w eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi. Warsztaty plastyczne mają formę ćwiczeń indywidualnych uwzględniających kreatywność, swobodę wypowiedzi
w twórczości plastycznej dziecka oraz różnorodność rozwiązań plastycznych.
Innowacja zakłada zaopatrzenie uczniów w określoną wiedzę na temat zasad samodzielnego wykonywania mas plastycznych, komponowania różnych materiałów (składników), a co najważniejsze uwrażliwia indywidualny, spontaniczny proces tworzenia. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i potrzebom uczniów. Ważnym argumentem przemawiającym za sensem tej innowacji jest występowanie u dzieci naturalnej potrzeby działania twórczego.Innowacja jest planowana jako zajęcia pozalekcyjne - zajęcia kółka plastycznego w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Realizacja od 7.10.2020r. - 31.05.2021r.
Wykonanie różnych prac z wykorzystaniem różnorodnych mas plastycznych:
- masa solna,
- masa papierowa,
- masa porcelanowa,
- masa piankowa,
- piaskolina,
- ciastolina,
- modelina,
- masa FIMO,
- glinka samoutwardzalna,
7. Przebieg działań - harmonogram
Październik - masa solna
To masa, która uzyskujemy bez wielkich nakładów finansowych.
Składniki:
- ½ szklanki soli
- ½ szklanki mąki pszennej
- woda
Sposób wykonania:
Wszystkie składniki suche mieszamy, powoli dodajemy wodę, cały czas ugniatając ciasto. Prawidłowo wykonana masa powinna mieć konsystencję cista na pierogi i łatwo odchodzić od ręki. Żeby ciasto nie przywierało można delikatnie podsypać mąką. Do podstawowego przepisu dodać przyprawy np. cynamon, kurkumę lub barwniki spożywcze. Masa solna jest plastyczna po upieczeniu robi się twarda. Figurki z masy solnej można lepić według własnej fantazji. Gotowe malujemy farbami akrylowymi i werniksem.
( przykłady prac - jesienne liście do dekoracja klasy, owoce i warzywa)
Listopad - domowa ciastolina
Składniki:
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 1 czubata szklanka drobnej soli
- 3-4 łyżki oleju roślinnego
- 1,5 szklanki gorącej wody
Sposób wykonania:
Wszystkie składniki mieszamy i wyrabiamy około 5 minut, aż powstanie nieklejąca się kulka. Składniki mieszamy drewnianym mieszadełkiem do czasu gdy gorąca woda wsiąknie we wszystkie składniki i wystygnie. wyrabiamy ręcznie do momentu kleistości i konsystencji sklepowej ciastoliny.
( przykłady prac - zwierzątka, owady)
Grudzień - masa porcelanowa
Masa porcelanowa tzw. sucha porcelana, która jest mieszaniną maki, oliwy kleju. Taka kompozycja pozwala na stworzenie bardzo plastycznej masy, która po wyschnięci udo złudzenia przypomina porcelanę. Jest bardzo elastyczna, szybko i samoistnie zasycha. Dzięki czemu wytwory są gotowe zaledwie w kilka godzin.
Przepis na masę porcelanową
- 300 ml kleju Wikol
- 300 ml mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki oliwy
- 2 łyżki soku z cytryny
Sposób wykonania:
Wszystkie składniki mieszamy i wyrabiamy jak ciasto do uzyskania jednolitej konsystencji, pozbawionej grudek. Wałkujemy i lepimy ozdoby świąteczne. Z masą pracujemy sprawnie, ponieważ klej nikolowy szybko schnie. Gotowe ozdoby dekorujemy.
( przykłady prac - ozdoby choinkowe, płaskie aniołki)
Styczeń - masa papierowa
Masa papierowa to wykorzystanie makulatury - gazet, wytłoczek po jajkach, papieru. Masa papierowa jest wysoce plastyczna, gumowa w dotyku i bez problemu przykleja się jak i odchodzi od naczynia będącego forma. Wyschnięta masa nie powinna tracić na objętości i się kruszyć.
Składniki:
- 1 spora gazeta lub wytłoczka
- ¾ szklanki wody
- ¼ szklanki ciepłej wody
- 3/4 szklanki mąki pszennej
Sposób wykonania:
Kawałki gazety lub innego papieru umieścić w naczyniu i połączyć z ciepłą wodą do momentu, gdy zrobi się z niej pulpa ( żeby była gładka można użyć miksera lub blendera).
Papierową papkę przekładamy na sito i odsączamy z wody. Następnie dodajemy mąkę
i resztę wody. Do mieszaniny z garnka dokładamy masę z sita i wszystko mieszamy. Masa obklejamy daną formę lub lepimy swój przedmiot np. wazon, talerz, miskę. Masa wysycha
12 h. Gotowe malujemy farbami.( przykłady prac - wazoniki, miseczki świeczniki)
Luty - masa gipsowa
Doskonały materiał do odtwarzania dłoni, stopy czy wykonania maski. Do wykonania przedmiotów wykorzystujemy bandaż gipsowy.
Materiały:
- bandaż gipsowy
- wazelina kosmetyczna
- ciepła woda
Wykonując odlew ręki lub stopy stosujemy do lepszego zdjęcia formy wazelinę kosmetyczną. Kawałki bandaża kroimy na mniejsze kawałki. Dłoń smarujemy wazeliną. Kawałki bandaża moczymy w cieplej wodzie i nakładamy warstwami na dłoń. Z reguły należy nałożyć trzy lub cztery warstwy, żeby po zdjęciu forma była sztywna. Tak zrobioną formę pozostawiamy do wyschnięcia. Z kolei chcąc zrobić maski , wykorzystujemy gotowe formy
z kartonu lub plastiku. Aby mogły być użyte kilkakrotnie obkładamy folia spożywcza lub aluminiową. Na tak przygotowaną maskę nakładamy gipsowy bandaż.Gotowe formy ozdabiamy technika decoupage lub malujemy farbami akrylowymi metalicznymi.
( przykłady prac - maski karnawałowe, dłonie na biżuterię)
Marzec - masa FIMO
Masa FIMO to termoutwardzalna masa plastyczna do wykonania dekoracji i biżuterii. Po wyjęciu z opakowania i chwili ugniatania jest miękka i plastyczna. Po wykonaniu przedmiotu należy pozostawić na 14 godziny lub utrwalić szybciej umieszczając je w piekarniku na 30 minut.
Rodzaje mas FIMO:
- FIMO EFFECTS wzbogacona o efekt typu metalic, transparent, marmur, brokat, świecąca w ciemności
- FIMO AIR NATURAL masa plastyczna samoutwardzalna, wysycha pod wpływem powietrza w czasie 24 godzin. Po wyschnięciu może być malowana.
- FIMO AIR BASIC glinka modelarska w 97% zawiera substancje naturalne. Nie wymaga wypalania, wysycha pod wpływem powietrza
( przykłady prac - biżuteria)
Kwiecień - piaskolina , piankolina
Z masy piaskowej można tworzyć dekorację i prezenty.
Składniki :
- Piasek
- Klej wikol
Sposób wykonania:
Do miski wlewamy 2 łyżki kleju wikol i stopniowo dodajemy piasek. Całość mieszamy do uzyskania gęstej masy. Wykorzystując muszelki i inne naturalne ozdoby tworzymy przedmioty lub budowle.
Masa piankowa służy do kreatywnych zabaw. Wysoce elastyczna i miękka . Bardziej krucha
i lżejsza niż plastelina. Mimo, że piankolina ma inną konsystencję niż tego typu masy, zachowuje podobne właściwości.Składniki:
- 1 kg mąki ziemniaczanej
- 1 opakowanie pianki do golenia
- kilka kropli płynu do naczyń
Wszystkie składniki mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Dodając barwników spożywczych uzyskamy kolor.
( przykłady prac - figurki z bajek)
Maj - glinka samoutwardzalna
Cernit - to masy plastyczne termoutwardzalne. Jest to grupa materiałów do prac modelarskich i dekoracyjnych - utwardzanie w temperaturze 120stopni w piekarniku.
Glinka - to masa do modelowania wykonana z gliny. Utrwala się pod wpływem powietrza. Masę modeluje się ręcznie, z możliwością wykorzystania różnych akcesoriów. Aby masa nie wyschła, należy po użyciu zamknąć w oryginalnym opakowaniu. Glinka nie wymaga wypalania, gotowe przedmioty ozdabiamy farbami.
Glina rzeźbiarska - doskonale nadaje się do modelowania i rzeźbienia form przestrzennych. Może być odciskana , odlewna w formach gipsowych. Po wysuszeniu , ozdabiamy.
( przykłady prac - domki, sowy, przedmioty codziennego użytku)
Przewidywane efekty
Uczniowie staną się wrażliwszymi i dojrzalszymi odbiorcami sztuki. Rozwiną swoje talenty
i pasje plastyczne.Ewaluacja
Ewaluacja będzie odbywać się na bieżąco, poprzez prezentacje prac na konkursach, wystawach, kiermaszach i blogu plastyka. Efekty będą wskazówką do planu pracy na kolejny rok szkolny.
Opracowanie Zatwierdzono
Magdalena Sierant wrzesień 2020