Innowacje
ARTbeściaki
INNOWACJA PEDAGOGICZNA W RAMACH ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH „ARTbeściaki”
Wprowadzona innowacja przeznaczona jest dla uczniów klas 1-3, którzy korzystają z opieki w świetlicy szkolnej, w godzinach porannych oraz popołudniowych.
Zajęcia realizowane są od września roku szkolnego 2019/2020 z możliwością późniejszej kontynuacji oraz dostosowane są do poszczególnych bloków tematycznych.
Innowacja ma na celu wspieranie aktywności twórczej dzieci na zajęciach świetlicowych. Wspólnie z wychowawcami świetlicy mamy na uwadze pokazanie ciekawych form zajęć, jak również połączenie różnych bloków tematycznych w aspektach: plastycznych, muzycznych, regionalnych, teatralnych oraz czytelniczych.
Podczas zajęć świetlicowych dzieci będą miały okazję odkryć swoje talenty poprzez wykonywanie prac plastycznych różnymi technikami, dzięki czemu poznają różne faktury oraz niecodzienne metody, pozwalające poszerzyć horyzonty znanych już dotychczas technik plastycznych. Twórczość plastyczna to naturalna predyspozycja każdego dziecka, już od najmłodszych lat życia. Wpływa ona na rozwój jego osobowości, uwrażliwia, uczy spostrzegawczości oraz zaspokaja jego potrzebę wyrażania myśli, emocji i przeżyć. Różnorodny wybór technik skłania dziecko do eksperymentowania i pracy z materiałem, a także daje szereg okazji do wzrostu zainteresowania sztuką plastyczną.
Poszerzony zostanie także program zajęć muzycznych o aktywne słuchanie muzyki, tworzenie do niej własnych interpretacji oraz świadomy odbiór muzyki przez grę na instrumentach muzycznych, czy też instrumentach stworzonych przez dzieci. Podczas zajęć wykorzystywane będą również zabawy rytmiczne, które pomagają rozwijać ważne dla okresu dziecięcego elementy, które: pobudzają wyobraźnię, kształcą pamięć, rozwijają słuch oraz umiejętność koncentracji, poprawiają samopoczucie i kondycję fizyczną, rozwijają układ kostny i mięśniowy.
Dzieci przebywające w świetlicy będą miały okazję uczestniczyć w cyklicznych zajęciach odbywających się w Muzeum Regionalnym w Bestwinie. Dzięki wspólnym rozmowom, dzieleniu się przeżyciami oraz uczestnictwie w zajęciach z zaproszonymi gośćmi, poszerzą swoją wiedzę na temat naszego regionu. Tego typu zajęcia mają za zadanie wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka w procesie nabywania wiedzy o świecie, o samym sobie, uświadomienie mu miejsca człowieka w środowisku społecznym, przyrodniczym i kulturowym. Mają one również umożliwić uczniom integrację ze środowiskiem i dziedzictwem kulturowym swojego regionu.
W świetlicy szkolnej nie obejdzie się również bez zabaw związanych z różnymi formami teatralnymi, dzięki czemu dzieci nabiorą pewności siebie, poznają swoje możliwości, nauczą się współgrać w grupie. Teatralne formy aktywności służą rozwijaniu ich ekspresji, nazywanej ekspresją dramatyczną, w której słowo połączone jest z ruchem, mimiką, gestem. Zabawy inscenizowane stwarzają dużo możliwości rozwijania inwencji dziecka, a także sprzyjają integracji, która może się dokonać między słowem i muzyką (piosenki, taniec) lub plastyką (stroje, dekoracje).
Promując wśród dzieci aktywne czytelnictwo na zajęciach świetlicowych, przewidujemy wspólne czytanie wybranych fragmentów bajek, baśni, wierszy. Dzieci będą miały okazję przynosić w wybrane dni swoje ulubione książki, aby móc podzielić się treścią z innymi. Do wspólnego czytania zapraszani będą również goście: rodzice, dziadkowie, czy też nauczyciele.
Poszczególne zajęcia prowadzą wychowawcy świetlicy:
mgr Aneta Chłopczyk
mgr Magdalena Sierant
mgr Magdalena Wodniak – Foksińska
mgr Dorota Surowiak
mgr Katarzyna Jonkisz
Zapraszamy do aktywnego śledzenia twórczych postępów uczniów uczestniczących w zajęciach świetlicy szkolnej.
Aneta Chłopczyk
„Słoneczniki”
W pierwszej kolejności zostały wykonane płatki naszych słoneczników – dzieci nacinały z jednej strony papierowe rolki, po czym maczały je w farbie i odbijały na kartce. Następnie do wyboru było namalowanie własnego wazonu bądź odrysowanie go z gotowego szablonu i wycięcie. Na koniec dzieci wykonały środki słoneczników odbijając farbą swoje palce oraz wykończyły pracę według własnego pomysłu. Wykorzystane techniki plastyczne wskazały uczniom jak tworzyć w ciekawy sposób oraz jak można łączyć ze sobą różne kolory.
Aneta Chłopczyk
„Detektywi przeszłości – rocznica wybuchu II wojny światowej”
We wrześniu pani Dorota Surowiak przeprowadziła zajęcia warsztatowe na podstawie wystawy z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej w Muzeum Regionalnym, która została zorganizowana przez TMZB. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. W sposób aktywny poznawali życie i dzieje mieszkańców gminy Bestwina w czasie II wojny światowej. Zabawili się w detektywów. Mieli do wykonania różne zadania, z których wywiązali się bardzo dobrze.
Dorota Surowiak
„Liski”
Na zajęciach świetlicowych chętne dzieci miały możliwość wykonania lisków z rolek papierowych. W pierwszej kolejności malowały na nich pomarańczową farbą futerko liska, a białą jego brzuszek. Podczas gdy praca schła dzieci odrysowywały z szablonów głowy lisów, po czym malowały je tymi samymi kolorami farb, według podanego wzoru. Z racji tego, że była to jesienna praca, wszyscy wyszli na zewnątrz szukać żołędzi oraz kolorowych liści, które były wykorzystane w dalszej części tworzenia. W trakcie naszego spacerowania wszystko zdążyło wyschnąć, dlatego każdy kończył swoje prace – doklejając noski z „czapeczek„ żołędzi, ozdobne oczka oraz liście.
Aneta Chłopczyk
Zabawa słowna „Pomidor”
Gra ta polega na wybraniu spośród wszystkich uczestników jednej osoby – zwanej pomidorem – której pozostali zadają pytania, próbując ją rozśmieszyć. Osoba stojąca pośrodku musi na wszystkie pytania odpowiadać pomidor. Gra się kończy, gdy pomidor się pomyli, zaśmieje lub pozostali uczestnicy się poddadzą.
Dzieci miały okazję uczyć się poprzez zabawę spostrzegawczości, zachowania powagi oraz zadawania umiejętnych pytań. Zabawa sprawiła im wiele radości oraz miała za zadanie zintegrować uczestników.
Aneta Chłopczyk
„Nasza polska jesień”
Pani Dorota Surowiak wraz z panią Magdaleną Wodniak-Foksińską przeprowadziły zajęcia literacko - muzyczne na temat „Nasza polska jesień”. Uczniowie wykonali ilustracje do wysłuchanego wcześniej utworu Antonio Vivaldiego i fragmentów literackich, które przedstawiały barwy jesieni. Prace zostały zaprezentowane na gazetce w świetlicy szkolnej.
Dorota Surowiak, Magdalena Wodniak - Foksińska
„Makiety Bestwiny”
Na podstawie przedstawionych zdjęć dotyczących położenia Bestwiny oraz pobliskich terenów, uczniowie w grupach wykonali makiety, na których umieścili między innymi: okoliczne stawy, rzeki, pola i najwyższe wzniesienie gminy - „Magówkę”. Prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej i rodzicom poprzez zorganizowanie wystawy przy wejściu głównym do budynku szkoły.
Dorota Surowiak
„Śmieszne stworki”
Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania i omówienia krótkiego wiesza pt. „Śmiech to zdrowie”, po czym dzieci opowiedziały sytuacje, w których najczęściej się śmieją oraz co je najbardziej rozśmiesza. Następnie zadaniem uczniów było namalowanie farbami na połowie kartki różnych kolorowych wzorów, które po złożeniu odbijały się i kształtem przypominały śmieszne stworki. Każda praca dała wiele radości dzieciom tworzącym oraz obserwatorom.
Aneta Chłopczyk
Zabawa muzyczno – ruchowa „Pozy”
Zadaniem dzieci była spostrzegawczość, wsłuchanie się w muzykę, integracja z grupą oraz umiejętność utrzymania równowagi podczas przybranej pozy. Zabawa polegała na tym, iż dzieci poruszały się i tańczyły swobodnie w rytm muzyki. W momencie, gdy ona ucichła, zamierały w bezruchu, przybierając różne pozy. Nauczyciel spacerował między nimi, szukając osoby, która się porusza. Na dźwięki rozbrzmiewającej muzyki pozostali uczestnicy ponownie zaczynali tańczyć, a każdy kto został wytypowany pomagał nauczycielowi odnaleźć mistrza zabawy, podczas kolejnych przerw w muzyce.
Aneta Chłopczyk
„Park Miniatur w Bestwinie”
Uczniowie pod przewodnictwem Pani Doroty Surowiak mieli okazję zwiedzić nowo powstały park miniatur z charakterystycznymi budowlami Gminy Bestwina, znajdujący się przy Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka. Obecnie można zobaczyć tam makiety: pałacu Habsburgów (zbudowanego w 1824 – 1826 r., aktualnie służącego jako Urząd Gminy Bestwina) w skali 1:20, jak również czterech kościołów: w Bestwinie, Bestwince, Janowicach i w Kaniowie (wszystkie w skali 1:15). Oprócz tego dzieci mogły przybliżyć sobie historię naszego regionu dzięki ciekawym opowieściom Pani Doroty.
Dorota Surowiak
„Szkoła sprzed lat”
Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu na temat dawnej szkoły, zapoznali się z warunkami życia szkolnego w Bestwinie nawet sprzed 100 lat. Wykonali koperty bez użycia kleju, do których mogli włożyć różne swoje sekretne myśli, tak jak to robili ich poprzednicy.
Dorota Surowiak
„Kwiaty origami”
Klasyczne origami (wywodzące się z Japonii) jest to sztuka składania białych kartek papieru o różnych wielkościach, bez użycia kleju, czy nożyczek. Jednak w dzisiejszych czasach powstało wiele odłamów tej techniki, które pozwalają wykorzystać różne materiały podczas tworzenia. Wykonanie nawet najprostszej rzeczy tą techniką uczy skupienia, precyzji oraz poprawia manualność dłoni.
Chętne dzieci miały okazję nauczyć się tworzenia kwiatów techniką orgiami. Pojedynczy kwiat składał się z pięciu płatków. Do wykonania całości pracy został użyty klej, który był potrzebny do sklejenia poszczególnych elementów. Na koniec każdy owinął bibułą drewniany patyczek, który posłużył za łodygę kwiatka. Tym sposobem powstał piękny bukiet.
Aneta Chłopczyk
„Zabawy sprzed lat”
W listopadzie, pod opieką pani Doroty Surowiak, uczestnicy zajęć w świetlicy udali się na zajęcia warsztatowe z kustoszem Muzeum Regionalnego w Bestwinie - panem Andrzejem Wojtyłą. Tym razem poznali, w jaki sposób dawniej bawiły się dzieci. Zobaczyli zabawki sprzed lat, które zostały wykonane z drewna i materiałów tekstylnych.
Dorota Surowiak
PAPIER, RODZAJE I JEGO MOŻLIWOŚCI
Papieroplastyka pozwala uczniom zrozumieć wiele zagadnień plastycznych. Jest to przestrzenna technika, której tworzywem jest papier lub cienki karton użyty do kształtowania bryły. Z papieru możemy stworzyć bardzo skomplikowane kształty jednak wymaga to wprawy. Dlatego na zajęciach dzieci poznały proces powstawania papieru i jego produkcję, podstawowe gatunki papieru, zastosowanie, formaty papieru oraz podział uszlachetnienia papieru. Uczestnikom została zaproponowana prosta technika papieroplastyczna polegająca na wykonaniu pracy za pomocą rożnych elementów wyciętych z papieru kolorowego. Poszczególne fragmenty papieru były wyginane, zaginane i sklejane oraz łączone ze sobą tworząc różne formy przestrzenne.
Magdalena Sierant
PASTELOVE CZYLI JAK WYCZAROWAĆ ZIMĘ
Technika pastelu upowszechniła się w XVIII wieku, głównie w portretach,
a popularność zdobyła dzięki impresjonistom. Pastel to technika, która polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Zajęcia miały na celu rozwijanie zdolności manualnych i zmysłu artystycznego uczestników oraz poznania definicji takich jak: pastele olejne, pastele suche czy fiksatywa.Magdalena Sierant
CZAR KOLORÓW
Barwa to wrażenie wzrokowe spowodowane właściwością światła odbijającego się od przedmiotu. Kolory są integralną częścią naszego życia – odzwierciedlają co dzieje się w naszym wnętrzu. Dlatego dziś wraz z uczniami postanowiliśmy wykonać pracę plastyczną półprzestrzennego miasta i pomalować je jak w piosence „Chodź pomaluj mój świat”. Na zajęciach zostały przypomniane informacje dotyczące kolorów ciepłych, zimnych oraz pochodnych. Ewaluacją zajęć było wyeksponowanie prac w szkolnej gablocie.
Magdalena Sierant
Karmniki dla ptaków
Na zajęciach świetlicowych dzieci wykonały pracę plastyczną - karmniki dla ptaków. Nasze karmniki „zbudowane” były z drewnianych patyczków, które każdy przyklejał na kartce papieru. Następnie dzieci otrzymały po garści ziarenek, które umieściły w środku domków, żeby ptaszki miały co jeść w zimie. Na koniec każdy wybrał sobie kolorowankę ptaka, który miał zawitać w jego karmniku. Pomocą w kolorowaniu były numerki przypisane do odpowiedniego koloru. Podczas wykonywania tej pracy plastycznej dzieci ćwiczyły swoje zdolności manualne poprzez: naklejanie, zabawę ziarenkami, kolorowanie, wycinanie oraz poznały przykładowe ptaki, które spędzają zimę w naszym kraju. Gotowe karmniki zawisły na gazetce świetlicowej.
Aneta Chłopczyk
BIAŁE SZALEŃSTWO NA PAPIERZE
Celem stosowania różnych form wypowiedzi plastycznej jest pobudzenie inicjatywy twórczej, rozwój wyobraźni, pomysłowości, zachęcenie do podejmowania nowych zadań, łączenie różnych technik w jednej pracy. Podczas grudniowych zajęć uczestnicy wykonywali prace rozmaitymi technikami plastycznymi między innymi: łączenia pasteli suchych z elementami wyciętymi z papieru; półprzestrzennego komponowania z różnych elementów wyciętych z papieru kolorowego oraz techniki akwarelowej połączonej papierem kolorowym.
Magdalena Sierant
„Zimowe krajobrazy”
Na jednych z grudniowych zajęć zostały przedstawione uczniom różne prace malarskie oraz piękne zimowe krajobrazy. Wzorując się przedstawionymi dziełami, dzieci wykonały własne prace - techniką wydzieranki z papierów kolorowych, a także uczyły się jak prawidłowo malować suchymi pastelami.
Dorota Surowiak
„Park Miniatur w Bestwinie”
Uczniowie pod przewodnictwem Pani Doroty Surowiak mieli okazję zwiedzić nowo powstały park miniatur z charakterystycznymi budowlami Gminy Bestwina, znajdujący się przy Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka. Obecnie można zobaczyć tam makiety: pałacu Habsburgów (zbudowanego w 1824 – 1826 r., aktualnie służącego jako Urząd Gminy Bestwina) w skali 1:20, jak również czterech kościołów: w Bestwinie, Bestwince, Janowicach i w Kaniowie (wszystkie w skali 1:15). Oprócz tego dzieci mogły przybliżyć sobie historię naszego regionu dzięki ciekawym opowieściom Pani Doroty.
Dorota Surowiak
„Nasze ulubione książki”
Na zajęcia świetlicy dzieci mają okazję przynosić swoje ulubione książki i dzielić się ich treścią z pozostałymi osobami. Każdy ma możliwość przeczytać fragment, przez co przezwycięża strach przed wystąpieniem, poprawia dykcję oraz wzbogaca swoje słownictwo. Czytanie książek pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, ponieważ między innymi:
-
„stymuluje ich umysły - pobudza jednocześnie wiele obszarów mózgu - te, które odpowiedzialne są za widzenie, za język i za skojarzenia pojęciowe. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Poza tym czytanie pozostawia więcej czasu na myślenie. Ślizgając się wzrokiem po kartce, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji,
-
uspokaja – dzieci mogą przenieść się wyobraźnią do świata przedstawianego w książce, wcielić się w głównego bohatera, więc nie czują natłoku trudów codziennego życia. Podczas czytania, wszelkie błahostki dnia powszedniego odchodzą w niepamięć,
-
pogłębia wiedzę – wszystko, cokolwiek czytamy, pozostawia w naszych umysłach okruchy różnorakich informacji. Nie sposób stwierdzić, co kiedy może się przydać, ale wszystko w jakiś sposób poszerza nasze horyzonty i poprawia zrozumienie świata,
-
wzbogaca słownictwo - elokwencja i łatwość wypowiadania się podnosi poczucie własnej wartości, buduje pewność siebie i pomaga w osiągnięciu późniejszej kariery zawodowej,
-
poprawiają pamięć - każda książka jest jak podróż do obcego kraju. Każdy nowy ślad pamięciowy wymaga powstania nowych synaps, połączeń nerwowych,
-
ćwiczy myślenie analityczne - jakże często zdarza nam się, że czytając zajmującą książkę, zgadujemy jej zakończenie, zanim przewrócimy ostatnią kartkę? I to jest właśnie to - trening myślenia krytycznego i analitycznego, wyciągania wniosków z setek sugestii i przesłanek”. Aneta Chłopczyk
Zabawy muzyczno-ruchowe rozwijające inwencję twórczą dzieci
Na zajęciach świetlicowych dzieci miały okazję poznać kilka zabaw rozwijających wyobraźnię przestrzenną oraz percepcje wzrokowe i słuchowe. Dzięki takim ćwiczeniom uczniom łatwiej przychodzi nauka czytania, pisania i liczenia, umiejętność współpracy w grach zespołowych oraz teatralnych.
Zabawy rozwijające wyobraźnię ruchową
„Lustro” - ta popularna zabawa rozwija wyobraźnię przestrzenną, wzbogaca środki ruchowe dziecka, uczy bacznej obserwacji. Polega ona na improwizacji ruchowej jednej osoby, która naśladowana jest natychmiast (jak ruch postaci w lustrze) przez drugą osobę.
„Nić” – podobnie jak w powyższym opisie, ćwiczenie to polega na improwizacji ruchowej jednej osoby, która swoją dłonią wskazuje ruch drugiej osobie. Utrudnieniem jest łącząca ich „niewidzialna nić”, której nie mogą przerwać. Dzieci poruszają się po sali, omijając pozostałe osoby oraz przeszkody, bądź pozostają w jednym miejscu, wskazując ruchy w różnej płaszczyźnie.
Zabawy rytmiczne
„Dyrygent” - dzieci siadają w kole. Chętna osoba wychodzi za ściankę i w tym czasie nauczyciel wybiera spośród pozostałych dzieci „dyrygenta”, który będzie nadawał rytm. Dzieci mają za zadanie naśladować dyrygenta, który co chwilę zmienia wystukiwany rytm. Zadaniem osoby zgadującej jest wskazanie dyrygenta grupy.
„Naśladowanie rytmu” – nauczyciel rozpoczyna zabawę pokazując przykładowy rytm: klaszcząc, tupiąc, stukając. Następna osoba powtarza rytm i wymyśla własny, przekazując go dalej, aż kolejka wróci z powrotem do nauczyciela. Taką zabawę można utrudniać, na przykład nadać rytm i wskazać osobę, która ma go powtórzyć. Wtedy każdy musi uważnie przyglądać się i nasłuchiwać daną osobę.
Aneta Chłopczyk
„Kochać jak to łatwo powiedzieć
kochać, to nie pytać o nic…”.Takie wersy znanej piosenki Piotra Szczepanika, można było zobaczyć na korytarzach szkolnych w dniu świętego Walentego. Plakaty ze słowem miłość w różnych językach i kolorowe dekoracje ozdobiły gabloty i okna. Święto zakochanych jest doskonałą okazją do okazywania pozytywnych uczuć innym, dostrzegania dobrych cech w sobie oraz przekazywania dowodów sympatii.
Magdalena Sierant, Aneta Chłopczyk
-