- Rok szkolny 2024/2025
- Rok szkolny 2023/2024
- Rok szkolny 2021/2022
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019/2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Rok szkolny 2014/2015
- Rok szkolny 2013/2014
- Rok szkolny 2012/2013
- Rok szkolny 2011/2012
- Rok szkolny 2010/2011
- Rok szkolny 2009/2010
- Rok szkolny 2008/2009
- Rok szkolny 2007/2008
Rok szkolny 2016/2017
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
„Dobro dziel bez końca…” Pod takim hasłem odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w ZSP w Bestwinie. Gośćmi oficjalnymi, których przywitała na wstępie pani dyrektor Agata Rak, byli: sekretarz Urzędu Gminy Bestwina pan Arkadiusz Maj oraz pan Łukasz Pasierbek z OSP w Bestwinie. Licznie przybyli też rodzice uczniów i oczywiście sami uczniowie wraz z nauczycielami. Uroczystość, jak zwykle, rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego w obecności pocztów sztandarowych. Następnie pani dyrektor w podsumowaniu pracy szkoły pogratulowała uczniom, którzy odnieśli największe sukcesy w mijającym roku szkolnym. A należała do nich Zuzanna Oleśniewicz z kl. 6b, która wraz z rodzicami odebrała gratulacje za zdobycie tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego. Następnie pani dyrektor wymieniła tych uczniów, którzy w liczbie kilkunastu zdobyli znaczące miejsca w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Wszystkim im, także ich rodzicom i nauczycielom, jeszcze raz pogratulowano. W kolejnej części uroczystości odbyło się wręczenie świadectw z wyróżnieniem dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Trzeba podkreślić, że w niektórych klasach liczba takich wyróżnień to ponad połowa uczniów! Pani dyrektor podziękowała także pocztom sztandarowym wraz z opiekunami, za niezawodność i ofiarność podczas wielu uroczystości, w których reprezentowali szkołę. Kolejne nagrody wręczył pan Pasierbek, przedstawiciel OHP w Bestwinie finalistom etapu szkolnego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. Nagrody ufundował Zarząd Gminny OHP. Pan Pasierbek odebrał też słowa podziękowania od pani dyrektor za poświęcony czas dla uczniów w ramach pokazu ratownictwa w naszej szkole. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Agata Rak podziękowała wszystkim nauczycielom za trud włożony w to, aby każdy uczeń odniósł sukces. Podziękowania skierowała też do Rady Rodziców za pomoc materialną oraz wkład pracy w organizacje imprez szkolnych i doposażenie sal lekcyjnych. Pracownikom obsługi dziękujemy za całoroczna pracę dla dzieci. W imieniu władz głos zabrał pan Maj, sekretarz Urzędu Gminy, który pogratulował wyników wszystkim uczniom i ich rodzicom oraz Radzie Pedagogicznej, a także życzył bezpiecznych i słonecznych wakacji. W imieniu Samorządu Uczniowskiego podziękowała nauczycielom przewodnicząca Julia Sołtysik. Na zakończenie wszystkich wprowadziły w dobry nastrój chóry Cantata i Andante, laureaci wielu nagród, także w tegorocznego festiwalu pieśni gospel. Pod kierunkiem swojej mistrzyni, pani Magdy Wodniak-Foksińskiej uczniowie wykonali kilka lirycznych i kilka żywiołowych pieśni, a akompaniowali im: na perkusji Tymek Tomala , a na pianinie Marysia Kubera. Zatem, już od dziś - wspaniałych wakacji dla wszystkich!
Magdalena Piekarska
Gimbestowa Gala, czyli…
UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM W BESTWINIE
Dzień 22 czerwca 2017r. na długo pozostanie w pamięci uczniom, nauczycielom, rodzicom… Tego dnia odbyło się pożegnanie uczniów klas III, które w tym roku przybrało absolutnie wyjątkową formę, bo Gimbestowej Gali. Uroczystość otworzyły: Dominika Dybczak i Natalia Strzelecka. Następnie głos zabrała pani dyrektor Agata Rak, która wspomniała wszystkie sukcesy, akcje charytatywne, działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej. Piękne słowa podziękowań za poświęcenie cząstki siebie szkole pani dyrektor skierowała także do rodziców. Za szczególnie zaangażowaną postawę wybrani rodzice otrzymali pamiątkowe serca. Pani dyrektor dokonała podsumowania wyników trzyletniej pracy, podkreślając, iż był czas zabawy, czas siania i oto nadszedł moment zbierania plonów, czyli poinformowania, kto zakończył swoją naukę w gimnazjum wielkim sukcesem! Na koniec części oficjalnej wszystkim trzecioklasistom wręczono świadectwa ukończenia gimnazjum. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi absolwentami.
Kolejną część spotkania poprowadzili przedstawiciele klas drugich: Nikola Owczarz i Jakub Poniewierski. To był czas na fanfary i ogłoszenie zwycięzców poszczególnych kategorii Gimbestów. Było dużo śmiechu i braw.
Następnie pałeczkę przejęli trzecioklasiści, którzy przygotowali dla swoich nauczycieli z kolei „Teachbesty”. I tutaj było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.
Aż wreszcie nadszedł ten moment… wzruszający moment dla wszystkich, a zwłaszcza dla wychowawców. Były podziękowania, kwiaty i … łzy. Dziękujemy również za piękną oprawę muzyczną i artystyczną uczennicom klas trzecich oraz pani Magdalenie Wodniak-Foksińskiej i pani Magdalenie Sierant.
Po zakończonej uroczystości wszyscy absolwenci wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek do swoich klas. I tu znowu było mnóstwo wzruszeń, ciepłych słów, wspomnień. Obiecaliśmy sobie, że jeszcze się zobaczymy.
Nie bójcie się porażek, z wysoka czasami spaść trzeba, by móc poczuć ziemię, a później sięgnąć nieba! Idźcie razem, by Was nie pokonał nikt wystarczy silna wola i zdobędziecie świat.W sobotę tj. 10 czerwca na terenie Ośrodka w Bestwinie odbyła się VII impreza sportowo-rekreacyjna "OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE W AKCJI" połączona z VI Integracyjnym Piknikiem Sportowym.Mimo tego, że pogoda za oknem Nas nie rozpieszczała wszyscy bawili się świetnie pod dachem Ośrodka. Każdy znalazł coś dla siebie. Prowadząca pani Agnieszka Dutka zadbała o to, aby wzbudzić w uczestnikach zawodów ducha sportowej rywalizacji oraz umilić gościom czas występami talentów aktorskich, muzycznych i tanecznych. Było przedstawienie „Kopciuszek XXI wieku” w reżyserii pani Oliwii Sobieskiej, tańce Martyny, Dominiki, Karoliny i Natalii oraz zawody sportowe i poszukiwanie kuli. Wszystko to dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Jeszcze raz ogromne podziękowania dla wolontariuszy, zwłaszcza trzecioklasistów naszego gimnazjum - byli wspaniali :)„Moje Fascynacje”
II edycja projektu zajęć artystycznych
Już po raz drugi młodzież naszego gimnazjum miała okazję przedstawienia swoich artystycznych inspiracji, pasji i uzdolnień. W tym roku wyszliśmy poza mury szkoły i sztuka królowała w plenerze. Pogoda dopisała, tak, że wszystkie zaplanowane działania: plastyczne, muzyczne, filmowe i teatralno-kabaretowe rewelacyjnie się udały. Ekspozycja prac dopełniona została warsztatami artystycznymi „Zatraceni w sztuce”. Gimnazjaliści mieli możliwość przedstawienia większej publiczności swoich artystycznych poczynań. Zaprezentowano:-
filmiki krótkometrażowe - sportowe pasje, ekstremalna jazda na rowerze w odsłonie filmowej Szymona Stawiarza czy jazda Bartłomieja Szwedowskiego na deskorolce, taneczne inspiracje tercetu Karoliny Sabudy, Dominiki Dybczak i Martyny Kubik
-
teatralne aranżacje „ Malowanie obrazów ruchem”
-
śmiech to zdrowie „Kabaret na żywo”
-
plastyczne wariacje „Sztuka kamuflażu”
Barwne obrazy, projekty i prace plastyczne wykonane na zajęciach artystycznych doskonale wkomponowały się w kolory słońca i soczystą zieleń. Całość projektu miała charakter letniego pikniku, kolorowe maty na trawie, czy wirujące na wietrze wzorzyste chorągiewki sprawiły, że oprócz fantastycznych humorów można było się doskonale zrelaksować przy dźwiękach ulubionej muzyki.Do zobaczenia w trzeciej odsłonie następnych fascynacji .Składamy podziękowania Pani Dyrektor Agacie Rak i Pani Jadwidze Kijas za przekazane fundusze na przeprowadzenie warsztatów w plenerze.Magdalena Wodniak-Foksińska i Magdalena Sierant
SPOTKANIE Z PANEM SAMOCHODZIKIEM…
W piątek 26 maja 2017 roku, dzięki zaproszeniu Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie, uczniowie naszego Gimnazjum mieli niebywałą okazję spotkać nietuzinkowego i bardzo ciekawego człowieka- pisarza, dziennikarza i satyryka- Pana Arkadiusza Niemirskiego- autora książek dla młodzieży i dorosłych. Tak my, jak i nasz nauczyciel języka polskiego, Pan Ireneusz Sikorski, z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień.Zaproszony gość w sposób bardzo ciekawy a zarazem humorystyczny przedstawiłnam swoją drogę zawodową. Dowiedzieliśmy się wiele o warsztacie pisarskim i o tym, jak się pisze książki. Chociaż przyszły autor chciał zostać weterynarzem, los postanowił inaczej. Wtedy rozpoczął działalność artystyczną oraz dziennikarską.Był współzałożycielem kabaretu i...,współpracował z Programem III Polskiego Radia oraz kabaretem Długi. Pisał artykuły do czasopism: Tylko Rock, Teraz Rock, Muzyka - ONET. W 2000 roku zadebiutował powieścią Pan Samochodzik i skarby wikingów. W lipcu 2003 roku ukazała się jego pierwsza powieść detektywistyczna dla młodzieży Pojedynek detektywów. Jesienią tego samego roku wyszedł spod jego pióra zbiór opowiadań kryminalnych Zbrodnia prawie doskonała. W 2016 roku został wydany Dziennik grzesznika. Jest to kryminał z historią w tle. Autor porusza tutaj tematykę II wojny światowej. Do innych ciekawych wydanych pozycji zalicza się m.in. Prowokator, Testament bibliofila, Złoty Bafomet, Święty Graal.Pan Niemirski podczas piątkowego spotkania z nami wspomniał, że jego marzeniem w latach młodzieńczych było uczestniczyć w koncercie kultowego już brytyjskiego zespołu rockowego Procol Harum. Marzenie to ziściło się. Pisarz wyraźnie podkreślał, że trzeba mieć marzenia i należy dążyć do ich realizacji. Są one motorem napędowym do wszelkich działań zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Wielkie bogactwo do życia wnosi także czytanie książek, do którego to bardzo zachęcał przybyły gość.Przygotowana przez Pana Niemirskiego prezentacja multimedialna, ruchy ciała, gesty, dobór słów- wszystko to składało się na wspaniałe spotkanie pisarza z młodzieżą.Na koniec można było kupić książki Pana Arkadiusz i otrzymać jego autograf.Piątkowe przedpołudnie z panem Niemirskim to wspaniałe i niepowtarzalne przeżycie. Zrozumieliśmy, że książki, marzenia, pasje to wartości, które ubarwiają życie. Ponadto mogliśmy poznać osobę, dla której młodzież jest wielką wartością, bo przecież część swojej twórczości autor poświęca właśnie dla niej. Pan Andrzej wzbudził w nas ogromną sympatię, no i podziw.Tymoteusz Tomala z klasy II c
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ OD SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH
Burzliwość dzisiejszych czasów i aktualne zmiany zachodzące w społeczeństwie sprawiły, iż drastycznie zwiększyła się liczba czynników utrudniających rozwój dzieci i młodzieży. Skutkiem tego jest rosnąca liczba młodych ludzi poszukujących wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Dążenie do poprawiania samopoczucia nastroju, a także do osiągania niecodziennych, niezwykłych stanów, jest dążeniem wielu ludzi. W okresie dorastania tendencje te wzmacniane są potrzebą eksperymentowania, rozwoju osobistej tożsamości i autonomii Dlatego też konieczne jest intensyfikowanie działań profilaktycznych. Niezwykle ważnym momentem w podejmowaniu działań profilaktycznych w szkole jest umiejętność rozpoznawania czynników ryzyka, które sprzyjają podejmowaniu działań ryzykownych oraz czynników chroniących młodzież przed takimi zachowaniami.Mając na uwadze dobro uczniów zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne, skierowane do uczniów wszystkich klas gimnazjalnych. Warsztaty zawierały między innymi informacje o konsekwencjach używania substancji psychoaktywnych oraz rozwijały umiejętności życiowe młodzieży, które umożliwiają radzenie sobie z problemami codziennego życia, a także budowały wśród młodzieży postawę szacunku do obowiązującego prawa oraz indywidualnej odpowiedzialności za słowo i czyny.Warsztaty poprowadził pedagog resocjalizacji, terapeuta Andrzej Sowa."Witaj majowa jutrzenko"
28.04.17r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 maja. Na tę okazję sala gimnastyczna została udekorowana biało-czerwoną flagą i godłem Polski. Wszyscy byliśmy ubrani na galowo. Program artystyczny przygotowały klasy pierwsze gimnazjum pod kierunkiem swoich wychowawców: pani Agnieszki Dutki i pana Bartosza Stasickiego. Występ chóru przygotowała pani Magda Wodniak-Foksińska.
Na początku przemówiła Pani Dyrektor. Przypomniała historyczne znaczenie polskiej konstytucji, pierwszej w Europie ustawy obywatelskiej. Następnie na salę wkroczył poczet sztandarowy i odśpiewano hymn narodowy. Później głos zabrali uczniowie. Opowiadali o rozbiorach Polski oraz ustanowieniu Konstytucji. Odśpiewano pieśni. W międzyczasie wyświetlono slajdy o tematyce historycznej. W tle wciąż słyszeliśmy dodającą powagi muzyka. Następnie gimnazjaliści zatańczyli bardzo skomplikowany układ poloneza do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”.
Pod koniec wyprowadzono sztandary. Rozległy się brawa dla wykonawców i w takim podniosłym nastroju akademia się zakończyła.
Galeria zdjęć
Martyna Mieszczak, klasa 6c
EGZAMIN GIMNZJALNY
W tym roku po raz kolejny uczniowie klas trzecich przystąpili do gzaminu. Trzy dni trwające gzaminy przyniosa wyniki, które będą miały wpływ na wybór szkoły ponadgimnazjalnej.PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca upłynął w szkole pod znakiem subkultur i mody lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku po lata współczesne. Tego dnia każda klasa zobowiązana była do wykonania odpowiednich strojów, tańca, muzyki oraz fantazyjnie udekorowanej babki wiosennej. Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały kilka dni, natomiast na lekcji piątej i szóstej cała społeczność gimnazjum oraz jury w składzie: pani Eleonora Ochman, pani Katarzyna Kupper , pani Agata Karaś miały przyjemność obejrzeć kreacje, zaaranżowane scenki , tańce i posmakować ciast przygotowanych przez poszczególne klasy. Wielu uczniów dało się poznać z zupełnie innej strony, ale to co cechowało wszystkich, to ogromne poczucie humoru i dystans do siebie. Poziom był tak wysoki, że jury musiało przesunąć ogłoszenie wyników, by dłużej i w spokoju przydzielić miejsca.„Dzień wagarowicza” upłynął zatem w pozytywnej atmosferze. Galeria zdjęć„Zagrożenia cyberprzestrzeni”
16 marca 2017 roku o godzinie 16.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwinie odbyła się Gminna Konferencja szkoleniowo-metodyczna na temat zagrożeń cyberprzestrzeni, której generalny patronat objął wójt – pan Artur Beniowski. Spotkanie poprowadzili: pan prof. dr hab. Józef Bednarek oraz dr Anna Andrzejewska. W konferencji wzięli udział nauczyciele, rodzice, przedstawiciele policji oraz rodzice. Natomiast w ramach lekcji w dniach 16-17 marca prelekcji wysłuchali również uczniowie gimnazjum i szkół podstawowych.Treści przedstawione przez panią dr Annę Andrzejewską były niezwykle poruszające chyba dla wszystkich, a zwłaszcza dla (często nieświadomych zagrożeń w sieci, grach komputerowych) rodziców. Wykładowcy dali nam wszystkim sporo do myślenia. Spotkanie zostało zakończone historią o „Czterech świecach”, która w dobitny sposób przypominała o tym co w życiu jest najważniejsze i co robić, by dzieci nie wpadły w szpony wirtualnego świata.OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
10 marca w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Bestwinie odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gimnazjum.Do konksursu przystąpiło 17 uczniów reprezentujących sołectwa - Bestwinę i Janowice. Uczniowie mieli odpowiedzieć na 15 pytań dotyczących wiedzy pożarniczej.Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:
1. Pan Łukasz Pasierbek - wiceprezez OSP w Bestwinie
2. Pan Remigiusz Żurowski - opiekun MDP
3. Pan Wojciech Łysoń - nauczyciel ZSP w BestwinieKomisja oceniła prace i wyłoniła laureatów z każdego sołectwa, którzy zakwalifikowali się do Turnieju Gminnego:z Bestwiny:
1. Julia Sołtysik - klasa IIIB - 15 pkt.
2. Sebastian Wilczek - klasa IA - 12 pkt.
3. Jakub Biela - klasa IA - 10 pkt.z Janowic:
1. Bartłomiej Mynarski - klasa IIIB - 10 pkt.
2. Kamil Olma - klasa IIA - 8 pkt.
3. Kacper Piekiełko - klasa IIA - 8 pkt.
Naszym uczniom serdecznie gratulujemy.Wojciech Łysoń
APEL WALENTYNKOWY
Dnia 17 lutego na lekcji wychowawczej w naszej szkole odbył się apel walentynkowy. Uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali filmiki i prezentacje dotyczące miłości oraz przyjaźni. Po projekcji, opuszczając salę gimnastyczną, każdy uczeń otrzymał lizaka w kształcie serca.Martyna Poniewierska, IIIAOSIĄGNIĘCIA KAMILI WIŚNIEWSKIEJ
Uczennica naszego gimnzjum Kamila Wiśniewska w sezonie sportowym 2016 osiągnęła znaczące wyniki sportowe: złote i srebrne medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski, w Pucharze Europy w Zamościuw kat K14, w długodystansowych Mistrzostwach Słowacji, oraz najlepszy wynik w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy Norwegia 2016 wsród reprezentantek Polski.Zarząd Bielskiego Stowarzyszenia Radioorentacji SportowejSZKOLNE KOLĘDOWANIE
Tym razem szkolne kolędowanie w naszym zespole szkół miało charakter refleksji i zadumy, z lekkim przymrużeniem oka. Otóż uczniowie klas: 3a i 3b gimnazjum pod kierunkiem pani Oliwii Sobieskiej przygotowali taki właśnie program artystyczny, w którym na wesoło i z przychylnym uśmiechem rozprawiono się z naszymi wadami. Wśród nastrojów i scenek z oczekiwania na święta Bożego Narodzenia pojawiła się zatem pycha, zazdrość, zabieganie, brak celu w życiu… Radą na to okazała się niespodziewana wizyta aniołów, którzy przekazali nam zachętę, aby przed wigilią zastanowić się i poszukać w życiu tego, co naprawdę ważne. W tym tonie odegrano nie tylko scenki rodzajowe i dialogi , jakby „żywcem” wyjęte z naszych domów, ale też piękny, nastrojowy taniec, wykonany przez duet: Martyna Kubik i Dominika Dybczak. W przedświąteczną atmosferę wprowadziło widzów kilku (sic!) św. Mikołajów (zagranych przez chłopców z klas 3), którzy brawurowo odegrali scenkę ich mobilizacji i narady przed wyczerpującą i odpowiedzialną pracą roznoszenia prezentów w wigilię. Kwintesencją i wnioskiem tego różnorodnego w formie i bogatego w treść przedstawienia mogą być słowa śpiewanej piosenki: „anioły są wśród nas, znajomą mają twarz, rozejrzyj się, a rozpoznasz je…”Bez wątpienia było to przedstawienie muzyczne, pełne nie tylko piosenek, śpiewanych przez chór, ale różnych „wstawek” wokalnych i dźwiękowych, rodem z popkultury, reklam czy filmów. Nad tą muzyczną mozaiką niezrównanie panowała pani Magda Wodniak-Foksińska, która przygotowała chór i solistów.Zanim zaśpiewaliśmy (i odtańczyliśmy) wspólnie kolędy, nastąpiło jeszcze rozdanie nagród w różnych świątecznych konkursach : szkolne koło PCK otrzymało nagrodę z oddziału bielskiego z okazji 95-lecia istnienia, z okazji Międzynarodowego Roku Bibliotek Szkolnych p. Agata Karaś rozdała nagrody w konkursach: „Selfie z książką” i w konkursie na plakat, a Samorząd Uczniowski przyznał szereg nagród w konkursie na ozdoby świąteczne. Przekazano także nagrody od Koła Łowieckiego „Bażant” za jesienną zbiórkę żołędzi. Następnie uczniowie złożyli życzenia uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Na zakończenie pani dyrektor Agata Rak podziękowała organizatorom i wykonawcom za przygotowanie szkolnego kolędowania oraz także złożyła uczniom, rodzicom i nauczycielom świąteczne życzenia.Magdalena PiekarskaZIMOWA NIESPODZIANKA DLA PODOPIECZNYCH "CENTRUM"
Z okazji Dnia św. Mikołaja osoby pozostające pod opieką Środowiskowego Domu Samopomocy „Centrum” otrzymały bardzo nietypowy prezent. O dzień pełen wrażeń postarali się dla nich 7 grudnia uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II a także Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie. W bibliotecznej czytelni niepełnosprawni obejrzeli spektakl teatru „Maska” z Krakowa pod tytułem: „Zimowa afera – ktoś porwał renifera!”. Było to obfitujące w liczne zwroty akcji przedstawienie z udziałem bałwanka, tytułowego renifera, skrzata i uroczej Śnieżynki. Gimnazjaliści pod kierunkiem polonistki Oliwii Sobieskiej zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewu kolęd. Nie zabrakło oczywiście mikołajowych podarunków. (galeria po kliknięciu Mikołaja).Tekst i zdjęcia wykonał pan Sławomir Lewczak
Sukses w akrobatyce Oskara Nycza
Uczeń naszego Gimnazjum, klas II A – Oskar Nycz, zajął II miejsce w akrobatyce sportowej (czwórka męska, 11 – 16 lat). Sukces jest tym większy, iż zawody w Rzeszowie (25 – 27 listopada 2016 r.) miały charakter międzynarodowy – Międzynarodowe Grand Prix w Akrobatyce Sportowej Pierwsze miejsce zajął zespół z Ukrainy na drugim miejscu znalazła się czwórka z Polski w składzie której wystąpił Oskar.
Oskar Nycz od wielu lat jest zawodnikiem Klubu Sportowego „Start” w Bielsku – Białej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Bezpieczne bankowanie”
W piątek uczniowie klas trzecich wzięli udział w warsztatach dotyczących bezpiecznego korzystania z rachunków bankowych i kart. Organizatorem tego przedsięwzięcia był BGŻ BNP Paribas.
Oto program zajęć:
- Krótki rys profilu banku.
- Autorskie stypendia przyznawane za wyniki w nauce, organizacja „Kina pod gwiazdami”, propagowanie tenisa ziemnego.
- Przyznane bankowi nagrody.
- Teoria – wyjaśnienie najważniejszych pojęć dotyczących banku, np. definicja pieniądza.
- Quiz związany z informacjami na temat kart kredytowych, SSL, rachunku, niebezpieczeństw w sieci i zabezpieczeń.
- Konto young – przedstawienie profilu dla młodzieży.
Na zakończenie prowadzące wręczyły nagrody najbardziej aktywnym uczniom.
Z SIENKIEWICZEM NA SCENĘ
Z okazji Roku Sienkiewiczowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwinie w dniu 24 listopada odbył się finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Z Sienkiewiczem na scenę”. Organizacją całości zajął się pan Ireneusz Sikorski, ofiarnie pomagało mu kilkoro uczniów naszego gimnazjum.Przybyli uczestnicy ze szkół podstawowych i gimnazjów recytowali znane i mniej znane fragmenty utworów prozatorskich naszego noblisty, przy nastrojowej muzyce i wśród tematycznych wystaw, książek i kwiatów. Prowadzenie programu to zasługa uczennic: Julii Sobieskiej i Julii Sołtysik. Słuchacze mogli posilić się herbatą i ciastem, przygotowanym przez rodziców, jak w prawdziwej literackiej kawiarence. Jako goście przybyły panie dyrektor: pani Agata Rak i Eleonora Ochman, Gminną Bibliotekę reprezentowała pani dyrektor Teresa Lewczak, obsługę dziennikarską wydarzenia zapewnił pan Sławomir Lewczak z „Magazynu Gminnego”. Gościliśmy tez nauczycieli- opiekunów uczniów i rodziców uczniów-recytatorów.A i wszyscy bez wyjątku recytatorzy dostarczyli nam niemałych wzruszeń. Decyzją komisji konkursowej I miejsce w kategorii gimnazjów zajęła Wiktoria Polak z gimnazjum w Bestwinie, II miejsce – Martyna Poniewierska z Gimnazjum w Bestwinie, a III – Magdalena Waluś z Gimnazjum w Bestwince. Wyróżnienie otrzymał Tymoteusz Tomala, za perfekcyjnie przygotowaną inscenizację fragmentu „Krzyżaków”. Ze szkół podstawowych najlepsza okazała się Hania Sojka z Kaniowa, II miejsce zdobyła Oliwia Świgoń, także z Kaniowa. III miejsce przypadło Amelii Cieślak z Bestwiny. Nagrodzono również udział Natalii Dolniak. Pani dyrektor Agata Rak wręczyła dyplomy i nagrody, ufundowane przez Rade Rodziców ZSP, Pana Wójta Gminy Bestwina, Panią Dyrektor ZSP, Gminną Bibliotekę Publiczną i Spółdzielnię Uczniowską Promyk.Recytatorzy udowodnili raz jeszcze, że żywe słowo działa najsilniej, potrafi wywołać wzruszenie i spowodować, że znów doceniliśmy - może trochę dziś zapomniane - wartości arcydzieł polskiej literatury. Galeria zdjęćMagdalena PiekarskaTRADYCJA W NOWOCZESNYM WYDANIU
Jak współcześni uczniowie – dzieci i młodzież – mogą uczcić polskie święto 11 listopada? Co jest w tym dniu dla nich ważne? Co sobie przypominają z lekcji wychowawczych historii, z opowiadań starszych osób, z przekazów filmowych, stron internetowych?Na te właśnie pytania odpowiedzią była dzisiejsza akademia, którą przygotowali uczniowie klas: 6a, 6b i 6c wraz z wychowawcami: p. M. Drewniak, B. Sabuda-Pietrasik, A. Gutką.Hasłem przewodnim zainscenizowanego spotkania uczniów było: „Polska i patriotyzm”. Hasło bardzo pojemne, ale przecież tylko niektóre treści uczniowie znają i pamiętają. Zatem najpierw przywołano legendy, związane z polskimi symbolami narodowymi oraz przypomniano historię najważniejszych powstań narodowych w XIX w. Scenkom towarzyszyły motywy fortepianowe Chopina. Soliści wraz z chórem przypomnieli znane pieśni patriotyczne (m.in. „Ułani, ułani” w wykonaniu Tosi Foksińskiej i Anielki Gwóźdź), a uczennice gimnazjum: Zuzia Kohnke, Zosia Tracz, Martyna Kubik i Dominika Dybczak zaprezentowały współczesne piosenki, nawiązujące do idei wolności. Zwieńczeniem popisów muzycznych było chóralne odśpiewanie szlagieru z programu telewizyjnego pt. „Kocham cię, Polsko”. Całość oprawy muzycznej była dziełem jak zwykle p. Magdy Wodniak-Foksińskiej. Dekoracje przygotowały panie: E. Sierant, K. Jonkisz, M. Sierant. Pani dyrektor Agata Rak podziękowała wykonawcom i nauczycielom za przygotowanie tej uroczystości i zaprosiła społeczność szkolną na gminne obchody jutrzejszego święta w Kaniowie.Magdalena PiekarskaGALERIA
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Już tradycyjnie w naszej szkole dnia 14 października obchodzone jest święto patronów: św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II. Uroczystą akademię dla szkoły podstawowej i gimnazjum rozpoczęto odśpiewaniem szkolnego hymnu gimnazjum. Na wstępie pani dyrektor Agata Rak przywitała społeczność szkolną i złożyła życzenia wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły. Następnie odbyło się zaprzysiężenie nowego pocztu sztandarowego oraz ślubowanie klas pierwszych gimnazjum, które poprowadziła przewodnicząca samorządu uczniowskiego Julia Sołtysik. W dalszej części oficjalnej pani dyrektor wręczyła wyróżniającym się nauczycielom nagrody. Otrzymali je w tym roku: p. Edyta Mynarska-Berkowska, p. Maria Drewniak, p. Eleonora Ochman, p. Oliwia Sobieska, p. Aneta Pasierbek, p. Ewa Fajkis i p. Janusz Kucia. W części artystycznej obejrzeliśmy montaż tekstów poetyckich i fragmentów z nauczania Jana Pawła II. Narratorami przedstawienia byli uczniowie: Izabela Mełeszko, Jakub Poniewierski, Wiktoria Polak, Damian Kopaczka, Sabina Adamaszeki Martyna Popielarczyk. Natomiast fragmenty poezji recytowali: Martyna Poniewierska, Tymoteusz Tomala i Julia Sobieska. Pięknym uzupełnieniem i tłem słowa-przesłania Jana Pawła II były pieśni, wykonane przez połączone chóry szkoły podstawowej i gimnazjum, które przygotowała p. Magdalena Wodniak-Foksińska oraz akompaniowała chórowi wraz z Tymoteuszem Tomalą. Całość programu artystycznego była dziełem p. Ireneusza Sikorskiego. Dekoracje wykonały: p. M. Sierant, D. Surowiak i K. Jonkisz. Wszystkim tym nauczycielom oraz uczniom-wykonawcom serdecznie podziękowała pani dyrektor. Na zakończenie życzenia dla wszystkich nauczycieli od samorządów uczniowskich obu szkół na ręce pani dyrektor złożyli przewodniczący: Krystian Matura i Julia Sołtysik. Miłym akcentem tego dnia były także liczne wizyty naszych absolwentów. Nie tylko życzeniami, ale i niespodziewaną obecnością dziękowali swoim byłym nauczycielom.Magdalena PiekarskaZJAZD RODZIN SZKÓŁ JPII - CZĘSTOCHOWA 2016
W dniu 13.10.2016 r. wszystkie klasy pierwsze Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno– Przedszkolnym w Bestwinie, uczestniczyły w XVI pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Niemalże wszyscy pierwszoklasiści w liczbie pod opieką wychowawców i nauczyciela religii ks. Mariusza Chwedczuka o godz. 7.30., wyruszyli autokarem w kierunku Częstochowy. Na poczatku naszego pielgrzymowania odwiedziliśmy kaplicę z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. O godz. 11 rozpoczęła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Zgromadzeni na Jasnej Górze uczniowie, nauczyciele i rodzice modlili się w intencji Ojca Świętego Franciszka, swoich rodzin oraz prosili o wstawiennictwo maryjne w trudnym zadaniu wychowania młodego pokolenia odpowiedzialnych Polaków. .
Janowi Pawłowi II w hołdzie
- młodzieży ku pomocy Koncert z okazji Dnia Papieskiego
Cztery połączone chóry i zespoły wokalne prowadzone przez Magdalenę Wodniak - Foksińską wystąpiły w wielkim koncercie, jaki miał miejsce w niedzielę, 9 października. Okazją był 16 Dzień Papieski a młodzi wykonawcy zaprezentowali swoje umiejętności w wypełnionym po brzegi kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Przed mieszkańcami gminy Bestwina wystąpili członkowie zespołu "Vivace" (POPP "Art" Czechowice - Dziedzice; zespołu "Allegro" (CKSiR Bestwina), chóru "Cantata" (SP Bestwina) a także chóru "Andante" (Gimnazjum w Bestwinie). Pani Magdalena Wodniak - Foksińska organizuje koncerty "papieskie" już od roku 2002. W tym czasie wokaliści z "Allegro" przeszli długą drogę muzyczną - od kilkulatków po studentów. Sama dodaje, że wspólnie z chórami, które prowadzi, wspomaga fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" mającą na celu wsparcie uzdolnionej młodzieży. Jest koordynatorką tejże akcji w ZSP Bestwina. Poproszona o podzielenie się szczegółami przedsięwzięcia, powiedziała: Realizując powołanie do zawodu nauczyciela staram się przede wszystkim przekazać swoim wychowankom jak wiele daje zaangażowanie społeczne, ofiarowanie swojego czasu na rzecz drugiego człowieka. Razem od kilkunastu lat budujemy żywy pomnik dla Św. Jana Pawła II. Cieszę się, że moi uczniowie wyciągają pomocną dłoń w kierunku swoich rówieśników, którzy nie mają możliwości finansowania swojej edukacji. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za coroczne zaangażowanie materialne. Wszystkim wolontariuszom, wokalistom, instrumentalistom, składam wyrazu ogromnego szacunku za trud, poświęcony czas na potrzeby tego wielkiego dzieła, które przywołuje nauczanie patrona naszego gimnazjum. Trwajcie w przesłaniu tegorocznego Dnia Papieskiego - Bądźcie świadkami miłosierdzia!Artykuł i zdjęcia Pana Sł. Lewczaka, http://www.bestwina.pl/index.php?str=2&id_news=2263
WIZYTA W MUZEUM REGIONALNYM
We wtorek klasy 3a i b, a w piątek 14 października b.r. klasy 1b oraz 2c gimnazjum wraz z Paniami wychowawczyniami odbyły pieszą wycieczkę do Muzeum Regionalnego.W muzeum miała miejsce wystawa zorganizowana przez pana Michała Kobielę, zatytułowana ,,Pamiętamy, będziemy pamiętać". Ekspozycja wystawiona została na pamiątkę 45 rocznicy pożaru Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach.Organizator wystawy ze łzami w oczach przybliżył nam wydarzenia i przeżycia tamtych dni. W wielkim pożarze rafinerii, w czerwcu 1971 r. zginęło 37 osób, 105 osób zostało rannych. Wszyscy, którzy zginęli, to ludzie młodzi: synowie, ojcowie, mężowie. Pospieszyli oni na ratunek i nigdy już nie powrócili do swoich rodzinnych domów. Pozostawili po sobie smutek i płacz: dzieci, żon, matek, ojców.Tragiczne wspomnienia udokumentowane były zdjęciami, pamiątkami,medalami ofiarowanymi przez rodziny zmarłych.Pokaz został zorganizowany w celu ocalenia od zapomnienia tego wypadku, a przede wszystkim pamięci osób, które poniosły śmierć, ratując zakład pracy, przyjaciół, znajomych.Była to dla nas piękna lekcja historii. Zakład pracy istnieje nadal, oby taka sytuacja już nigdy nie miała miejsca.Tymek, 2cGALERIA
„JEDEN Z CZTERNASTU”
30 września wpisał się do szkolnego kalendarza pod hasłem „Dzień Chłopaka”. W klasie IIIa dziewczyny zorganizowały turniej „Jeden z czternastu” . W pierwszej rundzie każdy z uczestników miał dwa „życia”, czyli szanse i musiał odpowiedzieć na pytania z zakresu wiedzy przedmiotowej oraz znajomości siebie i wychowawcy. W kolejnej rundzie to zawodnicy się wyznaczali, by jak najszybciej wyeliminować konkurencję. W trzeciej rundzie została już „Szóstka Wspaniałych”. W ostatecznej rozgrywce zobaczyliśmy: Tomka, Michała i Witka. Zwycięzcą tego odcinka został niepokonany Tomek. Po stresującym turnieju wszyscy chłopcy otrzymali paczki ze słodyczami. Było dużo zabawy i śmiechu.Ponadto Rada Młodzieżowa obdarowała gimnazjalistów słodkim upominkiem, a dodatkowo dziś panowie byli zwolnienie z odpowiedzi ustnej.GALERIA
TYDZIEŃ SPORTU
W dniach od 12 do 16 września szkoła zamieniła się w centrum dowodzenia przez nauczycieli wychowania fizycznego. Uczniowie zostali zaangażowani do międzyklasowych rozgrywek sportowych. Korytarze zamieniły się w hale targowe ze zdrową żywnością. Natomiast w piątek klasy rywalizowały o pierwsze miejsce na najciekawszą gazetkę związaną ze sportem.Trzeba przyznać, że akcja przeszła najśmielsze oczekiwania do tego stopnia, że organizatorzy zastanawiają się, czy TYGODNIA SPORTU na stałe nie wpisać w szkolny rytuał.UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego w szkole podstawowej i gimnazjum otworzyła pani dyrektor Agata Rak. Zaśpiewaliśmy hymn państwowy oraz wprowadzono poczty sztandarowe obu szkół. Pani dyrektor przywitała uczniów, nauczycieli i rodziców oraz gościa – zastępcę wójta pana Marcina Kanika. Serdecznie przyjęliśmy nowych uczniów. Szczególnie wyróżnieni zostali także uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej, którzy złożyli ślubowanie oraz zostali pasowani na ucznia przez panią dyrektor. Uroczystość ślubowania poprowadził Krystian Matura, przewodniczący samorządu uczniowskiego. Następnie głos zabrała pani dyrektor. Nawiązała do wrześniowej rocznicy, upamiętniającej wybuch II wojny światowej i podkreśliła, że dzisiaj w Polsce dzieci mogą rozpocząć naukę, podczas gdy w kilku miejscach na świecie toczy się wojna i cierpią najmniejsi. Pani dyrektor złożyła życzenia owocnej pracy uczniom i nauczycielom, rodzicom zaś życzyła pociechy z osiągnięć swoich dzieci. Przypomniała uczniom, że upragniony sukces każdego z nich poprzedzony musi być wytężoną i systematyczną pracą, także w domu. Na zakończenie głos zabrał pan Kanik, dziękując pani dyrektor za współpracę przy pracach inwestycyjnych i remontowych zespołu szkół oraz życząc społeczności szkolnej satysfakcji z osiągnięć w nauce i wychowaniu. Całość uroczystości zakończyło tradycyjne już wręczenie pierwszakom tub ze słodyczami i pierwsza szkolna sesja zdjęciowa. Życzymy sobie zatem dobrego, szkolnego roku!"Dziwnówek 2016"
To już... no, właśnie, który to już rok, gdy dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wzięła udział w obozie letnim organizowanym przez "UKS Wojownik" i panią Agnieszkę Dutkę... Tuż po zakończeniu roku szkolnego udaliśmy się do Dziwnówka, aby aktywnie wypocząć nad naszym morzem. Do swojej dyspozycji mieliśmy domek, w którym bardzo szybko staliśmy się taką przyszywaną rodziną. Ponadto codziennie rozgrywaliśmy mecze ligi siatkówki i piłki nożej, dwukrotnie spędziliśmy czas na rowerkach wodnych i kajakach, byliśmy też na krytym basenie. Oczywiście nie mogło zabraknąć kąpieli morskich, plażowania i długich spacerów o zachodzie słońca. A kiedy pogoda nie dopisała, atrakcją były wycieczki. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Świnoujście, Międzyzdroje, podziwialiśmy Jeziorko Turkusowe oraz skansen.W ramach integracji i rozrywki zawsze organizujemy chrzest morski dla tych, którzy pojechali na obóz pierwszy raz, konkurs na rzeźbę z piasku, oryginalny strój czy utrzymanie czystości w pokoju. W ostatni wieczór obozu zbieramy się razem, aby podsumować cały pobyt, rozdać nagrody i podziękować sobie za wspaniałą atmosferę. I tak 12 dni mija nam zawsze jak z bicza strzelił...Co roku zastanawiamy się, czy nasze obozy mają sens, ale jeśli co roku jeżdżą z nami nawet absolwenci, to znaczy, że młodzież chętnie aktywnie spędza czas i docenia nasz klimatyczny Bałtyk. A słowa "to była moja najlepsza kolonia w życiu" oraz podziękowania od rodziców świadczą o tym, że warto młodzieży poświęcić trochę urlopu.-