• Projekty, innowacje z historii


        • Projekt historyczny - Generał Józef Haller i jego żołnierze pochodzący z Gminy Bestwina

          W związku z nadchodzącą 90-tą rocznicą wizyty generała Józefa Hallera rozpoczęliśmy poznawanie nie tylko jego życiorysu, ale także przyczyny przybycia do naszej miejscowości. Działania, pragniemy skierować do wszystkich uczniów. Będą miały charakter interdyscyplinarny.

          Zapraszamy do odkrywania tej ważnej postaci, która wniosła wiele podczas walki o Niepodległość Polski. Z nim są związane życiorysy hallerczyków pochodzących z naszego regionu.

          Rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Regionalnym im. Ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie. Oto relacja uczennicy z klasy 8a – Natalii.  

          23 marca 2022r. nasza klasa  wraz z panią Dorotą  Surowiak, wybrała się do Muzeum Regionalnego w Bestwinie w ramach lekcji historii.

          Pan Andrzej Wojtyła przedstawił sylwetkę generała Józefa Hallera. Był to człowiek, który zajmował się wieloma dziedzinami wchodzącymi w zakres ówczesnej aktywności społecznej. Oprócz spraw wojskowych był zaangażowany w działalność np.: Kółek Rolniczych, PCK, harcerstwa, „Sokoła”. Podczas I wojny światowej dowodził m.innymi II Brygadą tzw. „Żelazną” oraz Armią Polską utworzoną we Francji, czyli „Błękitną Armią”. Nazwa pochodziła od koloru mundurów. Później walczył w wojnie bolszewickiej.

          Dowiedzieliśmy się także, że gen. Józef Haller  9 września 1932 roku przybył do Bestwiny. Chciał odwiedzić walczących mieszkańców naszej miejscowości, którzy byli pod jego komendą w II Brygadzie oraz w „Błękitnej Armii”. Na ścianie budynku widnieje tablica upamiętniająca tą datę. Również poznaliśmy listę hallerczyków z gminy Bestwina. Byliśmy w izbie historycznej, w której znajdują się pamiątki po jego żołnierzach oraz zdjęcie z tego spotkania.

          Następnie udaliśmy się na ulicę generała Józefa Hallera. Po drodze minęliśmy zagrodę Firganków, w której został ugoszczony nasz bohater. Zjadł tam śniadanie. Na ich polu, gdzie odbyło się spotkanie została zasadzona lipa. Miała ona upamiętnić to wydarzenie. Niestety parę lat temu drzewo spłonęło. W tym miejscu, obecnie rośnie samosiejka dębu. Wracając, poszliśmy na cmentarz i zaświeciliśmy znicz na grobie rodziny Firganków.

          Podczas tej lekcji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i miło spędziliśmy czas na świeżym powietrzu.

          Natalia

          https://pl.padlet.com/zdalnendorota/projektyinnowacjehistoria

          WAŻNE

          Rozpoczęliśmy projekt wojewódzki „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie. 13 grudnia 1981 - Pamiętamy". Organizatorem tego projektu jest Śląski Kurator Oświaty. Nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu szczegółowego regulaminu konkursu, mamy na razie plakat, na którym zaznaczono działania realizowane w ramach tego projektu. Jako szkoła pragniemy zaangażować uczniów we współpracę i przystąpić do konkursu literackiego: "Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich", a także (lub) do konkursu plastyczno-literackiego "Tropiciele historii - poszukiwanie Solidarności", a także zorganizować kącik historyczny. Mamy bardzo ciekawe pomysły. Jako rodzice znacie Państwo swoje dzieci i ich talenty najlepiej, dlatego liczymy także na Państwa zaangażowanie. Uczniowie o wspomnianym projekcie byli poinformowani już na samym początku nowego roku szkolnego.

          Dla chętnych uczniów z klas 7-8 proponuję udział w II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ - „Chrzest Polski"

          Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można pod adresem: www.swietochrztu.pl/konkurs

          Rozpoczęła się także innowacja „Wkręć się w historię” dla chętnych uczniów z klas 4-8. Jest to inicjatywa wewnątrzszkolna.

          Udział w konkursach, praca w projektach i osiągnięcia będą docenione także w postaci ocen.

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
      • zspbestwina@bestwina.pl, przedszkole.bestwina@bestwina.pl
      • Szkoła: 32 215 71 21 Przedszkole: 32 215 75 48
      • ul. Szkolna 11 43-512 Bestwina Poland
      • mgr Angelika Gościk
      • Katarzyna Kupper mgr Lilla Czernek
      • Lider dostępności: mgr Maryla Taranowska kontakt taranowskamaryla@gmail.com lub przez mobi-dziennik
    • Logowanie