Wycieczka do Wrocławia – po prostu było SUPER!!!
Na wycieczkę wybraliśmy się w dwóch grupach, w dwa kolejne poniedziałki i wtorki pięknego i słonecznego października. Pierwszy dzień zaczęliśmy od wizyty w Urzędzie Skarbowym we Wrocławiu – Stare Miasto – może brzmi poważnie i mało ciekawie, ale nic bardziej mylnego.
4W urzędzie zostaliśmy powitani przez Pana Sebastiana Małachowskiego - Naczelnika Urzędu Skarbowego, który po krótce opowiedział nam jaki jest plan przygotowanych dla nas warsztatów.
Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dwóch rodzajach warsztatów, pierwszy - to bardzo ciekawy wykład „Skąd się biorą pieniądze?”, który zakończył się quizem z przekazanej wiedzy – oczywiście zdany pozytywnie. Druga część to zajęcia, które były prowadzone przez pracowników Służby Celno-Skarbowej wraz z jej głównym bohaterem – psem Shila – owczarkiem niemieckim, który szukał tytoniu ukrytego przez pracowników KAS (Krajowa Administracja Skarbowa). Oczywiście Shila spisała się wzorowo. Poza tym uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy technika kryminalistyki, pobierali odciski palców z różnych przedmiotów, pobierali próbki DNA do analizy, robili odciski zostawionych śladów itp. Całość zajęć została podsumowana przez Pana Naczelnika, który wręczył uczniom personalizowane dyplomy za udział w zajęciach. Wyszliśmy z zajęć bogaci w nowe doświadczenia, zdobytą wiedzę z zakresu finansów i pod ogromnym wrażeniem przygotowanych warsztatów.
Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta szlakiem krasnali. Szukaliśmy m in. Śpiocha, Słupnika, Pierożnika, Papy Krasnala, Syzyfka, Obieżysmaka, Aktora i Parasolnika oraz zwiedzaliśmy najpiękniejsze zabytki Wrocławia, Rynek, kamienice Jaś i Małgosia, Ratusz, Katedrę, Uniwersytet, Mauzoleum Piastów Wrocławskich w klasztorze s. s. Urszulanek, Ostrów Tumski. Ostatnim punktem pierwszego dnia było Hydropolis- centrum nauki i wiedzy o wodzie. Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Po dniu pełnym wrażeń i nowych doświadczeń dotarliśmy do miejsca naszego noclegu, gdzie do długich godzin nocnych (czytaj do 22:00) spędzaliśmy miło czas.
Kolejny dzień naszej wycieczki i kolejne przeżycia. Zaczęliśmy od wizyty w Oddziale Narodowego Banku Polskiego. Celem tej wizyty było przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania banku centralnego oraz roli, jaką pełni w systemie finansowym kraju. Uczniowie mogli poznać/rozszerzyć wiedzę z zakresu zagadnień związanych
z ekonomią, które są istotne dla codziennego życia każdego z nas, takie jak inflacja, obrót gotówkowy czy oszczędzanie. W ramach tej aktywności uczniowie mogli dowiedzieć się jak odróżnić prawdziwe pieniądze od fałszywych, mogli zobaczyć pieniądze z bliska pod specjalnymi urządzeniami. Mieli również możliwość zwiedzić historyczny skarbiec bankowy, który znajduje się w piwnicy obiektu. By jednak otworzyć czterotonowe drzwi trzeba było najpierw znać szyfr oraz posiadać dwa składane klucze. Po pokonaniu tej przeszkody serca skarbca chroni jeszcze stalowa krata, a za kratą…skarby.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było ZOO i Afrykarium - unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. 4 godziny w tym miejscu, to zdecydowanie za mało, jeszcze przy tak pięknej pogodzie…po prosu nie chciał się wracać.
Jednak wróciliśmy, bogaci w doświadczenia i nową wiedzę, pełni wrażeń i bardzo zadowolenia, choć pewnie trochę zmęczeni. Na pewno na długo ta wycieczka pozostanie w naszych wspomnieniach.
Lekcja w Multikinie
W piątek 25 września uczniowie klasy 7b wzięli udzial w warsztatach ekonomicznych w ramach PROGRAMU "LEKCJE Z FINANSAMI". Zasady ekonomii i prywatnego biznesu otrzymali w pigułce dzięki projekcji filmu "Jajko czy kura"
7a
Klasa czwarta
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
24 czerwca odebraliśmy świadectwa ukończenia klasy 4. Rozstajemy się na dwa miesiące, czekają nas zasłużone wakacje – odpoczywamy, a 1 września spotykamy już w klasie piątej.
PIKNIK
23 czerwca wyposażeni w koce, gry i jedzenie udaliśmy się na tereny zielone koło szkoły by miło spędzić czas. Zabawa trwała, aż 4 lekcje i była bardzo udana, graliśmy w piłkę, paletki oraz planszówki. Gimnastykowaliśmy się na Twisterze. Malowaliśmy twarze, puszczaliśmy bańki, bawiliśmy się balonami, były również tatuaże. Nie zabrakło poczęstunku, były przekąski słone, słodkie, napoje, owoce... Było super i na pewno trzeba to powtórzyć.
CIEKAWE WARSZTATY
20 czerwca uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez Panią Sonię Szalbot „Autyzm – jestem wyjątkowy jak każdy”. Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej części obejrzeliśmy krótki film „Podróż Marii” o dziewczynce z autyzmem, a następnie wykonaliśmy mapę myśli na podstawie informacji w nim zawartych. Druga część zajęć to ćwiczenia praktyczne w grupach polegające na doświadczeniu odmiennego sposobu postrzegania i odczuwania świata. Warsztaty były bardzo ciekawe, a my dowiedzieliśmy się, że każdy bez względu na swoje słabości i ograniczenia jest wartościowym człowiekiem zasługującym na szacunek i zrozumienie.
Zdjęcia w załaczonym albumie są ilustracją powyższej treści.
1 CZERWCA – DZIEŃ DZIECKA
Tego dnia nie było lekcji, tylko wspaniała zabawa. Zaczęliśmy od rozgrywek sportowych, którym towarzyszyły duże emocje. Następnie uczestniczyliśmy w grze terenowej, robiliśmy stracha na wróble, układaliśmy wiersz, odgrywaliśmy scenki... po prostu świetnie się bawiliśmy.
Klasowa wycieczka do Ogrodzieńca
Długo nie mogliśmy doczekać się na naszą wycieczkę, o której rozmawialiśmy już od kilku miesięcy, ale się doczekaliśmy… i warto było. Wszystko było na piątkę z plusem albo nawet na szóstkę - nawet pogoda. Zwiedziliśmy zamek Ogrodzieniec, jedliśmy podpłomyki, które przygotował nam pan przewodnik, wzięliśmy WSZYSCY udział w lekcji żywej historii, na której świetnie się bawiliśmy. Później obiad, zakup pamiątek, następnie park doświadczeń fizycznych, pan przewodnik opowiadał i pokazywał jak działa fizyka i co to w ogóle jest ta fizyka i na koniec – tor saneczkowy. Spędziliśmy razem wspaniały czas ucząc się i bawiąc – było SUUUPER. Chcemy więcej…
1 maja, 2 maja i 3 maja a więc…
Majowe święta – zrobiliśmy gazetkę o naszych symbolach narodowych, o Konstytucji 3-go maja, przystroiliśmy klasę w biało-czerwone barwy, rozmawialiśmy o tych świętach na historii, a także wzięliśmy udział w uroczystej i pięknej akademii „Witaj Maj! Trzeci Maj!”
Święto naszego domu – ZIEMI.
Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Bardzo ważny dzień dla każdego człowieka, a więc i dla nas. Tak naprawdę świętowaliśmy nie tylko tego dnia, ale cały tydzień – rozmawialiśmy o sposobach dbania o naszą planetę i wykonywaliśmy plakaty związane z ochroną środowiska naturalnego. Było pouczająco i ekologicznie, była też świetna zabawa.
BYLIŚMY NA POKAZIE PROGRAMOWANIA
W środę 13 kwietnia odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie. Nasza biblioteka przystąpiła do projektu "Cyfrowi eksperci", w ramach którego będzie prowadzić zajęcia z programowania dla dzieci w wieku 10-14 lat.
Małą próbkę tego co będzie się działo w ramach realizacji tego projektu mogliśmy zobaczyć na pokazie programowania robotów Codey Rocky oraz Edison, poznaliśmy również grę edukacyjną Scottie go! Robociki bardzo nam się podobały i jesteśmy pewni, że będzie to świetna nauka przez zabawę.
Wyjazd na spektakl pt. "W pustyni i w sieci".
We wtorek 12 kwietnia pojechaliśmy do MDK w Czechowicach - Dziedzicach na spektakl pt. „W pustyni i w sieci” w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru In-Art. Z ogromnym zainteresowaniem śledziliśmy losy Rafała – chłopca uzależnionego od gier komputerowych oraz jego siostry Uli – pasjonatki książek. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Ula traci wzrok, a Rafał jest zmuszony do czytania jej książek. Robi to niechętnie, ponieważ nie ma czasu na przygotowanie do turnieju komputerowego. Ostatecznie okazuje się, że wiedza, jaką zdobył podczas czytania, pomaga mu zwyciężyć turniej. Spektakl bardzo nam się podobał – były atrakcyjne stroje, barwne postaci, które wprowadzały nas w magiczny , a nawet bajkowy klimat, choć tak naprawdę celem było ukazanie świata wirtualnego, w którym zwycięstwo możliwe było tylko dzięki wiedzy zaczerpniętej z książek.
Dodatkową atrakcją po spektaklu była możliwość krótkiej rozmowy z aktorami oraz wspólne zdjęcia. Było super.
Zdjęcia w załaczonym albumie są ilustracją do treści wpisu.
Dzień Kobiet
Wigilia
Mikołajki klasowe.
Dzień Chłopaka
Wycieczka na Kozią Górkę
Setna lekcja w klasie trzeciej
W tym tygodniu w naszej klasie wydarzyło się coś szczególnego. 25 lutego wypadła nasza setna lekcja. To wydarzenie było długo wyczekiwane i odliczane. Z tej okazji uczniowie przygotowali piękne plakaty, były zabawy i nie zabrakło słodkości. Główną atrakcją była piniata przygotowane przez Marysię wraz z rodzicami. Teraz rozpoczynamy odliczanie do naszej 200 lekcji.
wych. Magdalena Zarzyka
Sukces trzecioklasistki
Jesienią 2020 roku uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Synapsik MEN dla klas trzecich. Laureatem tego konkursu została uczennica klasy 3a Magdalena Szlósarczyk. Gratulujemy Ci Madziu z całego serca i życzymy dalszych sukcesów.
wychowawca Magdalena Zarzyka
Klasowy Turniej Gier i Zabaw Ruchowych w klasie trzeciej -
26 stycznia 2021
Cóż to był za dzień!
23 września uczniowie klas 3 a i 3 b wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Podziemia skrywają wiele, wiele tajemnic. A jedna z nich taka: nie jedno oblicze ma kopalnia i każdy – jeśli chce – coś innego zobaczyć w niej może! Dlatego ruszyliśmy do krainy soli. Poznaliśmy Legendę o pierścieniu św. Kingi i ujrzeliśmy jej niezwykłą, znaną na całym świecie kaplicę. Zobaczyliśmy solne jeziorka i piękne rzeźby wykute w soli przez wielickich górników. Spędziliśmy wspaniale czas przy wspólnym posiłku! To był niezapomniany dzień!
Wiewióra Agnieszka i Zarzyka Magdalena
SKANSEN
Zajęcia Unikids w klasie drugiej
Wycieczka klas pierwszych
Dnia 21 maja 2019r uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Zatorlandu - Parku Rozrywki w Zatorze. Zwiedziliśmy pływając łódkami Park Mitologii na wodzie, gdzie zobaczyliśmy figury greckich bogów, herosów i mitycznych stworzeń. W Parku Owadów zobaczyliśmy gigantycznych rozmiarów figury owadów. Park Ruchomych Dinozaurów ukazał nam ponad 100 różnych dinozaurów w gęsto zalesionym terenie, gdzie większość z nich poruszała się i wydawała dźwięki. W trakcie zwiedzania dzieci miały czas na relaks w Lunaparku korzystając z kina 5D Extreme, diabelskiego młynu, karuzel, przejażdżki kolejką, odwiedzając domek do góry nogami. Wycieczka pozwoliła oderwać się od codziennych obowiązków szkolnych i lepiej się wzajemnie poznać. Czekamy na kolejny wspólny wyjazd.
Opiekunowie: Agnieszka Wiewióra, Magdalena Zarzyka, Aneta Chłopczyk
ŚWIETO LICZBY PI
Wycieczka do muzeum kl.1a - temat zajęć: Kapsuła czasu.
Początkiem października 2018 roku odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Bestwinie. Uczestniczyliśmy w zajęciach pt. Kapsuła czasu. Podczas zajęć poznawaliśmy dawne sprzęty używane w domach typu: lampa naftowa, telefon, gramofon, radio. Otrzymaliśmy zadanie domowe polegające na sprawdzeniu aktualnych cen artykułów spożywczych – każde dziecko wybrało dla siebie jeden artykuł. Jedno zadanie zostało skierowane do rodziców. Jest to prośba o napisanie listu do swojego dziecka, który otrzyma dopiero kończąc klasę ósmą. Na wykonanie zadania rodzice mają miesiąc czasu. Listy do dzieci wraz z cenami artykułów spożywczych i informacjami prasowymi będą przechowywane w „Kapsule czasu” przez 8 lat do ukończenia szkoły podstawowej. Po tym czasie kapsuła zostanie otwarta.
wych. Magdalena Zarzyka