Laboratoria Przyszłości
- listopad 2024
Uczniowie klas 2 na zajęciach robotyki urządzili wyścigi swoich robotów. Wybrali sobie dowolną wcześniej poznaną aplikację aby osiągnąć jeden cel: być na mecie jak najszybciej i udało się. Wyniki na załaczonym zdjęciu.
- wrzesień 2024
Młodzi elektronicy
We wrześniu rozpoczęły się zajęcia z zestawem Bioffin. Uczniowie z zainteresowaniem poznali zasady pracy z zestawem. Rozpoczęliśmy od obwodów z wieloma odbiornikami prądu: silniczek, żarówki. Poznaliśmy różnicę między połaczeniem szeregowym i równoległym.
- maj 2024
Robot w mieście
Uczniowie klasy pierwszej sterowali robotem w mieście. Zadaniem uczniów było ustawienie na macie witryn instytucji, urzędów i sklepów, ustalenie zasad poruszania się a następnie wykonywanie poleceń dotyczących zachowania w mieście.
- luty 2024
Młodzi chemicy
W marcu 2024 w ramach lekcji chemii ósmoklasiści uczyli się wykrywać kwasy organiczne. Wykorzystano do tego metodę kroplową z chemii w małej skali. Najpierw przygotowano roztwory wzorcowe o znanych odczynach. Do wykrywania kwasów wykorzystano wskaźniki chemiczne — oranż metylowy oraz powszechnie dostępne w kuchni napary herbaciane i sok z czerwonej kapusty. Największe zmiany barwy obserwowano dla naparu z niebieskiej herbaty.
Zadaniem uczniów było wykrycie kwasów w 4 tajemniczych próbkach. Wszystkim uczniom udało się wykonać to zadanie. W badanych próbkach był obecny kwas cytrynowy oraz octowy. Dla uczniów była to bardzo pasjonująca i kolorowa lekcja.
Do przygotowania doświadczeń posłużył sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości. Zajęcia przygotowała pani Magdalena Jasińska.
- listopad 2023
Boffin 750 - elektroniczny zestaw konstrukcyjny
Wykorzystując zestawy elektroniczne Boffin 750 uczniowie klasy ósmej podczas lekcji fizyki konstruowali różne projekty - korzysytali z gotowych instrukcji oraz tworzyli własne projekty.
Zajęcia rozwijające z robotyki w klasach drugich
Zajęcia rozpoczęły się od września 2023 r., prowadzone są z wykorzystaniem robotów Photon sterowanych tabletami. Cieszą się dużym zainteresowaniem.
Kolorowa chemia
Uczniowi klasy 8 w ramach lekcji chemii uczyli się wykrywać obecność kwasów. Wykorzystywali do tego celu wskaźniki chemiczne: papierki wskaźnikowe i oranż metylowy i wskaźniki "domowe". Jako substancja wykrywająca kwasy doskonale sprawdziła się herbata - zwłaszcza jej czerwone i niebieskie napary.
Doświadczenia wykonywano z wykorzystaniem zestawów do chemii w małej skali, zakupionych w ramach Laboratorium Przyszłości.
- marzec 2023
Breloczki własnego projektu
Uczniowie klas 6 na lekcjach techniki zaprojektowali breloczki do kluczy w aplikacji przegladarkowej Tinkercad a następie pobrali projekty do programu FlashPrint 5 aby przygotować wydruk 3D.
- luty 2023
Układy choreograficzne robotów
Na zajęciach roboryki uczniowie w dwuosobowych grupach przygotowywali układy choreograficzne dla robotów. Roboty rozpoczynały razem, powtarzając te same sekwencje ruchu, nastepnie poruszały się pojedynczo by na koniec znów wrócić do zsynchronizowanego układu. Skrypty wykonywane były na dwóch lekcjach i wymagały zapisu na tablecie oraz odtworzenia z zapisanego pliku.
- grudzień 2022
Robotyka
Dobiega końca pierwsze półrocze, w którym uczniowie pracowali z robotami. W tym czasie nauczyli się sterować robotem korzystając z laptopa oraz tabletu. Wykorzystywaliśmy oprogramowanie Photon Edu: Photon Bridge i Photon Bocks. Roboty w rękach uczniów stawały się lampką nocna, czujnikiem zamkniętych drzwi, pilnowały skarbu, podróżowały po sali pokonując przeszkody, przemierzały matę drogową jadąc jezdnią. Przyniosły wiele radości i satysfakcji.
- listopad 2022
Budujemy obwody elektroniczne.
W ramach zajęć koła naukowego uczniowie skorzystali z pomocy naukowych z Laboratorium Przyszłości.
Zadaniem uczniów było zbudowanie działających obwodów. Pomocne okazały się schematy pokazujące kolejność elementów. Najwięcej jednak frajdy dostarczył efekt — zbudowano obwód wygrywający melodię „Sto lat”, działające śmigło i mrugające diody.
- październik 2022
Geograficzne podróże w przestrzeni
Podczas październikowych zajęć koła naukowego podróżowaliśmy w czasie i przestrzeni z wykorzystaniem gogli VR. Uczniowie mogli na zobaczyć różne przykłady krajobrazów i zwiedzić największe miasta Świata.
- wrzesień 2022
Pierwsze zajęcia z Photonem we wrześniu 2022r.
- wrzesień 2022
Chemia w Małej Skali z Laboratorium Przyszłości.
26 września na zajęciach rozwijających zainteresowania z przedmiotów przyrodniczych uczniowie przeprowadzali eksperymenty techniką małej skali. Młodzi chemicy przygotowali roztwory cukru o różnym stężeniu, które dodatkowo zostały zabarwione. Następnie każdy z uczniów przygotował wieżę gęstości. Zadanie to wymagało dokładności, staranności i cierpliwości. Efekty prac były zachwycające — można je zobaczyć na zdjęciach.
W zajęciach wykorzystano pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu Laboratorium Przyszłości.
- czerwiec 2022
- maj 2022
Drukarka 3D
W marcu 2022 dotarła do nas drukarka 3D. Uczniowie z radością rozpakowali urządzenie. WWspólnie je zaktualizowaliśmy i już można było rozpocząć pierwsze lekcje. Szkoła została zarejestrowana na portalu: https://edulab.sygnis.pl/, gdzie można skorzystać z wielu pomocy do organizacji pierwszych lekcji. Pierwsze zajęcia dotyczące budowy drukarki, jej elementów oraz zasady działania przeprowadziła Pani Iwona Jarczyk.
- kwiecień 2022
Maszyny proste
Do naszej szkoły dotarły już pierwsze z zamówionych pomocy w ramach rządowego programu Ministerstwa Edukacji i Nauki Laboratorium Przyszłości.
Nasza szkoła wzbogaciła się między innymi o: drukarkę 3d, mikrokontrolery, kamerę, mikrofon oraz liczne pomoce naukowe do chemii, fizyki, biologi, informatyki i techniki.
Pomoce te wzbogacą prowadzone lekcje, zajęcia dodatkowe, także zajęcia z doradztwa zawodowego.
W ramach programu zorganizowano też pierwsze zajęcia pozalekcyjne dla zainteresowanych uczniów klas 8. Mieli oni okazję poznać maszyny proste — czyli takie urządzenia, które pozwalają wykonać pracę mniejszym nakładem siły. Stanowią one podwaliny współczesnej inżynierii, a są stosowane już od starożytności. Ósmoklasiści pracując w grupach mieli za zadanie rozpoznać maszynę prostą, nazwać ją i podać przykłady zastosowania. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły mgr Maryla Taranowska i mgr Magdalena Jasińska.