Nawigacja

Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2013/2014 Rok szkolny 2012/2013 Rok szkolny 2011/2012 Rok szkolny 2010/2011 Rok szkolny 2009/2010 Rok szkolny 2008/2009 Rok szkolny 2007/2008

Kronika szkoły

Rok szkolny 2017/2018

Wręczenie nagród zwycięzcom Gminnego Konkursu Plastycznego

„Trzej Królowie”

12 lutego 2018 roku w Muzeum Regionalnym w Bestwinie podczas otwarcia wystawy fotograficznej Karoliny Francuz i Mikołaja Gurgula nastąpiło wręczenie nagrody laureatom konkursu plastycznego „Trzej Królowie” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie. Z naszej szkoły otrzymali je: w kategorii klas 1-3, Daria Balon z klasy 1a za zajęcie II miejsca, przygotowała ją katechetka Dorota Surowiak; w kategorii klas 4-6, I miejsce Hanna Garstka kl. 4b; II miejsce Aniela Gwóźdź kl. 4a; III miejsce Natasza Gac kl. 4c. Uczennice do konkursu przygotowała pani Magdalena Sierant. W ramach niespodzianki autorzy wystawy zaprosili zwycięzców na sesję zdjęciową i lekcję fotografii. To wspaniały prezent, dlatego wieść o nim została nagrodzona przez publiczność gromkimi oklaskami. Całe spotkanie poprowadził kustosz Muzeum Regionalnego Andrzej Wojtyła.

Relację przygotowała Dorota Surowiak - katechetka

 

MEGA MISJA ORANGE

Kolejne wyzwanie postawione przez organizatora ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mega Misja Orange za nami. Nasi uczniowie jak zwykle poradzili sobie doskonale. Tym razem stanęli przed zadaniem  jakim jest nagranie  niemego  filmu pt. „Czerwony Kapturek”.  Aktorzy zgromadzili  niezbędne materiały, kostiumy i rekwizyty.  Poznali podczas zajęć  zagadnienia  związane z filmem min.  zoom, oddalenie, kadr, akcja, scena perspektywa (żabia), aktorzy, reżyser, operator.
Były one  niezwykłym ułatwieniem  w późniejszym nagrywaniu filmu.  
Uczestnikom  spodobała się akcja filmowa, na pewno nagrają jeszcze niejeden film.

 
https://drive.google.com/file/d/1ubfNXo4gHH5WxgTQv4Z_L-YiFfwS7I9w/view?usp=drive_web     Magdalena Sierant
 

Opowieść wigilijna.

26 stycznia 2018 roku po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć efekt pracy koła teatralno – językowego „Drama in Classroom”, działającego od tego roku szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwinie. Była to inscenizacja sztuki Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii opiekuna grupy p. Urszuli Kraus. Przedstawienie zostało wystawione na dużej sali gimnastycznej. Odtwórcą głównej roli: Scrooge'a był uczeń klasy II Gimnazjum Michał Dziergas, w rolę siostrzeńca Freda wcielił się Gabriel Nycz, z klasy 7a. Dawid Adamaszek z klasy 6 zaprezentował się nam jako Cratchit i młody Scrooge (odtrącony z powodu swego sknerstwa przez narzeczoną – Amelię Cieślik z klasy 6). Panią Cratchit była Martyna Antosz, a żoną Freda Amelia Piech (która była także małym Scroogem w scenie z przeszłości) – obydwie z klasy 6. W noc wigilijną do swojego byłego wspólnika, Scrooge;a, przychodzi z wizytą duch Boba Marley;a – Kajetan Gac (kl.5a). Trzy zjawy, które po kolei nawiedzają starego sknerę to: Aleksandra Radzik (kl.6), Szymon Korczyk (kl.7b) i Amelia Cieślik (kl.6). Kobiety, które usiłują dostać od Scrooge'a jakieś datki na biednych to: Malwina Markiel (kl.6) i Adrianna Polaszek (kl.5a). W role służących wcieliły się: Maya Żurek (kl.5a) i Oliwia Florek (kl.6), a stary Joe i cień duchów to Emilia Wojtuszek z klasy 5b. W rolę Fan, siostrę małego Scrooge'a w scenie z przeszłości wcieliła się Małgorzata Gawron, a chłopcem w końcowej scenie był Kacper Motłoch – obydwoje z klasy 5a.

Nie byłoby tej pięknej scenografii bez pomocy pani Doroty Surowiak, która sama wykonała większość dekoracji. O to, aby muzyka była w odpowiednim momencie zadbała pani Magdalena Wodniak-Foksińska. Dziękujemy panu Wojciechowi Łysoniowi za przewóz większych elementów potrzebnych do dekoracji, a przede wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania: Państwu Gac za przywiezioną ławkę oraz wykonanie i dostarczenie części dekoracji.

Rodzicom, którzy razem z uczniami i nauczycielami oglądali przedstawienie, dziękujemy za przybycie.

Bal karnawałowy

 

11 stycznia klasy 1a, 1b, 2 i 3a uczestniczyły w balu karnawałowym. Tego dnia pięknie udekorowana sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną księżniczek, aniołków, wróżek, piratów, kowbojów, rycerzy, motylków, biedronek i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Nie zabrakło też bohaterów filmu Star Wars. Bal poprowadził wodzirej Andrzej, który od pierwszych taktów muzyki porwał dzieci  do wspólnej zabawy. Nie obyło się również bez konkursów. Wszystkie dzieci oprócz pięknych strojów mogły zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Myślę, że zabawa się udała i wszyscy byli zadowoleni.

 

M. Szwajkowska

Kolędowanie z Małym Księciem

Oczywiście, najlepszym towarzyszem bożonarodzeniowej wędrówki w szkole został bohater naszych lektur – Mały Książę.  Autorzy scenariusza tegorocznego szkolnego kolędowania przyjęli sobie za hasło znane słowa tej postaci,  mówiące, że „widzi się tylko sercem”. No i zaczęło się: najpierw kompania diabełków  ogłosiła, że wędrując do ludzi, zabiorą im coś dla nich najcenniejszego, czyli … miłość. Ale cóż z tego? Chyba bez rezultatu, skoro już więcej się nie pojawili. Przybył  za to na ziemię Mały Książę i wraz z Narratorem  udał się na poszukiwanie przyjaźni. Obraz współczesnej młodzieży, ale i dorosłych nie pozostawiał mu wątpliwości : nawet gdyby dla nich najważniejsza była miłość, to odpowiedzią na nią jest wszechobecny „brak czasu”. Pokazały to grupy uczniów bawiących się, spędzających czas na przyjemnościach, ale też szeregi zapracowanych, smutnych dorosłych. Lekarstwem na to , ale też i najważniejszym wydarzeniem ludzkości było pojawienie się Boga na ziemi. Stąd piękna, skromna w wyrazie scena z jasełek, a potem refleksje nad Dobrą Nowiną i  jej znaczeniem dla współczesnego człowieka. W białej, lekkiej scenografii w tle,  coraz to śpiewał chór szkolny (razem uczniowie od 3 klasy szkoły podstawowej do 3 klasy gimnazjum), prezentując znane kolędy w nowych, nieraz skomplikowanych aranżacjach, ale też współczesne piosenki z przesłaniem bożonarodzeniowym. Pod kierunkiem pani Magdy Wodniak-Foksińskiej ta kilkudziesięcioosobowa grupa wspaniale sprostała zadaniu. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia , a pani dyrektor Agata Rak przeczytała wzruszający list od dziewczynki, która zmaga się z chorobą nowotworową. Obyśmy wszyscy, każdy na swój sposób, umieli  w te święta „zobaczyć sercem”! 
„Kolędowanie z Małym Księciem”. Przygotowanie inscenizacji: uczniowie klas 2a i 2b wraz z opiekunami, paniami: Oliwią Sobieską, Agnieszką Dutką, Katarzyną Kupper; przygotowanie chóru, oprawa muzyczna: Magdalena Wodniak-Foksińska, stroje: Dorota Surowiak, dekoracje: Magdalena Wodniak-Foksińska, Magdalena Sierant, Wojciech Łysoń, Agnieszka Dutka,  .

                                                                                                                                           Magdalena Piekarska

W dniach od 11.12.2017 r. do 20.12.2017 r. w naszej szkole, w klasach siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych, odbyły się czterogodzinne „Profilaktyczne Warsztaty Klasowe”

Program skierowany był do uczniów klas siódmych szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum – młodzieży szkolnej wchodzącej lub będącej w okresie dojrzewania.

 Cele programu to:
 wyposażenie młodzieży w taką wiedzę i umiejętności, które umożliwią uczestnikom radzenie sobie ze stresowymi i kryzysowymi sytuacjami bez używania przemocy, sięgania po środki odurzające lub inne patogenne sposoby radzenia sobie – czyli PROFILAKTYKA, a także zaktywizowania w młodych ludziach potrzeby dbania o własne bezpieczeństwo, własny rozwój, poprawy jakości relacji interpersonalnych, dbania o kondycję psychofizyczną – czyli PROMOCJA ZDROWIA.

Tym priorytetowym celom ogólnym służą cele szczegółowe:

  • Informacyjny – wyposażenie uczniów w pełną, aktualną wiedzę dotyczącą: powstawania mechanizmów przemocy,
  •  wchodzenia w uzależnienie,
  • funkcjonowania człowieka,
  • Edukacyjny – warsztaty pokazały młodym ludziom jak w sposób zdrowy i konstruktywny społecznie, można radzić sobie z sytuacjami trudnymi, zaspokajając potrzeby emocjonalne bez przemocy, konieczności korzystania z używek, umożliwiły rozwijanie umiejętności interpersonalnych.

Realizacja celów umożliwi młodym ludziom podjęcie bardziej świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej własnych działań.

Zajęcia prowadziła: Magdalena Cholewa Stępniakowska z Śląskiego Ośrodka Fundacji Praesterno w Bielsku Białej.

 

Boże Narodzenie to czas miłości.

Boże Narodzenie to czas miłości, dobroci i dzielenia się z innymi… To szczególna pora, kiedy w tym codziennym pędzie możemy zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, pomyśleć o sobie i drugim człowieku.
Stało się już tradycja w naszej szkole, że uczniowie robią podarki dla innych. I w tym roku Gimnazjaliści z klas III b i III c wraz z Rodzicami i Wychowawcami przygotowali prezenty dla Dzieci z Domu Dziecka w Bielsku- Białej. Dzięki współpracy z Panem Andrzejem Michalskim- dyrektorem placówki, kolejny raz byliśmy gośćmi przy ulicy Pocztowej. Zgodnie z tradycją święty Mikołaj obdarował dzieci prezentami. Była też okazja do wspólnego śpiewania kolęd, żartów i wspólnej, pamiątkowej fotografii.
 
 

Szkolny konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową

 

W grudniu, w naszej szkole ogłoszono konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową dla uczniów klas 1-3. Wpłynęło 35 bardzo ciekawych i różnorodnych prac. Organizatorki postanowiły więc nagrodzić autorów wszystkich ozdób świątecznych. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Dziękujemy za zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów.

 

M. Szwajkowska i A. Krywult-Dyrek

 

ZWYCIĘSTWO W MIĘDZYSZKOLNYCH ZAWODACH W PIŁKĘ RĘCZNĄ

W poniedziałek 4.12.2017r na hali sportowej w Kaniowie dobyły się kolejne zawody  międzyszkolne w piłkę ręczną. Rywalizowały drużyny ze szkół gminy Bestwina.

 Powodem do dumy dla naszej szkoły jest fakt, że wszystkie drużyny startujące w zawodach z naszej szkoły zdobyły pierwsze miejsca .

Reprezentacja Szkoły Podstawowej dziewcząt w składzie: Aleksandra Jonkisz, Maria Kubera, Milena Riva, Paulina Kraus, Monika Nowak, Amelia Piech, Aleksandra Radzik, Oliwia Florek i Kamila Jankowiak.

Reprezentacja Gimnazjum dziewcząt w składzie: Katarzyna Gawron, Martyna Popielarczyk, Martyna Olejak, Ewa Mynarska, Iza Mełeszko, Ewelina Mrowiec, Nikola Owczarz, Kamila Wiśniewska, Rozalia Nowak, Karolina Klasa, Wiktoria Nowakowska.

Reprezentacja Gimnazjum chłopców w składzie: Maksymilan  Markiel, Bartek Dzida, Mateusz Wójtowicz, Mateusz Adamski, Łukasz Kucharski, Oskar Nycz, Mateusz Lis, Konrad Łuszczak, Kuba Poniewierski, Damian Kopaczka.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Małe igrzyska szczęśliwe dla Bestwiny V Memoriał Anny Krystyan

 Gdy tylko rozległ się dźwięk gwizdka, zawodnicy ruszyli z miejsc startowych! To był ich dzień, święto sportu, które pod wieloma względami przypominało pierwsze nowożytne igrzyska w Atenach. Liczyła się oczywiście siła, sprawność, zwinność, ale też duch zdrowej rywalizacji, w której nie ma przegranych. Kolejny już memoriał Anny Krystyan pod hasłem "Gry i zabawy ruchowe" został rozegrany 27 listopada w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Bestwinie.
 Prowadząca całą imprezę Agnieszka Dutka, zarazem nauczyciel WF i prezes klubu UKS "Wojownik" przypomniała na wstępie imprezy sylwetkę patronki Memoriału: Anna Krystyan rozpoczęła pracę w naszej placówce 1 września 1999 roku. W 2002 r. otrzymała stopień nauczyciela mianowanego - w tym samym roku ukończyła też kurs instruktora piłki siatkowej. Rok później nastąpił niestety pierwszy rzut choroby nowotworowej. W grudniu 2004 i 2005 przeprowadzone zostały Turnieje o Puchar Wójta "Rośnij zdrowo". W 2006 r. otrzymała tytuł "Nauczyciel z klasą". Ukończyła również kurs kwalifikacyjny z gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej. Ostatni przeprowadzony turniej z udziałem Anny Krystyan odbył się 9 stycznia 2007 roku. W grudniu 2007 r. nastąpił powrót choroby, który uniemożliwił pani Ani pracę w szkole...
Pan Jarosław Krystyan, mąż śp. Anny, był szczerze wzruszony, kiedy przemawiał do uczestników zgromadzonych na otwarciu zawodów. Emocje udzieliły się także kierownikowi Referatu Sportu i Promocji Łukaszowi Wojsławowi i dyrektor ZSP Bestwina Agacie Rak.     Do Memoriału przystąpiło ponad 120 trzecio - czwarto - i piątoklasistów z Bestwiny (zieloni), Bestwinki (niebiescy), Janowic (czerwoni) i Kaniowa (pomarańczowi). Współzawodnictwo odbywało się w takich konkurencjach jak sztafeta gwiaździsta, rzut woreczkiem czy piłką lekarską, toczenie piłki do koszykówki, skoki ze skakanką, tor przeszkód i wielu innych. Każda z grup wiekowych miała do wykonania pięć zadań, a w ich przeprowadzaniu pomagały uczennice z Gimnazjum im. Jana Pawła II. Przygotowaniem szkolnych reprezentacji zajęli się oczywiście nauczyciele wychowania fizycznego.
Po zakończeniu zmagań można było podliczyć punkty i zapoznać się z klasyfikacją końcową. Oto ona:Klasy III: 1. Bestwina; 2. Bestwinka; 3. Kaniów; 4. Janowice. Klasy IV: 1. Bestwinka; 2. Bestwina; 3. Kaniów; 4. Janowice. Klasy V: 1. Bestwina; 2. Kaniów; 3. Bestwinka; 4. Janowice.Klasyfikacja generalna: 1. Bestwina; 2. Bestwinka; 3. Kaniów; 4. Janowice.
W ręce niezwykle ucieszonych uczniów i nauczycieli z Bestwiny powędrował zatem puchar, uroczyście wręczony przez wójta gminy Bestwina, Artura Beniowskiego. Warto nadmienić, iż wójt ufundował także nagrody rzeczowe, zaś Urząd Gminy dofinansował organizację Memoriału. Innymi sponsorami byli UKS "Wojownik", czekoladowa "Solidarność" i "Danone" - przedstawiciel tego przedsiębiorstwa, pan Tomasz Piecha także zaszczycił uczniowskie igrzyska swą obecnością. Na szyi startujących zawisły medale, a do rąk trafiły dyplomy, sprzęt sportowy i rozmaite słodkości. Po wysiłku czas przecież na regenerację! Nie zapomniano rzecz jasna o trenerskim wysiłku nauczycieli - oni również odebrali dyplomy. Patronat honorowy nad V Memoriałem Anny Krystyan objął wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, natomiast patronat medialny - redakcja "Magazynu Gminnego"

 

Mega Misja nie zwalnia.

Mega Misja czyli program nowoczesnej cyfrowej edukacji jest realizowany w świetlicy szkolnej od września 2016r. Już drugi rok uczniowie z klas młodszych poprzez zabawy edukacyjne uczą się zasad bezpiecznego Internetu  oraz poznają sposoby wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny. Wszystkie zadania są rozwiązywane w formie przyjaznej zabawy w cyfrowym laboratorium, gdzie dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. Uczestnicy programu zdobywają kolejne punkty, które wymieniane są na nagrody pomocne w realizacji zajęć. W tym roku szkolnym już kolejny raz otrzymaliśmy materiały plastyczne do kreatywnego działania. Mega Misja nie zwalnia.

 

Magdalena Sierant

 

 

Dyskoteka andrzejkowa

W dniu 30.11 w klasach młodszych odbyły się Andrzejki. Uczniowie mogli spotkać się,  by wspólnie potańczyć przy najnowszych i najpopularniejszych hitach muzycznych. Dziękujemy za wspólną zabawę. 

 

 

 

Konkurs powiatowy Lepiej zapobiegać niż leczyć!!! 

Zarząd Powiatowy w Bielsku - Białej przeprowadził konkurs plastyczny, adresowany dla klas 1-3. Celem konkursu było promowanie wiedzy na temat jakości życia poprzez wykonanie plakatu ukazującego właściwą postawę wobec zdrowia. Oprócz nagród głównych zostały wręczone również wyróżnienia, które otrzymała Wiktoria Czyrpak z klasy 3b.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

 

VII Gminny Konkurs Recytatorski

W tym roku tematem przewodnim była jesień, dlatego był to bardzo kolorowy konkurs. Liście spadały, ptaki odlatywały a Pani Jesień wybrała się do fryzjera… Emocji i wrażeń było wiele, jak co roku z resztą. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Oto wyniki konkursu:

GRUPY 0

1 miejsce: Laura Wotuszek z Bestwiny;  opiekun - Lilla Czernek

2 miejsce: Martyna Rychta z Bestwiny; opiekun – Dorota Międzybrodzka

3 miejsce: Weronika Jarecka z Bestwinki;  opiekun -  Barbara Niemczyk

Wyróżnienie: Milena Ziobro z Janowic; opiekun -  Marcelina Kubiczek

KLASY 1

1 miejsce: Amelia Pycia z Janowic; opiekun - Natalia Wójcik

2 miejsce: Justyna Klimczak z Bestwiny; opiekun - Małgorzata Szwajkowska

3 miejsce: Natalia Mynarska z Bestwinki; opiekun - Zofia Dąbrowiecka

Wyróżnienie: Laura Nawrocka z Bestwiny; opiekun – Bożena Fajferek

KLASY 2

1 miejsce: Miłosz Ochman z Janowic; opiekun - Elżbieta Żmij

2 miejsce: Sandra Furczyk z Bestwiny; opiekun - Urszula Pastusiak

3 miejsce: Wiktoria Tekieli z Bestwinki; opiekun - Krystyna Biłka

KLASY 3

1 miejsce: Maja Brach z Janowic; opiekun - Ewelina Olejak

2 miejsce: Mateusz Pilorz z Bestwinki; opiekun - Iwona Sieracka

3 miejsce: Julia Góra z Bestwiny; opiekun – Anna Krywult-Dyrek

Wyróżnienie: Katarzyna Litwinek z Bestwiny; opiekun – Anna Rezik

Wyróżnienie: Oliwia Słowińska z Bestwiny; opiekun – Magdalena Zarzyka

Serdecznie GRATULUJEMY!

Organizatorzy: Lilla Czernek i Agnieszka Wiewióra

Andrzejki zuchowe

21 listopada zuchy z Bestwiny zorganizowały andrzejki. Każdy miał za zadanie przebrać się za jakąś ciekawa dla siebie postać. Zaprezentowali się w swoich pięknych i oryginalnych strojach. Nie zabrakło także wesołej zabawy przy muzyce oraz  tradycyjnych wróżb. Na koniec był słodki poczęstunek oraz każdy otrzymał pamiątkową plakietkę andrzejkową.
 

„Kocham i rozumiem” -  99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Inscenizację z tej okazji w szkole podstawowej  wystawili uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią panią Urszulą Kraus. Muzycznie przygotowała wykonawców pani Magdalena Wodniak-Foksińska, która także wykonała dekoracje wraz z panią Dorotą Surowiak. Tematyczną prezentację, która ilustrowała przedstawiane wydarzenia historyczne, ułożyła pani Kraus. Tłem muzycznym recytacji były utwory Fryderyka Chopina o motywach ludowych. W towarzystwie portretów twórców Niepodległej: Józefa Piłsudskiego,  Romana Dmowskiego i Józefa Hallera, prześledziliśmy „trudną i bolesną drogę Polaków do niepodległości” – jak wyraził się jeden z uczniów, będący narratorem przedstawienia. W inscenizacjach historycznych wydarzeń wystąpili uczniowie w pięknych strojach regionalnych, za których wypożyczenie składamy niniejszym serdeczne podziękowanie Zespołowi Regionalnemu „Bestwina”. Zatem przedstawienie mogło być barwne, kolorowe, bo przecież – żeby znów zacytować narratorów – „były też chwile wesołe”. Takim zabawnym akcentem był brawurowy występ chłopięcego kwartetu w piosence „Przybyli ułani pod okienko”. Wykonawcom wróżymy artystyczną karierę. Natomiast wykonawczynie patriotycznych piosenek i pieśni – tj. Tosia Foksińska, Julia Placach, Kamila Klasa i Wiktoria Polak swoimi wspaniałymi występami potwierdziły posiadane talenty. Trzeba na koniec zaznaczyć, że klasa 5a w roli chóru zaśpiewała wszystkie cztery zwrotki naszego hymnu, co w roku 2018 - Roku Niepodległości - mogłoby stać się chwalebną umiejętnością polskich uczniów.

Magdalena Piekarska

Konkurs plastyczny kl. I-III

 

W tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku z tym przed zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości klasy młodsze brały udział w konkursie plastycznym pt.: „Śladami historii – postać Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Wszystkie dzieci wykonały piękne prace, ale najciekawsze zostały nagrodzone.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

Klasa 1a

I m Kamila Gac

II m Justyna Klimczak

III m Nadia Mędrala

Klasa 1b

I m Milena Ślosarczyk

II m Zuzanna Urbańczyk

III m Zuzanna Honkisz

Klasa 2

I m Julia Furtek

II m Sandra Furczyk

III m Amelia Kubik

Klasa 3a

I m Martyna Goliasz

II m Wiktoria Mazur

III m Zuzanna Wnętrzak

Klasa 3b

I m Filip Ciepiela

II m Jakub Mazur

III m Karol Wojtuszek

Klasa 3c

I m Damian Jonkisz

II m Amelia Rezik

III m Mateusz Rusin

 

Gratulacje dla nagrodzonych !

 

 

Św. Jan Kanty- wzorem do naśladowania

Jak co roku uczniowie najmłodszych klas poznawali bliżej życiorys patrona naszej szkoły Św. Jana Kantego oraz wzięli udział w konkursie plastycznym przedstawiając jego sylwetkę i czyny, których dokonał.

             Wyniki konkursu: 

Klasa 1a Klasa 3a

1.Zuzanna Haręża

2.Kamila Gac

3.Wojciech Ogórek

1.Julia Maroszek

2.Jakub Jakubiec

3.Zuzanna Wnętrzak

Klasa 1b Klasa 3b

1.Zuzanna Prochownik

2.Amelia Sabuda

3.Nikola Tyrcha

1.Wiktoria Czyrpak

2.Laura Wiercigroch

3.Jakub Mazur

Klasa 2 Klasa 3c

1.Paweł Biedrawa

2.Maja Michałek

3.Wojciech Sporysz

1.Robert Czech

2.Damian Jonkisz

3.Katarzyna Litwinek

  20 października odbył się apel na którym klasa 5b pod kierunkiem p. Doroty Surowiak  przypomniała życiorys świętego w pantomimicznych scenkach. W czasie przedstawienia narratorzy opowiadali nam o tym, co jest przedstawiane: dzieciństwo bohatera, jego nauki, podróże, służba żakom, praca naukowa, pomoc słabym i ubogim, sława w Krakowie… Po przedstawieniu Pani  Surowiak przystąpiła do sprawdzania  uwagi dzieci i ich wiedzy . Poprosiła o delegacje z klas 1-3  by mogły pokazać swe wiadomościami o świętym. Na zakończenie naszego spotkania Pani Fajferek wręczyła dyplomy 18 uczniom klas 1-3, laureatom plastycznego konkursu o św. Janie Kantym. Nagrodzone prace można podziwiać na tablicy przy wejściu do szkoły. 

                                                                   Anna Krywult-Dyrek

III miejsce w piłce nożnej

         W dniu 25 października reprezentacja szkoły po zaciętej  walce ze szkołami z Czechowic i Rudzicy zdobyła III miejsce w finale powiatowym w piłce nożnej . Wcześniej chłopcy rywalizowali na etapie gminnym z Bestwinką  i w półfinale powiatu z Buczkowicami i Czechowicami  zwyciężając w każdym meczu.

 

 

„Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”

 
         We wtorek, 24 października 2017 roku dzieci ze szkoły podstawowej wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Na początku prowadzący zaprezentowali filmik, w którym zostały pokazane, wyreżyserowane sytuacje, w których młodzi ludzie dają się zwieść manipulacji i oszustwom internetowym. Następnie prowadzący zainicjowali dyskusję, której celem było pozyskanie informacji, czy uczniowie spotkali się z takimi pojęciami jak: stalking, kradzież danych osobowych, firewall, sms premium itp. Okazało się, że gro młodych ludzi ma nielimitowany dostęp do sieci, założone konta na różnych portalach, stronach, regularnie korzystają ze smartfonów i spotkali się z podobnymi sytuacjami, które były ukazane w edukacyjnym filmiku. Przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektonicznej przekazali dzieciom cenne informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. Wskazali także na ogromną rolę rodzica, gdyż to On dając dziecku dostęp do sieci, powinien zadbać o jego bezpieczeństwo, rozmawiać z nim na temat zagrożeń i postarać się o optymalne zabezpieczenie jego telefonu.
         Na koniec wszyscy słuchacze otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ulotkę zawierającą informację, jak ochronić dziecko przed zagrożeniami w sieci.

 

Wyniki konkursu "Chcecie bajki...... oto bajka"

W dniu 21 października o godzinie 15.00 w siedzibie Sokolni w Buczkowicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu literackiego "Chcecie bajki... oto bajka", organizowanego w ramach przedsięwzięcia Jesienne Dni Książki. Uczniowie szkoły z Kalnej przygotowali na ten dzień specjalne przedstawienie pt: "Stańcowane pantofelki".
Na tegoroczny konkurs wpłynęły łącznie 144 prace. W rywalizacji wzięło udział łącznie 28 placówek oświatowych i ośrodków kulturalnych, w klasach 1-3 nagrodzono tylko 5 prac i wśród nich znalazły się bajki naszych uczniów z klasy 3b, którzy zostali laureatami konkursu literackiego:
III miejsce zajęła Wiktoria Czyrpak
wyróżnienie otrzymał Kajetan Kopeć
Praca plastyczna Wiktorii Czyrpak znalazła się również na wystawie prac konkursowych "Mój ulubiony bohater literacki".
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 

Uniwersytet Dziecięcy Unikids

W dniu 23 października nasz szkolny próg, kolejny raz przekroczył Uniwersytet Dziecięcy Unikids z Bielska-Białej, oferując nam naukową zabawę w studiowanie.
Dziecięce wykłady z doświadczeniami będą odbywały się raz  w miesiącu przez około 1 godz. Nasi najmłodsi studenci mają zajęcia z ekspertami. Sposób prowadzenia oraz forma przekazu dostosowane są do wieku dzieci. Program zajęć obejmuje tematy z różnych dziedzin wiedzy, m.in: z  biologii, matematyki, fizyki, chemii i wielu innych.
 
Misją Uniwersytetów Dziecięcych jest rozbudzenie w dzieciach naukowej pasji poprzez pokazanie, że nauka to fascynująca przygoda, która może trwać przez całe życie…

                                                     Anna Krywult-Dyrek

 

Święto Patrona Szkoły – św. Jana Kantego

Czy wszyscy uczniowie bestwińskiej szkoły wiedzą, skąd pochodził ich patron? Czy znają jego naukowe osiągnięcia? Czy potrafią opowiedzieć o jego cechach charakteru?
O tym przekonaliśmy się podczas przedstawienia, które dla wszystkich uczniów przygotowała kl. 5b pod kierunkiem p. Doroty Surowiak. Najpierw przypomniany został życiorys świętego w pantomimicznych scenkach. Wybrani narratorzy opowiadali o tym, co zostało przedstawione: dzieciństwo bohatera, jego nauki, podróże, służba żakom, praca naukowa, pomoc słabym i ubogim, sława w Krakowie… Wszystko z zachowaniem realizmu historycznego, w dawnych strojach, na tle wypisanych  heroicznych i chwalebnych cnót Jana Kantego. Następnie pani  Surowiak przystąpiła do sprawdzania skutecznej uwagi dzieci i ich wiedzy . Delegacje klas 1-3 mogły popisać się wiadomościami o świętym. Natomiast podczas występu dla klas 4 – 6 wszyscy uczniowie otrzymali pisemne pytania, na które udzielą odpowiedzi podczas lekcji religii. Miłym zakończeniem uroczystości było wręczenie dyplomów 18 uczniom klas 1-3, laureatom plastycznego konkursu o św. Janie Kantym. Nagrodzone prace można podziwiać na tablicy przy wejściu do szkoły. „Gaude Mater Polonia”… - można by zaśpiewać tę dawną polską pieśń w tym miejscu i w tym momencie.
Magdalena Piekarska

 

Z biegiem dni, z biegiem lat… i z biegiem Wisły!

Tegoroczne Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyło się pod hasłem Roku Wisły.

Ogłoszony w 2016 roku przez Sejm RP stał się inspiracją dla uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy Wisłę obrali sobie za temat projektu edukacyjnego. Podsumowanie ich pracy stanowiło właśnie część artystyczną dzisiejszej uroczystości.
 A ponieważ uczniowie chcieli podziękować patronom tego przedsięwzięcia, dlatego powitali zaproszonych gości: wójta gminy Bestwina pana Artura Beniowskiego, starszego wizytatora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej panią Annę Augustyniak-Soj, radną gminy i sołtysa panią Marię Maroszek, kustosza Muzeum Regionalnego Bestwinie pana Andrzeja Wojtyłę, redaktora Magazynu Gminnego pana Sławomira Lewczaka, przewodniczącą Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej panią Dorotę Surowiak oraz dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach panią Urszulę Kal.
W sali gimnastycznej, w której zebraliśmy się, mogliśmy podziwiać prace uczniów, wykonane w ramach projektu: wystawy fotografii z wycieczek, gier edukacyjnych, prac plastycznych, ludowych wycinanek, makiet, wianków, sieci rybackich i w tym wszystkim - jakże pasujący -  herb Bestwiny.
Następnie obejrzeliśmy różnorodny w formie i treści program, który przygotowali uczniowie wraz z opiekunami projektu, wychowawcami: panią Anetą Pasierbek, panem Ireneuszem Sikorskim i panem Januszem Kucią, przy życzliwej pomocy rodziców. Obejrzeliśmy zatem w wykonaniu uczniów dwa tańce ludowe – kujawiak i krakowiak, film – fabularyzowaną legendę o Wiśle, nakręcony w parku w Pszczynie, piękny pokaz choreograficzny w wykonaniu jednej z uczennic, w wykonaniu dwóch innych – piosenek, związanych tematycznie z projektem.
Obejrzeliśmy też film dokumentalny, stanowiący kronikę wszystkich działań, podjętych w projekcie. Podczas tych prezentacji i wplatając się w słowa prowadzących uroczystość, co chwilę przemykały przez widownię a to postacie pod parasolami i w deszczowych pelerynach, a to saneczkarze i narciarze, a to wędrowcy z plecakami, a to rybacy, a to wreszcie przejechali rowerzyści. W poszczególnych zadaniach pomagali uczniom nauczyciele: pani Maria Drewniak i pani Katarzyna Krywult. Dekoracje przygotowali: pani Magdalena Sierant, pani Katarzyna Jonkisz, pani Magdalena Wodniak-Foksińska i pan Wojciech Łysoń. Nad stroną muzyczną czuwała pani Magdalena Wodniak-Foksińska. Zebrani widzowie z entuzjazmem oglądali wysiłki uczniów, chociaż, jak powiedziała jedna z prowadzących uczennic, ten wysiłek okazał się dla wykonawców przyjemnością. I tak to odebraliśmy. Za tę pasję, i za ten wysiłek podziękowała uczniom i współtworzącym projekt nauczycielom pani dyrektor Agata Rak. A za życzliwe wsparcie w tej pracy uczniowie podziękowali patronom projektu: przede wszystkim pani dyrektor Agacie Rak, honorowym patronom – wójtowi panu Arturowi Beniowskiemu oraz staroście powiatu bielskiego panu Andrzejowi Płonce.
Na zakończenie tego wydarzenia społeczność szkolna podziękowała odchodzącej na emeryturę pani Ewie Sierant, wieloletniej nauczycielce, wychowawczyni świetlicy szkolnej w Bestwinie, opiekunce drużyny harcerskiej. Panią Ewę żegnali wychowankowie w różnych wieku, tworząc szereg postaci z różami w rękach i przypominając wszystkim o nieubłagalnie upływającym czasie.
Z biegiem lat, z biegiem dni… i z biegiem Wisły, tym razem w szkole w Bestwinie.

                                                                                   Magdalena Piekarska

Wyjazd do kina klas 1-3

W dniu 6.X.2017r. klasy 1-3 wyjechały do kina Helios w Bielsku-Białej na film pt."Tarapaty". Film opowiada o tym, że przyjaźń to wcale nie jest taka prosta sprawa i Julka, główna bohaterka doskonale o tym wie. Dziewczynka ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania - nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.

                                                                  Anna Krywult-Dyrek

Dzień Chłopaka w ZSP w Bestwinie

 

         Dzień Chłopaka nie ma zbyt długiej tradycji, a jego geneza i historia nie są do końca jasne. Wiadomo, że obchody tego dnia zapoczątkowano na wyspach Trinidad i Tobago w 1999 r. zapewne nie było tam wtedy tak wesoło jak w naszej szkole 29 września. W tym dniu dziewczynki w dowód sympatii i przyjaźni  wręczyły chłopcom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami oraz słodkie upominki, które wykonały na zajęciach świetlicowych. Żeńska część grona pedagogicznego dla wszystkich mężczyzn przygotowała szaloną loterię. Pod hasłami: słodkie lenistwo, kreatywność, zabawa, wyzwanie, fortuna, słodycze, święty spokój, uśmiech, podróże  -  ukryte były rzeczy praktyczne, zabawne, przydatne i mniej przydatne. Wydarzeniu temu towarzyszył śmiech, radość i doskonała zabawa. Jesteśmy pewne, że takie inicjatywy pozwalają  nawiązać pozytywne relacje wśród uczniów i integrują całą społeczność szkolną.

Magdalena Sierant

 

UROCZYSTE ROZPOCZECIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

        Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18  odbyło się w szkole podstawowej – już ośmioklasowej, chociaż powiększonej na razie o dwie klasy siódme. Zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców na dużej sali gimnastycznej tuż po godz. 9 powitała pani dyrektor Agata Rak. Szczególnie serdecznie pani dyrektor  przywitała nowych nauczycieli  oraz przyjętych do nas uczniów. Przy dźwiękach hymnu państwowego wprowadzono sztandar szkoły, a pani dyrektor wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Odniosła się w nim do najważniejszego dzisiaj wydarzenia, czyli wprowadzanej zmiany w trybie szkolnym – po 17 latach ponownie mamy klasy siódme w ośmioklasowej szkole podstawowej. W związku z wprowadzaniem reformy uległy zmianie również sale lekcyjne. W wielu przeprowadzono konieczne remonty czy malowania, w czym wydatnie pomogli rodzice uczniów, za co pani dyrektor serdecznie im w tym miejscu podziękowała. Pokrótce następnie scharakteryzowała najistotniejsze zmiany w regulaminie szkolnym, a to m.in. całkowity zakaz używania telefonów komórkowych na terenie szkoły. Wiąże się to z jednym z najważniejszych zadań szkoły, a mianowicie z rozwijaniem u uczniów umiejętności współpracy. W swoim przemówieniu pani dyrektor podkreśliła również rolę prymatu rodziny w wychowaniu dzieci oraz współdziałającą i wspierającą rolę szkoły w tych działaniach. Nauczycielom pani dyrektor życzyła, aby postępy uczniów były dla nich źródłem radości.. Na koniec odniosła się do słów ks. katechety, który podkreślał role uważnego słuchania procesie kształcenia i wychowania. Ostatnim, ale niezwykle istotnym punktem rozpoczęcia roku szkolnego była uroczystość pasowania 39 uczniów klas pierwszych, którzy następnie wygłosili stosowne ślubowanie na sztandar szkoły.    

                                                                                                     Magdalena Piekarska

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
    ul. Szkolna 11
  • 32 215 71 21

Galeria zdjęć