• Podsumowanie projektu

• 26 września 2014 roku na dużej sali gimnastycznej naszego Gimnazjum oficjalnie zakończyliśmy międzynarodowy projekt Comenius „Uczenie się przez całe życie” pt. U R Unique. W dwuletnim projekcie brali udział uczniowie i nauczyciele ze szkół:

1.     Priolo Gargallo, na Sycylii we Włoszech

2.     Balıkesir Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi – w Turcji

3.     Ylöjärven Yhtenäiskoulu – w Finlandii

4.     Bill Quay - Gateshead,  w Wielkiej Brytanii

5.     Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie

Rezultaty projektu przedstawiliśmy w formie prezentacji  multimedialnych, filmu,  programu  artystycznego. W zaprezentowanym filmie uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście mogli podziwiać kraje i miejsca, które odwiedziliśmy oraz zadania, które wspólnie wykonaliśmy. Oprócz tego w centrum stały stoliki poświęcone poszczególnym państwom partnerskim z  przygotowanymi wcześniej potrawami.

W roli prezenterów wystąpili:  Klaudia Dańko i Dawid Gleindek.

Poszczególne wizyty omawiali:

wizytę w Gateshead w Anglii: Ania Jaroszyńska i Przemysław Wróbel

wizytę w Ylojarvi w Finlandii: Anna Hulbój i Dominik Kabot

wizytę w Balikesir w Turcji: Joanna Siudak i Agnieszka Wróbel

wizytę w Bestwinie w Polsce: Wiktor Grabowski  i Wioletta Warmus

wizytę w Priolo Gargallo we Włoszech: Justyna Matura i Łukasz Krywult

W rolach głównych  programu artystycznego wzięli udział:

Królowa Anglii – Dominika Żak

Body Guards – Kamil Olek, Dawid Stępniewski

Mikołaj, renifer i Śnieżynki – Łukasz Krywult, Przemysław Wróbel, Patrycja Stasicka,  Celestyna Molek.

Turczynki i Sułtan - Justyna Matura, Agnieszka Wróbel, Natalia Głombek, Wioletta Warmus,  Wiktor Grabowski

Słowianie i Lajkonik, Krakowiak –  Szymon Kubica, Dominik Kabot i Patrycja Stasicka, Anna Jaroszyńska i Łukasz Krywult

Kucharze – Paweł Pytlarz,  Natalia Grygierzec, Natalia Głombek

Magda Gesler i restauratorka  – Sylwia Chmielniak, Marta Piętka

Kelnerzy i kelnerki  – Kamil Olek, Dawid Stępniewski, Łukasz Krywult, Dominik Kabot, Przemysław Wróbel, Wioletta Warmus, Joanna Siudak, Agnieszka Wróbel, Justyna Nóżka, Dorota Jonkisz

Potrawy państw partnerskich rodzice i uczniowie – Dorota Jonkisz, Justyna Nóżka, Anna Hulbój, Łukasz Krywult, Dominik Kabot, Dominika Żak, Natalia Głombek

Film do prezentacji przygotował – Szymon Kubica

Na koniec była również  degustacja potraw państw partnerskich, oraz  wręczenie podarunków w formie kalendarzy, płytek DVD z realizacji projektu i  smyczy z logo.

W ciągu tych dwóch lat realizowaliśmy wiele zadań zaczynając od ankiet na temat zdrowego stylu życia w pierwszym roku i samopoczucia w drugim roku. Gotowaliśmy potrawy państw partnerskich, przygotowaliśmy filmy i prezentacje na temat sportu, powiedzeń i przysłów oraz komiksy o zdrowiu, założyliśmy ogródek warzywny. W drugim roku realizacji projektu zajmowaliśmy się bardziej praktyką niż teorią. Na podstawie scenariuszy opracowanych przez szkołę na Sycylii uczestniczyliśmy w zajęciach wychowawczych na temat zdrowia emocjonalnego, zorganizowaliśmy w szkole Dzień Talentów, w którym każdy mógł wziąć udział i pokazać swoje pasje i zainteresowania. Nasze działania były rejestrowane tak, aby wszyscy partnerzy projektu mogli wymienić się swoimi doświadczeniami, obejrzeć i przedyskutować materiał nadesłany przez każdą szkołę.

Zrealizowaliśmy 29 wyjazdów. Byliśmy w Anglii, Turcji, Finlandii i we Włoszech. Gościliśmy również delegacje uczniów i nauczycieli w naszej szkole.

Z pozyskanych środków zakupiliśmy również na potrzeby szkoły: laptop, rzutnik i ekran, dwie przenośne tablice korkowe oraz witrynę na wypracowane przez nas wszystkich materiały projektowe. Wydaliśmy kalendarz na rok 2015, zaprojektowaliśmy i kupiliśmy smycze i koszulki w celach promujących nasz projekt.