• Wizyta na Sycylii

• W dniach od 19 do 24 maja 2014 gościliśmy z wizytą w szkole partnerskiej w Priolo Gargallo na Sycylii. To ostatnia już wizyta i najliczniejsza ze wszystkich. Na Sycylię wybraliśmy się w składzie: 4 nauczycieli i 9 uczniów. Plan był niezmiernie napięty. Musieliśmy ustalić wszystkie szczegóły pozostałych działań projektu, podsumować zadania wykonane do tej pory, a przede wszystkim Talent Show, który w naszej Szkole miał miejsce 21 marca. Z tej imprezy zrobiliśmy film, który zaprezentowaliśmy właśnie tu, na Sycylii. Podsumowaliśmy także cykl zajęć wychowawczych, jakie każda szkoła przeprowadziła, na temat sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, jak również zajęcia podjęte celu wyeliminowania zachowań agresywnych na terenie szkoły. Rezultaty tych działań przedstawiliśmy na jednym ze spotkań. Uczniowie mieszkali w domach u swoich kolegów i koleżanek ze szkoły partnerskiej. Doskonalili swoje umiejętności językowe, poznali kulturę i tradycje i bogata historię tego kraju. Nauczyciele mieszkali w Syrakuzach, przepięknym mieście wpisanym na listę UNESCO. Mieliśmy okazję podziwiać niezwykły krajobraz, wspaniałą kulturę, bogactwo zabytków z czasów niezwykle odległych. W Parku Archeologicznym w Syrakuzach widzieliśmy pozostałości teatru greckiego i rzymskiego, katakumby, niezwykłe groty, w tym słynną z niesamowitej akustyki Groty zwanej Uchem Dionozosa. Pojechaliśmy także na Etnę. Jeden z newielu czynnych wulkanów w Europie zrobił na nas ogromne wrażenie, tym większe, że wszystkie cztery czynne kratery dymiły tak, że momentami zasłaniały nas kłęby dymu. Na szczęście wróciliśmy cali i zdrowi. Po drodze wstąpiliśmy na najpiękniejszą plażę w Naxos, aby trochę odpocząć i wyruszyć do Taorminy - słynnej miejsowości, leżącej na szczycie góry, zwanej perłą Sycylii. Do samej Taorminy wjeżdżają tylko autobusy miejskie, nie ma żadnego innego ruchu, gdyż uliczki są tak wąskie, a turystów tak wileu.

Wspaniałe wrażenia, niezapomniana atmosfera, mili ludzie. Szkoda, że to już ostatnia wizyta.

A oto plan wizyty:

19/05/2014 – 23/05/2014

MONDAY 19/05/2014

ARRIVAL OF PARTNERS

WALK AROUND OLD PART OF TOWN

20.00 EVENING MEAL

TUESDAY  20/05/2014

8.00  PICK­UP AT HOTEL

8.30   ARRIVAL AT SCHOOL IN PRIOLO GARGALLO

9.00   MEETING WITH HEADTEACHER AND MAYOR

10.00  SCHOOL VISIT

STUDENT ACTIVITIES (SPORT ETC)