•  

          Rok szkolny 2022/2023

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego

          „Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil, które pozostają w naszej pamięci na zawsze.”album zdjęć z zakończenie roku szkolnego

          Prezentacja na zakończenie roku szkolnego

          W piątek 23 czerwca 2023 r. przeżyliśmy wyjątkowe zakończenie roku szkolnego dla klas 1-8. Przed akademią odbyła się msza święta w kościele w Bestwinie. Choć dzień ten kojarzy się zazwyczaj radośnie, to w naszej sali gimnastycznej nie brakowało łez. Po 33 latach pracy na emeryturę odeszła Pani Dyrektor Urszula Kraus. Po raz ostatni, jako dyrektor powitała zebranych gości i całą społeczność szkolną, a następnie podsumowała miniony rok szkolny i dokonała symbolicznego jego zamknięcia. Wiele ciepłych, wzruszających słów usłyszeliśmy. Upominki, kwiaty, życzenia, ale przede wszystkim wspomnienia, wspólnie spędzonych lat.  Decyzję o przejściu na emeryturę podjęła także Pani Agata Karaś i Pani Urszula Pastusiak.  Społeczność szkolna pożegnała również księdza Mariusza Chwedczuka, który po wielu latach służby duszpasterskiej w Bestwinie zmienia parafię. 

          Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała dyrektor szkoły – pani Urszula Kraus, która gratulowała uczniom postępów w nauce, sukcesów w konkursach. Następnie Pani dyrektor Urszula Kraus wraz z wychowawcami klas wręczyła świadectwa i nagrody uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i otrzymali wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Wszyscy uczniowie klas ósmych otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej także podczas tej uroczystości. Zostały wręczone nagrody dyrektora dla najlepszych uczniów, a także listy gratulacyjne dla rodziców uczniów klas ósmych.

          Uczniowie klas ósmych pożegnali nauczycieli dziękując im za wszystkie lata spędzone w szkole, za uśmiech, dobroć, przekazywaną wiedzę. 

          Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Magdaleny Wodniak – Foksińskiej, dekorację przygotowała Pani Magdalena Sierant.

          Zakończenie roku szkolnego dla nauczycieli to czas podsumowań, planów i refleksji, natomiast dla uczniów to nadzieja na dobre oceny i nagrody, a także na wspaniałe wakacje.

          Życzymy wszystkim uczniom dalszych sukcesów w kolejnych etapach edukacji, a przede wszystkim samych słonecznych chwil i mile spędzonych wakacji.

          Podsumowanie pracy w roku szkolnym 2022/2023

          W dniu 22 czerwca 2023r. odbył się apel podsumowujący pracę szkoły w roku szkolnym 2022/2023. Pani Dyrektor przywitała wszystkich uczniów i nauczycieli, następnie odczytała nazwiska i imiona najlepszych uczniów w nauce oraz uczniów z najlepszym zachowaniem. Na apelu zostały  wręczone  uczniom nagrody zdobyte w różnych konkursach. Wszystkim serdecznie gratulujemy. 

            W klasach 4-8 Pani Dyrektor przedstawiła uczniów, którzy osiągnęli najwyższe średnie ocen w szkole oraz takich, których frekwencja w roku szkolnym wyniosła 100%. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody.   Oficjalnie zostały ogłoszone wyniki głosowania do Samorządu Uczniowskiego: 

          Przewodniczącą została Maja Płoskonka, zastępcą- Nina Pawlik, sekretarzem- Tatiana Nawrocka

           

          DZIEŃ DZIECKA
          - Baśniotwór

           

          SUKCES PAWŁA ŚWIERKOTA,

          UCZNIA Z ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W BESTWINIE

          W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM „MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE”

          W tym roku szkolnym 2022/2023 miała miejsce XII edycja konkursu o zasięgu ogólnopolskim „Matematyka jest wszędzie”. Jest to konkurs interdyscyplinarny. Temat w tym roku obejmował matematykę i historię, czyli „Matematyka w historii, historia w matematyce”.

          Uczniowie byli oceniani w 3 kategoriach wiekowych:

          Alfa – klasy 4 do 6

          Beta – klasy 7-8

          Gama – szkoły ponadpodstawowe

          Paweł Świerkot, uczeń z klasy 8 ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bestwinie startował w kategorii Beta, czyli klas 7-8. Został przygotowany przez panią mgr Dorotę Surowiak, która uczy historii. Wspierała ją pani mgr Aneta Pasierbek - nauczycielka matematyki. Bardzo ważną rolę odegrali rodzice Pawła, którzy czuwali nad swoim synem w przygotowaniach do konkursu.

          Pierwszym etapem był wybór właściwego tematu. Wspólnie zdecydowaliśmy się na zagadnienie „Wielcy odkrywcy i matematyka – co ich łączy?”. Nie ukrywam, że temat był niełatwy, Paweł musiał zaprezentować w taki sposób ową problematykę, żeby wybrzmiała, iż matematyka jest w historii a historia w matematyce. Przygotowania trwały ponad 2 miesiące. W końcu, 19 maja 2023 roku Paweł stanął ze swoją pracą projektową przed komisją konkursową w sali wykładowej w WOM-ie na ul. Legionów w Bielsku-Białej. Wyzwanie udźwignął. W ciekawy i interesujący sposób zaprezentował to nad czym pracowaliśmy przez 2 i pół miesiąca. Efektem naszego wspólnego wysiłku było zdobycie II miejsca ex aequo. Dodam, iż startowaliśmy w tym konkursie po raz pierwszy. Był on zarówno dla Pawła jak i dla mnie inspiracją do innego spojrzenia na historię i matematykę. Dzięki konkursowi mogliśmy również poznać innych uczestników, którzy w niezwykle ciekawy sposób prezentowali swoją pracę projektową.

          30 maja 2023 roku w imieniu Pawła Świerkota odebrałam cenną nagrodę, która zostanie przekazana na apelu w szkole.

          W tym miejscu pragnę również podziękować panu Ryszardowi Gawronowi z Żywca, który wypożyczył nam dwa wspaniałe modele statków z XV i XVII wieku. Jest on z zamiłowania modelarzem. Owe modele stały się punktem kulminacyjnym wystąpienia Pawła Świerkota.

          Link do strony z wynikami konkursu https://matsp.wombb.edu.pl/matematyka-jest-wszedzie

          Dorota Surowiak, nauczyciel historii

          Reprezentacja naszej szkoły

          wzięła udział w gminnych uroczystościach

          Święta Narodowego Trzeciego Maja w Kaniowie.

          Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Następnie delegacje, na czele z z wójtem Gminy Bestwina Panem Arturem Beniowskim, złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiarom Wojen i Nienawiści.

          Uroczystości uświetniła gra Orkiestry Dętej Gminy Bestwina.

          Spotkanie z pisarką

          W dniu 27 kwietnia br. uczniowie klasy 1b, 2a oraz 3b byli na spotkaniu ze słynną autorką bestsellerowych książek dla dzieci Panią Justyną Bednarek. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Gminnej. Książki autorki są dzieciom znane, zwłaszcza książka „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która jest lekturą szkolną w klasie drugiej. Spotkanie było bardzo ciekawe. Na koniec autorka podpisała książki, które dzieci przyniosły ze sobą z tej okazji. 

          Święto Konstytucji 

          W dniu 27 kwietnia br. w budynku naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowały klasy piąte pod kierunkiem Pani Anety Pasierbek i Pani Barbary Gonek. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja to ważne wydarzenie historyczne, które uświadamia, jaką ważną rolę w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja. Konstytucję uchwalono w 1791 roku – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej. Określiła ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dała nadzieje na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności. Po to dziś przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać czasy rozbiorów i trudny wiek dwudziesty.

          Sukces w konkursie multimedialnym

          „ Wojciech Korfanty – człowiek, który przywrócił Górny Śląsk Polsce”

          Z radością pragniemy poinformować, że dwoje uczniów naszej szkoły – Wiktoria Ozimina i Filip Ciepiela (oboje z klasy VIII B) wraz z koleżanką Natalią Mitko – uczennicą klasy VIII A Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie, zostało laureatami II miejsca w konkursie multimedialnym „Wojciech Korfanty – człowiek, który przywrócił Górny Śląsk Polsce”, zorganizowanym przez Wojewodę Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.

          Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy konkursowej – maksymalnie pięciominutowego filmu w formie reportażu, wywiadu, wspomnienia, krótkiej fabuły, podcastu, vloga, animacji, prezentacji wraz z autorskim komentarzem - prezentującego wybrane aspekty życia i działalności politycznej Wojciecha Korfantego.

          Zespół projektowy w wyżej określonym składzie wspólnymi siłami, pod merytoryczną opieką  Iwony Ciepieli – nauczyciela historii  w Szkole Podstawowej w Kaniowie, przygotował film prezentujący Wojciecha Korfantego jako polskiego Komisarza Plebiscytowego. Ich wysiłek i zaangażowanie doceniła komisja konkursowa powołana przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Z ogółu 37 zgłoszonych w konkursie prac w I kategorii wiekowej (uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych) film przygotowany przez Filipa, Wiktorię i Natalię znalazł się w ścisłej czołówce, zdobywając II miejsce.

          Laureaci konkursu wraz z opiekunami zostali zaproszeni na uroczystą galę wręczenia nagród, która odbyła się dnia 20 kwietnia 2023 r. (w 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego), w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

          Podczas uroczystości, w obecności wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz wicekuratora oświaty Dariusza Domańskiego, a także byłego senatora Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Korfantego (wnuka brata Wojciecha Korfantego), laureaci konkursu, w tym nasi uczniowie Wiktoria Ozimina i Filip Ciepiela, a także  Natalia Mitko ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie, otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.

          Uroczystą galę uświetnił występ Franciszka Jurka ze Szkoły Podstawowej Sportowej im. Olimpijczyków Śląskich w Mysłowicach, który zaprezentował swój autorski wiersz, będący częścią nadesłanej na konkurs i wyróżnionej w nim prezentacji, następnie monolog Dariusza Niebudka – aktora teatralnego i filmowego, wreszcie koncert uczniowskiego kwartetu z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.

          Laureatom serdecznie gratulujemy!

          Wszystkich zachęcamy do obejrzenia przygotowanego przez nich i nagrodzonego w konkursie filmu, który jest dostępny pod adresem: https://youtu.be/lLaSXnUIKi8

          Relacje z Gali Laureatów:

          https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/wojciech-korfanty-czlowiek-ktory-przywrocil-gorny-slask-polsce

          https://kuratorium.katowice.pl/index.php/wazne/uroczysta-gala-laureatow-konkursu-multimedialnego-wojciech-korfanty-czlowiek-ktory-przywrocil-gorny-slask-polsce/

           

           

          Wyniki IV edycji trzyetapowego Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno – Informatycznego InstaLogik 2022/23

          W roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w konkursie, do którego przystąpiło 7 uczniów z klas IV – VIII. Nasi uczniowie po raz kolejny mogą się pochwalić wysokimi wynikami.

          Najwyższą lokatę wśród naszych uczniów, którzy pokonali wszystkie etapy konkursu - osiągnął Filip Ciepiela, uczeń klasy 8b, otrzymując tytuł Laureata I miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 8 SP i najlepszy wynik w powiecie bielskim oraz Nikodem Korzeniowski, uczeń klasy 4a, Laureat III miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 4 SP i najlepszy wynik w powiecie bielskim. Gratulujemy również Zuzannie Honkisz, uczennicy klasy 6b, uzyskania tytułu finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 6 SP i najlepszy wynik w powiecie bielskim oraz Mateuszowi Rusin, uczniowi klasy 8c, otrzymującemu tytuł Laureata na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 8 SP i II wynik w powiecie bielskim.

          InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP, realizowany w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania
          z dowolnego komputera (również w domu). Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie (publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli). Konkurs jest objęty patronem Ministra Edukacji i Nauki oraz Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

          InstaLogik nie jest tylko konkursem, ale półrocznym kursem podstaw programowania, podzielonym na etapy. Część etapów jest typowo konkursowych - połączonych z klasyfikacją
          do kolejnych etapów. Druga część jest kursowa, w której wprowadza się nowe pojęcia, środowisko programowania potrzebne na kolejnych etapach programowania. InstaLogik jest adresowany przede wszystkim do uczniów, którzy chcą rozwijać swoje zdolności matematyczno – logiczne i pogłębić swoją wiedzę informatyczną. Konkurs jest przeznaczony zarówno dla dzieci poczatkujących
          jak i najlepszych, bo zdobycie tytułu laureata konkursu InstaLogik nie jest proste. Od uczestników konkursu wymagało się motywacji i samodzielności w nauce.

          Relacja z oficjalnego zakończenia III edycji konkursu InstaLogik 2022/23 na kanale YouTube:

          https://www.youtube.com/live/lQwPp3m3aCo?feature=share

          Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich rodzicom, a przede wszystkim finalistom. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji konkursu poza szkołą.

          Dyplom ucznia uczestnika konkursu finalisty  Dyplom ucznia uczestnika konkursu finalisty

          Dyplom ucznia uczestnika konkursu finalistki  Dyplom ucznia uczestnika konkursLaureata III miejsca

          Opiekunowie konkursu: Agnieszka Gutka, Aneta Pasierbek

           

          WYNIKI XXX MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO MIESZKAM W BESKIDACH

           

          ŚWIĘTO LICZBY π, czyli imieniny LUDOLFINY.

          Liczba π (Pi) to jedyna liczba, która ma swoje święto.

          Tegoroczne święto liczby obchodziliśmy – jak co roku - 14 marca, datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo, w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi.

          Dlaczego LUDOLFINA? Na początku XVII w. niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością 35 miejsc po przecinku. Po śmierci uczonego liczbę Pi wyryto na jego nagrobku i właśnie dzięki niemu liczba Pi bywa nazywana „ludolfiną”.

          Przygotowania do święta rozpoczęły się już dużo wcześniej. Uczniowie młodszych klas mieli do wykonania zadanie - odkodować  Pi  - miasto, gdzie wysokość każdego budynku odpowiadała kolejnym cyfrom rozwinięcia liczby Pi. Klasy starsze miały za zadanie tworzyć kolaż z  rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi lub zrobić plakat. Wszystkie prace uczniów posłużyły jako dekoracje szkolnych korytarzy. Powstały ciekawe kompozycje z wycinków gazet, kamyków, muszelek, makaronu itp. Zabawa i nauka w jednym.

          Uczniowie z klasy 8c, pięknie udekorowali szkołę na tę uroczystość i to z ich inicjatywy zrodził się pomysł na zabawę „Polowanie na liczbę Pi”. Na korytarzach w rożnych miejscach poprzyklejali małe, wydrukowane symbole tej liczby – łącznie schowanych zostało ponad 300 karteczek. Zadaniem ich kolegów z klas 4-8 było odnalezienie  i zabranie symbolu, który mogli wymienić na ciastko, specjalnie upieczone na to wydarzenie.  Zabawa była super, niektórzy zjedli tego dnia nawet po kilkanaście ciasteczek.

           

          Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie
          i wspólną zabawę ☺

                      Nauczyciele matematyki

          Produkty pszczelarskie

          W ramach projektu promującego produkty pszczelarskie, klasy młodsze otrzymały materiały dydaktyczne ( kalendarze, plakaty, film edukacyjny na temat życia pszczół). W każdej klasie przeprowadzono lekcje na temat życia pszczół,  ochrony pszczół. Dzieci zapoznały się z produktami pozyskiwanymi przez pszczoły. 

          plakaty dotyczące zycia pszczół , produktów otrzymywanych przy pomocy pszczół

          Odkrywamy Lachy – edukacja regionalna

          album do tekstu6 lutego 2023 roku rozpoczęliśmy realizację własnego projektu „Odkrywamy Lachy”, który jest realizowany w ramach innowacji historycznej „Wkręć się w historię”. Zatem, co ma wspólnego historia z edukacją regionalną?

          Na początku, uczniowie z kółka historycznego w GBP w Bestwinie poznali wiele książek związanych z tą tematyką. Przekonali się, że kultury nie można oddzielać od historii. Jest ona ściśle ze sobą powiązana. Postawili wiele pytań, na które pragną szukać odpowiedzi.

          Poszukiwania nasze rozpoczęliśmy od warsztatów związanych z położeniem, gwarą i strojami ludowymi. Były one skierowane do uczniów z klas od 4-8. Spotkanie prowadził „Pierwszy Lach” naszej ziemi, pan Sławomir Ślósarczyk. Z wykształcenia jest folklorystą, pełni funkcję choreografa Zespołu Regionalnego „Bestwina” a także wchodzi w skład zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Opowiedział nam m.innymi: dlaczego na tym terenie mieszkali i mieszkają Lachy; kto ich tak nazwał; czym się różnili i różnią od innych grup etnograficznych np.: Górali Żywieckich, Krakowiaków Zachodnich czy Ślązaków; w jakich strojach chodzili; w jakim dialekcie mówili i jaką gwarę używali? Zwrócił uwagę, że niestety u nas wiele z tych rzeczy trzeba na nowo odtwarzać. Dlatego zadaliśmy sobie kolejne pytanie, co na to wpłynęło? Pan Sławek opowiadał nam o tym posługując się mową, którą używali nasi przodkowie, jeszcze nie tak dawno. Jednak są grupy lachowskie, które nadal posługują się żywą gwarą.

          Warsztaty z panem Sławomirem Ślósarczykiem – link poniżej:

          https://photos.app.goo.gl/jGzht92modvoY5h57

          Kim są Lachy/Lasi – link do spotkania w GBP, które miało miejsce już parę lat temu, wzięli w nim udział także nasi uczniowie https://www.youtube.com/watch?v=pbp9IrCWl6I

          Zachęcam także do posłuchania opowieści gwarą o dawnych zabawach w Bestwinie i okolicach, opowiada Kacper, który jest już naszym absolwentem:

           https://www.youtube.com/watch?v=hXEbIkQQzEk&t=14s

          Kolejnym krokiem były warsztaty w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie. Tym razem członkowie kółka historycznego poznawali tajniki archeologii. Dowiedzieli się o wykopaliskach archeologicznych na terenie Bestwiny. Poznali, gdzie pierwsi mieszkańcy tej ziemi osiedlali się, jak żyli, jakie budowle były na tym terenie. Spotkanie prowadził pan Andrzej Wojtyła – kustosz muzeum.

          Link do zdjęć https://photos.app.goo.gl/p1gP1CcqCTjddr6t5

          Szczegóły na stronie „Projekty, konkursy i innowacje historyczne” link poniżej

          https://padlet.com/zdalnendorota/projekty-i-innowacje-historyczne-a1aatikg895irjje

          ZAPRASZAM – kliknij w link, zobacz i przeczytaj

          Dorota Surowiak

           

           

          …Dobrze widzi się tylko sercem.

          Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…

             Wystepy uczniów na spotkaniu noworocznym Dnia 18 lutego 2023 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie, w którym pięknie zaprezentowały się uczennice z naszej szkoły. Zostaliśmy zaproszeni,  aby programem artystycznym uświetnić podsumowanie działalności na spotkaniu noworocznym Stowarzyszenia RAZEM w Bestwinie. Tekst przedstawienia  przeplatany cytatami z literatury podkreślał, jak potrzebnymi uczuciami jest miłość, przyjaźń i dar z siebie dla drugiego człowieka. W przedstawieniu wystąpiły uczennice z klasy 6 a:  Amelia Szostak. Lena Słowiak, Justyna Klimczak, Kamila Gac, Zuzanna Wróbel i Zofia Moczek. Taniec Niny Pawlik    z klasy 7 do akompaniamentu  pięknie wygranych na pianinie przez  Amelię  Kubik, uczennicę tej samej klasy utworów, wzbogacił emocje publiczności. Przepięknie wyśpiewane  piosenki przez Maję Płoskonkę z klasy 6 a oraz Kamilę Górkę z klasy 4 b rozczuliły słuchających. Całość dopełniła dekoracja. Balony w kształcie serc powędrowały do publiczności i cała sala rozkwitła miłością. Występ był wielkim przeżyciem dla naszych uczennic. Empatia, którą każdy z nas czuł wobec podopiecznych stowarzyszenia przyniosła głęboką refleksję: jak wiele możemy dać drugiej osobie, jak wiele ofiarować tym,  że jesteśmy obok.

          .. Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas,  kiedy nasze skrzydła zapominają , jak latać…

          Podsumowaniem występu było  przesłanie jak cenny dar otrzymaliśmy- życie. Bezcenne tym bardziej,  kiedy potrafimy podarować z niego chwilę drugiemu, swoją troskę, opiekę, czułość, wsparcie   i dobro.

          Życie jest szansą – schwyć ją.
          Życie jest pięknem - podziwiaj je.
          Życie jest błogosławieństwem - kosztuj go.
          Życie jest marzeniem - urzeczywistnij je.
          Życie jest wyzwaniem - zmierz się z nim.
          Życie jest obowiązkiem - spełnij go.
          Życie jest grą - zagraj w nią,
          Życie jest cenne - zatroszcz się o nie.
          Życie jest bogactwem – zachowaj je.
          Życie jest miłością – ciesz się nią.
          Życie jest tajemnicą – odkryj ją.
          Życie jest obietnicą – spełnij ją.
          Życie jest smutkiem - pokonaj go.
          Życie jest hymnem – wyśpiewaj go.
          Życie jest walką – podejmij ją.
          Życie jest przygodą - idź za nią.
          Życie jest szczęściem – pomóż mu.
          Życie jest życiem - broń go.

           

          Agnieszka Dutka,

          Magdalena Wodniak- Foksińska

          DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU.

          Plakat z okazji Dni Bezpiecznego Internetu

          Jak co roku nasza szkoła przyłaczyła się do akcji DBI, zgłosiliśmy inicjatywę i pojawiliśmy się na mapie szkół biorących udział w ogólnoświatowym wydarzeniu. 

          Najmłodsze klasy na lekcjach edukacji informatycznej korzystały wraz z Sieciakami walczyły z Sieciuchami o bezpieczeństwo w Internecie. Klasy 4-5 na lekcjach korzstały z bezpiecznego kącika internetowego oraz prowidziały czat ze sztuczną inteligencją. W klasie 7 zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne: Jak sie nie zaplątać się w sieci?

          W ramach DBI 2023 skorzystaliśmy także z lekcji online przeznaczonej dla uczniów klasy 4 o tematyce: Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?

          Zaświadczenie o udziale w dniach bezpiecznego internetu

          Iwona Jarczyk, Katarzyna Kupper

          Świętujemy Rok Kopernika. 

           

          Świętujemy Rok Kopernika. - Obrazek 2

          Senat RP uchwalił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. 19 lutego obchodziliśmy rocznicę urodzin tego słynnego astronoma. 
          Z tej okazji koło naukowe przygotowało teatr cieni „Mikołaj Kopernik". Uczniowie klasy 8 i 7 samodzielnie przygotowali scenariusz, scenografię i oprawę muzyczną. Pokaz premierowy teatrzyku odbył się 20 lutego, pierwszymi widzami byli uczniowie klas młodszych.

          Świętujemy Rok Kopernika. - Obrazek 1

           

          Bal karnawałowy

          album jest ilustracją do tekstu o balu karnawałowymto dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 10.02.2023r. w Szkole Podstawowej w Bestwinie, gdzie odbył się bal. Uczniowie przebrani byli za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Muzyką umilał nam czas DJ Krzysztof Sieracki.  Pan Krzysztof zachęcał dzieci do tańca z przygotowaną muzyką. To była prawdziwa dyskoteka. Przebierańcy świetnie się bawili. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.

          K. Przewoźnik

          Wspólne kolędowanie

          5 stycznia 2023 roku w naszej  szkole mieliśmy okazję wspólnie kolędować. Na uroczystość przygotowaną przez uczniów klas 8 oraz chór Cantata pod batutą Pani Magdy Wodniak- Foksińskiej - przybyła Pani Sołtys Maria Maroszek, oraz Pani Marzena Kozak, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Bestwinie. Scenariusz uroczystości przygotowały Panie:  Dorota Stasicka-Pala , Agnieszka Gutka i  Barbara Sabuda. O dekorację zadbała Pani Magdalena Sierant i Pani Dorota Surowiak. Uczniowie klas 8 przenieśli nas w czasy narodzenia Jezusa. Uczestniczyliśmy zatem  w spotkaniu z pasterzami, trzema królami, Maryją i Józefem. Uczeń klasy 8c  Mateusz Rusin przygotował okolicznościową prezentację, z której mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek o święcie Bożego Narodzenia. W czasie przedstawienia wspólnie z chórem śpiewaliśmy kolędy. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczniom, którzy zajęli najwyższe miejsca  w zbiórce żołędzi, makulatury oraz w  konkursie  plastycznym pod nazwą  "XIX Powiatowy Konkurs Ekologiczny Człowiek a Środowisko".

          „Weźmy zatem do ręki kruchy opłatek,

          Podzielmy się nim z siostrą i bratem.

          Niech ten znak początkiem będzie,

          Że miłością i dobrem możemy darzyć wszędzie.”

          Monika Ptaszek - Płachta

          ESCAPE ROOM

          21  grudnia w środę, klasa 5a wzięła udział w świątecznej zabawie w formie – escape roomu. Na zajęciach miło nam było gościć Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor, które obserwowały poczynania uczniów.
          Tematem przewodnim zabawy było odnalezienie zagubionego przepisu na świąteczne pierniki, które Święty Mikołaj bardzo lubi i zawsze je chętnie zajada. Niestety jeden z Elfów zgubił ten przepis, a uczniowie obiecali pomoc w tej sprawie. Szkolny pokój zagadek polegał na wykonaniu serii zadań matematycznych, językowych, przyrodniczych i innych. Dużą frajdę sprawiło uczniom poszukiwanie ukrytych koper z zadaniami, rozwiązywanie tych zadań i łamanie czterocyfrowych kodów. By zdobyć tajemniczą recepturę, piątoklasiści musieli m.in. wykazać się znajomością angielskich słów związanych ze świętami, obejrzeć film prezentujący życiorys Św. Mikołaja i wykonać szereg matematycznych obliczeń. Ponadto poprawiali błędy ortograficzne w liście do św. Mikołaja i szukali w atlasie na terenie jakich państw leży Laponia.
          W zabawie udział wzięły cztery drużyny. Rywalizacja przebiegała w emocjonującej i pełnej radości atmosferze. Ostatecznie wszystkie drużyny wykonały zadanie i odnalazły upragniony przepis, a także… świąteczne pierniczki.
          Amelii, Gabrysi, Oliwce, Mateuszowi i Robertowi z klasy 8c bardzo dziękujemy za pomoc w przygotowaniu i nadzorowaniu zajęć.

          Aneta Pasierbek i Agnieszka Gutka

          Dobro dziel bez końca! heart

          Dnia 18 grudnia 2022 roku w parafii pw WNMP w Bestwinie już po raz czwarty odbył się Parafialny Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku pomagaliśmy Bartusiowi, 11 letniemu mieszkańcowi Bestwiny, którego leczenie i rehabilitacja są bardzo kosztowne. Jak co roku mogłam liczyć na wsparcie naszych kochanych uczniów ich rodziców, bliskich oraz nauczycieli z naszej szkoły. Przez tydzień poprzedzający tę inicjatywę, zbierałam mnóstwo darów wykonanych dla Bartusia. Wszystkie zostały pięknie wykonane przez Was i podarowane na ten cel. Dziękuję nauczycielom, wychowawcom za niesamowitą motywację uczniów, darów było mnóstwo! Dziękuję także tym nauczycielom, którzy sami swoimi talentami ubogacili rękodzieła ofiarowane na jarmark. jestem wdzięczna za każde pytanie: jak pomóc? Czego brakuje? Jak mogę wesprzeć? To jest budujące. To dzięki Wam -ludziom dobrej woli takie inicjatywy kwitną! Dziękuję za Waszą obecności podczas jarmarku i zakup świątecznych prezentów i dekoracji.

          Tegoroczny dochód jarmarku to 32 700 zł!. Kochani- to dzięki Wam dzieje się dobro. Każdemu, kto pomógł w tej inicjatywie bardzo dziękuję w imieniu mamy Bartusia. Jesteście wyjątkowi i... za rok ponownie będę prosić o Wasze cuda. Wierzę, że :

          „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

          Jarmark Bożonarodzeniowy w Bestwinie

          Magdalena Wodniak- Foksińska

          Kwitnąca Szkoła

          Podziękowanie za udział w konkursie "Kwitnąca jabłoń"

          LAUREACI KONKURSU

          "CZŁOWIEK A ŚRODOWISKO"

          Laureaci konkursu "Człowiek a środowisko"

          DZI KOLORÓW

          W piątek, 2 grudnia, Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom zabawę barwami w ramach Dnia Kolorów- uczniowie założyli ubrania zgodnie z kolorem wybranym przez swój zespół klasowy.

          Jak widać zdecydowanie szkołę zdominował niebieski, jednak klasa 4b rozświetlała nas słonecznie żółtymi barwami. W zabawę włączyły się również klasy młodsze.

          Album zawiera zdjęcia klas w strojach jednego koloru świętujących Dzień kolorów

          DO HYMNU!

          Dnia 10 listopada 2022 roku, po raz kolejny cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji- Do Hymnu. Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie wraz z nauczycielami gromko, uroczyście, z godnością oraz dumą wykonali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów roku szkolnego, kiedy o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie w całej Polsce łączą się w tym dziele. Ten piękny  wyraz patriotyzmu, szacunku do naszej Ojczyzny i poległych w jej obronie bohaterów kształtuje właściwą postawę wobec poszanowania wolności.

          Szkoła do hymnu - wideo

          Magdalena Wodniak- Foksińska

           

          LISTOPAD 2022 POD HASŁEM

          „OJCZYZNA – ZWYKŁE SŁOWO, CZEMU TAK BLISKIE?

          W naszej szkole, miesiąc listopad był poświęcony pamięci o tych, którzy poświęcili swoje zdrowie a nawet życie, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce. Uczniowie byli zaangażowani w różne formy przekazu, które miały na celu poznanie dziedzictwa i wartości patriotycznych.  

          Już na początku listopada, na szkolnym korytarzu pojawiła się dekoracja o różnych drogach narodu polskiego dążącego do odzyskania niepodległości. Podążali nimi także nasi przodkowie – mieszkańcy Gminy Bestwina. Przez cały miesiąc, chętni uczniowie wzięli udział w poszukiwaniu odpowiedzi na wylosowane pytania dotyczące treści wystawy. Pytania zostały przygotowane przez członków kółka historycznego, które prowadzi pani Dorota Surowiak.

          Natomiast, w przeddzień Święta Niepodległości pod opieką pani Doroty Surowiak (nauczyciela historii) delegacje z klas od czwartych do ósmych udały się na cmentarz parafialny w Bestwinie by uczcić pamięć tych, którzy wpisali się w dzieje naszej „Małej Ojczyzny”. Zapaliliśmy znicze na grobie m. innymi: mjr Antoniego Ślósarczyka - attache ds. wojennych w Japonii; arc. Leona Karola Habsburga – brał udział w walkach o granice II Rzeczpospolitej; Antoniego Maja – legionisty z Bestwiny; Piotra Magi – hallerczyka z Janowic, rodzinie Firganków – hallerczyków z Bestwiny; Janie Furczyku z Janowic – walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, na której został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy; Pawle Godynia – kierownika szkoły w Bestwinie, został zamordowany w KL Mauthausen; Józefie Braszki – profesor gimnazjalny w Białej Krakowskiej, został zamordowany w KL Dachau; Władysława Gryzełki – dyrektor szkoły w Bestwinie, w czasie okupacji niemieckiej prowadził tajne nauczanie;  Janie Kubiku z Janowic - działaczu ruchu ludowego oraz poseł do austriackiej Rady Państwa i wielu innych. W tym samym dniu cała szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu 2022”.

          Podczas Gminnych Uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości poczet sztandarowy i delegacja samorządu szkolnego naszej szkoły wzięła udział w tym doniosłym wydarzeniu. Jest ono opisane na stronie Gminy Bestwina.

          Każda klasa przygotowała gazetkę na temat wybranych postaci związanych ze Świętem Niepodległości. Zaś chętni uczniowie z klas 4-6 wykonali prezentacje plastyczne a starsi prezentacje multimedialne.

          17 listopada klasa siódma i chór szkolny zaprezentowali pozostałym uczniom program artystyczny na temat „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”.  Relacja z przebiegu akademii jest umieszczona we wcześniejszym poście na stronie szkoły.

          Nie zabrakło warsztatów historycznych. Wzięli w nich udział chętni uczniowie z klas starszych. Tym razem grupa z Torunia przedstawiła w ciekawy sposób dzieje od powstania listopadowego do I wojny światowej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tych zajęciach. Na zakończenie otrzymali monetę z wizerunkiem gen. Józefa Hallera lub Józefa Piłsudzkiego.

          Nasza społeczność wzięła także udział w akcji „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”, która opiera się nie tylko na idei charytatywnej, ale i na patriotycznej.

          Klamrą spinającą nasze działania było uczestnictwo uczniów w IV Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Zostali oni przygotowani przez nauczycieli przedszkola i szkoły podstawowej w Bestwinie. Szczegóły są na stronie Gminy Bestwina i we wcześniejszym poście na stronie szkoły.

          Dziękuję wszystkim za aktywny udział w wydarzeniach organizowanych w listopadzie.

          Dorota Surowiak nauczyciel historii

          Naród i ojczyzna - Wiktoria Ozimina

          W drodze do niepodległości - Sandra Furczyk

          Wspolnota narodowa - Filip Ciepiela

          Zakończyła się akcja charytatywna w szkole

          pod hasłem  „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”

           

          Towarzystwo Patriotyczne "Kresy" w Częstochowie od wielu lat organizuje akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów). Akcja oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej. Polegała na zbiórce artykułów szkolnych, słodyczy, maskotek i artykułów żywnościowych. W tym roku, Święty Mikołaj zebrane dary przekaże polskim dzieciom mieszkającym w obwodzie lwowskim na Ukrainie pogrążonej w wojnie z Rosją.

          I tym razem, społeczność bestwińska pokazała ogromne serce, zebraliśmy bardzo dużo darów, z których przygotowaliśmy paczki. Zaangażowali się uczniowie od pierwszej aż do ósmej klasy wraz z nauczycielami, rodzicami i pracownikami szkoły. W najbliższy piątek, transportem pojadą do Lwowa.

          Składamy wszystkim serdeczne podziękowania za otwarte serca na potrzeby innych, za życzliwe słowa i wsparcie.

          Koordynatorzy: Agnieszka Dutka i Dorota Surowiak

          Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!

           Dnia 26 listopada miało miejsce wydarzenie niezwykłe. Wzruszające i piękne w kolorach biało-czerwonych. Dzień ten zgromadził wykonawców, nauczycieli, rodziców, bliskie artystom osoby, jak również gości z terenu naszej gminy. Świętowaliśmy wolność muzyką podczas IV Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, będącego zarazem pierwszym etapem XXII Diecezjalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. Oprócz wykonawców z naszej szkoły i przedszkola, w przeglądzie wzięły udział zespoły i soliści z Janowic oraz Bestwinki. W różnych kategoriach wiekowych zaprezentowało się 13 wykonawców. Nagrody dla artystów ufundował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Nagrodę Grand Prix Wójt Gminy Bestwina. Do kolejnego etapu z naszego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego przeszli następujący wykonawcy: Zespół Biedronki, Chór klasy 1a, Tola Górny, Maja Płoskonka oraz Chór Cantata. W Przeglądzie zaprezentowały się także uczennice Nadia Sowa i Laura Nawrocka oraz Chór klasy 2 a.

          Kieruję wyrazy wielkiej wdzięczności w stronę wszystkich, którzy pomogli w organizacji tego pięknego wydarzenia. Dziękuję Pani Dyrektor Urszuli Kraus, wszystkim wykonawcom oraz nauczycielom, szanownemu Jury, sponsorom nagród, przybyłym słuchaczom. Zapamiętam łzy wzruszenia publiczności, radość zwycięzców i niezwykle podniosłą atmosferę pełną życzliwości, wzajemnego szacunku oraz radości płynącej z faktu, że żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. To hołd złożony naszej ojczyźnie i jej bohaterom, wyraz patriotyzmu oddany przez dziecięce cudowne głosy w tekstach i melodiach pieśni patriotycznych. Łączy nas to proste przesłanie:

          „Wiecznie otworem nade mną stoi niebo, ziemia rodzinna…”

           

           

          Magdalena Wodniak- Foksińska

          WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W MUZEUM

          24 listopada 2022 r. uczestniczyliśmy wraz z naszym nauczycielem języka polskiego, Panem Ireneuszem Sikorskim w pierwszych warsztatach bożonarodzeniowych w Muzeum Regionalnym w Bestwinie w ramach projektu "Tradycje i zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe w wymiarze ludowym". Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się tradycja robienia wieńców adwentowych, jak je przygotować i czym je zdobiono. Każdy z uczniów wykonał samodzielnie lub z pomocą Pana dyrektora Muzeum- Andrzeja Wojtyły adentowy wieniec i zabrał go do domu. Dzięki tym dwugodzinnym zajęciom dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących adwentu i spędziliśmy miło czas w klasowym gronie. W chłodny listopadowy poranek rozgrzewała nas pyszna ziołowa herbata przygotowana przez Pana Andrzeja, do której wyjątkowo pasowały ciasteczka i babeczki upieczone przez nasze koleżanki.
          Lena Wojtyła z kl. 4a

          Znamy MISTRZÓW

          w szkolnym konkursie na Mistrza Rachunków Pamięciowych

          W październiku został przeprowadzony I etap szkolnego konkursu Mistrz Rachunków Pamięciowych,
          w którym brali udział wszyscy uczniowie z klas 4-6. Do II etapu zakwalifikowało się 45 uczniów, którzy uzyskali najlepsze wynik w I etapie. 8 listopada odbył się finał czyli II etap tego konkursu, który wyłonił zwycięzców wśród klas 4 i 5, natomiast w klasie 6 potrzebna była dogrywka, aby wyłonić mistrza.

          Mistrzami Rachunków Pamięciowych zostali:

          - w kategorii klas czwartych – Aleksander Karliński z klasy 4c;

          - w kategorii klas piątych – Jakub Gawęda z klasy 5b;

          - w kategorii klas szóstych – Patryk Piętka z klasy 6b.

          Wicemistrzami Rachunków Pamięciowych zostali:

          - w kategorii klas czwartych – Paweł Rezik z klasy 4a, Jan Foksiński z klasy 4a i Nikodem Korzeniowski również z klasy 4a, uczniowie ci zdobyli taką samą liczbę punktów w konkursie;

          - w kategorii klas piątych – Patryk Pyś z klasy 5a;

          - w kategorii klas szóstych –Zuzanna Honkisz z klasy 6b.

          Dyplomy oraz upominki zostały wręczone podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości w dniu 17 listopada 2022r.

          Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach matematycznych.

          Aneta Pasierbek

          Akademia z okazji Święta Niepodległości

           „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!

           Nie damy pogrześć mowy!

           Polski My naród, polski lud.

           Królewski szczep piastowy.

           Nie damy by nas zgnębił wróg!

           Tak nam dopomóż Bóg!”

           17 listopada 2022 roku odbyła się w Naszej Szkole akademia z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę.  Uczniowie klasy 7a przypomnieli najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do tego, że Nasz kraj stał się wolny. Uczennice klasy 2b- Tola Górny i Nadia Zawadzka oraz uczeń - Jan Foksiński z klasy 4a pięknie wyrecytowali wiersze.  Chór Cantata z Panią Magdaleną Wodniak- Foksińską przyczynił się do stworzenia podniosłego nastroju w czasie uroczystości.  Dekoracja przygotowana przez Panią Magdalenę Sierant oraz Panią Magdalenę Wodniak- Foksińską pozwoliła nam poczuć się, jakbyśmy byli uczestnikami historycznych wydarzeń.

           Musimy pamiętać o Tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski. To jest Nasza historia. Nie zapominajmy dzięki komu jesteśmy wolnym narodem.  Uczniowie ubrani w galowe stroje, w ciszy wsłuchiwali się w słowa koleżanek i kolegów przygotowujących akademię.  Pokazali tym samym szacunek dla ludzi, którzy walczyli o Naszą wolność.  Na zakończenie akademii Pani Dyrektor Urszula Kraus oraz Pani Aneta Pasierbek wręczyły laureatom konkursu szkolnego Mistrz Rachunków Pamięciowych dla klas 4-6, dyplomy oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy laureatom.

          Monika Ptaszek -Płachta

          Pamiętamy o zmarłych na cmentarzu w Bestwinie

          wejscie na cmentarz w BestwinieKs. Zygmunt Bubak – ur. 16.09.1921 roku w Bestwinie, syn Józefa i Heleny z domu Kłoda. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1944 roku z rak kardynała Adama Stefana Sapiehy. Pasją księdza była historia naszego regionu. Napisał monografię Bestwiny. Jest patronem Muzeum Regionalnego w Bestwinie. Zmarł 3 grudnia 1986 roku w Krakowie. Po ceremonii pogrzebowej na Grzegórzkach, ciało przewieziono do Bestwiny.

          Józef Merta ur. się w 1851 roku w Wilamowicach, kierownik szkoły w Bestwinie - Ze szkołą bestwińską związał się od 1868 do 1924 roku. Pełnił funkcję nauczyciela, kierownika a następnie dyrektora szkoły. Podczas jego służby doszło do rozbudowy starej szkoły. Był również organistą w tutejszym kościele. Zmarł w 1925 roku.

          Józef Braszka ur. się 13.03.1884 roku w Bestwinie. Ukończył studia polonistyczne na UJ w Krakowie. Pracował jako nauczyciel m.innymi w Realnym Gimnazjum TSL im. Asnyka w Białej krakowskiej. Czynny członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, propagator spółdzielczości, prezes Banku Ludowego i Powszechnych Kółek Rolniczych, organizator bibliotek powszechnych Towarzystwa Szkoły Ludowej. Aresztowany wiosną 1940 r. osadzony w KL Mauthausen, zarejestrowany w obozowej ewidencji jako więzień nr 15129. Został przewieziony do Dachau nr obozowy 7052/Da, tam zginął 27.08.1940r. Urnę z prochami sprowadzono i złożono na bestwińskim cmentarzu w dniu 13.10.1940r.

          jedna z figur aniłów zdobiąca wejście na cmentarzPaweł Godyń ur. się 23.05.1884 roku w Wodnej w powiecie chrzanowskim. Pełnił funkcję nauczyciela m.innymi w: Kozach, Porąbce, Osieku, Starej Wsi. Od 1925 roku został kierownikiem szkoły w Bestwinie. Udzielał się społecznie. Podczas II wojny światowej w kwietniu 1940 roku został aresztowany przez gestapo. Najpierw był więziony w Bielsku. Następnie został przewieziony do KL Mauthausen-Gusen. Zginął 13.10.1940 roku. Prochy spoczęły na cmentarzu w Bestwinie w dniu 24.11.1940 roku.

          ppłk Antoni Gac – ur. się 11.04.1911 roku w Bestwince, syn rolnika Jakuba i Anny Góra. Brał udział w I-wszej wojnie światowej. Następnie walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Podczas przewrotu majowego stanął po stronie prezydenta Wojciechowskiego. Z tego też powodu został przeniesiony ze sztabu w Warszawie do Wadowic. Następnie, z wyróżnieniem skończył Wyższą Szkołę Wojenną. Został powołany do Sztabu Generalnego. W 1939 roku był żołnierzem 2 Dywizji Strzelców Pieszych. We Francji wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych gdzie pełnił funkcję szefa sztabu w V Małopolskim Pułku Strzelców Pieszych. Dostał się do niewoli i przebywał w oflagach: Oflag II-D w Grossborn, nr jeńca 11955, był również w oflagu XII-A w Hadama. „Wyzwoliły” go wojska radzieckie. Zmarł 8 marca 1977 roku. Został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

          Ppłk Antoni Ślósarczyk ur. się 27.05.1899 roku w Janowicach, podpułkownik Wojska Polskiego, tłumacz w Wojskowym Instytucie Naukowo-Wydawniczym, od 1930 roku w Oddziale II Sztabu Głównego, od 1930 do 1935 roku pomocnik attache i p.o. attache przy poselstwie RP w Tokio. Był uczestnikiem w kampanii wrześniowej. W stopniu majora służył w sztabie 2 Dywizji Strzelców Pieszych. Został internowany w Szwajcarii. Przebywał w obozie w Münchenbuchsee. Tam pełnił funkcje redaktora naczelnego „Gońca obozowego”. Został odznaczony m.innymi Krzyżem Walecznych.

          Jan Furczyk ur. się 5.02.1900 roku w Bestwinie. W 1920 roku walczył jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej. Za odważny czyn w okolicy Grodna został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy. Zmarł 31.12.1969 roku.

          Antoni Wieczorkiewicz ur. się 28.02.1898 roku w Bestwinie. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku walczył w Armii Ochotniczej pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Był rolnikiem, członkiem Rady Gminy w Bestwinie a od 1934 roku pełnił funkcję wójta gminy Bestwina. Własnym kosztem i na swojej parceli w 1935 roku wybudował budynek Urzędu Gminy. Od listopada 1938 roku został posłem V kadencji Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie II wojny światowej został wraz z rodziną wysiedlony, gospodarstwo zajęli Niemcy. Wieczorkiewicz jako „jeniec” został zatrudniony przez Jaworka w dworze w Dankowicach. Wolno mu było się poruszać tylko w obszarze dworskich posiadłości. Mimo wszystko kontaktował się z ruchem podziemnym AK. W lutym 1945 roku został aresztowany przez NKWD. Uratował go dawny służący. W ten sposób uniknął zsyłki za Ural. Po wojnie wrócił do Bestwiny. Zmarł 8.11.1963 roku.

          Władysław Gryzełko ur. się w 1912 roku w Bestwinie. Ukończył gimnazjum w Białej krakowskiej a następnie w latach 30-tych Męskie Seminarium Nauczycielskie. W 1932 roku założył w Bestwinie wiejską drużynę harcerską. Jeszcze przed wojną rozpoczął pracę jako nauczyciel w Ruszczy koło Połańca (ziemia Sandomierska). Udzielał się także w OSP. Podczas II wojny światowej działał w konspiracji AK – oddział „Jędrusie”. Prowadził na ziemi sandomierskiej tajne nauczanie. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do Bestwiny i rozpoczął pracę w szkole. Razem z nauczycielką Anną Gac organizował na nowo naukę w zdewastowanym budynku szkolnym. Pełnił funkcję kierownika. Niestety, na początku lat 50-tych został aresztowany przez UB, przebywał w więzieniu w Kielcach. Ponownie wrócił do Bestwiny ale nie mógł pełnić już funkcji kierowniczej. Zaangażował się w budowę nowej szkoły, którą ukończono w 1959 roku. Został jej kierownikiem. Pracował jako nauczyciel i kierownik do 1972 roku. Zmarł w 1975 roku.

          Jan Gryzełko ur. się w 1885 roku w Bestwinie – działacz ludowy. Za swoją działalność ludową został wyróżniony i zaproszony na Zamek Królewski przez prezydenta II RP, Ignacego Mościckiego. Niestety nie wziął udziału w tej uroczystości bowiem nie stać go było na zakup fraka lub smokingu. Podczas II wojny światowej w ich szklarni była ukrywana konspiracyjna drukarnia. Jego syn Stanisław działał w organizacji konspiracyjnej „Racławice”. Był też ojcem Władysława i Franciszki Gryzełko. Zmarł w 1969 roku.

          Arc. Leon Habsburg ur. się 5 lipca 1893 roku w Puli - austriacki arcyksiążę z cieszyńsko-żywieckiej linii Habsburgów, rotmistrz cesarskiej i królewskiej Armii oraz Wojska Polskiego, tytularny książę cieszyński w latach 1936-1939. Brał udział w walkach podczas I wojny światowej, jako rotmistrz Pułku Ułanów Nr 3. Uczestnik walk o niepodległość Polski w wojnie z bolszewikami, oficer 11 Pułku Ułanów Legionowych, p.o. dowódcy pułku w czerwcu i lipcu 1920 r. Odznaczył się 31 lipca 1920 r. w bitwie nad Styrem, ranny 1 sierpnia 1920 r. w bitwie pod Mikołajowem. Po zakończeniu wojny został przeniesiony do 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, ukończył Centralną Szkołę Kawalerii w Grudziądzu. Następnie wraz z bratem Karolem Albrechtem powrócił do majątku ojca.  W 1932 roku wraz z rodziną przeniósł się do Bestwiny, rozbudował zamek (obecny Urząd Gminy Bestwina). Wspierał parafię w Bestwinie, szkołę, budowę Domu Ludowego. Wspierał służbę, pomagał ubogim. Czuł się Polakiem. Został odznaczony wieloma orderami i krzyżami m.innymi Krzyżem Walecznych. Zmarł na gruźlicę 28.04.1939 roku w Bestwinie. W grobowcu jest też pochowana jego teściowa hrabina Irena O’Donnell von Tyrconell – wdowa po Karolu de Thuillieres von Montjoye de la Roche. Zmarła w czasie II wojny światowej w Bestwinie, pogrzeb był cichy, Niemcy nie chcieli rozgłosu.

          Anna Gac ur. się 17.08.1915 roku w Bestwince. W latach 30-tych XX wieku ukończyła Żeńskie Seminarium Nauczycielskie w Białej krakowskiej. W kwietniu 1945 roku razem z Władysławem Gryzełką otwarli szkołę w Bestwinie i zorganizowali naukę w zdewastowanym budynku szkolnym. Uczyła najpierw w Bestwinie a następnie przeniosła się do szkoły w Bestwince. Tam prowadziła chór szkolny. Była źródłem wiedzy na temat dziejów, kultury i zwyczajów naszego regionu. Była redaktorem ciekawych artykułów ‘Ocalić od zapomnienia” w gazecie lokalnej „Nasz Głos” pisanych pod pseudonimem Aga. Aktywnie uczestniczyła w działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Otrzymała „Kolberga Bestwiny”. Zmarła 3.03.2012 roku.

          Janina Moś z domu Wójcik ur. się 15.03.1923 roku. Była córką Marii Wójcik, która przed II wojną światową była nauczycielką w Bestwinie. Po II wojnie światowej pani Janina Moś rozpoczęła pracę jako nauczyciel w szkole bestwińskiej. Jednocześnie od 1947 roku pełniła funkcję pierwszej kierowniczki biblioteki w Bestwinie. Do dzisiaj przez wiele pokoleń swoich wychowanków jest wspominana jako osoba ciepła i otwarta na problemy uczniów. Zmarła 6.04.2010 roku.

          Franciszek Maga ur. się 6.12.1923 roku w Bestwinie – lekarz doktor nauk medycznych. Pochodził ze znanego rodu Magów, którzy od wieków gospodarzyli na tej ziemi. Zaliczali się do kmietów. Jego przodkowie wybudowali krzyż przy ul. Kościelnej. W czasie okupacji rodzina Magów została wysiedlona przez Niemców. Po II wojnie światowej został pierwszym lekarzem pochodzącym z Bestwiny. Od 15 XII 1957r. został kierownikiem Ośrodka Zdrowia w Bestwinie. Prowadził poradnię ogólną i dla dzieci. Był działaczem społecznym. Zaangażował się w budowę: Ośrodka Zdrowia w Bestwinie, Przedszkola, Remizy strażackiej w Bestwinie, Poczty na terenie Bestwiny. Udzielał się również jako radny Gminy Bestwina, pomagał w wielu innych ważnych działaniach, m.innymi przez jego zaangażowanie Bestwina stała się ponownie gminą. Udało się ją odłączyć od Czechowic-Dziedzic. Zmarł 12.06.2017 roku.

          Jan Kubik ur. się 13.08.1859 roku w Janowicach, działacz ruchu ludowego. W czasie zaboru austriackiego został posłem do parlamentu wiedeńskiego. Współpracował z pismami ludowymi „Wieniec i Pszczółka” oraz „Przyjacielem Ludu”. Posiadał uzdolnienia literackie i publicystyczne. Z zawodu był stolarzem. Posiadał dużą wiedzę historyczną i religioznawczą. Był społecznikiem. Działał w Kółku Rolniczym w Janowicach. Na jego polu została wybudowana stara szkoła w Janowicach. Zmarł 24.11.1918 roku.

          Roman Kozik ur. się 4.07.1952 roku w Bestwnice, zginął podczas wielkiego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach 27.06.1971 roku

          Władysław Niemczyk ur. się 31.05.1948 roku w Bestwinie, zginął tragicznie podczas wielkiego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach 27.06.1971 roku.

          Józef Szlosarczyk ur. się 17.02.1932 roku. Był strażakiem OSP w Bestwinie, zginął tragicznie podczas wielkiego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach 27.06.1971 roku.

          Stanisław Górywoda młody nauczyciel, zmarł 6.03.1918 roku w wieku 22 lat. Był nauczycielem w Bestwinie.

          Elżbieta Kubica z domu Klimczyk – ur. się 7.02.1916 roku na Zaolziu. Jej ojciec był kolejarzem. Po odzyskaniu niepodległości rodzina Klimczyków powróciła do Bestwiny. Ukończyła Żeńskie Seminarium Nauczycielskie w Białej krakowskiej. Pracowała w Miedźnej a także na Zaolziu. W czasie wakacji działała w Kole Młodzieżowym w Bestwinie. W czasie II wojny światowej wyszła za mąż za Jana Kubicę. Jako nauczyciele musieli ukrywać się na Żywiecczyźnie (Pietrzykowice). Po zakończeniu wojny wracają do Bestwiny. Pani Elżbieta od września 1949 roku rozpoczyna pracę w szkole w Bestwinie. W szkole prowadziła działalność artystyczną. Dbała także o ludzi pozbawionych środków do życia. Prowadziła kronikę parafialną. Za swój trud została nagrodzona „Perłą ziemi bestwińskiej”. Przeżyła 94 lata, zmarła 30.10.2010 roku.

          Józef Pudełko ur. się w Komorowicach 6.08.1901 roku, zmarł 6.07.1970 roku – przez większość życia był związany ze szkołą, najpierw od 1921 roku w Bestwinie a następnie od 1931 roku w Bestwince. Tutaj został kierownikiem szkoły. Był matematykiem, polonistą, nauczycielem śpiewu, grał na skrzypcach, uczył przyrody. Specjalizował się edukacją dzieci w klasach pierwszych.

          Antoni Niemczyk ur. się w 1883 roku w Janowicach – z zawodu był krawcem. Uwielbiał książki, śpiew i grę na fortepianie. Prowadził dużą orkiestrę oraz czterogłosowy chór. Dzięki niemu zachowały się w zapiskach i diariuszach pieśni ludowe naszego regionu – Lachów bestwińskich. Uczestniczył w organizacji „Sokół” – wiejskie gniazdo sokole w Janowicach powstało w 1905 roku. Dom Niemczyków odegrał ważną rolę w walce konspiracyjnej z Niemcami. Już jako staruszek prowadził kółko muzyczne w Szkole Podstawowej w Bestwinie.  

          Józef Placuch ur. się 22.02.1923 roku w Bestwinie – podczas II wojny światowej jako 16-sto latek został aresztowany i wysłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Po wojnie przyczynił się do budowy wszystkich obiektów sportowych: boiska, pawilonu sportowego, mini basenu-brodzika, a także poczty w Bestwinie. Zmarł 27.02.1990 roku.

          Stefan Wodniak ur. się 17.02.1950 roku w Dankowicach. Po zmianie stanu cywilnego zamieszkał w Bestwinie. Zajmował się rolnictwem. Był społecznikiem na terenie parafii w Bestwinie. Został pierwszym prezesem oddziału Akcji Katolickiej w Bestwinie. Działał w Polskim Stronnictwie Ludowym, gdzie pełnił funkcję członka zarządu wojewódzkiego. Był wójtem Gminy Bestwina w latach 2006 - 2012. Zmarł w czasie pełnienia tej funkcji. Jego śmierć nastąpiła 21.02.2012 roku. W jednym grobowcu są pochowani jego teściowie z rodu Sabuda.

          Dorota Surowiak

          Lekcja przyrody w jesiennym słońcu.

          Na ostatniej lekcji przyrody zaskoczyła nas miła niespodzianka. Nasza nauczycielka Pani Maria Drewniak zabrała nas na podwórko! Wszystko z powodu lekcji dotyczącej obserwacji składników pogody. Jakie są jej warunki: zachmurzenie, wiatr oraz opady atmosferyczne. Za pomocą termometra i jednocześnie barometra zmierzyliśmy ciśnienie atmosferyczne i temperaturę powietrza. Poznaliśmy także inne przyrządy meteorologiczne jak: deszczomierz oraz wiatromierz. Już wiemy jakie są jednostki miary. Używaliśmy także lornetek, aby oglądać oddalone obiekty         i przyrodę. Tego dnia była piękna, słoneczna pogoda. Dzień, jak na październikowy okazał się bardzo ciepły, termometr wskazał 20 stopni Celsjusza! Ciśnienie było bardzo korzystne, co potwierdzało nasze samopoczucie. Na koniec otrzymaliśmy karty pracy do wykonania, które podsumowały zdobyte poprzez doświadczenie wiadomości. Wspaniale było uczyć się nowych informacji w tak słonecznym dniu, w otoczeniu jesiennej przyrody. Każdy z nas od tego dnia ma szansę, by zostać prezenterem pogody w telewizji.:)

          Jan Foksiński, klasa 4a

           

          Wyniki konkursu

          W nawiązaniu do obchodów Dnia Patrona, w klasach 1-3 zorganizowano konkurs plastyczny "Św. Jan Kanty".

          Z każdej klasy wyłoniono trzech laureatów, którzy otrzymali dyplomy i nagrody. 

          Gratulujemy! 

          klasa 1a -  1 miejsce - Sonia Ozimina, 2 miejsce - Oliwia Świerkot, 3 miejsce - Fabian Pawlus 

          klasa 1b - 1 miejsce - Adam Brdej, 2 miejsce - Iga Firganek, 3 miejsce - Mikołaj Chmielniak

          klasa 2a - 1 miejsce - Pola Godoj, 2 miejsce - Dominika Jarosińska, 3 miejsce - Kajetan Owczarz

           klasa 2b - 1 miejsce - Mikołaj Maga, 2 miejsce - Maja Samborska, 3 miejsce - Roksana Kocur

          klasa 2c - 1 miejsce - Agnieszka Kubiczek, 2 miejsce - Dorota Kłoda, 3 miejsce - Pola Wójcik 

          klasa 3a - 1 miejsce - Julia Pająk, 2 miejsce - Jakub Rajski, 3 miejsce - Monika Kramarczyk

          klasa 3b - 1 miejsce - Zuzanna Walicka, 2 miejsce - Maja Czyrpak, 3 miejsce - Natalia Piętka 

          Zajęcia ceramiczne w klasach młodszych

          Po długiej przerwie pojawiły się zajęcia ceramiczne w naszej szkole. Uczestniczą w nich uczniowie klas młodszych. Zajęcia ceramiczne rozwijają w dziecku poczucie estetyki, dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną, koncentrację uwagi. To również znakomite ćwiczenie w ramach terapii ręki. 

          Katarzyna Przewoźnik 

          Spotkanie z policjantem

           

                      26 października 2022 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów klasy 3a i 3b z panem dzielnicowym D. Piechą. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią. 

                      Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi oraz poruszył temat jak należy się zachować podczas spotkania z obcym psem.

                      Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Każde dziecko również dostało odblask, który zawiesiło sobie do plecaka.

           

          B. Górka

          Tydzień Zdrowia Psychicznego

          W ramach TZP na korytarzu została przygotowana "Skrzynka Marzeń", do której wrzucno napisane swoje marzenie.  Na lekcjach przedmiotu omawiano tematykę związana ze zdrowiem psychicznym. Na parterze wywieszono arkusz wdzięczności, na którym zapisywano, za co jesteśmy wdzięczni i komu. W klasach I- III podczas zajęć czytane były bajki terapeutyczne o zróżnicowanej tematyce. Zwracaliśmy w tym czasie szczególną uwagę w jaki sposób się traktujemy, w jaki sposób ze sobą rozmawiamy.
          Był to czas głębszej refleksji.

          Pani Beata Przewoźnik przeprowadziła warsztaty o zachęcającej tematyce:

           „Jestem COOL turalny – trening z zakresu komunikacji z elementami asertywności”zdjęcia ilustrujące tekst

          „SELFIE - trening budowania poczucia własnej wartości”

          „Mój drogowskaz – warsztat refleksji autorozwojowej”

          „Ja i e-MOC-JE - trening rozwijający inteligencję emocjonalną”

          Uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły połączona z obchodami Dnia Nauczyciela.

                Hasło przewodnie, które towarzyszyło uroczystości było: "Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci".  Na początku Pani Dyrektor Urszula Kraus przywitała całą społeczność szkolną. Od wielu lat w tym dniu, tradycją naszej szkoły jest uroczyste przekazanie pocztu sztandarowego. Uczniowie klasy ósmej przekazują sztandar uczniom klasy siódmej. Dotychczasowy chorąży salutuje sztandarem, nowy chorąży przyklęka, całuje róg sztandaru. Następuje przekazanie sztandaru. 

               Następnie uczniowie klas szóstych krótko przedstawili postać św. Jana Kantego, który jest patronem naszej szkoły od 1990 roku. Jan z Kęt „przekazywał wiedzę zaczerpniętą z najczystszego źródła”. Zasłynął również z wielkiego miłosierdzia. Nie mogąc inaczej zaradzić ludzkiej nędzy, wyzbywał się własnego odzienia i obuwia, a swoją pracą pisarza-kopisty pomagał umiłowanej braci studenckiej. O jego ogromnej pracowitości świadczy 27 woluminów liczących łącznie 30 tysięcy stron.

               Św. Jan Kanty był opiekunem młodzieży uniwersyteckiej, ojcem ubogich, ojcem kolegiów i uniwersytetów.  W zachowaniu był pilny, cierpliwy, pomocny. To postać godna naśladowania. Jan Kanty jest patronem Polski, Krakowa, naszej diecezji, ale przede wszystkim jest patronem nauczycieli, wychowawców, studentów i uczniów, dlatego uczniowie skierowali również w tym dniu życzenia do całego grona pedagogicznego na czele z panią dyrektor.

               Uroczystość była bardzo ciekawa, dzięki wspaniałemu scenariuszowi, przepięknej dekoracji oraz prezentacji multimedialnej, którą mogliśmy oglądać podczas występu uczniów. Na koniec akademii uczennica klasy siódmej wykonała dla nauczycieli przepiękny taniec do utworu Piotra Czajkowskiego „Jezioro Łabędzie”. Pani dyrektor podziękowała wszystkim twórcom i wykonawcom. Usłyszeliśmy też życzenia skierowane do nauczycieli.

               Tę piękną uroczystość przygotowali uczniowie klasy 6a i 6b wraz z wychowawczyniami Panią Magdaleną Sierant i Panią Agnieszką Dutką, klasom towarzyszył chór pod przewodnictwem Pani Magdaleny Wodniak-  Foksińskiej.

           

          Katarzyna Przewoźnik i Magdalena Sierant

          XXII Dzień Papieski –BLASK PRAWDY!

          16 października już po raz 22 obchodziliśmy Dzień Papieski, pod tegorocznym hasłem Veritatis splendor „Blask prawdy”.

              Tradycyjnie w tym dniu po każdej mszy świętej młodzież ze szkoły podstawowej w Bestwinie, która przygotowuje się do Sakramentu Bierzmowania podjęła się kwesty na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera stypendialnie zdolną młodzież z rodzin potrzebujących. Po mszy świętej o godzinie 11:00 odbył się koncert chóru Cantata połączony z rozważaniem tegorocznego hasła.

              Na przygotowanie repertuaru, który poruszałby wartość PRAWDY w dzisiejszym świecie, mieliśmy bardzo mało czasu. Zaledwie kilka prób wystarczyło jednak, by cudowne, szczere głosy chórzystów i wyciągnięte dłonie powędrowały ku niebu.

          Niebański Ojcze, bądź wola Twa prawdziwe Amen to niebo na ziemi! Piosenka pt. Amen

          Ten piękny, pełen nadziei żółty kolor papieski wypełnił nasz kościół. Polały się łzy wzruszenia kiedy tak szczere głosy wybrzmiały słowami:

          Nie martwię się o jutro, Ty o mnie troszczysz się ja wiem, że nie wiem niewiele,

          Ty za to wszystko wiesz!

          Piosenka pt. Jutro

          Ktoś powiedział mi , że Ty widzisz PRAWDĘ, miliard ludzi miliard serc tu na ziemi , a Ty mnie rozumiesz jak nikt dobrze. Piosenka pt. Jesteś

          Nic nie jest ważne jednego pragnę z Tobą na zawsze być,

          nic nie jest ważne chcę poznać prawdę a prawdą jesteś Ty.

          Piosenka pt. Już nie sam

          Prawda. Każdy człowiek. jest przeznaczony do życia we wspólnocie, a prawdziwe szczęście osiąga przy drugim człowieku, będąc przy nim. Najwyższym stopniem takiego bycia przy drugim człowieku jest miłość, dlatego miłość przynosi człowiekowi najwyższe szczęście – jest po prostu spełnieniem naszego najgłębszego pragnienia i powołania. Bez odkrycia tej prawdy, człowiek zawsze będzie szukał szczęścia gdzie indziej i zawsze będzie niezadowolony i niespełniony. Prawda ta wyzwala nas od samych siebie i kieruje do spełnienia w miłości innych osób.

          Miłość. Jest możliwa tylko, gdy w prawdzie rozpoznamy ją jako dobro. Dobro bowiem może być prawdziwe lub pozorne. Miłość jest oddaniem siebie, a to jest możliwe tylko jako dar ze swej wolności. Miłość jest ograniczeniem swej wolności ze względu na drugą osobę.

          Wolność. Człowiek jest wolny, by otwierać się na innych ludzi, by tworzyć wspólnotę z nimi. Doskonałością wolności i dobra jest zatem miłość.

          Ojciec wszystkich nas w Jego ręku czas pory roku noc i dzień

          Stwórca nasz i Pan Jego wielki plan, krok po kroku spełnia się!

          Piosenka pt. Ojciec wszystkich nas

          Kieruję wyrazy wdzięczności w stronę każdego, kto zaangażował się w to piękne dzieło. Wolontariuszom, chórzystom, rodzicom, przybyłym gościom i darczyńcom. Było nas tak wielu, Tak gromko wybrzmiała na koniec Barka. To piękne świadectwo, bardzo dzisiaj potrzebne byśmy nie zatracili naszego człowieczeństwa i dzielili dobro bez końca.

          Magdalena Wodniak- Foksińska

           

          Spotkanie z policjantami 

          10 października klasy pierwsze uczestniczyły  w spotkaniu z policjantami.  Pan policjant, przypomniał  nam obowiązujące zasady ruchu drogowego. Spotkanie było bardzo ciekawe. Każde dziecko otrzymało odblaski, które będzie mogło nosić na co dzień. W ten sposób  będzie widoczne, więc i bezpieczne na drodze. Pamiętajmy:   „Nosimy odblaski – jesteśmy widoczni na drodze”.

          Niezwykłe spotkanie w Muzeum Regionalnym

          Dnia 1 października 2022 roku odbyło się spotkanie w Muzeum Regionalnym w Bestwinie na temat ,,90 rocznica wizyty generała Józefa Hallera w Bestwinie”. Spotkanie zostało zorganizowane przez TMZB i Muzeum Regionalne w Bestwinie. Było połączone z podsumowaniem konkursów gminnych, które dotyczyły wizyty gen. Józefa Hallera oraz Hallerczyków z gminy Bestwina.

          Delegacja Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków z Jurczyc, 2 radnych Gminy Bestwina: pani Małgorzata Łukoś i pani Magdalena Wizner-Wilczek, pani sołtys Bestwiny Maria Maroszek, przewodnicząca KGW "Bestwinianki" Urszula Orłowska, pani dyrektor ZSP w Bestwinie Urszula Kraus, członkowie TMZB, nauczyciele i uczniowie z naszej gminy, a także rodzice i dzieci, które zostały laureatami. Jednak najważniejszymi gośćmi byli wnukowie dwóch Hallerczyków z rodziny Firganków, u których 90 lat temu spotkał się „Błękitny Generał” ze swoimi podwładnymi co zostało uwiecznione na zdjęciach. Na pamiątkę tego spotkania została posadzona Lipa. Niestety wichura spowodowała, że jej już nie ma. Jednak natura zadbała o pamięć, w tym miejscu wyrósł mały dąbek samosiejka.

          Jeden z członków Towarzystwa z Jurczyc był przebrany w mundur "Błękitnej Armii". Zrobił na nas ogromne wrażenie. Po wygłoszeniu prelekcji na temat "Słów kilka o generale Józefie Hallerze" zostały wręczone nagrody. Laureaci konkursów robili sobie zdjęcia z przedstawicielami tego Towarzystwa. Nasz samorząd szkolny zdobył I miejsce na kącik historyczny o generale Józefie Hallerze. Zaś młodzi uczniowie wywalczyli w konkursie plastycznym trzy pierwsze miejsca, byli to: Łucja Dutka, Borys Pawlik oraz Zuzanna Stanclik. Na koniec, pani przewodnicząca TMZB przybliżyła Hallerczyków, którzy pochodzili z Gminy Bestwina. Nie zabrakło też coś dla ciała. Każdy uczestnik spotkania został poczęstowany kawałkiem pysznego kołacza.

          Miło się słuchało, ludzi którzy wiedzą o wiele więcej o generale Józefie Hallerze i chcą się z nami tym podzielić. Atmosfera była bardzo sympatyczna. Dla każdego był przygotowany drobny poczęstunek. Jeśli będzie możliwość uczestniczenia w takim spotkaniu jeszcze raz, to z wielką radością pójdę. Polecam każdemu tego typu wydarzenia.

          Milena Kudrys z klasy 8a

          Zajęcia w muzeum w Bestwinie „Kapsuła czasu”

          Dzieci z klas pierwszych były na zajęciach w muzeum w Bestwinie „Kapsuła czasu”.  Zajęcia prowadził kustosz muzeum Pan Andrzej Wojtyła. Podczas zajęć dzieci poznawały sprzęty używane w dawnych czasach, próbowały zgadywać w jaki sposób były wykorzystywane. Dzieci widziały między innymi: zabawki drewniane, telefon, radio, kamerę. Największym zaskoczeniem dla dzieci był patefon i gramofon. Uczniowie mieli niesamowitą niespodziankę, ponieważ Panu Andrzejowi udało się uruchomić gramofon i wszyscy mogliśmy usłyszeć utwory z płyt winylowych. Dzieci mogły porównać sposób odtwarzania muzyki dawniej i dziś. Dużą atrakcją również było obejrzenie bajki, wyświetlanej starym aparatem.  Otrzymaliśmy zadanie domowe polegające na sprawdzeniu aktualnych cen artykułów spożywczych – każde dziecko wybrało dla siebie jeden artykuł.  Jedno zadanie zostało skierowane do rodziców.  Jest to prośba o napisanie listu do swojego dziecka, który  otrzyma dopiero kończąc klasę ósmą. Listy do dzieci wraz z cenami artykułów spożywczych i informacjami prasowymi będą przechowywane w „Kapsule czasu” przez 8 lat do ukończenia szkoły podstawowej.  Po tym czasie kapsuła zostanie otwarta. To były bardzo ciekawe zajęcia. 

          Katarzyna Przewoźnik

          Odpowiedzialność nieletnich - warsztaty

          W naszej szkole w dniu 26 września odbyły się warsztaty dla klas siódmych i ósmych prowadzone przez Panie kurator Barbarę Krzepinę oraz Agnieszkę Białoń. Tematem warsztatów było omówienie odpowiedzialności karnej nieletnich w świetle nowej ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

          Warsztaty miały charakter działań profilaktyczno- wychowawczych i są realizacją programu Profilaktyczno- Wychowawczego oraz zadań polityki oświatowej na ten rok szkolny.

          Zawody sportowe

          W dniu  28.09.22 w Zabrzegu odbyły się zawody powiatowe w Sztafetowych biegach przełajowych. Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły w składzie: Mróz Aleksandra, Borkowski Kornelia, Gwóźdz Maria, Pastor Oliwia, Moczek Zofia, Haręża Zuzanna, Szlosarczyk Magdalena, Rzeszutko Natalia wywalczyła 4 miejsce gratulujemy.  

           

           KĄCIK GENERAŁA JÓZEFA HALLERA

          15 września 2022 roku przedstawiciele klas spotkali się w celu ustalenia regulaminu konkursu oraz podjęciu działań z nim związanym. Wspólnie ustalono, że każda klasa od 4 do 8 wybiera minimum 1 osobę, która zaangażuje się w konkurs. 16 września wszystko zostało omówione na lekcjach wychowawczych oraz zostały wybrane osoby będące przedstawicielami do realizacji projektu pod tytułem ,,Generał Józef Haller i jego powiązania z mieszkańcami gminy Bestwina.

          19 września zostało zorganizowane między uczniami angażującymi  się w projekt spotkanie aby ustalic w jaki sposób projekt zostanie zrealizowany. Zadecydowano, że starsze klasy odpowiedzialne będą poszukiwanie informacji na temat związany z konkursem natomiast klasy młodsze zajmą się rzeczami bardziej plastycznymi. 23 września grupa wyznaczonych uczniów rozpoczęła tworzenie kącika historycznego a ich praca została podzielona na etapy. Osoby z klas młodszych przyniosły wykonane przez nich prace plastyczne do fragmentów ,,Pamiętnika``

           Józefa Hallera, starsze osoby natomiast otrzymały skany zdjęć od Muzeum Regionalnego z wizyty jaką złożył nam generał w naszej gminie. W wyniku wspólnych działań została wykonana także księga na temat generała Józefa Hallera.

          Nad projektem związanym z odwiedzinami Józefa Hallera w Bestwinie pracowały przede wszystkim: Milena Kudrys, Wiktoria Mazur, WIktoria Wojciech i Karolina Jankowska opiekunką natomiast była Pani Ewa Fajkis.

          Cały proces powstawania kąciku można zobaczyć na zdjęciach dołączonych do relacji z naszych działań. 

          Sprawozdanie napisała Julia Herka z klasy 7a.

          PINOKIO

             W dniu 22 września wszystkie klasy młodsze wybrały się do kina na spektakl pod tytułem : „ Pinokio”. Każdy z nas zna tę bajkę. Ubogi stolarz Dżeppetto , pewnego dnia znajduje niezwykły kawałek drewna i postanawia wyrzeźbić drewnianą lalkę - tak rozpoczyna się niezwykła przygoda, jaką udało się przeżyć młodszym uczniom. Wspaniała gra aktorska, piękne kostiumy, ciekawa scenografia i niesamowita aranżacja muzyczna sprawiły , że spektakl wszystkim bardzo się podobał.

          Katarzyna Przewoźnik 

          Ślubowanie klas pierwszych

          Tradycyjnie, jak co roku 1 września, w naszej szkole odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Bestwinie. Pani Dyrektor Urszula Kraus „magicznym ołówkiem” pasowała na ucznia wszystkie dzieci z klas pierwszych. Uczniowie ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po pasowaniu uczniowie otrzymali legitymacje szkolne oraz pełne słodkości rogi obfitości. Od tego momentu pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

            Wspólne zdjęcie klasy 1a po ślubowaniu 

          Wspólne zdjęcie klasy 1b po ślubowaniu

          Katarzyna Przewoźnik

          Rok szkolny 2021/2022

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego

                        24 czerwca br. w sali gimnastycznej naszej szkoły miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla klas 1-8. Przed akademią odbyła się msza święta w kościele w Bestwinie. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem hymnu i przekazaniem sztandaru młodszym uczniom. Wśród zaproszonych gości byli: pani sołtys Bestwiny Maria Maroszek, ksiądz proboszcz parafii w Bestwinie Cezary Dulka i wiceprezes OSP Bestwina, a jednocześnie radny powiatu bielskiego Łukasz Pasierbek.

                        Po krótkim przywitaniu gości, nauczycieli i uczniów pani dyrektor Urszula Kraus  wraz z wychowawcami klas wręczyła świadectwa i nagrody uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i otrzymali wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Wszyscy uczniowie klas ósmych otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej także podczas tej uroczystości. Zostały wręczone nagrody dyrektora dla najlepszych uczniów, a także listy gratulacyjne dla rodziców uczniów klas ósmych. Wszystkie nagrody za udziały
          w różnych konkursach uczniowie otrzymali na apelu w dzień poprzedzający zakończenie roku szkolnego.

                        Po tej części uroczystości uczniowie klas ósmych i siódmych zaprezentowali swój program artystyczny, który dopełniły utwory w pięknym wykonaniu naszego chóru szkolnego prowadzonego przed panią Magdalenę Wodniak – Foksińską. Następnie przedstawiciele klas 8 osobiście podziękowali wszystkim swoim nauczycielom. To pożegnanie było bardzo emocjonujące, bowiem uczniowie rozstawali się z nami już na zawsze. Spędzili w murach naszej szkoły wiele lat, tu zawiązali swoje przyjaźnie. Życzymy im samych sukcesów i wielu niezapomnianych chwil.

           Następnie pani dyrektor uroczyście podziękowała  pracownikom, którzy żegnali się z nami po wielu latach pięknej pracy, czyli z: panią pedagog Anną Goryczko, z nauczycielką języka polskiego panią Magdaleną Piekarską, z nauczycielką chemii panią Agatą Gajdą i z nauczycielem historii panem Januszem Kucią. Chyba nie było osoby, który w tej chwili nie uroniła łezki. Wszyscy podziękowaliśmy nauczycielom owacjami na stojąco. 

                        Dziękujemy wszystkim, którzy postarali się, by ten dzień był tak wyjątkowy i uroczysty. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc i życzliwość okazaną naszej placówce. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku dającego siłę do sprostania wyzwaniom, jakie pojawią się w przyszłym roku szkolnym.

           

           

          XXXIV Międzynarodowe Spotkanie Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” (2022):

          I etap konkursu – Muzeum Zamkowe w Pszczynie – Laureaci:

          Jakub Żarnowski oraz Jakub Sieracki klasa 1c

          Prace konkursowe zakwalifikowały się do II etapu na XLIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

          Tegoroczna wystawa pokonkursowa przygotowana w Stajniach Książęcych w Pszczynie otwarta będzie dla zwiedzających do niedzieli, 27 listopada 2022 r.

          Gratulujemy Laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

          DZIEŃ DZIECKA

          Dnia 1 czerwca 2022 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka. To był naprawdę intensywny dzień. W najmłodszych klasach rozpoczął się konkursem talentów. Dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach i mogły się pochwalić różnymi umiejętnościami na forum klasy. Wielu z naszych uczniów ma naprawdę ciekawe hobby. Wydawało się, że pogoda zepsuje niespodziankę przygotowaną przez rodziców, ale na szczęście słońce szybko przebiło się przez ciemne chmury i dzieci mogły do woli szaleć na dmuchanym zamku.

          Uczniowie starszych klas tęsknym wzrokiem spoglądali na najmłodsze dzieciaki, ale dla nich ten dzień był także pełen atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez wielu nauczycieli, w tym nauczycieli wychowania fizycznego. Odbyły się konkursy sportowe, turnieje piłki siatkowej i nożnej. Emocji nie brakował, a uczniowie byli zadowoleni, że mogli grać w to, na co mieli ochotę – w końcu ten dzień należał do nich! Inną propozycją na bardziej kreatywne spędzenie tego dnia była zabawa ze sztuką zaproponowana przez panią Magdalenę Sierant. Uczniowie wzięli udział w konkursie pt. „Zamknięci w obrazie”. Już dużo wcześniej przygotowywali się do tego zadania. Każda z klas miała odwzorować wskazane dzieło sztuki. Uczniowie starszych klas wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Wyróżnione klasy dostały w nagrodę koszyk truskawek. Pani Sierant przygotowała zdjęcia z konkursu, które znajdują się w galerii poniżej.

          Inną atrakcją była gra terenowa przygotowana przez panią Dorotę Surowiak. Dzieci miały wykonać wiele ciekawych zadań. Tutaj także trzeba było wykazać się niemałą wyobraźnią. Jednym z takich zadań było np. stworzenie stracha na wróble. Można powiedzieć, że powstały naprawdę niebanalne dzieła sztuki.

          Wszystkie gry, zabawy sportowe i konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w wielu konkurencjach. Zwieńczeniem tego dnia było odtańczenie ich ulubionego tańca – „belgijki”. Pani Agnieszka Dutka i pani Maryla Taranowska bawiły się razem z uczniami. Uśmiech było widać na każdej buźce! Tego dnia wszyscy byli wyluzowani i zadowoleni – chyba o to właśnie chodziło!

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii, które sa ilustracją powyższego tekstu.

           

           

          Uroczysta akademia – Wiwat Maj! Trzeci Maj!

          Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w dniu 28.04.2022 uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami przygotowali uroczystą akademię poświęconą temu wydarzeniu.

          Uczniowie przybliżyli swoim koleżankom i kolegom okoliczności uchwalenia ustawy zasadniczej oraz zapisy, jakie zostały w niej zawarte. Wspomnieli również, że dokument ten był pierwszym w Europie, a drugim na świcie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych), w którym określono zakres działania władz oraz prawa obywatelskie. Ponadto uczniowie podkreślili, że Konstytucja 3 Maja rozbudziła nadzieje Polaków na niepodległość i wskrzesiła uczucia patriotyczne w społeczeństwie.

          Podczas uroczystości wybrzmiały wiersze i piosenki patriotyczne, poświęcone temu historycznemu wydarzeniu. Społeczność szkolna uhonorowała ten dzień pięknymi galowymi strojami, kotylionami i biało-czerwonymi chorągiewkami. Była to także okoliczność sprzyjająca pielęgnowaniu patriotyzmu wśród społeczności szkolnej. 

          Poniżej zamieszczone zdjęcia są ilustracją uroczystości szkolnej.

          „Na drodze do sukcesu”

                        Sukcesy naszych uczniów to zawsze powód do radości i ogromnej dumy. W tym roku szczególnie cieszymy się z ich osiągnięć sportowych. W czwartek 24 marca
          (w Czechowicach-Dziedzicach) odbyło się „Sportowe Podsumowanie Roku 2021”. Wśród wyróżnionych sportowców była także Justyna Iskrzycka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w kajakarstwie. Jesteśmy bardzo dumni, że w tym gronie znaleźli się także uczniowie naszej szkoły, a byli nimi: Hanna Kowalczyk z klasy trzeciej, Artur Świerkot z klasy czwartej i Maja Pysz z klasy siódmej.

                        Hania Kowalczyk, zawodniczka „Klubu KS Strong Life”, której trenerami są pani Elżbieta Zarębska oraz pani Roksana Laszczak, została wyróżniona w kategorii kwalifikowany sport indywidualny. Rok 2021 to rok sukcesów Hani. Biorąc udział w wielu międzynarodowych turniejach, często stawała na podium. Podczas „XI Mistrzostw Polski Dzieci w Fitness” zdobyła szóste miejsce, dzięki temu uzyskała awans do „Mistrzostw Świata”. Jednak to nie koniec sukcesów naszej młodziutkiej uczennicy. W 2021 roku zdobyła miejsce w „Pucharze Polski” w kategorii „AcroSolo Junior Młodszy L3”,a w kwietniu, podczas „Mistrzostw Polski Cheerleadingu Sportowego”, dostała się do finału i zdobyła wysokie szóste miejsce. Coraz większe sukcesy osiąga dzięki swojemu talentowi, ale też poprzez ciężką pracę i regularne treningi. Za tymi osiągnięciami stoją także wspierający ją we wszystkim rodzice. Podczas wspomnianej gali zaprezentowały się zawodniczki trenujące w „Klubie Sportowym Strong Life” Elżbiety Zarębskiej, w tym także Hania w swoim pokazie solowym.

                        Kolejnym powodem do dumy są kajakarskie sukcesy Artura Świerkota z klasy czwartej i Mai Pysz z klasy siódmej, którzy trenują w klubie „MKS Czechowice-Dziedzice” pod okiem doświadczonych trenerów: Pani Magdaleny Żaczek, Pana Marka Witkowskiego (brązowego medalisty olimpijskiego z Sydney) oraz Pana Krzysztofa Kluki.Liczne sukcesy Artura to efekt ciężkiej pracy, systematycznych treningów (aż pięć razy w tygodniu), pomocy trenerów i wparcia rodziny. W 2021 roku zdobył aż trzy srebrne medale: na dystansie 300 m w swojej kategorii wiekowej w „Mistrzostwach Śląska”, MK1 chłopców 2011 na dystansie 200 m w „Czechowice CUP” oraz MK1 2011 (300m) na regatach międzynarodowych o „Puchar Polski Południowej”. Trzymamy kciuki za naszego ucznia, który obecnie trenuje do kolejnych zawodów i życzymy wymarzonego złota. Maja Pysz z klasy siódmej trenuje w tym samym klubie od 2019 roku. Na przełomie dwóch lat (2020/2021) zdobyła wiele nagród i bardzo często zajmowała miejsce na podium, biorąc udział w licznych konkursach i zawodach- w tym w „Mistrzostwach Śląska”.  Aż sześć razy zdobyła I miejsce, trzy razy II i cztery razy IV.

          Jeszcze raz gratulujemy naszym zdolnym uczniom ich osiągnięć i czekamy na wiadomości o kolejnych sukcesach.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

          Dzień Liczby Pi

          Święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

          Małe przypomnienie - π – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się być całkiem przypadkowa. Liczba ta jest niezwykła i magiczna, znana była już w starożytności do dzisiaj fascynuje i zachwyca, nasza noblistka Wisława Szymborska pisała w swym wierszu: „Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden…”
          14 marca nasza szkoła również przyłączyła się do świętowania Dnia Liczby π. Nauczyciele
          matematyki na lekcjach opowiadali o liczbie
          π, co to za liczba, do czego ją wykorzystujemy, jak ją wyznaczyć i jakie tajemnice kryje w sobie, wspominali również jak świętowaliśmy ten dzień w poprzednich latach – największym powodzeniem cieszyła się galeria zdjęć z 2019 r. obchodów tego święta. Liczba ta zagościła również na lekcjach wychowania fizycznego, uczniowie tworzyli „żywą” liczbę Pi.
          Szkoła została przystrojona literkami  
          π, została wykonana gazetka, która zawierała różne ciekawostki dotyczące tej liczby. Od drugiego piętra aż po parter zwisało rozwinięcie dziesiętne tej liczby. Dla uczniów zostały przygotowane cztery konkursy o liczbie π
          Pi - sane wierszem , Pi – rebusy,  Pi – w 3D, Pi – mapa myśli,  a wspaniałe prace naszych uczniów były świetnym dopełnieniem dekoracji szkoły.

          Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy przyłączyli się do zabawy, za ich udział, kreatywność i wspaniałe projekty – oczywiście zostali za to odpowiednio nagrodzeni, były dyplomy, oceny, uwagi pozytywne, drobne upominki i słodkości.
          Zapraszam do galerii, gdzie można obejrzeć jak to wszystko wyglądało.

          Za rok znowu świętujemy, nowe pomysły już są, a więc odliczajcie dni…

           Nauczyciele matematyki  

            Dzień kobiet

          Zgodnie z coroczną tradycją 8 marca cała szkoła rozkwitła tulipanami, różami, zapachniała słodkościami. Kobiety, dziewczęta i dziewczynki otrzymały upominki od męskiego i chłopięcego grona. Cudowni uczestnicy zajęć kółka muzycznego z klasy 1a wyśpiewali i wygrali ma dzwonkach gromkie Sto lat, a nasze świetliczaki udekorowały szkołę roztańczonymi baletnicami, sercami i kwiecistymi życzeniami. Na zajęciach kółka muzycznego w klasach 1 b oraz 1 c zagościły zabawne fotobudki, z których chętnie skorzystali także chłopcy. To był wyjątkowy, piękny dzień!

          ...Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary...


          Tegoroczne Święto Miłości zwane Walentynkami obchodziliśmy nieco wcześniej, przed rozpoczęciem naszych ferii zimowych dnia 11 lutego 2022 roku. Malinowe słodkości otrzymali wszyscy uczniowie z klas 1-4 szkoły podstawowej, gdyż pozostałe klasy realizowały naukę zdalnie. Dodatkowo wychowawcy losowali dla swoich uczniów klasowe motta, które  są tak bardzo ważne w naszych relacjach: miłość, przyjaźń, uczynność, szlachetność, dobroczynność, życzliwość, wrażliwość, pamięć, wsparcie, pomoc. Oby  te cechy i uczucia, które nieodzownie towarzyszą nam w tym wyjątkowym dniu były naszymi drogowskazami w  życiu. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym będziemy mogli cieszyć się tym niezwykle potrzebnym świętem całą szkolną społecznością.

          Kochani uczniowie, pamiętajcie jak bardzo jesteście wyjątkowi! 

          Wyniki szkolnego konkursu kolędowania w klasach 1-3

          1a: 1m. Nikola Pająk, 2m. Pola Wojtyła, 3m. Gabriela Kosmaty

          1b: 1m. Mikołaj Maga, 2m. Sara Furczyk, 3m Oliwia Szewczyk

          1c: 1m. Piotr Kołodziej, 2m. Milena Kraus, 3m. Pola Wójcik

          2a: 1m. Tymon Brzozowski, 2m. Maksymilian Gola, 3m. Paweł Domek

          2b: 1m. Michał Kubik, 2m. Emilia Brdej, 3m. Zuzanna Walicka, wyróżnienie Fabian Kraus

          3a: 1miejsca dla: Leny Wojtyły, Pawła Rezika, Jana Foksińskiego, Jana Kłody

          3b: 1m. Agata Tarasiewicz, 2m. Julia Witasek, 3m. Kamila Górka

          3c: 1m. Zofia Pelc, 2m. Dominik Bura, 3m. Adam Gacek

          Zbiórka żołędzi i ziaren zbóż

           

          Uczennice ZSP w Bestwinie otrzymały:

          Tatiana Nawrocka z klasy 3b - III miejsce

           Agnieszka Kubiczek z klasy 1c - VI miejsce

           w zbiórce żołędzi i ziaren zbóż odbywającej się w ramach programu:

          „Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt dziko żyjących”.

          Gratulujemy!

            

          Sportowy sukces.

          Nasza reprezentacja starszych chłopców zdobyła pierwsze miejsca na szczeblu gminnym  w zawodach piłki ręcznej. Brawo 

          Uroczysta akademia z okazji

          ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          Akademia - nagranie

                        Dnia 19 listopada 2021 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy VII b i szkolny chór Cantanta. Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Dorota Stasicka – Pala, Magdalena Wodniak – Foksińska, Dorota Surowiak, Magdalena Sierant i Weronika Adamowicz – Szymik. Pani Surowiak  i pani Sierant wykonały piękną dekorację. Ponadto pani Surowiak udostępniła historyczne materiały, które zostały przedstawione podczas apelu.

                        Niestety z powodu pandemii i rosnącej liczby zakażeń apel odbył się na małej sali gimnastycznej w obecności tylko jednej klasy. Całość została nagrana i przedstawiona w każdej klasie podczas lekcji wychowawczej. Mimo, że nie mogliśmy  osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu, tego dnia wszyscy odczuliśmy podniosły nastrój. Uczniowie całej szkoły spisali się na medal i przyszli odświętnie ubrani, a swój strój przyozdobili pięknymi kotylionami.

                        Podczas apelu uczniowie klasy VII b przybliżyli młodszym kolegom historię naszego kraju – tego smutnego i tragicznego czasu, gdy trzy mocarstwa rozdarły nasz kraji wymazały Polskę z mapy Europy. Opowiadali o tym, jak zaborcy narzucili nam swój język, zwyczaje, religię i prawo. Występujący recytowali piękne wiersze, a także czytali autentyczne listy, wysyłane do rodziny przez naszych rodzimych  bohaterów (mieszkańców Bestwiny), którzy w tamtym czasie walczyli na froncie o wolność i niepodległość Polski. Walczący pisali prosto z pola wali o tęsknocie za wolnością, która przeplatała się z tęsknotą za rodziną. Pisali o tym, jak trudno było przetrwać święta bez najbliższych – z dala od domu, w  okopie i w głodzie. Śmierć była ich nieodłącznym towarzyszem. Niestety nie wszystkim było dane powrócić do domu.

           Przedstawienie było bardzo wzruszające z uwagi na fakt, że wiele wspominanych w listach nazwisk ciągle funkcjonuje w naszej bestwińskiej społeczności. Chyba każdemu zakręciła się łezka w oku, zwłaszcza, że przedstawienie zostało uświetnione wystąpieniem naszego szkolnego chóru Cantanta. Piękne wykonanie i wzruszająca interpretacja pieśni patriotycznych spowodowała, że nie niejeden z nas doznał w tym czasie silnych emocji i ukradkiem ocierał łzy wzruszenia.

                        Apel był przedstawiony w  bardzo ciekawej formie. Galowy strój, przypięcie kotylionu, wysłuchanie apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. Podkreślić należy, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach.

          Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy okazywać niemal nieustannie.   
                        Wielu mieszkańców naszej wsi poległo w walce za wolność Ojczyzny, wielu ten czas wspominało z bólem. Niech każdy z nas o tym pamięta!

                        Weronika Adamowicz-Szymik

           

          DO HYMNU-

          OGÓLNOPOLSKA  AKCJA SZKOLNA ŚWIĘTOWANIA 103 ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI

                Po raz kolejny  nasi rozśpiewani  uczniowie wraz ze szkolnym chórem Cantata, przystąpili do ogólnopolskiej akcji pt. Do hymnu. Polega ona na  wspólnym  świętowaniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wykonanie w  ostatnim dniu roboczym przed Narodowym Świętem Niepodległości „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku uczyniliśmy to w środę 10 listopada.
          Z uwagi na trwający stan epidemii  odśpiewanie hymnu odbyło się w mniejszych grupach/klasach oraz podczas zajęć chóru. Dziękuję wszystkim uczniom za tak ważne patriotyczne świadectwo.

          Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej .

          Magdalena Wodniak- Foksińska

           

          Wyjazd do kina klas 1

          Dnia 5 listopada 2021r. uczniowie klas 1 pojechali do kina w Czechowicach - Dziedzicach na film pt. „Ainbo - strażniczka Amazonii”.

          Film opowiada o  dziewczynce o imieniu Ainbo, która dorasta w małej wiosce ukrytej w prastarej części amazońskiej dżungli. Pewnego dnia odkrywa, że raj, w którym żyje, jest zagrożony. Z pomocą przyjaciół oraz odrobinie magii rusza mu na ratunek.

          Był to bardzo wesoły oraz udany wyjazd.

          Wychowawcy klas 1

          Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina - Świętowanie z generałem Józefem Hallerem

          W tym roku przedstawiciele naszej społeczności szkolnej wraz z władzami samorządowymi, organizacjami, stowarzyszeniami i mieszkańcami gminy Bestwina uczestniczyli w uroczystościach powiązanych z odsłonięciem tablicy gen. Józefa Hallera.

          Spośród postaci historycznych, które wniosły swój wkład w budowanie niepodległej Polski wymieniamy zazwyczaj nazwiska Piłsudskiego, Paderewskiego, Dmowskiego, Daszyńskiego, Witosa lub Korfantego. W tym zasłużonym gronie znajduje się także generał Józef Haller, twórca Armii Polskiej we Francji („Błękitnej Armii”), legionista, harcmistrz, żołnierz i dowódca Armii Ochotniczej podczas wojny polsko – bolszewickiej.  Pod rozkazami Hallera walczyło wielu mieszkańców gminy Bestwina. Ich drogi były różne. Jedni walczyli w legionach, którymi m.innymi dowodził generał. Inni, będąc w niewoli włoskiej poszli na ochotnika do „Błękitnej Armii”. Byli też tacy, którzy walczyli podczas wojny polsko-bolszewickiej w Armii Ochotniczej.  

          Potomkowie hallerczyków „kultywują pamięć o swoich przodkach, choćby poprzez wspominanie wizyty generała w zagrodzie Józefa Firganka. Miała ona miejsce 9 września 1932 r. w ramach przeglądu placówek hallerowskich na terenie całego kraju. Przypomina o tym fakcie ulica Hallera, a w 1999 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej oraz potomkowie hallerczyków odsłonili przy Muzeum Regionalnym pamiątkową tablicę. Przy okazji remontu muzealnej elewacji i w ramach 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspomnianą tablicę wymieniono na nową. Zgodnie z dokumentami znajdującymi się w Archiwum Państwowym oraz Instytucie Pamięci Narodowej doprecyzowana została dokładna data pobytu Józefa Hallera w Bestwinie”.

                          „Akt odsłonięcia poprzedzony został Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Liturgię sprawowali księża proboszczowie – Cezary Dulka, Janusz Tomaszek i Józef Baran. Następnie uczestnicy przeszli pod Muzeum Regionalne i tam odbyły się oficjalne obchody gminne. Hymn państwowy i pieśni patriotyczne odegrała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie”. W tych wydarzeniach wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły, przedstawiciele samorządu szkolnego oraz nauczycieli na czele z panią dyrektor Urszulą Kraus.

          Wójt w swoim przemówieniu podkreślił, że „droga do patriotyzmu, do umiłowania „wielkiej” Ojczyzny wiedzie przez Ojczyznę małą”. Dlatego tak ważna jest edukacja historyczna prowadzona na terenie placówek oświatowych i kulturalnych, które znajdują się na terenie gminy Bestwina.

          Natomiast w sali historycznej Muzeum Regionalnego otwarto wystawę broni i mundurów. „Pasjonaci militariów wystawili kilkadziesiąt egzemplarzy broni,  zaproponowali podróż od końca XIX wieku po czasy współczesne. W zorganizowaniu tej wystawy pomógł pan Marceli Kraus. Z kolei wystawę mundurów wojskowych przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty, do którego należy rekonstruktor Dawid Mikołajczyk z Kaniowa”.

          DZIEKUIJĘ WSZYSTKIM UCZNIOM I RODZICOM ZA UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH ZWIĄZANYCH Z ODZYSKANIEM NIEPODLEGŁOŚCI.

          Na podstawie artykułu ze strony Gmina Bestwina informacje zredagowała Dorota Surowiak

          Link do albumu 11 Listopada 2021 Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina https://photos.google.com/album/AF1QipN3a7mo5x5QT2AIe9XmKJY7TDMO2Jo1Ll_oOYZv

          Sprawozdanie z wycieczki do Pszczyny

          Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwinie, ul. Szkolna 11

          Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” 

          80 uczniów naszej szkoły, z klas 4 – 8, uczestniczyło w sobotę 30 października

          w wycieczce do Pszczyny, w ramach przedsięwzięcia MEiN  pn. „Poznaj Polskę”.

          Cel wycieczki:

          Wsparcie w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie wspomoże realizację podstaw programowych uczniów  szkoły podstawowej.   Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

          Nauczyciele wybrali dwa miejsca do zwiedzania: Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Uczniowie pod opieką przewodników zwiedzali Muzeum Zamkowe, wraz ze zbrojownią oraz Stajnie Książęce. Następnie przeszli pieszo przez park do Skansenu, po którym również oprowadzali ich przewodnicy.

          Zagroda Wsi Pszczyńskiej – skansen w Pszczynie, grupujący zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. Został utworzony w 1975 roku na powierzchni ok. 2 ha.

          Zamek w Pszczynie – w istocie pałac, dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji.

           Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem ogrodów Kapiasa, gdzie uczestnicy wycieczki skorzystali z obiadu. Wycieczka została udokumentowana na zdjęciach.

           Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko wiedzy, ale również wiele radości i przyjemności.

           

           

          KĄCIK HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNY „ 40 LAT PO STANIE WOJENNYM”

          W ramach realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”, POWSTAŁ NASZ KĄCIK HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNY. Dotyczy stanu wojennego, który został ogłoszony 13 grudnia 1981 roku. W tym roku mija 40 lat od tego tragicznego wydarzenia. Materiały, które umieściliśmy są poświęcone "Solidarności Podbeskidzia" a także naszemu odkrytemu bohaterowi minionych czasów, Janowi Rąbie z Dankowic. W tamtym tragicznym okresie pracował w kopalni "Brzeszcze". Był aktywnym działaczem "Solidarności". 4 stycznia 1982 roku został aresztowany. Przebywał w kilku więzieniach.

          Wystawa znajduje się na I piętrze. Nauczyciele koordynatorzy uczestniczyli w konferencjach on-line: „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”, „Pamięć o tych, którzy współtworzyli „Solidarność” na Podbeskidziu” oraz „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Podbeskidzia”. Więcej na temat projektu na stronie

          https://pl.padlet.com/zdalnendorota/projektyinnowacjehistoria oraz na stronie http://pamiec81.pl/

          ŚWIĘTY JAN KANTY - PATRON WCIĄŻ AKTUALNY

                W piątek 15 października w obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Była to także okazja do uczczenia Dnia Patrona szkoły – Jana Kantego.

               

          Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor - Urszuli Kraus, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości.  Krótko przypomniała uczniom sylwetkę patrona i zachęciła do naśladowania jego wybranej cechy.  Po części oficjalnej i wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły przekazała głos uczniom.

               Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 6a wraz z chórem szkolnym. Nad całością czuwały panie: Ewa Fajkis, Magdalena Wodniak– Foksińska i Magdalena Piekarska. Dekoracja została przygotowana przez panią Magdalenę Sierant. Młodzi artyści piosenkami i wierszami uświetnili ten wyjątkowy dzień.

               Występ podzielony był na dwa etapy. W pierwszej, bardziej podniosłej części, uczniowie odnieśli się do postaci patrona - jego godnych naśladowania cech charakteru i znanych faktów z życia. Nostalgiczny taniec Niny przy akompaniamencie Amelii uwieńczył opowieść o patronie i jednocześnie stał się wstępem do rozpoczęcia nieco żartobliwej części występu.

               W tej części przedstawienie miało humorystyczny wydźwięk, ukazując w zabawny sposób relację nauczyciel – uczeń. Grono pedagogiczne doceniło inteligentny dowcip. Uczniowie jednak wyrazili swoją wdzięczność i uznanie dla pięknej, lecz trudnej pracy pedagogów.

               Pierwszym w tym roku ważnym wydarzeniem dla naszych chórzystów był występ podczas tej akademii. Piękny śpiew uczniów był niewątpliwie wspaniałym prezentem dla nauczycieli.  
          W tym dniu wszyscy cieszyliśmy się z możliwości wspólnego świętowania po tak długim czasie izolacji.

               Z powodu ograniczeń związanych z pandemią akademia odbyła się dwukrotnie, z podziałem dla klas 1-3 (lekcja 4) i klas 4-8 (lekcja 5).

           

               Wszystkim dzieciom biorącym udział w tej wyjątkowej akademii, a także nauczycielom, którzy przygotowali ich do tego występu, składamy serdeczne podziękowania. 

               Jak co roku, wspomnienie świętego Jana Kantego przypada na 20 października. W środę została odprawiona msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły z okazji Dnia Patrona.

               Przez cały tydzień uczniowie od klasy czwartej aż do ósmej angażowali się w przygotowanie gazetek klasowych, na których były nie tylko informacje ale i cechy patrona, które wciąż są aktualne. W tym roku, na lekcjach wychowawczych wspólnie tworzyli wiersze lub listy związane ze świętym Janem Kantym. Pomocą była dla nich wystawa na korytarzu szkolnym oraz drogowskazy i myśli odnoszące się do tej postaci. Dodatkowo, chętne klasy wykonały scenkę nawiązującą do życia naszego patrona. Wyniki konkursu na gazetkę, wiersz i cechy będą umieszczone na padlecie Samorządu Uczniowskiego.

             

          Dziękujemy wszystkim  uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie się w to ważne wydarzenie dla naszej społeczności.

          Krótka relacja na stronie https://www.youtube.com/watch?v=TAazJt4qVoA

          Dorota Surowiak

           

                Wzorem lat ubiegłych 20 października w klasach 1-3 odbył się konkurs plastyczny pt. Nasz Patron – św. Jan Kanty.  Uczniowie przygotowali piękne prace przedstawiające postać i legendy związane z życiem Świętego.

               W każdej klasie nagrodzono trzy najpiękniejsze prace. Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim sukcesów w kolejnych konkursach.

          Wyniki konkursu:

          I miejsce

          II miejsce

          III miejsce

           Pola Wojtyła

           Gabriela Kosmaty

          Nikola Pająk

           Jakub Gac

          Tola Górny

          Sara Furczyk

          Agnieszka Kubiczek

          Pola Wójcik

          Radosław Ubych

          Julia Pająk

          Lena Lewandowska

          Ignacy Bąbka

          Emilia Brdej

          Tomasz Szewczyk

          Natalia Piętka

          Lena Wojtyła

          Adrianna Płonka

          Klara Litwinek

          Lena Buchacz

          Martyna Oleśniewicz

          Agata Tarasiewicz

          Wiktoria Garbacz

          Oliwia Ozimina

          Kamil Adamaszek

          ZAKOŃCZYŁ SIĘ I ETAP AKCJI PATRIOTYCZNO-CHARYTATYWNEJ

          „WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH 2021”

          W imieniu nauczycieli koordynujących przebieg zbiórki słodyczy, przyborów szkolnych i książek dla polskich dzieci, które mieszkają na dawnych Kresach Wschodnich: tereny Litwy – Wileńszczyzna, Ukrainy – ziemia lwowska, oraz Białorusi DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY ZAANGAŻOWALI SIĘ W TO DZIEŁO: RODZICOM, UCZNIOM, NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM.

                

          22 października o godz. 14.30 do siedziby Delegatury w Bielsku-Białej dostarczyliśmy 5 dużych paczek z darami od społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie. Dary te przejmie Towarzystwo  Patriotyczne ”Kresy” w Częstochowie. Rozpocznie się II etap: segregowanie, robienie paczek i pakowanie na TIR-y. Następnie zostaną zawiezione do polskich dzieci na Kresach Wschodnich. Jak to wszystko wygląda zapraszam do wysłuchania Prezesa Towarzystwa Patriotycznego Kresy ks. Ryszarda Umańskiego. Link poniżej do wywiadu oraz do strony.

          https://www.youtube.com/watch?v=JRa2rJcIxX8&t=322s

          źródło: http://www.tvorion.pl/umanski-akcja-ma-swoja-renome/

          nauczyciele koordynatorzy: Agnieszka Dutka i Dorota Surowiak

                      CIEKAWE WARSZTATY

          Dnia 5 października tego roku odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne. Uczniowie klas ósmych mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wystąpienia pana Krzysztofa Pierszy, który przybliżył im temat uzależnień od gier komputerowych i Internetu.

                        W naszej bibliotece szkolnej oraz z Gminnej Bibliotece Publicznej znajduje się książka „Komputerowy ćpun” autorstwa naszego prelegenta.

          Krzysztof Piersa nie jest psychologiem ani pedagogiem – jest praktykiem, co czyni go niesamowicie wiarygodnym. Już jako pięcioletnie dziecko uzależnił się od gier komputerowych i grał nałogowo około 20 lat. Kiedy zorientował się, że może „przegrać” swoje życie, postanowił działać. Walczył z uzależnieniem i wygrał, lecz nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzieli się z innymi. Książka otwiera oczy rodzicom i dzieciom.

          Piersa w swoich wystąpieniach wyjaśnia, że świadomość uzależnienia i chęć zmiany to podstawa powrotu do zdrowia. W ciekawy sposób tłumaczy dzieciom, dlaczego tak łatwo ulegamy tego rodzaju nałogom.

          Ad Astra - Uczniowie w drodze do gwiazd

          W tym roku szkolnym uczniowie klas 7 i 8 realizują projekt edukacyjny "Ad Astra - polska nauka w drodze do gwiazd". W ramach projektu będziemy poznawać polskich naukowców, których prace przyczyniły się do poznania Kosmosu. We wrześniu inspirowani Mikołajem Kopernikiem uczniowie budowali modele Układów Słonecznych. 

          Wyniki konkursu:

          Miejsce I Sebastian Staś Owocowo-warzywny Układ Słoneczny 

           Miejsce II Robert Czech. Damian Jonkisz i Maksymilian Misiek - Układ Słoneczny z klocków lego i balonów

          Miejsce III Damian Boboń - Układ Słoneczny z bombek choinkowych 

          Wyróżnienie: Słodki Układ Słoneczny  - Oliwia Słowińska, Zofia Jędryka, Wiktoria Mazur 

          NIE LĘKAJCIE SIĘ!

          KONCERT I KWESTA Z OKAZJI DNIA PAPIESKIEGO.

          Dnia 10 października 2021 roku odbył się XXI Dzień Papieski pod hasłem: NIE LĘKAJCIE SIĘ!. Uczniowie naszej szkoły jak co roku przyłączyli się do kwesty Fundacji DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA wspierającej zdolną młodzież z ubogich rodzin. Jest to idea budowania co roku żywego pomnika dla Św. Jana Pawła II. Wolontariusze kwestowali w tym dniu oraz w tygodniu poprzedzającym to piękne dzieło również w naszej szkole. Uczniowie klas ósmych rzetelnie wywiązali się z podjętego zadania. Chór Cantata po zaledwie kilku próbach, wystąpił z koncertem, którego utwory dopasowane zostały do hasła Dnia Papieskiego. Piosenki wybrzmiały słowami o miłości, nadziei, odwadze w podjętych na co dzień wyzwaniach. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie Barki. Publiczność nagrodziła nasz występ gromkimi brawami, a od Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej każdy chórzysta otrzymał słodki prezent.  Ten niezwykły dzień, w którym króluje żółty kolor papieski, będący zarazem kolorem nadziei, głęboko zapisał się w sercu każdego. Dla podopiecznych fundacji zebraliśmy kwotę 3 824,46 zł. Zaangażowanie każdego chórzysty, wolontariusza oraz darczyńcy to WELKI DAR SERCA!

          Wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło składam ogromne DZIĘKUJĘ!

          Magdalena Wodniak- Foksińska

          W piątek 1 października obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym organizatorem tej akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania, a jej  celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Jest to doskonała okazja do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

          W tym roku szkolnym do zabawy przyłączyło się ponad 5600 szkół z całego świata m.in. z Mołdawii, Chorwacji, Rosji, Brazylii, USA czy Urugwaju.

          Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w tej akcji, została przygotowana gazetka tematyczna, na wejściu
           do szkoły rozwieszono hasło informujące o tym dniu, a także plakaty promujące nasze działania. Na I i II piętrze umieszczono całą masę łamigłówek logicznych. Zabawa towarzyszyła wszystkim klasom szkoły podstawowej. Najmłodsi – klasy 1-3 pracowali na kartach pracy, układali puzzle, rzucali kostką sześcienną do gry, wykonywali zadania i  rysowali i kolorowali sowy -  symbol tego dnia. W klasach 4-5 lekcje matematyki odbyły się w formie stacji zadaniowych – uczniowie wykonywali kolejne, czasami niełatwe zadania, a przy tym dobrze się bawili. Dla klas 7-8 został przygotowany konkurs łamigłówek logicznych - oczywiście związanych z tabliczką mnożenia. Rozwieszono je na korytarzu, uczniowie „częstowali” się zadaniami, które rozwiązywali na przerwach, a rozwiązania oddawali nauczycielom matematyki.

          Czy się podobało? Zapewne tak, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie młodszych dzieci i ich pytania: „Kiedy znowu się bawimy?” Zabawne było stwierdzenie uczennicy z klasy siódmej: „Proszę Pani ja nie mogę się skupić na lekcjach, bo mnie te łamigłówki wciągają”.

          Akcja, podobnie jak w poprzednich latach, cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów, czekamy
          na kolejny Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – a to już za rok!

          Wycieczka klas trzecich do Goczałkowic – Ogrody „Kapias”.

          W dniu 27. września, klasy trzecie zwiedziły Ogrody, które znajdują się w Goczałkowicach. Powierzchnia Ogrodów obejmuje 4,5 ha. Stare Ogrody posiadają wiele zakątków, w których widzieliśmy różne gatunki roślin, większość okazów ma tabliczkę z nazwą łacińską i polską. Nowe Ogrody to mnóstwo miejsc przeznaczonych dla dzieci. Oglądaliśmy między innymi: rybki w stawie, zwiedzaliśmy labirynt, byliśmy w zagrodzie wiejskiej. Najwięcej czasu spędziliśmy na placu zabaw. Oczywiście nie ma wycieczki bez słodkiego poczęstunku. Dzieci miały okazję zjeść pyszne lody w restauracji, która znajduje się na terenie Ogrodów. Na koniec wycieczki, każdy mógł kupić sobie pamiątkę. Był to bardzo udany wyjazd.

          Katarzyna Przewoźnik

           

          Warsztaty Drukarskie

          16 września wszystkie klasy młodsze brały udział w bardzo ciekawych warsztatach drukarskich. Warsztaty były zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie. Osoby prowadzące warsztaty były w strojach rzemieślniczych, dzięki temu  uczniowie mogli przenieść się w czasie - do tzw  ery Gutenberga. Uczniowie mogli zobaczyć prasę drukarską -wzorowaną na prasie Gutenberga. Każdy uczeń przygotowywał samodzielnie skład czcionek i drukował certyfikat młodego czeladnika. Oczywiście było również  spotkanie z ilustratorem, gdzie każdy mógł przygotować swoją własną ilustrację. Wszystko to, było poprzedzone krótką lekcją historii druku. Warsztaty były bardzo ciekawe.

              

          Katarzyna Przewoźnik

          Międzynarodowy Dzień Kropki

          W minionym tygodniu, dokładnie 15 września, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, współpracy i odwagi w pokonywaniu trudności.

          Historia Dnia Kropki sięga 15 września 2003 roku, kiedy to do rąk amerykańskich czytelników trafiła książka „The Dot” – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki zaczyna wierzyć w swoje możliwości. To dzięki wychowawczyni, która powiesiła jej małą kropkę w galerii mała dziewczynka uświadamia sobie, że i w niej drzemie potencjał. Tę wiarę w siebie przekazuje dalej, dlatego pomaga innym dzieciom odkrywać swoje mocne strony. Chyba nie ma piękniejszego niż to przesłania. I tak już od 12 lat 15 września w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkrywać talenty i poznawać swoje mocne strony.

          W tym roku nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły kolejny raz włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Tego dnia motyw kropki towarzyszył nam już od progu i był obecny przez cały dzień w różnych formach i działaniach. Zabawę zaczęliśmy od przyozdobienia swoich ubiorów, a także ścian szkoły różnego rodzaju kropkami. Mnóstwo kropek i kropeczek zagościło na korytarzu i w salach lekcyjnych.

          Kropki „weszły” także na zajęcia. Gwiazdy widoczne na niebie to przecież małe świecące kropeczki, dlatego uczniowie na lekcjach fizyki wykonali gwiazdorski album klasowy. Każdy z nich zrobił sobie zdjęcie z gwiazdozbiorem, który patronuje jego znakowi zodiaku. Na matematyce uczniowie klas 4-5 wykonywali działania pamięciowe na liczbach naturalnych, a następnie z otrzymanych wyników tworzyli kropkowe obrazy. Natomiast uczniowie ze starszych klas łączyli kropki (punkty) w układzie współrzędnych oraz wykonywali symetryczne rysunki na kartce papieru. Kropka, dwukropek, wielokropek
          co krok! Na języku polskim Dzień Kropki był okazją do przypomnienia, utrwalenia i przyswojenia nowych wiadomości o interpunkcji. Uczniom sporo frajdy przyniosło wykonywanie zadań online i sprawdzanie poprawności ich wykonania. Na przerwach można było zrobić sobie zabawne zdjęcia, pozując w specjalnie do tego celu przygotowanej, wykropkowanej ramce.

          Dzień kropki za nami. Szukaliśmy swoich mocnych stron i talentów. W szkole tego dnia rządziła kropka, dając nam pretekst do wspaniałej, kreatywnej zabawy.


             

           

      • Lorem ipsum dolor

          • Morbi volutpat enim
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Placerat ipsum
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Aliquam congue fermentu
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Placerat ipsum
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Morbi volutpat enim
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Aliquam congue fermentu
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
      • zspbestwina@bestwina.pl, przedszkole.bestwina@bestwina.pl
      • Szkoła: 32 215 71 21 Przedszkole: 32 215 75 48
      • ul. Szkolna 11 43-512 Bestwina Poland
      • mgr Angelika Gościk
      • Katarzyna Kupper mgr Lilla Czernek
      • Lider dostępności: mgr Maryla Taranowska kontakt taranowskamaryla@gmail.com lub przez mobi-dziennik
    • Logowanie