Wycieczka do Oświęcimia
22 maja pojechaliśmy na wycieczkę klasową do Oświęcimia. O godzinie 8.30 zebraliśmy się pod szkołą i rozpoczęliśmy naszą podróż.
Pierwszy punkt wycieczki to krótki spacer wzdłuż Soły, a następnie zwiedzanie muzeum. Znajduje się ono na terenie zamku. Pani przewodnik oprowadziła nas po kilku pokojach oddających klimat XX wieku. Mogliśmy obejrzeć z bliska wyposażoną kuchnię czy salon oraz posłuchać starych płyt gramofonowych. Następnie poznaliśmy tajniki mielenia kawy w czym pomogły nam moździerze i stare młynki. Zmielone przez nas ziarna mogliśmy zabrać do domu. Kiedy zgłębiliśmy temat mielenia zostaliśmy zabrania do klimatycznej, drewnianej izby, gdzie włączono nam film. 15 minutowy seans wprowadził nas w historię Polaków, którzy musieli walczyć ze sobą, będąc pod innymi zaborami. Po obejrzeniu filmu zostaliśmy podzieleni na kilkuosobowe grupy. Zaprowadzono nas do podziemnych tuneli, gdzie wzięliśmy udział we wciągającej grze. Mogliśmy poczuć się jak bohaterowie wcześniej obejrzanego filmu. Wszyscy świetnie się bawili. Po zakończonej rozgrywce udaliśmy się na rynek.
W pizzerii Da Grasso mieliśmy okazje zjeść pyszną pizze, podziwiając oświęcimski rynek. Na deser udaliśmy się do cukierni Kołaczek ,gdzie zjedliśmy lody.
Następnie wsiedliśmy do autokaru i ścigani przez ulewę, wróciliśmy do Bestwiny. Wszyscy dobrze się bawiliśmy i uważamy wyjazd za bardzo udany.
Maja Michałek, uczennica klasa 8a
Wyjazd do Auschwitz
Dnia 27 marca wybraliśmy się całą klasą na wyjazd do Harmęż i do Oświęcimia. Na początku wycieczki pojechaliśmy do Harmęż. Około godziny 8.00 zaczęliśmy zwiedzanie wystawy.
Twórcą wszystkich prac był Marian Kołodziej. Obrazy namalowane / narysowane przez niego odzwierciedlały powagę sytuacji oraz pokazywały jak straszne rzeczy miały miejsce
w tych czasach. Rysunki przedstawiały wychudzonych, cierpiących więźniów obozu, a ich twarze wyglądały, jakby chciały powiedzieć: „Pomóżcie nam… Nie chcemy tu być!”. Około godziny 9.45 przyjechaliśmy do Auschwitz. Dopiero gdy przekroczyliśmy bramę z napisem „ARBEIT MACHT FREI”, dotarło do mnie w jak ważnym i w jakim poważnym miejscu się znajduję. Oglądając gabloty w budynkach można było zobaczyć: ubranka i buciki dziecięce, oprawki z okularów, bagaże, garnki oraz naczynia i wiele różnych rzeczy pozostawionych lub zgubionych. Na ścianach były namalowane obrazy, przedstawiające np. orkiestrę złożoną ze zmęczonych, wychudzonych więźniów, obok nich stali na straży Niemcy.
Wszystko co zobaczyłam, było dla mnie przerażające, ale największe wrażenie wywarła na mnie gruba księga, długa na około dziesięć metrów, a wysoka na około jeden metr. W niej były wpisane dane wszystkich osoby, które zginęły w obozie. Drugą najstraszniejszą rzeczą, była dla mnie „ściana śmierci”. Teraz pod ową ścianą stoją znicze, a kiedyś ginęli tam ludzi.
Po zakończeniu zwiedzania Auschwitz udaliśmy się do Birkenau. Od razu po przyjeździe można było zobaczyć masę kominów, wystających z ziemi. Oglądaliśmy tam tory i wagon, przewożący ludzi na śmierć. Na miejscu można było zobaczyć liczne krematoria, komory gazowe i piece, w których umierali bezbronni ludzie. Te ruiny stanowią przestrogę, co może człowiek zgotować drugiemu człowiekowi.
Uczennica klasy 8a
Absolwenci
Wycieczka klasowa
Pieniny 30.05.2023Przygodę w Pieninach klasa 7a rozpoczęła rejsem statkiem po jeziorze Czorsztyńskim. Uczniowie podziwiali cudną panoramę Pienin, ruin zamków. Po relaksującym momencie nadszedł czas na przejście po koronie zapory i chwila na dokonanie drobnych zakupów pamiątek. Zeszliśmy w dół zapory i dalej ruszyliśmy do Willi Jasnej ( punkt programu "Poznaj Polskę"). Po wizycie w malowniczym miejscu, razem z panem przewodnikiem udaliśmy się do Muzeum Pienińskiego ( drugi punkt programu "Poznaj Polskę"). Wyruszyliśmy do urokliwego Wąwozu Homole. Spacer w tak pięknych okolicznościach przyrody każdego z uczestników wycieczki przyprawił o uśmiech na twarzy. Od przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawych historii związanych z tym miejscem. Kolejnym punktem naszego bardzo intensywnego dnia, był wyjazd kolejką na górę Palenica- dostarczył on wielu wrażeń. Na szczycie góry podziwialiśmy cudne widoki. Na szczęście pogoda nam dopisała. Kiedy zjechaliśmy w dół, udaliśmy się na bardzo treściwy obiad. Nadszedł czas powrotu, drobne zakupy pamiątek i w drogę.
"Zemsta" - przedstawienie
Chciałbym przedstawić wydarzenie z dnia 19 maja 2023 roku. Kiedy to nasza klasa- 7a- zmierzyła się z aktorstwem, wystawiając sztukę pod tytułem “Zemsta“, inspirowaną utworem Aleksandra Fredry.
Przygotowania i próby zaczęły się już kilka tygodni wcześniej. Scenariusz na którym oparte było przedstawienie napisała Maja M.
Na premierę zostali zaproszeni rodzice i grono nauczycielskie razem z Panią Dyrektor. Wszystko poszło zgodnie z planem. Goście byli pod wrażeniem gry aktorskiej i przygotowanej scenografii.
Otrzymaliśmy wielkie brawa i pytania na temat przygotowań do przedstawienia.
Uważam, że ten występ pomógł nam rozwinąć umiejętności pracy w zespole, była to też fajna odskocznia od zwykłych zajęć szkolnych. Mam też nadzieję na więcej takich przedstawień w przyszłości.
Wojciech S. klasa 7a
WALENTYNKI
WROCŁAW
11 i 12 października, klasy 7a i 8a odwiedziły piękne miasto, jakim jest Wrocław. Pierwszego dnia wycieczki, po przybyciu na miejsce dzieci odwiedziły Hydropolis- czyli centrum wiedzy o wodzie. Następnie uczniowie mogli zobaczyć Halę Stulecia. Kolejnym etapem wycieczki były spotkania z egzotycznymi zwierzętami w ZOO. Dużą atrakcją była możliwości przejścia tunelem pod ogromnym basem, w którym pływały różne ryby, płaszczki. Zwieńczeniem pięknego jesiennego dnia we Wrocławiu była możliwość przyjrzenia się Panoramie Racławickiej. Po tylu atrakcjach uczniowie udali się na odpoczynek. Na każdym kroku wycieczki towarzyszyły krasnale wrocławskie, za każdym kryje się inna historia. Drugi dzień obfitował w poznawanie zakątków starego Wrocławia, spacer w słonecznym, jesiennym dniu, klimatycznymi uliczkami robi ogromne wrażenie. Wspaniały czas wycieczki dobiegł końca, zostały wspomnienia i chęć powrotu do Wrocławia.
Na wycieczce w Krakowie
W piątek, czyli 20 maja klasa 6 i 7a wraz z wychowawcami i opiekunami wyjechały na wycieczkę do Krakowa. Na początku, zwiedziliśmy Wawel (Katedrę, wieżę z dzwonem Zygmunta, krypty i groby królewskie na Wawelu), oczywiście udaliśmy się do smoka. Następnie, starymi ulicami królewskiego miasta udaliśmy się w stronę Sukiennic, po drodze wstąpiliśmy na dziedziniec najstarszego uniwersytetu w Polsce czyli Akademii Krakowskiej założonej w 1364 roku. To tutaj, kształcił się patron naszej szkoły św. Jan Kanty. Pani przewodnik pokazała uczniom gdzie mieszkał.
Po dotarciu na rynek nasze kroki skierowaliśmy do Bazyliki Mariackiej. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Rynku Podziemnego. Przed wyjazdem wstąpiliśmy do Kolegiaty św. Anny, w której jest pochowany nasz patron św. Jan Kanty.
Plan wycieczki doskonale wpisał się w treści nauczania z różnych przedmiotów. Oprócz tego, wyjazd wpłynął na integrację klas.
Dorota Surowiak
MIKOŁAJKI KLASA IV
W mikołajkowy poranek na grzeczne dzieci z klasy IV czekała niespodzianka, mianowicie na pierwszą lekcję przyszedł Mikołaj razem ze swoimi pomocnikami. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z odwiedzin, ponieważ otrzymali słodkości.
Mikołaj poinformował uczniów, że czeka ich również wizyta w restauracji „Ryszkówka” , na co dzieci zareagowały okrzykami radości.
Do restauracji dzieci udały się pod opieką Pani wychowawczyni oraz nauczyciela wychowania fizycznego- Pana Artura Ścisłowskiego.
Uczniowie zjedli pyszną pizzę , pośmiali się i wspólnie cieszyli się z cudownego dnia.
DZIĘKUJEMY MIKOŁAJOWI i JEGO POMOCNIKOM !!!
WARSZTATY PSZCZELARSKIE
Pod koniec września uczniowie klas I-III oraz IV-V odwiedzili Skansen – Zagrodę Wsi Pszczyńskiej.
Dzieci dowiedziały się wielu interesujących faktów z życia pszczół, mogły również zobaczyć ule oraz spróbować miodu.
M. Ptaszek - Płachta