• Produkty pszczelarskie

          • W ramach projektu promującego produkty pszczelarskie, klasy młodsze otrzymały materiały dydaktyczne (kalendarze, plakaty, film edukacyjny na temat życia pszczół). W każdej klasie przeprowadzono lekcje na temat życia pszczół,  ochrony pszczół. Dzieci zapoznały się z produktami pozyskiwanymi przez pszczoły.

          • Odkrywamy Lachy – edukacja regionalna

          • 6 lutego 2023 roku rozpoczęliśmy realizację własnego projektu „Odkrywamy Lachy”, który jest realizowany w ramach innowacji historycznej „Wkręć się w historię”. Zatem, co ma wspólnego historia z edukacją regionalną?

            Na początku, uczniowie z kółka historycznego w GBP w Bestwinie poznali wiele książek związanych z tą tematyką. Przekonali się, że kultury nie można oddzielać od historii. Jest ona ściśle ze sobą powiązana. Postawili wiele pytań, na które pragną szukać odpowiedzi.

            Poszukiwania nasze rozpoczęliśmy od warsztatów związanych z położeniem, gwarą i strojami ludowymi. Były one skierowane do uczniów z klas od 4-8. Spotkanie prowadził „Pierwszy Lach” naszej ziemi, pan Sławomir Ślósarczyk. Z wykształcenia jest folklorystą, pełni funkcję choreografa Zespołu Regionalnego „Bestwina” a także wchodzi w skład zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Opowiedział nam m.innymi: dlaczego na tym terenie mieszkali i mieszkają Lachy; kto ich tak nazwał; czym się różnili i różnią od innych grup etnograficznych np.: Górali Żywieckich, Krakowiaków Zachodnich czy Ślązaków; w jakich strojach chodzili; w jakim dialekcie mówili i jaką gwarę używali? Zwrócił uwagę, że niestety u nas wiele z tych rzeczy trzeba na nowo odtwarzać. Dlatego zadaliśmy sobie kolejne pytanie, co na to wpłynęło? Pan Sławek opowiadał nam o tym posługując się mową, którą używali nasi przodkowie, jeszcze nie tak dawno. Jednak są grupy lachowskie, które nadal posługują się żywą gwarą.

            Warsztaty z panem Sławomirem Ślósarczykiem – link poniżej

            https://photos.app.goo.gl/jGzht92modvoY5h57

            Kim są Lachy/Lasi – link do spotkania w GBP, które miało miejsce już parę lat temu, wzięli w nim udział także nasi uczniowie https://www.youtube.com/watch?v=pbp9IrCWl6I

            Zachęcam także do posłuchania opowieści gwarą o dawnych zabawach w Bestwinie i okolicach, opowiada Kacper, który jest już naszym absolwentem https://www.youtube.com/watch?v=hXEbIkQQzEk&t=14s

            Kolejnym krokiem były warsztaty w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie. Tym razem członkowie kółka historycznego poznawali tajniki archeologii. Dowiedzieli się o wykopaliskach archeologicznych na terenie Bestwiny. Poznali, gdzie pierwsi mieszkańcy tej ziemi osiedlali się, jak żyli, jakie budowle były na tym terenie. Spotkanie prowadził pan Andrzej Wojtyła – kustosz muzeum.

            Link do zdjęć https://photos.app.goo.gl/p1gP1CcqCTjddr6t5

            Szczegóły na stronie „Projekty, konkursy i innowacje historyczne” link poniżej https://padlet.com/zdalnendorota/projekty-i-innowacje-historyczne-a1aatikg895irjje

            ZAPRASZAM – kliknij w link, zobacz i przeczytaj

            Dorota Surowiak

          • …Dobrze widzi się tylko sercem.

          • Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…

                Dnia 18 lutego 2023 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie, w którym pięknie zaprezentowały się uczennice z naszej szkoły. Zostaliśmy zaproszeni, aby programem artystycznym uświetnić podsumowanie działalności na spotkaniu noworocznym Stowarzyszenia RAZEM w Bestwinie. Tekst przedstawienia przeplatany cytatami z literatury podkreślał, jak potrzebnymi uczuciami jest miłość, przyjaźń i dar z siebie dla drugiego człowieka. W przedstawieniu wystąpiły uczennice z klasy 6 a: Amelia Szostak. Lena Słowiak, Justyna Klimczak, Kamila Gac, Zuzanna Wróbel i Zofia Moczek. Taniec Niny Pawlik    z klasy 7 do akompaniamentu pięknie wygranych na pianinie przez Amelię Kubik, uczennicę tej samej klasy utworów, wzbogacił emocje publiczności. Przepięknie wyśpiewane piosenki przez Maję Płoskonkę z klasy 6 a oraz Kamilę Górkę z klasy 4 b rozczuliły słuchających. Całość dopełniła dekoracja. Balony w kształcie serc powędrowały do publiczności i cała sala rozkwitła miłością. Występ był wielkim przeżyciem dla naszych uczennic. Empatia, którą każdy z nas czuł wobec podopiecznych stowarzyszenia przyniosła głęboką refleksję: jak wiele możemy dać drugiej osobie, jak wiele ofiarować tym, że jesteśmy obok.

            .. Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas,
             kiedy nasze skrzydła zapominają , jak latać…

            Podsumowaniem występu było przesłanie jak cenny dar otrzymaliśmy- życie. Bezcenne tym bardziej, kiedy potrafimy podarować z niego chwilę drugiemu, swoją troskę, opiekę, czułość, wsparcie   i dobro.

            Życie jest szansą – schwyć ją.
            Życie jest pięknem - podziwiaj je.
            Życie jest błogosławieństwem - kosztuj go.
            Życie jest marzeniem - urzeczywistnij je.
            Życie jest wyzwaniem - zmierz się z nim.
            Życie jest obowiązkiem - spełnij go.
            Życie jest grą - zagraj w nią,
            Życie jest cenne - zatroszcz się o nie.
            Życie jest bogactwem – zachowaj je.
            Życie jest miłością – ciesz się nią.
            Życie jest tajemnicą – odkryj ją.
            Życie jest obietnicą – spełnij ją.
            Życie jest smutkiem - pokonaj go.
            Życie jest hymnem – wyśpiewaj go.
            Życie jest walką – podejmij ją.
            Życie jest przygodą - idź za nią.
            Życie jest szczęściem – pomóż mu.
            Życie jest życiem - broń go.

          • Bal karnawałowy

          • to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 10.02.2023r. w Szkole Podstawowej w Bestwinie, gdzie odbył się bal. Uczniowie przebrani byli za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Muzyką umilał nam czas DJ Krzysztof Sieracki.  Pan Krzysztof zachęcał dzieci do tańca z przygotowaną muzyką. To była prawdziwa dyskoteka. Przebierańcy świetnie się bawili. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.

            K. Przewoźnik

          • Świętujemy Rok Kopernika.

          • Senat RP uchwalił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. 19 lutego obchodziliśmy rocznicę urodzin tego słynnego astronoma.Z tej okazji koło naukowe przygotowało teatr cieni Mikołaj Kopernik". Uczniowie klasy 8 i 7 samodzielnie przygotowali scenariusz, scenografię i oprawę muzyczną. Pokaz premierowy teatrzyku odbył się 20 lutego, pierwszymi widzami byli uczniowie klas młodszych.

        • REKRUTACJA DO PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI I KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2023/2024
          • REKRUTACJA DO PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI I KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2023/2024

          • PRZEDSZKOLA PUBLICZNE – NABÓR ELEKTORNICZNY:


            I ETAP REKRUTACJI:

            W dniu 1 marca 2023 o godz. 8.00 dla rodziców, którzy chcą zapisać dziecko do przedszkola bądź zmienić dotychczasowe przedszkole, zostanie uruchomiona strona internetowa:

            gminabestwina.przedszkola.vnabor.pl

            na której będzie można sprawdzić ofertę wszystkich przedszkoli oraz dokonać zapisu dziecka do przedszkola.

            System zostanie zamknięty w dniu 15.03.2023 r. o godz. 15.00. 

            Po wprowadzeniu do systemu „Wniosku o przyjęcie kandydata do przedszkola prowadzonego przez Gminę Bestwinanależy wydrukować kartę zapisu i dostarczyć ją wraz z oświadczeniami do przedszkola pierwszego wyboru (czyli do przedszkola znajdującego się na pierwszym miejscu na liście przedszkoli, do których rodzic dziecka stara się o jego przyjęcie) nie później niż do 15 marca 2023r. do godz. 15.00.


            II POTWIERDZENIE WOLI PRZYJĘCIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

            W terminie od 3 do 12 kwietnia 2023r. rodzice/opiekunowie prawni potwierdzają wolę zapisu dziecka w przedszkolu, do którego dziecko zostało zakwalifikowane. Brak takiego potwierdzenia będzie równoznaczne z wykreśleniem dziecka z listy dzieci przydzielonych przez system do placówki. Rodzice/opiekunowie prawni, którzy rezygnują z miejsca w przedszkolu mają obowiązek niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie dyrektora przedszkola.

            Załaczniki:

            Zalacznik_1P.pdf

            Zalacznik_2P.pdf

            Zalacznik_3P.pdf

            Zalacznik_4P.pdf

            Zalacznik_5P.pdf

            Zalacznik_6P.pdf​​​​​​​

            Zalacznik_7P.pdf

            Zalacznik_8P.pdf

            Komunikat_31.pdf

            Zarzadzenie_25.pdf​​​​​​​

          • Wspólne kolędowanie

          • 5 stycznia 2023 roku w naszej  szkole mieliśmy okazję wspólnie kolędować. Na uroczystość przygotowaną przez uczniów klas 8 oraz chór Cantata pod batutą Pani Magdy Wodniak- Foksińskiej - przybyła Pani Sołtys Maria Maroszek, oraz Pani Marzena Kozak, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Bestwinie. Scenariusz uroczystości przygotowały Panie:  Dorota Stasicka-Pala , Agnieszka Gutka i  Barbara Sabuda. O dekorację zadbała Pani Magdalena Sierant i Pani Dorota Surowiak.

            Uczniowie klas 8 przenieśli nas w czasy narodzenia Jezusa. Uczestniczyliśmy zatem  w spotkaniu z pasterzami, trzema królami, Maryją i Józefem. Uczeń klasy 8c  Mateusz Rusin przygotował okolicznościową prezentację, z której mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek o święcie Bożego Narodzenia. W czasie przedstawienia wspólnie z chórem śpiewaliśmy kolędy. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczniom, którzy zajęli najwyższe miejsca  w zbiórce żołędzi, makulatury oraz w  konkursie  plastycznym pod nazwą  "XIX Powiatowy Konkurs Ekologiczny Człowiek a Środowisko".

            „Weźmy zatem do ręki kruchy opłatek,

            Podzielmy się nim z siostrą i bratem.

            Niech ten znak początkiem będzie,

            Że miłością i dobrem możemy darzyć wszędzie.”

            Monika Ptaszek - Płachta

        • nauczyciel w pustej sali lekcyjnej
          • Szanowni Rodzice

          • Zapraszamy Państwa na warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszenie Młodych Lubuszan w ramach realizowanego przez Szkołę projektu „Dostępna Szkoła”.

            Zajęcia pt: „Jak wychowywać i nie zwariować?”  poprowadzi doświadczony terapeuta p. Patryk Podraza.

            Spotkanie odbędzie się w dniu 10.01.2023 (wtorek) o godzinie 17.00.

            Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 9.01.2023r. do godziny 9.00

            Obszary tematyczne poruszane w trakcie warsztatów:

            ·        Skuteczna komunikacja,

            ·        Świadome zasady, kary i nagrody,

            ·        Budowanie pozytywnej relacji.

            Patryk Podraza – doświadczony terapeuta, realizator wielu projektów, w tym „Wychowanie z pomysłem”. Projekt „Wychowanie z Pomysłem” otrzymał wsparcie z Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw, który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu operacyjnego NOWEFIO – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

            wychowaniezpomyslem.pl/www.facebook.com/Wychowanie-z-Pomys%C5%82em-Patryk-Podraza-782122971891849

          • ESCAPE ROOM

          • 21  grudnia w środę, klasa 5a wzięła udział w świątecznej zabawie w formie – escape roomu. Na zajęciach miło nam było gościć Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor, które obserwowały poczynania uczniów.Tematem przewodnim zabawy było odnalezienie zagubionego przepisu na świąteczne pierniki, które Święty Mikołaj bardzo lubi i zawsze je chętnie zajada. Niestety jeden z Elfów zgubił ten przepis, a uczniowie obiecali pomoc w tej sprawie.

            Szkolny pokój zagadek polegał na wykonaniu serii zadań matematycznych, językowych, przyrodniczych i innych. Dużą frajdę sprawiło uczniom poszukiwanie ukrytych koper z zadaniami, rozwiązywanie tych zadań i łamanie czterocyfrowych kodów. By zdobyć tajemniczą recepturę, piątoklasiści musieli m.in. wykazać się znajomością angielskich słów związanych ze świętami, obejrzeć film prezentujący życiorys Św. Mikołaja i wykonać szereg matematycznych obliczeń. Ponadto poprawiali błędy ortograficzne w liście do św. Mikołaja i szukali w atlasie na terenie jakich państw leży Laponia.W zabawie udział wzięły cztery drużyny. Rywalizacja przebiegała w emocjonującej i pełnej radości atmosferze. Ostatecznie wszystkie drużyny wykonały zadanie i odnalazły upragniony przepis, a także… świąteczne pierniczki.Amelii, Gabrysi, Oliwce, Mateuszowi i Robertowi z klasy 8c bardzo dziękujemy za pomoc w przygotowaniu i nadzorowaniu zajęć.

            Aneta Pasierbek i Agnieszka Gutka

        • bombki choinkowe
          • Świąteczne życzenia

          • W imieniu społeczności szkolnej z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości i błogosławieństwa Bożego. Życzymy by nadchodzący czas był pełen refleksji i optymizmu, a urok wigilijnego wieczoru pozwolił zapomnieć o codziennych troskach i odzyskać nadzieję na lepsze jutro. Życzymy również by Nowy Rok 2023 spełnił pokładane w nim nadzieje, przynosząc wyłącznie dobre i szczęśliwe chwile. Niechaj wiara w lepszą przyszłość, co dzień dodaje sił oraz energii do przezwyciężania przeciwności losu i pomaga w urzeczywistnianiu najpiękniejszych i najśmielszych marzeń.

          • Wyniki konkursu na ozdobę świąteczną

          • Uczniowie klas 1-3 przygotowali ozdoby bożonarodzeniowe i wzięli udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszą ozdobę. Swoje prace przekazali na Parafialny Jarmark Bożonarodzeniowy, by pomóc w rehabilitacji kolegi Bartusia Wawszczyka. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

             

            Dziękujemy wszystkim za przygotowanie pięknych prac i gratulujemy zwycięzcom.

            1a

            Sonia Ozimina

            Paweł Ślosarczyk

            Lena Kubik

            1b

            Filip Leszczawski, Iga Firganek, Nikola Ślosarczyk

            2a

            Kajetan Owczarz, Pola Wojtyła, Kinga Ślosarczyk

            2b

            Nadia Zawadzka, Kacper Fijewski, Nikola Bura

            2c

            Bartosz Solich, Agnieszka Kubiczek, Jakub Sieracki

            3a

            Maja Kudzia, Zuzanna Stanclik, Tymon Brzozowski

            3b

            Emilia Brdej, Barbara Stuczyńska, Michał Kubik

          • Dla Bartusia

          • W niedzielę 18 grudnia przy kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie odbyła się kolejna edycja bożonarodzeniowego jarmarku, który organizowany jest w tym roku dla Bartłomieja Wawszczyka (11 lat). Całkowity dochód z jarmarku będzie przeznaczony na długotrwałą i intensywną rehabilitację Bartusia cierpiącego na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Klasa 1b  wykonała wraz z rodzicami, wychowawcą przepiękne ozdoby, które zostały przekazane na jarmark.  Najważniejszy jest zawsze drugi człowiek, dzielmy się sercem.

          • Dawne wigilie w Bestwinie

          • W poniedziałkowy poranek wybraliśmy się po raz kolejny z klasą do Muzeum Regionalnego. Tym razem rozmawialiśmy o Wigilii w minionych czasach.

            Dawniej w dzień wigilijny rodziny chodziły rano do kościoła, modliły się, później sprzątały groby bliskich zmarłych . Po powrocie do domu kobiety gotowały, piekły i przygotowywały wieczerzę wigilijną, mężczyźni sprawdzali, czy niczego nie pożyczyli od sąsiadów, w razie czego takie rzeczy zawsze oddawali . Dzieci najczęściej robiły ozdoby na choinkę i ją ubierały, aby nie przeszkadzać rodzicom. Przed uroczystą wieczerzą pod stół dawało się siekierę, aby nigdy nie zabrakło drewna na opał. Wierzono także w to, że gdy nie zamknęło się drzwi i zostawiło się jedno puste nakrycie przy stole, zmarli przodkowie przychodzili do nas. Aby nie zdarzyło się zapomnieć zostawić otwartych drzwi, rzucano także pod stół klucze od domu. Dzieci miały jeszcze za zadanie- wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Gdy wypełniło się te obowiązki, można było w zgodzie zasiąść do wieczerzy wigilijnej.

            Oliwia Ozimina z klasy 4c

          • Dla Bartusia

          • W niedzielę 18 grudnia przy kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie odbędzie się kolejna edycja bożonarodzeniowego jarmarku, który organizowany jest w tym roku dla Bartłomieja Wawszczyka (11 lat). Całkowity dochód z jarmarku będzie przeznaczony na długotrwałą i intensywną rehabilitację Bartusia cierpiącego na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Klasa 1b  wykonała wraz z rodzicami, wychowawcą przepiękne ozdoby, które zostały przekazane na jarmark.  Najważniejszy jest zawsze drugi człowiek, dzielmy się sercem.

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
      • zspbestwina@bestwina.pl, przedszkole.bestwina@bestwina.pl
      • Szkoła: 32 215 71 21 Przedszkole: 32 215 75 48
      • ul. Szkolna 11 43-512 Bestwina Poland
      • mgr Angelika Gościk
      • Katarzyna Kupper mgr Lilla Czernek
      • Lider dostępności: mgr Maryla Taranowska kontakt taranowskamaryla@gmail.com lub przez mobi-dziennik
    • Logowanie