• #SzkołaPamięta.

• W piątek (20.10) i w sobotę (21.10), dzięki projektowi "Śladami Bartka - Niepodległość odciśnięta w dolinach", który jest realizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy NSZ oraz przez Fundację "Zawołać Po Imieniu", Bestwina i Janowice stały się miejscem ważnych wydarzeń.

Pan dr historii Tomasz Greniuch zawitał najpierw do naszej szkoły w Bestwinie. Przybliżył uczniom trudny i dramatyczny czas lat 1945-47, czyli działalność i walkę o Niepodległość żołnierzy z NSZ oddział Bartka. Opowieść swoją opierał na wydarzeniach, które rozegrały się w Bestwinie 19 lipca 1946 roku. W swoją opowieść wplótł historię Ryngrafu i walizki wojskowej po zabitym partyzancie Antonim Gwiżdżu z NSZ w Bestwinie podczas obławy.  Natomiast w sobotę miało miejsce uroczyste odsłonięcie Tablicy Edukacyjnej dotyczącej tego tematu. Tablicę odsłaniała siostra zabitego żołnierza partyzanta, córka dowódcy Henryka Flamego oraz radny powiatu bielskigo Łukasz Pasierbek. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe m.in. Szkoły Podstawowej w Bestwinie. Byli obecni mieszkańcy Bestwiny, Janowic oraz innych miejscowości. Nie zabrakło nauczycieli, dzieci i młodzieży.

W następnym tygodniu, jak co roku udaliśmy się na cmentarz w Bestwinie aby zapalić znicze, pomodlić się i zadumać nad tymi, którzy oddali swoje życie walcząc zarówno podczas I, II wojny światowej jak i w trudnym okresie komunizmu.

Zanim dotarliśmy na miejsce święte - miejsce zadumy i refleksji - po drodze, uczestnicy spaceru historycznego poznali ważne miejsca związane z dziejami Bestwiny w okresie okupacji niemieckiej.

Byliśmy na kilku grobach m.in. Pawła Godynia, kierownika szkoły w Bestwinie, który został zamordowany w 1940 roku w Mauthausen; profesora Józefa Braszki zamordowanego w 1940 roku w Dachau; dyrektora Władysława Gryzełki, który w czasie okupacji na ziemi sandomierskiej prowadził tajne nauczanie, działał w AK, przez co w czasach komunizmu był aresztowany. Poznali także historie innych ważnych osób, które są pochowane na naszej nekropoli w Bestwinie. Zatrzymaliśmy się przy pomniku, który upamiętnia mieszkańców pochowanych na cmentarzach nie tylko w Polsce ale i w innych krajach. Szczególnie wspominaliśmy zabitych na różnych frontach podczas dwóch wojen światowych, zamordowanych w obozach koncentracyjnych, wywiezionych na Sybir oraz żołnierzy partyzantów z NSZ.

Zdobyte informacje, uczniowie na lekcjach historii będą utrwalać za pomocą różnych technik plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie szkolnej.

PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ

Nauczycielka historii - Dorota Surowiak

• Pamiętamy….

• 20 października 2023 r. uczestniczyliśmy wraz z naszym wychowawcą, Panem Ireneuszem Sikorskim oraz Panią Katarzyną Jonkisz w warsztatach historycznych w Muzeum Regionalnym w Bestwinie w ramach projektu ,,Szkoła pamięta”. Muzeum Regionalne im. ks. Zygmunta Bubaka mieści się w budynku dawnej szkoły w Bestwinie. Powstało w 1993 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Muzeum mieści wozownię, salę narzędzi rolniczych, ,,Józefową Izbę”, pracownię historyczną oraz galerię „Na Prowincji”. Podczas zajęć poznaliśmy losy Józefa Hallera oraz dowiedzieliśmy się, że w 1932 roku odwiedził rodzinę Firganków w Bestwinie.  W czasie wizyty w muzeum zobaczyliśmy również ekspozycje stałe placówki.

To były wspaniałe zajęcia, podczas których dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i miło spędziliśmy czas w klasowym gronie.

Dzięki takim miejscom, a przede wszystkim ludziom, którzy przekazują wiedzę młodemu pokoleniu, którzy chronią pamięć i historię, #SzkołaPamięta. Dlatego dziękujemy bardzo Panu Andrzejowi Wojtyle, który nie pierwszy raz gościł nas w progach Muzeum i dzięki któremu możemy „dotykać” historii naszych przodków.

Lena Wojtyła z kl. 5 a

• Szkoła pamięta

• "Szkoła pamięta" to akcja Ministerstwa Kultury i Nauki. Odbywa się w okresie , w którym wspominamy zarówno naszych bliskich zmarłych, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.

W ramach udziału w akcji „Szkoła pamięta” młodsi uczniowie klas 1-3 udali się pod obelisk poświęcony „Tym, co życie oddali Polsce” znajdujący się przy Urzędzie Gminy w Bestwinie. Uczniowie zapalili symboliczny znicz i oddali hołd poległym w walce o niepodległość naszego kraju. W klasach zostały przygotowane gazetki ścienne i prace plastyczne poświęcone tradycji świąt zadusznych. Uczniowie nie zapomnieli, pamiętają!