Nawigacja

1a 1b 2a 3a 3b 3c 4a 4b 4c 5a 5b 6 7a 7b IIA IIB IIIA IIIB IIIC

Klasy

1a

Mistrz Pięknego Czytania

 

            Jak co roku w klasach edukacji wczesnoszkolnej odbył się konkurs pięknego czytania. W tej edycji konkursu Klasowymi Mistrzami Pięknego Czytania zostali:

klasa 1a – Mateusz Madeja

klasa 1b – Barbara Wróbel

klasa 2 – Stanisław Flis

klasa 3a – Wiktoria Wojciech

klasa 3b – Wiktoria Ozimina

klasa 3c – Katarzyna Litwinek

 

            Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do czytania, bo jak powiedział Jarosław Iwaszkiewicz: „Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów”. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na apelu podsumowującym pracę szkoły w najbliższy czwartek.

 

 

Małgorzata Szwajkowska
 

Wycieczka klasowa do Dinozatorlandu

            We wtorek, 5 czerwca 2018 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Dinozatorlandu w Zatorze. Jest to niezwykły park, który "zamieszkują" olbrzymie dinozaury. To wspaniałe miejsce, w którym miło spędziliśmy czas. Największą i niezapomnianą dla nas atrakcją było przejście ścieżką edukacyjną. Prowadziła ona przez stary las pełen "ożywionych" prehistorycznych gadów. Spacer ten pozwolił nam przenieść się w czasie o setki milionów lat. W Dinozatorlandzie zwiedzaliśmy również muzeum szkieletów. Podziwialiśmy tam poszczególne części szkieletów, jaja dinozaurów, kolekcje skamieniałych ważek, ptaków i ryb. Całość wystawy uzupełniają tablice informacyjne, dzięki którym można pogłębić swoją wiedzę. W Muzeum oglądaliśmy również ekspozycję poświęconą skałom, z których zbudowana jest Ziemia. Nie obyło się też bez zabawy na placu zabaw i jazdy na karuzeli. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do domu.

M. Szwajkowska

 

Niesamowity świat higieny jamy ustnej

19 i 23 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy 1a realizowali projekt "Niesamowity świat higieny jamy ustnej". Jest to program edukacji stomatologicznej Instytutu Blend-a-med Oral-B. Uczniowie podczas zajęć uczyli się o tym jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł oraz utrwalali dobre nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej. Dzieci obejrzały krótki filmik mówiący z czego składają się zęby oraz jak należy o nie dbać. Poznały prawidłowy sposób szczotkowania zębów. Były również zadania specjalne, między innymi narysowanie swojego dentysty i przejście labiryntu. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne nawiązujące do tematu. Każdy uczeń otrzymał dyplom, a dla rodziców przygotowano broszurę informacyjną.

 

M. Szwajkowska

 

 

Kochamy nasze Babcie i Dziadków

 

„Kochana babciu, kochany dziadku,

dziś Wam przynoszę po jednym kwiatku,

do tego dokładam serdeczne życzenia,

niech Wam się spełnią wszystkie marzenia!”

 

            W styczniu, z okazji Dnia Babci i Dziadka, do akcji czytania dzieciom włączył się dziadek Kamili. Pan Stanisław przeczytał dzieciakom opowiadania z książki Lucyny Krzemienieckiej „Z przygód krasnala Hałabały”. W podziękowaniu uczniowie naszej klasy złożyli mu serdeczne życzenia. Nie obyło się również bez laurki, okolicznościowych wierszyków, piosenki i słodyczy.

            A dla pozostałych Babć i Dziadków dzieci przygotowały laurki i drobne upominki.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy przede wszystkim dużo zdrowia i radości!

 

M. Szwajkowska
 

Kolory w laboratorium

 

Bal karnawałowy

 

Wigilia klasowa

 

           
22 grudnia w naszej klasie odbyło się spotkanie wigilijne. Dzieci składały sobie życzenia, podzieliły się opłatkiem i wspólnie śpiewały kolędy. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku. Następnie wszyscy udaliśmy się na wspólne szkolne kolędowanie, gdzie uczniowie starszych klas i chór szkolny wprowadzili nas w świąteczny nastrój.
 
M. Szwajkowska

 

Warsztaty ceramiczne

 

            Glina jest materiałem niezwykle plastycznym i wdzięcznym dla rąk każdego artysty, który poprzez wyrabianie, wałkowanie i wyciskanie jej rozwija swoją sprawność manualną. Poprzez taką aktywność każdy doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, uczy się wyrażać swoje emocje, rozwija wyobraźnię i ćwiczy koncentrację uwagi. Natomiast satysfakcja i radość z efektu pracy wzmacniają poczucie własnej wartości.

            Raz w miesiącu uczniowie klasy 1a uczestniczą w warsztatach ceramicznych. Pod fachowym okiem pana Rafała i pani Beaty dzieci wykonały już m.in. przepiękne liście i aniołki. W grudniu ich zadaniem było wykonanie sowy. Gotowe, wypalone już prace zobaczą dopiero na kolejnych zajęciach w styczniu.

 

M. Szwajkowska

„Rodzice czytają dzieciom”

 

            W klasie 1a od września trwa akcja „Rodzice czytają dzieciom”. Raz w miesiącu chętny rodzic przychodzi do szkoły na lekcje i czyta dzieciom fragmenty wybranej przez siebie książki. Gościliśmy już mamę Nadii - panią Grażynę Męrala, która czytała dzieciom wiersze Juliana Tuwima, mamę Tymka, panią Annę Wójcik, która przybliżyła młodym słuchaczom fragmenty książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Kolejnym gościem była mama Zosi, pani Katarzyna Moczek, która czytała fragmenty książki „Kolorowe dobranocki” polskich autorów. A dzisiaj gościliśmy mamę Justynki, panią Martę Klimczak, która przeczytała pierwszakom książkę "Nasza mama czarodziejka" Joanny Papuzińskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim paniom i zapraszamy innych rodziców do współpracy.

 

M. Szwajkowska

 

„Moja własna herbata”

 

            18 grudnia uczniowie klasy 1a uczestniczyli w kolejnych warsztatach naukowych UNIKIDS. Tym razem próbowali odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących herbaty: Skąd pochodzi? Ile jest jej rodzajów? Każdy uczestnik miał również możliwość skomponowania własnej herbaty (zielonej lub czarnej) z pysznymi i aromatycznymi dodatkami (ananas, morele, żurawina czy śliwka). Następnie tak przygotowaną mieszankę zapakowali do własnoręcznie ozdobionych torebeczek i zabrali do domu, gdzie będą mogli poczęstować wszystkich domowników. Życzymy więc smacznego!

 

M. Szwajkowska

Akademia Bezpiecznego Puchatka

 

W bieżącym roku szkolnym klasa 1a przystąpiła do programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program ten uczy Pierwszoklasistów, jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Materiały wzbogacone zostały również o tematykę związaną z pierwszą pomocą oraz zagrożeniami wynikającymi z korzystania z internetu.

Jako uzupełnienie lekcji przygotowano również ulotkę dla rodziców z praktycznymi wskazówkami i tematami.

14 grudnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na wstępie dzieci obejrzały film instruktażowy, pokazujący w jaki sposób należy prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak ułożyć w osobę nieprzytomną, żeby zapewnić jej bezpieczeństwo. Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczyciela, wykorzystując fantomy, uczyli się jak sprawdzić czy osoba jest przytomna oraz wykonywali sztuczne oddychanie i masaż serca. Przypomnieli sobie także sposób powiadamiania służb ratunkowych o zdarzeniu i utrwalili numery alarmowe 112, 999, 998 i 997.

Na zakończenie dzieci wzięły udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa, który sprawdzał ich wiedzę na temat bezpieczeństwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Wierzę, że tak utrwalone wiadomości zapewnią im radosny i bezpieczny czas nauki i zabawy.

 

M. Szwajkowska

Pierwsza klasa w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Bubaka  

            4 października uczniowie klasy 1a uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Muzeum Regionalnym w Bestwinie. Pan Andrzej Wojtyła w ciekawy sposób zaprezentował dzieciom jak szybko zmienia się nasz świat. Pierwszaki mogły poznać różne „urządzenia” z minionej epoki. Zobaczyły jak kilkadziesiąt lat temu wyglądały i działały m.in.: żelazko, aparat fotograficzny, telefon, patefon, maszyna do pisania czy radio. Efektem tego spotkania będzie „Kapsuła czasu” do której włożone zostaną zdjęcia dzieci, listy od rodziców czy informacje o cenach różnych produktów. Kapsuła zostanie zdeponowana w muzeum i otworzona w roku 2024, czyli kiedy dzieci będą w ósmej klasie.  Myślę, że będzie to ciekawe doświadczenie.

wychowawczyni klasy 1a - M. Szwajkowska

 

wychowawca: mgr Małgorzata Szwajkowska

Balon Daria

Bomba Dawid

Dworok Filip

Gac Kamila

Górka Patryk

Haręża Zuzanna

Klimczak Justyna

Kraus Maja

Madeja Mateusz

Mędrala Nadia

Moczek Zofia

Ogórek Wojciech

Pastor Oliwia

Płoskonka Maja

Słowiak Lena

Szostak Amelia

Tanistra Karolina

Wójcik Tymoteusz

Wróbel Zuzanna

Zwolińska Wiktoria

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
    ul. Szkolna 11
  • 32 215 71 21

Galeria zdjęć