• Dzień Niepodległości na świetlicy

        • Już tydzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, uczniowie uczęszczający na świetlicę zaczęli przygotowywać się do tego ważnego dnia. Świetliczaki wykonały gazetki oraz flagi narodowe. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, w tym naszą autorską muzyczną wersję wiersza Władysława Bełzy pt. "Katechizm polskiego dziecka". W przededniu 11 listopada, kiedy uczniowie przyszli ubrani w biało-czerwone barwy i wspólnie wykonali Mazurka Dąbrowskiego, można było odczuć wyjątkowy i radosny wymiar naszego Święta Niepodległości.

        • Wspomnienia bliskich

        • Ci co odchodzą wciąż z nami są…Dzisiaj świetliczaki dowiedziały się, że każdy i taki duży i taki mały może być świętym tu i teraz! Wspominaliśmy naszych bliskich, którzy teraz są naszymi Aniołami i wykonaliśmy dla nich piękne laurki oraz gazetkę. Wielu z nas ma imiona po ukochanych babciach, dziadkach i zawsze pozostaną oni w naszej pamięci🤍.

        • Magiczny dywan

        • Gdy za oknem dzień ponury Magiczny dywan sprawia, że świetliczaki są pełne energii a świat od razu staje się kolorowy. Mnóstwo zabaw ruchowych sprawia, że nasze nastroje są od razu lepsze i mamy frajdę na całego! Życzymy każdemu pięknego dnia❤️.

          Wodniak-Foksińska Magdalena (Nauczyciel)

        • Święto Patrona Szkoły

        • Dnia 20 października uroczyście obchodziliśmy święto i zarazem wspomnienie naszego patrona Świętego Jana Kantego. Z tej okazji już kilka dni wcześniej świetliczaki poznały opowieść o życiu tego wielkiego człowieka. W pogadance oceniły jakimi wartościami z niezwykłego życia patrona mogą kierować się na codzień. Podsumowaniem są piękne gazetki w salach świetlicowych i szkolnym korytarzu. Pragniemy nieść dobro jak Święty Jan Kanty.

        • Dzień nauczyciela na świetlicy

        • 13 października świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Świetliczaki wykonały wspólną laurkę dla naszej Pani Dyrektor i odśpiewały w prezencie gromkie Sto lat🤍🌹. Zostały za to obdarowane pysznymi słodkościami. Najlepsze prezenty to te wykonane własnoręcznie!

        • Dzień Mórz i Oceanów

        • Wrzesień z klasami 1 -szymi w świetlicy  rozpoczęliśmy od wakacyjnych wspomnień, omówieniem kontraktu świetliczaka jak również świętowaniem 28 września Światowego Dnia Mórz i Ocanów. Odpoczywaliśmy relaksując się przy szumie fal, obejrzeliśmy film edukacyjny jak dbać o wody na świecie i wykonaliśmy piękną gazetkę. 

        • Z życia świetlicy...

        • ROK SZKOLNY 2022/2023

           

          Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”

          Pod koniec maja podczas zajęć przyrodniczych w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy na temat ptaków. Poznaliśmy m.in. ich budowę ciała, rodzaje piór, zwyczaje i wygląd gniazd, które budują. Obejrzeliśmy plakat edukacyjny oraz zdjęcia przedstawiające różne ptaki np. sikorkę, słowika, czaplę siwą, bociana, czy jaskółkę. Podczas zajęć mieliśmy możliwość obejrzeć różne gniazda zachowane w naturalnym stanie oraz posłuchać śpiewu słowika. Na zakończenie wykonaliśmy prace plastyczne, które pojawiły się na naszej świetlicowej gazetce.

          Nauczyciele świetlicy

           

          DZIEŃ ŻÓŁWIA

          W piątek 12 maja podczas kolejnej odsłony zajęć przyrodniczych w świetlicy szkolnej obchodziliśmy DZIEŃ ŻÓŁWIA. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji na temat tych zwierząt – rozmawialiśmy z dziećmi o ich gatunkach, zwyczajach. Dowiedzieliśmy się jak rozwijają się żółwie i kim był samotny George. Podczas zajęć mieliśmy także okazję obejrzeć prawdziwy karapaks, czyli tzw. pancerz, który wszystkim dzieciom kojarzy się z „domkiem” każdego żółwia. Na koniec zajęć obejrzeliśmy fragment bajki o Franklinie, małym żółwiku, przeżywającym różne przygody ze swoimi przyjaciółmi oraz wykonaliśmy prace plastyczne.

          Nauczyciele świetlicy

           

          Każdy zyska na ochronie środowiska, czyli świetlicowy 

          Dzień Ziemi

           

          W czwartek (20 kwietnia) oraz w piątek (21 kwietnia) podczas zajęć w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Ziemi. Rozmawialiśmy głównie o tym, w jaki sposób możemy chronić środowisko i dbać o naszą planetę. Podczas rozmów skupiliśmy się na kilku ważnych zasadach m.in. oszczędzaniu wody i prądu, prawidłowym segregowaniu odpadów czy recyklingu. W lepszym zrozumieniu tego, jak ważna jest ochrona środowiska pomogło nam wspólne czytanie lektury „Ty też możesz uratować świat” Justyny Bednarek. Obejrzeliśmy kilka krótkich filmów edukacyjnych i wykonaliśmy piękne prace plastyczne, a na naszej gazetce świetlicowej zawisły piękne cytaty tj. „Chrońmy nasze środowisko – niby nic, a wszystko”, „Każdy zyska na ochronie środowiska”.

           

          Woda wokół nas

          Ile wody występuje w przyrodzie? Jaka woda jest zdatna do spożycia? Jak należy oszczędzać wodę? – to tylko niektóre z pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas zajęć w świetlicy szkolnej. Obejrzeliśmy film edukacyjny, z którego dowiedzieliśmy się, ile wody znajduje się na naszej planecie. Poznaliśmy zasady oszczędzania wody. W trakcie trwania zajęć wykonywaliśmy doświadczenia z wykorzystaniem wody i różnych przedmiotów (co pływa? Co tonie?) oraz eksperymenty. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych zajęć.

          Od gąsienicy do motyla

          W pierwszym tygodniu maja podczas zajęć przyrodniczych w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o motylach. Poznaliśmy cykl rozwojowy motyla i wysłuchaliśmy prezentacji o tych pięknych owadach. Mogliśmy obejrzeć rzeczywiste eksponaty przygotowane przez Panią Marysię. Zapoznaliśmy się z wyglądem takich motyli jak: Cytrynek, Paź królowej czy Bielinek kapustnik. Na koniec zajęć wykonaliśmy niesamowite prace plastyczne, które uświetniły naszą świetlicową gazetkę.

          Nauczyciele świetlicy

          ŻABI ŚWIAT

          W piątek 31. marca w trakcie kolejnej odsłony zajęć przyrodniczych w świetlicy szkolnej zdobyliśmy nową wiedzę na temat żab, czyli płazów bezogonowych. Dzieci obejrzały filmik edukacyjny o ciekawostkach dotyczących tych zwierząt, a za pomocą materiałów dydaktycznych uczniowie mogli zapoznać się z cyklem rozwojowym żaby. Aby zdobyć ciekawe informacje korzystaliśmy z atlasów przyrodniczych. Nauczyciel zaprezentował dzieciom zachowany w naturalnym stanie eksponat salamandry plamistej. Podsumowaniem zajęć było wykonanie prac techniczno-plastycznych: dzieci wykonały żabki z papierowego talerzyka oraz kukiełki. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej szkoły w zakładce świetlica.

          Maria Drewniak, Karolina Sztafińska

          ŚWIETLICOWY KLUB KOSTKI RUBIKA

          W marcu w świetlicy szkolnej założyliśmy świetlicowy klub kostki Rubika. Ostatnimi czasy te logiczne łamigłówki cieszą się w środowisku szkolnym dużym zainteresowaniem, dlatego nauczyciele świetlicy zdecydowali się wyjść naprzeciw potrzebom uczniów i wesprzeć rozwijanie ich pasji. Przygotowaliśmy specjalny kącik, w którym każdy uczeń może doskonalić swoje umiejętności i wyposażyliśmy świetlicę w zestaw różnych  łamigłówek – kostki Rubika (2x2x2, 3x3x3, 6x6x6) oraz kostki mirror, piramida i układankę snake. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie internetowej szkoły w zakładce świetlica.

          Nauczyciele świetlicy

          OGÓLNOPOLSKI KONKURS MIĘDZYŚWIETLICOWY

          W tym roku szkolnym chętni uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe mieli możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskim międzyświetlicowym konkursie plastycznym pt. „Moje oczy widzą coś pięknego”. Wyłonione prace konkursowe wykonane przez: Ninę Nowak kl. 3a, Zuzannę Walicką kl. 3b, Adriannę Płonkę kl. 4a oraz Kingę Ślosarczyk kl. 2a zostały wysłane na konkurs. Niestety żadna z uczennic nie znalazła się na liście zwycięzców, ale odebraliśmy piękne podziękowania od organizatorów. Prace naszych uczennic zostały wyeksponowane w szkolnej galerii w SP nr 4 w Sochaczewie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za chęć udziału w konkursie i mamy nadzieję, że niezrażeni porażką będą z równym zaangażowaniem przystępować do kolejnych takich inicjatyw.

          Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych na stronie internetowej na facebooku SP 4 Sochaczew.

           

          Podziękowanie za udział w konkursie

          Uczennice z podziękowaniami i drobnymi upominkami

           

          Koordynator konkursu

          Karolina Sztafińska

          SADZIMY I SIEJEMY, czyli powitanie wiosny

          Początek wiosny powitaliśmy na świetlicy zajęciami przyrodniczymi, na których wraz z dziećmi przesadzaliśmy bratki. Piękne kolorowe kwiaty w dużej donicy od tej pory będą upiększać teren naszej szkoły. Zwróciliśmy uwagę na zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie – poznaliśmy kwiaty, które kwitną o tej porze roku, ale które jednocześnie mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chętne dzieci mogły wcielić się w rolę profesjonalnych ogrodników. Stworzyliśmy również świetlicowy warzywniak – zasialiśmy ogórki i przez kolejne tygodnie będziemy obserwować ich wzrost. Poznaliśmy także nasiona niektórych drzew i krzewów. Na koniec wykonaliśmy piękny wiosenny wieniec, który zawisł na drzwiach prowadzących do naszej sali.

          Nauczyciele świetlicy

          DZIEŃ KOBIET

          8 marca podczas zajęć świetlicowych świętowaliśmy dzień kobiet. Każda mała i duża kobieta w tym dniu z pewnością poczuła się wyjątkowo. Przygotowaliśmy piękną gazetkę z życzeniami, a wszyscy panowie wykonali niezwykłą pracę plastyczną – wazon pełen kwiatów, którą mogli dedykować wyjątkowej kobiecie: koleżance, mamie, siostrze czy babci. Uczniowie prezentowali się w tym dniu pięknie i wytwornie, a to wszystko za sprawą eleganckich koszul, krawatów czy kolorowych sukienek. Nasze świętowanie uświetniło śpiewanie piosenek i wspólne zabawy.

          gazetka świetlicowa z okazji święta kobiet

           

          Uczeń tworzący pracę plastyczną wazon pełen kwiatów

          Uczniowie podczas kolorowania pracy

          Uczniowie zajęci malowaniem kredkami

          Nauczyciele świetlicy

          INSTRUMENTY PERKUSYJNE

          Wiedzę na temat instrumentów perkusyjnych mamy już opanowaną, a to wszystko za sprawą zajęć muzycznych odbywających się w świetlicy szkolnej. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak nazywają się poszczególne instrumenty, czym się wyróżniają i jakie instrumenty zaliczamy do tej kategorii. Dzieci miały okazję zagrać na szkolnych instrumentach perkusyjnych ucząc się akompaniamentu do piosenki. Podczas swobodnej zabawy dzieci stworzyły swój własny zespół muzyczny.

          Uczniowie podczas zajęć z nauczycielem muzyki

          Dzieci w kręgu poznają instrumenty muzyczne

          Uczniowie podczas zajęć poznają instrumenty

          Instrumenty w rekach dzieci

          Nauczyciele świetlicy

          DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU

          W lutym w naszej szkole obchodzimy dni bezpiecznego Internetu, dlatego podczas zajęć świetlicowych również postanowiliśmy poruszyć z dziećmi tematykę związaną z bezpieczeństwem w sieci. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i dzielili się z innymi swoimi doświadczeniami. Wyróżniliśmy zalety i wady korzystania z Internetu oraz zwróciliśmy uwagę na zagrożenia wynikające z nadmiernego korzystania z komputera. Obejrzeliśmy krótkie filmiki, dzięki którym poznaliśmy Sieciaki i ich przygody. Hasła dotyczące bezpieczeństwa w sieci pojawiły się także na naszej świetlicowej gazetce.

          Pogadanka na temat wad i zalet internetu

          Praca plastyczna  wady i zalety internetu

          Uczniowie biorą aktywny udział w zajęciach dzieląc się swoimi doświadczeniami

          Przygotowanie wspólnej pracy plastycznej na temat  wad i zalet internetu

          Nauczyciele świetlicy

          W KRAINIE BAŚNI

          W trakcie ostatnich dni lutego w świetlicy szkolnej było magicznie za sprawą baśni i bajek. Podczas naszych codziennych zajęć czytaliśmy baśnie takie jak: Calineczka,  Dwanaście tańczących księżniczek czy Rumpelstiltskin. Podczas pogadanek rozmawialiśmy o tym, jaki morał płynie z każdej opowieści. Zajęciom czytelniczym towarzyszyło wiele innych aktywności m.in. wykonywanie prac plastycznych i technicznych. Stworzyliśmy m.in. wystawę naszych ulubionych postaci baśniowych i bajkowych wykonanych z plasteliny.

          Uczeń ze swoją pracą w ręku

          Lepienie Kubusia Puchatka

          Uczniowie podczas zajęć plastycznych

          Uczniowie podczas zajęć plastycznych, lepienia Kubusia Puchatka

          Nauczyciele świetlicy

          GIMNASTYKA – WAŻNA SPRAWA!

          Codziennie podczas zajęć świetlicowych staramy się zapewnić naszym świetliczakom porcję ruchu i fantastycznej zabawy, dlatego organizujemy zajęcia ruchowe: gimnastykę w formie zabawy. Służy nam do tego magiczny dywan, za pomocą którego gramy m.in. w piłkę nożną, tenisa oraz golfa. Konkurencje prowadzone na czas uczą nas zdrowej rywalizacji i radzenia sobie z przegraną. Ruch umożliwia nam rozładowanie emocji i usprawnienie naszego ciała. Z niecierpliwością czekamy na nadejście wiosny i cieplejszych dni, by móc tą aktywność przenieść na podwórko szkolne. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie publikujemy zdjęcia z naszych zajęć.

          Dzieci podczas zabawy ruchowych

          Przygotowanie do  zabawy ruchowej

          Dzieci podczas zabawy ruchowych na ścieżce

          Wychowawcy świetlicy

           

          Luty miesiącem PRZYJAŹNI

          „Już przeminął czar choinki, czas wysyłać walentynki” – to przesłanie, które towarzyszyć nam będzie w lutym, ponieważ podczas zajęć na świetlicy będziemy rozmawiać o sile miłości i przyjaźni. Podczas zajęć w tym tygodniu rozmawialiśmy o bajce „Miś Uszatek” i o tym, jaki jest prawdziwy przyjaciel i kto może nim być. Czytaliśmy opowiadania Czesława Janczarskiego i wykonaliśmy pracę w grupach – wspólnie wypisywaliśmy skojarzenia ze słowem „miś”.  Stworzone przez nas prace upiększyły świetlicową gazetkę. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na stronie internetowej.

          PODSUMOWANIE PIERWSZEGO PÓŁROCZA

          Pierwsze półrocze w roku szkolnym 2022/2023 przywitaliśmy radośnie zaskoczeni czego przyczyną było zmodernizowanie sali świetlicowej, która została zaopatrzona w nowe urządzenia interaktywne oraz materiały dydaktyczne i plastyczne. To pozwoliło nam nauczycielom przygotować dla uczniów mnóstwo ciekawych zajęć, rozwijających różne umiejętności. Już we wrześniu rozpoczęliśmy cykl zajęć przyrodniczych – powitanie jesieni, dzień japoński, dzień kosmosu. Zajęcia te obfitowały w niezwykłe eksperymenty i obserwacje. Listopad to czas, kiedy skupiliśmy się na historii Polski – rozmawialiśmy o święcie niepodległości, symbolach narodowych, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Zajęcia dotyczące świąt nietypowych także umilały nam czas – w tym semestrze świętowaliśmy urodziny Myszki Miki. Prowadziliśmy cykl zajęć czytelniczych, muzycznych oraz plastycznych. Powstało mnóstwo kreatywnych prac plastycznych. Efekty naszych osiągnięć w postaci zdjęć można zobaczyć na stronie internetowej szkoły. Mamy nadzieję, że Nowy rok i kolejny semestr będą równie piękne i upłyną nam w twórczej atmosferze. Przed nami wiele wspaniałych chwil.

          Nauczyciele świetlicy

          ŚNIEG W ROLI GŁÓWNEJ

          Nagłe nadejście zimy i silne opady śniegu dały nam możliwość przeprowadzenia ciekawych obserwacji przyrodniczych w ramach zajęć na świetlicy. We wtorek napełniliśmy naczynie śniegiem i prowadziliśmy obserwacje: w jakim czasie śnieg się całkowicie stopi? Ile wody z niego powstanie i czy będzie ona czysta? Wnioski jakie wyciągnęliśmy po przeprowadzeniu eksperymentu z pewnością zaskoczyły wszystkich świetliczaków.

          Dzieci na świetlicy siedzą przy stolikach i obserwują eksperyment

          Obserwacja topniejącego lodu

          Obserwacja wyniku eksperymentu

          Maria Drewniak, Karolina Sztafińska

          ŚWIETLICA PRZYGOTOWUJE SIĘ N A ŚWIĘTA

          Okres przedświąteczny to czas, który poświęcamy w szczególności na zajęciach dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. W ciągu ostatnich tygodni czytaliśmy opowiadania świąteczne, rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas zabaw na śniegu, robiliśmy eksperymenty ze śniegiem w roli głównej oraz poruszaliśmy tematykę świątecznych tradycji i przygotowań świątecznych. Powstało wiele fantastycznych i nietuzinkowych prac plastycznych. W trakcie zajęć muzycznych stworzyliśmy świetlicową orkiestrę – dzieci podzielone na sekcje grały na instrumentach prowadzone przez Panią Marysię, która wcieliła się w dyrygenta i przeprowadziła z dziećmi także ćwiczenia rytmiczne. W tym czasie w świetlicy poczuć można było prawdziwie świąteczną atmosferę.

          LICZY SIĘ KAŻDY GEST

          To przesłanie towarzyszyło nam podczas wykonywania pięknych kartek świątecznych, które będzie można zakupić podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Bestwinie. Każda ręcznie wykonana kartka zawiera magiczne życzenia bożonarodzeniowe, które powędrują do naszych bliskich. Zrobione przez Nas kartki wyglądają niczym prezenty, które można podarować rodzinie i przyjaciołom. Mamy nadzieję, że nasze kartki wywołają uśmiech na Państwa twarzach i przywrócą prawdziwą magię wspomnień.

          Ręcznie wykonane kartki świąteczne

          Nauczyciele świetlicy oraz  zespół świetliczaków

          W ŚWIECIE KLOCKÓW,

          CZYLI ŚWIETLICOWA KLOCKOLANDIA

          Klocki konstrukcyjne „wafle” to nowatorskie i proste rozwiązanie, które pozwala łączyć poszczególne elementy w spójną całość. Pozwalają w twórczy sposób spędzać czas wolny. Nie od dziś wiadomo, że są ulubioną zabawką naszych świetliczaków, którzy każdego dnia tworzą za ich pomocą wiele wspaniałych budowli: roboty, pojazdy oraz domki. Świetna zabawa jest zalążkiem nowych przyjaźni, skarbnicą pomysłów, nauką współpracy i komunikacji oraz fundamentem rozwoju wyobraźni.

          Mikołajki

          W dniu oczekiwania na wizytę świętego Mikołaja nasi uczniowie przyszli do szkoły wyjątkowo ubrani. Mikołajowe czapeczki, świąteczne swetry, krawaty, opaski z różkami renifera sprawiły, że mogliśmy poczuć się jak na świątecznym jarmarku. Wszystko to powodowało szczery uśmiech i sprawiło, że 6 grudnia był jeszcze bardziej niezwykły. 

          Mikołaj na świetlicy

          Zaczytana świetlica

          Końcem listopada rozpoczęliśmy na świetlicy nowy cykl zajęć „zaczytana świetlica”, którego celem jest rozwijanie wśród uczniów świadomości na temat korzyści płynących z regularnego czytania książek. Zajęcia rozpoczął nauczyciel, czytając uczniom początkowy fragment lektury „ Miś Fantazy poznaje tajemnicę Kryształu” autorstwa Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Następnie chętne dzieci ze starszych klas czytały kolejne fragmenty dzieciom młodszym. Na koniec nauczyciele świetlicy rozmawiali z dziećmi o treści przeczytanego tekstu.

          Uczennice podczas czytania literatury dziecięcej

           

          Uczennica podczas czytania młodszym dzieciom

           

          Uczennice podczas zajęć czytelniczych na świetlicy

          Jakub Żemła, Karolina Sztafińska

           

          PRZECIWDZIAŁANIE AGRESJI W SZKOLE

          „Agresja rodzi agresję” – to hasło przewodnie czwartkowych zajęć świetlicowych, które było inspiracją do podjęcia z dziećmi pogadanki na temat zachowań agresywnych, z którymi mamy do czynienia nie tylko w środowisku szkolnym, ale także poza nim. Na początku wychowawcy świetlicy omówili z dziećmi definicję słowa „agresja” oraz jej rodzaje za pomocą prezentacji multimedialnej. Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje agresji, jak sobie z nią radzić i jak reagować na jej przejawy.  Uczniowie wzięli aktywny udział w zabawie „wyczarujmy przyjaźń” oraz stworzyli plakat „Alfabet miłych słów”. Nauczyciele wyjaśnili także dzieciom istotną różnicę pomiędzy agresją a przemocą. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest prawo do odczuwania emocji i jak niebezpieczne może być ich tłumienie. Na koniec zajęć obejrzeliśmy film edukacyjny o agresji w szkole, stworzony przez portal edukacyjny urzędu miasta w Szczecinie.

          DZIEŃ MYSZKI MIKI

          Ostatni dzień tygodnia upłynął nam w bajkowej atmosferze, ponieważ podczas zajęć świetlicowych obchodziliśmy urodziny Myszki Miki. Poznaliśmy ciekawe informacje o tej bajkowej postaci, dzięki kolorowej prezentacji multimedialnej. Wzięliśmy udział w teście sprawdzającym naszą wiedzę na temat bajek Disneya, a także podzieleni na grupy kolorowaliśmy mega kolorowanki. Dzieci założyły elementy garderoby nawiązujące do Myszki Miki, ale również przyniosły pluszaki i inne gadżety z wizerunkiem zabawnej myszki. Na koniec zajęć obejrzeliśmy film animowany o Myszce Miki. Na stronie internetowej szkoły, w zakładce świetlica znajduje się krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

          Karolina Sztafińska, Maria Drewniak, Magdalena Wodniak-Foksińska

          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          Jakie są narodowe symbole Polski? Jaka jest symbolika kolorów na polskiej fladze? Jak należy się zachować w trakcie śpiewania hymnu? – to tylko niektóre z pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas zajęć świetlicowych. Nauczyciele wraz z dziećmi poruszyli tematykę Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzimy w naszym kraju 11 listopada.  Dzieci, w trakcie zajęć artystycznych, wykonały narodowe kotyliony oraz flagi. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a także przygotowaliśmy dekoracje na świetlicy.

          Jakub Żemła, Karolina Sztafińska

          Gazetka świetlicowa z okazji święta niepodległości

          dzieci podczas wykonywania pracy plastycznej

          Uczniowie podczas pogadanki na temat symboli narodowych

          Eksperymenty i obserwacje przyrodnicze na świetlicy.

          W dniu 25 października widoczne było na terenie Polski częściowe zaćmienie Słońca. Z powodu braku odpowiedniego sprzętu chroniącego oczy, nie mogliśmy prowadzić bezpośrednich obserwacji, dlatego oglądaliśmy film edukacyjny wyjaśniający zjawisko zaćmienia. Korzystając z pięknej jesiennej, słonecznej pogody, wyszliśmy do ogrodu szkolnego i za pomocą tellurium zademonstrowaliśmy zaćmienie słońca.

           

           

                                          Maria Drewniak. Karolina Sztafińska

          MAGICZNE SŁOWA 

          Po czym poznajemy prawdziwego superbohatera i prawdziwą księżniczkę? – oto pytanie, które zadaliśmy świetliczakom na zajęciach, ponieważ w tym tygodniu szczególnie promujemy zasady kulturalnego zachowania się. W związku z tym podczas swobodnej rozmowy poruszyliśmy z dziećmi temat używania zwrotów grzecznościowych, czyli tzw. „magicznych słów”. Zwróciliśmy uwagę na codzienne sytuacje, w których używamy słów: dzień dobry, proszę, dziękuję i przepraszam. Na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty promujące te hasła, a nad schodami zawisła kolorowa girlanda, mająca przypominać wszystkim o magicznym słowie powitania, dzięki któremu uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły od razu poprawia się humor.

          Plaka - jaki jest prawdziwy superbohater

           

          Plaka - jaka jest prawdziwa księżniczka

           

          Słowa powitania w naszej szkole - Dzień Dobry

          Święto Św. Jana Kantego na świetlicy

          „Opiekuj się moją rodziną”, „Daj zdrowie mojej rodzinie” – to jedne z haseł, które podczas zajęć świetlicowych powędrowały do naszego szkolnego patrona św. Jana Kantego. W trakcie pogadanki dzieci wyjaśniały definicję słowa „patron”, a także wymieniały cechy, jakie charakteryzują patrona. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne ilustrując swoje hasła do naszego patrona.

          Karolina Sztafińska

          KOSMICZNY DZIEŃ

          Cykl ciekawych zajęć przyrodniczych w kolejnym tygodniu rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie i utrwalenia piosenki „W układzie słonecznym”. Była ona wstępem do naszych zajęć.  Tym razem dowiedzieliśmy się, co to jest układ słoneczny i jakie planety w nim występują. Poznaliśmy nazwy planet i przy pomocy materiałów naukowych mogliśmy zobaczyć jak wygląda układ słoneczny i jak nasza planeta Ziemia krąży wokół własnej osi i słońca. Część zajęć odbyła się na podwórku szkolnym, gdzie uczniowie wzięli udział w zabawie ruchowej, której celem było zainscenizowanie ruchu planet wokół słońca. Wysłuchaliśmy innych piosenek o tematyce kosmicznej i wykonaliśmy pracę plastyczną. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

          Dzień kosmiczny na świetlicy

          Maria Drewniak, Karolina Sztafińska

          DZIEŃ JAPOŃSKI

          Wrzesień zakończyliśmy na zajęciach świetlicowych świętowaniem dnia japońskiego. Dzieci miały okazję zapoznać się z położeniem geograficznym tego kraju oraz jego kulturą. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat kraju kwitnącej wiśni. Przeprowadziliśmy eksperyment „wulkan” zainspirowany wybuchami Fudżi, przebraliśmy się w japońskie stroje i wykonaliśmy pracę plastyczną metodą orgiami. Nauczyliśmy się także powitania w stylu japońskim. Efekty naszej zabawy połączonej z nauką można obejrzeć w formie zdjęć na stronie internetowej szkoły.

          Maria Drewniak, Karolina Sztafińska

          Wyprawka świetlicowa

          Będziemy tworzyć, kreować oraz pobudzać naszą wyobraźnię i zmysły, ponieważ dotarła do nas długo wyczekiwana wyprawka świetlicowa. Nowe materiały plastyczne i kreatywne pomogą nam w tworzeniu wspaniałych prac plastycznych i zachęcą do inicjowania indywidualnej twórczej aktywności podczas zajęć świetlicowych. Nowe farby, kredki, flamastry i materiały kreatywne będą dla świetliczaków motywacją do rozwijania zainteresowań artystycznych. Zachęcamy do regularnego odwiedzania strony internetowej szkoły, gdzie w zakładce świetlica można na bieżąco obserwować, to co się u nas dzieje. Prace plastyczne są też prezentowane na gazetce świetlicowej na korytarzu.

          Nauczyciele świetlicy

          Powitanie jesieni

           Tydzień zakończyliśmy 23 września, czyli powitaniem astronomicznej jesieni. Podczas zajęć na świetlicy nauczyciele rozmawiali z dziećmi na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. Uczniowie uczęszczający na świetlicę posiali rzeżuchę, której wzrost będziemy obserwować na przestrzeni kolejnych tygodni. Dzieci mogły również zobaczyć efekty eksperymentu, którego celem było sprawdzenie, jak dostęp do słońca wpływa na wzrost roślin. Zwieńczeniem zajęć było obejrzenie krótkiego filmu edukacyjnego o wrzosowiskach w Polsce. Fotorelację z tego dnia można obejrzeć na stronie internetowej szkoły w zakładce świetlica.

          Maria Drewniak, Karolina Sztafińska

          FRYZURY MALOWANE WIATREM

          Choć za oknami świetlicy szaro, buro i ponuro nam wciąż dopisuje dobry humor, a zajęcia upływają pod znakiem kolorów. Na świetlicy było dziś wietrznie, ale to nie za sprawą otwartych okien. Uczniowie z klasy drugiej wykonali dziś kreatywne prace plastyczne „Fryzury malowane wiatrem”. Za pomocą farb i słomek do napojów powstały oryginalne dzieła, które można podziwiać na naszej stronie internetowej oraz gazetce świetlicowej na korytarzu szkolnym.

          Karolina Sztabińska, Magdalena Wodniak-Foksińska

              Początek nowego roku szkolnego

          powitał świetliczaków mnóstwem niespodzianek. Nasza świetlica została zmodernizowana i zaopatrzona w nowe zabawki oraz materiały dydaktyczne, w tym tzw. magiczny dywan, czyli podłogę interaktywną. Projektor wykorzystuje nowe technologie, które są w pełni bezpieczne dla uczniów i daje mnóstwo możliwości na kreatywne spędzanie czasu. Magiczny dywan jest dedykowany zabawom ruchowym, ćwiczeniom i grom. Uczniowie uczęszczający na zajęcia ruchowe mogli już zagrać w piłkę nożną w dwuosobowych drużynach oraz pograć na wirtualnym pianinie. Za pomocą magicznego dywanu dzieci kształtują percepcję słuchową oraz ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową, a przede wszystkim fantastycznie się bawią.

          Karolina Sztafińska, Magdalena Wodniak-Foksińska, Jakub Żemła

           

          ROK SZKOLNY 2021/2022

          Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Świetliczaki uczcili ten wyjątkowy dzień tworząc własną biblioteczkę złożoną z autorskich książek. Uczniowie wykonali okładkę z wymyślonym przez siebie tytułem, swoim imieniem oraz ilustracją. Wewnątrz książeczki znajdują się rysunki ilustrujące treść. Pracę są niezwykle interesujące. Poniżej niektóre z nich. Brawa dla wszystkich Świetliczaków!

          Jestem Polką, Polakiem

          Jestem Polką i Polakiem W ramach przygotowań do obchodów Święta Konstytucji 3 maja oraz Dnia Flagi Rzeczpospolitej na świetlicy miała miejsce wieczornica patriotyczna pt. „Jestem Polką i Polakiem”. Uczniowie sami zaaranżowali świetlicę na kawiarnię artystyczną. Wykonali gazetkę i białoczerwone flagi z bibuły. Według własnego pomysłu ustawili i przystroili stoliki. W czasie spotkania Świetliczaki dowiedziały się czym jest konstytucja, symbole narodowe oraz podjęli dyskusję o patriotycznych postawach młodych Polaków. Światową premierę miała muzyczna wersja wiersza Władysława Bejzy pt. „Katechizm Młodego Polaka”. Uczniowie bardzo szybko nauczyli się melodii i dzieląc się na grupy wykonali utwór. To wyjątkowe spotkanie podkreśliło podniosłość nadchodzących majowych świąt i na pewno zapadnie uczniom na długo w pamięci.

          Artystyczne powitanie wiosny na świetlicy.

          Świetliczaki plastycznie i muzycznie powitały wiosnę. Uczniowie wykonali kolorowe prace plastyczne techniką wycinek, które można zobaczyć na gazetce naprzeciwko świetlicy. Na zajęciach muzycznych świetliczaki nauczyły się wiosennego przywitania „Szła pani wiosna” oraz piosenki wraz z choreografią. Uczniowie ćwiczyli również poczucie rytmu za pomocą gestodźwięków. Niecierpliwie czekamy, aż zrobi się cieplej, żeby część zajęć przenieść na podwórko.

           

          Wiosenne prace dzieci

           

          Powitanie wiosny - ćwiczenia rytmiczne

           

          Muzyczne powitanie wiosny

          Świetlica to miejsce nie tylko zabawy, odrabiania zadań ale także rozwijania kreatywności. Każdego dnia mamy kontakt z różnymi dziedzinami sztuki: muzyką, tańcem, poezją oraz plastyką. Swoimi pracami świetliczaki ubarwiają nie tylko salę ale nawet szkołę. Bywa, że nasza twórczość poprawia nam nastroje i nakłania do wzajemnej życzliwości. Dzisiaj wykonaliśmy na początek dnia baloniki szczęścia. Pofrunęły na tablicę z życzeniami uśmiechu i dobrego dnia. Bo przecież kiedy się uśmiechamy jesteśmy najpiękniejsi, a nasz nastrój udziela się innym.

          Uśmiechnij się! Balonik szczęścia właśnie do Ciebie frunie!      

          Baloniki szczęścia                   

          Magdalena Wodniak - Foksińska 

          BEZPIECZNE_FERIE.pdf

          W bieżącym tygodniu, podczas zajęć świetlicowych, nauczyciele świetlicy wraz z uczniami rozmawiali na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego w trakcie trwania ferii. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa, a nauczyciele świetlicy przygotowali dla nich dobre rady na ferie. W świetlicy pojawił się również KALENDARZ WYZWAŃ NA FERIE. Uczniowie w czasie trwania zimowej przerwy świątecznej mogą realizować codzienne wyzwania m.in. spacery na świeżym powietrzu, spełnianie dobrych uczynków czy pomoc w domowych obowiązkach. Świetliczaki wykonywały pracę plastyczną „Zimowe zabawy” i brały udział w kreatywnych zajęciach muzycznych. Nasz kalendarz wyzwań jest dostępny na stronie szkoły w zakładce „album fotograficzny”. Zachęcamy również do obejrzenia krótkiej prezentacji multimedialnej. 

          Dzień babci i dziadka

          W tym tygodniu w trakcie zajęć świetlicowych uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali się do obchodów DNIA BABCI I DZIADKA. Święto to było okazją do wielu rozmów m.in. o tym, za co kochamy naszych dziadków. Poznaliśmy cechy babci oraz dziadka, a także słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o tej tematyce. Dzieci wykonały serduszka dla dziadków, którymi ozdobiły świetlicową gazetkę. Nauczyciele poruszali z dziećmi także rozmowy o dziadkach, których już z nami nie ma. Poniżej fotorelacja – zachęcamy do obejrzenia.

          Najserdeczniejsze życzenia

          W tym tygodniu na zajęciach świetlicowych wykonywaliśmy z dziećmi z klas pierwszych kartki świąteczne dedykowane dyrekcji oraz wszystkim nauczycielom pracującym w naszej szkole.

          Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia świetliczaki wraz z całym zespołem wychowawców świetlicy pragną złożyć Wszystkim najserdeczniejsze życzenia:

          • Wiary, która może przenosić góry,
          • Nadziei, która nigdy nie zgaśnie,
          • Miłości, która jest światłem życia,

          Niech narodziny Chrystusa zwiastują dobrą nowinę! Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

             

          Pingwiny

          Pierwszy tydzień grudnia poświęciliśmy pingwinom. Dzieci poznały najważniejsze informacje o tych wyjątkowych stworzeniach, których nie mogło zabraknąć w naszym świetlicowym eko kalendarzu. Pierwsze zimowe dni dodatkowo pomogły uczniom wczuć się środowisko, w którym żyją pingwiny. W trakcie zajęć świetlicowych wykonywaliśmy tematyczne prace plastyczne techniką origami, słuchaliśmy słuchowisk dla dzieci oraz czytaliśmy jedną z lektur szkolnych „Zaczarowaną zagrodę”. Wiele radości sprawiło dzieciom nauczenie się również tańca pingwina. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego tygodnia.

          Proszę Państwa oto…MIŚ!

          A raczej niedźwiedź. W tym tygodniu podczas zajęć świetlicowych poznaliśmy szereg informacji na temat tych zwierząt. Dzieci poznały cechy charakterystyczne niedźwiedzi: brunatnego, czarnego, polarnego i bambusowego. Wykonaliśmy prace plastyczno-techniczne o misiowej tematyce. Na podsumowanie, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat niedźwiedzi i wzięli udział w teście sprawdzającym ich wiedzę oraz zapoznali się z bajkowymi misiami. Zwieńczeniem tygodnia był DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – nasz bohater – miś Horacy – chętnie pozował z dziećmi do zdjęć.

           

          Jeż

          W bieżącym tygodniu bohaterem świetlicy został…JEŻ.  W związku z Dniem Jeża, który obchodziliśmy 10 listopada, dzieci poznały odpowiedzi na pytania: co jedzą jeże? Co robią jeże zimą? Jakie są zagrożenia dla jeży? Kiedy i jak pomagać jeżom? Na zajęciach świetlicowych dzieci poznają piosenkę o jeżu oraz obejrzą film edukacyjny o życiu tych zwierząt. Młodsi uczniowie wykonali prace plastyczne oraz przestrzenne o tej tematyce.

           

          Święto Niepodległości

          W bieżących tygodniu nauczyciele świetlicy pragną przybliżyć dzieciom specyfikę Narodowego Święta Niepodległości. W związku z tym prowadzimy z dziećmi rozmowy na temat istoty poszanowania naszej Ojczyzny. Ponadto przypominamy informacje dotyczące najważniejszych postaci czy wydarzeń historycznych związanych z tym świętem. Śpiewamy piosenki patriotyczne i wykonujemy prace plastyczne. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy gazetki świetlicowe oraz narodowe kotyliony. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z efektów naszych działań. 

          Cele naszych zajęć to:

          - Kształtowanie wartości patriotycznych,

          - Przypomnienie słów hymnu państwowego,

          - Poznanie najważniejszych postaci i wydarzeń historycznych związanych ze Świętem Niepodległości,

          - Wspieranie szacunku do Ojczyzny,

          - Wspieranie kreatywności i twórczej aktywności. 

          Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam,

          Karolina Sztafińska

          Dzień Wszystkich świętych i Dzień zaduszny-

          wspomnienia świetliczaków.

          Dnia 29 października podczas zajęć na świetlicy, wspominaliśmy bliskie nam osoby, których już nie wokół nas. Inspirowaliśmy się opowieściami o świętych, którzy zostawili nam piękny przykład Swojego niezwykłego życia. Dowiedzieliśmy się, że ludzie żyją tak długo , jak długo o nich pamiętamy.

          Ci co odchodzą wciąż z nami są...żyją w naszych sercach i myślach.

          Nasze rozmowy zakończyliśmy pięknymi pracami, z których powstała tablica inspiracji i wspomnień...

          Magdalena Wodniak- Foksińska

          W dniu 21 września, w trakcie zajęć świetlicowych, odbyły się rozgrywki grupowe w konstruowaniu. Uczniowie klasy 1a, podzieleni na grupy, budowali roboty. Po upływie wyznaczonego czasu, każda grupa przedstawiała swoje pomysły. Dzieci rozmawiały z nauczycielem na temat pozytywnych i negatywnych aspektów współpracy w grupie. Uczniowie mogli doskonalić umiejętności m.in. komunikacji, kreatywnego myślenia czy wzajemnego szacunku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

           

           

          ROK SZKOLNY 2020/2021

          DZIEŃ CZEKOLADY

          8 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET

          8 marca na całym świecie świętowany jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był w 1909 w Nowym Jorku. Jest to nie tylko święto wszystkich Pań ale też dzień, w którym dorośli rozmawiają o równych prawach kobiet i mężczyzn. To dzień pełen uśmiechów, radości i wzruszeń. Niegdyś symbolem tego święta były czerwone goździki oraz pończochy.

          Świetlica szkolna jak co roku przygotowała upominki dla małych i dużych kobiet w naszej szkole. Relację z tego wydarzenia można zobaczyć poniżej.

          Raz jeszcze życzymy Paniom wszelkich wspaniałości.

          Wychowawcy świetlicy 

          „Rękodzieło na Walentynki”

          11.02.2021r. świetlica szkolna zorganizowała akcję walentynkową, w której wzięła udział klasa 3b, wraz ze swoją wychowawczynią Panią Agnieszką Wiewiórą. Uczniowie wspólnie wykonali „Walentynkowe serce”, a w nagrodę otrzymali od nauczycieli świetlicy drobne upominki oraz słodki poczęstunek. 

           

          Dziękujemy za zaangażowanie oraz pięknie wykonaną pracę.

          Aneta Chłopczyk, Magdalena Sierant

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Pasowanie na Świetliczaka

          15.10.2020r. w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na Świetliczaka dzieci z klas 1, zapisanych do świetlicy. Zanim uczniowie zostali pasowani, musieli przejść przez cztery próby: znajomości regulaminu świetlicy, zabawy, odgadywania zagadek oraz sportu. Wszyscy chętnie brali udział w konkurencjach, które sprawiły im wiele radości.

          Na końcu odbyło się ślubowanie - dzieci z podniesioną prawą ręką powtarzały słowa po nauczycielu, po czym zostały pasowane na Świetliczaka wielkim czerwonym ołówkiem. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodki poczęstunek.

          Aneta Chłopczyk

          Dzień Chłopaka – jesteśmy gentelmanami super chłopakami

          „Z okazji tego dnia niezwykłego, życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego” - takie życzenia dziewczynki oraz wychowawczynie ze świetlicy składały chłopcom z klas 1-3 oraz rozdawały drobne upominki. Mamy nadzieję, że taka niespodzianka osłodziła chłopcom ich święto.

          Aneta Chłopczyk, Magdalena Sierant

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2019/2020

          „Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy witaminki!”

          Wszystkie dzieci wiedzą, że aby być zdrowym należy jeść zróżnicowane posiłki, warzywa       i owoce, ale również uprawiać aktywność fizyczną i pić dużo wody. Dlatego dzisiaj przygotowałam zilustrowany wierszyk S. Karaszewskiego - „Witaminowe abecadło”, tak aby każdemu łatwiej było zapamiętać w czym znajdziemy witaminy i do czego one nam służą.

          „Witaminowe abecadło”

           

          Oczy, gardło, włosy, kości

          zdrowsze są, gdy A w nich gości.

          A w marchewce, pomidorze,

          w maśle, mleku też być może.

          B - bądź bystry, zwinny, żwawy

          do nauki i zabawy!

          W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,

          w serach, jajkach B też mieszka.

          Naturalne witaminy

          lubią chłopcy i dziewczyny.

          Bo najlepsze witaminy

          to owoce i jarzyny.

          C - to coś na przeziębienie

          i na lepsze ran gojenie.

          C: porzeczka i cytryna,

          świeży owoc i jarzyna!

          Zęby, kości lepiej rosną,

          kiedy D dostaną wiosną.

          Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.

          Na krzywicę D jest lekiem.

          Naturalne witaminy

          lubią chłopcy i dziewczyny.

          Bo najlepsze witaminy

          to owoce i jarzyny.

           

          Proponuję również dla zdrowia, aby trochę się poruszać, dlatego zamieszczam prosty układ taneczny „Sałatka owocowa z polewą czekoladową”, który znajduje się w poniższym linku.

          https://www.youtube.com/watch?v=Vkiw9i_mQSo

                                                                                                                                     Aneta Chłopczyk

          Detektywi w akcji

          Zapraszam do obejrzenia prezentacji „Detektywi w akcji” oraz innych filmików o zamku i Lachach. Zostały one nakręcone w ramach realizacji edukacji regionalnej „Po ścieżkach przeszłości”  – linki poniżej. 
          https://www.youtube.com/watch?v=nfYWS3BJEhY 

          Na podstawie tej prezentacji zachęcam do wykonania przewodnika po Bestwinie, w którym będą zawarte najważniejsze informacje o przynajmniej 3 zabytkach z Bestwiny. Można te zabytki narysować lub wydrukować zdjęcia i wkleić do pracy. 
          W takim przewodniku potrzebna jest też mapa miejscowości z krótkim opisem położenia historycznego i geograficznego. W kwestii regionu historycznego przypominam, że gmina Bestwina należy od wieków do historycznego regionu Małopolski (proszę nie mylić z obecnym woj. małopolskim), stolicą historycznego regionu jest Kraków. To, że należymy administracyjnie do woj. śląskiego nie oznacza, że należymy do Śląska. Jest to całkiem inny region historyczny. Granicą Małopolski i Śląska od naszej strony jest rzeka Biała/Białka i Wisła. 
          Zamek Habsburgów w Bestwinie https://www.youtube.com/watch?v=GeZ3S0rcTgg 
          Natomiast etnograficznie jesteśmy Lachami bestwińskimi. W naszej szkole był pan Sławomir Ślósarczyk – znawca tego terenu etnograficznego, choreograf Zespołu Regionalnego „Bestwina”. Podaję link - wizyta pierwszego Lacha https://www.youtube.com/watch?v=Ulsz1zADvfA 
          Swoje prace można wysłać na moje konto w mobidzienniku. 
           


          KILKA PROPOZYCJI

          1. Lekcja muzyki (lekcja była przeznaczona dla klasy 1a, ale zachęcam uczniów każdej klasy do zapoznania się z nią i nauki piosenki ) (9 min.)
          youtu.be/X8cBsMDhzZI

          2. Film edukacyjny Dlaczego? Po co? Jak? (13 min.)
          https://vod.tvp.pl/video/dlaczego-po-co-jak,gesia-skorka-satelita-jogurty,6596110

          3. Bolek i Lolek (9 min.)
          https://vod.tvp.pl/video/bolek-i-lolek,dzielni-kowboje,34439614

          4. Posłuchaj jednego z najpopularniejszych utworów muzyki poważnej suitę "Peer Gynt" Edwarda Griega. (15 min.)

          https://www.youtube.com/watch?v=LEA5wMEi07E

          5. Zadanie plastyczne. Inspirując się utworem Edwarda Griega narysuj obrazek dowolną techniką. Każdy pomysł jest dobry :)


          Ciecz Nienewtonowska – eksperyment dla każdego!


          Każda ciecz ma swoje właściwości, przeważnie pod wpływem naszego ruchu rozpływa się na boki, a gdy ją chcemy wziąć do dłoni, to przepływa między palcami. Z cieczą nienewtonowską jest nieco inaczej – wyglądem przypomina ciecz i rozpływa się po bokach naczynia. Co zatem jest w niej takiego niezwykłego? Otóż, gdy weźmiemy ją do dłoni, to nagle twardnieje i możemy energicznymi ruchami uformować z niej kulkę. Jednak jak tylko przestaniemy ją ściskać, w momencie rozpływa się na dłoni. Jest to świetna zabawa sensoryczna nie tylko dla najmłodszych. 
          Jeśli dzieci chcą nadać cieczy swoje ulubione kolory, mogą dodać troszkę barwnika spożywczego bądź cieniutkie paski bibuły, które po wymieszaniu rozpuszczą się w cieczy. Dla urozmaicenia zabawy można także wrzucić do miski drobne przedmioty, np. szklane kulki, drobne klocki i próbować je odnaleźć/wyłowić.
          Do zrobienia cieczy nienewtonowskiej potrzebne będą: miska/głęboki talerz, chłodna woda, skrobia ziemniaczana, jeżeli chcemy ją zabarwić – barwniki spożywcze/paski bibuły.
          Ilość składników zależna jest od tego, jak dużo chcemy uzyskać cieczy. Ja do miski wsypałam szklankę skrobi ziemniaczanej, stopniowo dodawałam wodę i mieszałam, tak aby składniki się połączyły i wyglądem przypominały gęstą ciecz (na taką ilość skrobi dodałam niecałą szklankę wody). Masa powinna być jednolita, lecz jeszcze nie płynna. „Powinna być nieco twardsza od ciastoliny, a jednocześnie tworzyć gładką, lustrzaną powierzchnię. Kiedy zaczniemy ją skrobać, powstają wiórki, które po chwili zmieniają się w płyn”. I gotowe! Można zacząć się bawić.
          Poniżej podaję link z instruktażem jak zrobić ciecz nienewtonowską oraz własne zdjęcia.
                                                                                                                               https://www.youtube.com/watch?v=20nIALsUY84
                                              

          Aneta Chłopczyk


          ZACZNIJMY PONIEDZIAŁEK ZE SZTUKĄ

          1. Jan Brzechwa– urodził się 15 sierpnia 1898 roku w Żmerynce, zmarł 2 lipca 1966 roku
            w Warszawie. Na jego twórczości wychowało się wiele pokoleń, był autorem literatury dziecięcej. Ogromną popularnością cieszył się wiersz „Pchłą Szachrajka”, który doczekał się wielu spektakli teatralnych, w związku z czym polecam jeden z nich dzisiaj.

          https://www.youtube.com/watch?v=glzfheqljmw

          Możesz zainspirować się spektaklem i stworzyć ilustrację do przedstawienia.

          1. Polecam gry plastyczne:

          Graffity

          http://grydladzieci.edu.pl/artystyczna_kraina/gry_plastyczne/graffiti.html

           

          Mozaika kolorów

          http://grydladzieci.edu.pl/artystyczna_kraina/gry_plastyczne/mozaika_kolorow.html

           

          Edukacja regionalna poznajemy

          „Legendę o Czarnej Damie” oraz „Historię karpia”

          Zachęcam do obejrzenia tych dwóch historii związanych z gminą Bestwina. Link poniżej, a następnie wykonania pocztówki na temat Bestwiny lub gminy Bestwina według waszej wyobraźni. Pracę proszę zachować, jak wrócicie do szkoły zrobimy wystawę tych prac.

          „Legenda o Czarnej Damie” – animacja poklatkowa https://www.youtube.com/watch?v=vjZWpc2Pj0g

          „Historia karpia” - animacja poklatkowa https://www.youtube.com/watch?v=CEX0xpLBKZc

          Dorota Surowiak


          1. Lekcja muzyki INSTRUMENTY PERKUSYJNE I RYTM

          https://vod.tvp.pl/video/szkola-z-tvp-klasa-6,muzyka-2042020-lekcja-1,47345761

          2. Prezentacja ciekawego instrumentu PUZON (5 min.)

          https://www.youtube.com/watch?v=1-w9vtSrTZM

          3. Prezentacja ciekawego instrumentu OBÓJ (5 min.)

          https://www.youtube.com/watch?v=9r5jiuQP-_M

          4. Zadanie plastyczne: Pokoloruj PISANKĘ. Stwórz swoją autorską wersję pisanki. Użyj wielu kolorów, rysuj szlaczki, kółka, własne kształty; możesz narysować jakieś zwierzę, kwiat. Wszystkie pomysły są DOBRE.

          Można wydrukować obwód jajka (w załączniku) lub narysować samemu.

          5. Zadanie plastyczne: Narysuj wiosenny krajobraz. Robi się coraz cieplej, drzewa puszczają pąki, na łąkach pojawiają się kwiaty, świat przyrody budzi się do życia. To wszystko sprawia, że warto uwiecznić taki krajobraz na kartce.

          6. Film edukacyjny o PAPUGACH.

          https://vod.tvp.pl/video/zagadki-zwierzogromadki,odc-2,44443095

          Jakub Żemła


          RECYKLINGOWE KWIATY

          POTRZEBNE MATERIAŁY:
          wytłaczanka po jajkach (najlepiej z papieru mâché), farby, pędzelki, słomki do napoi lub patyczki szaszłykowe, klej, nożyczki, kolorowe pompony.
          WYKONANIE:
          Odcinamy z wytłaczanki cztery miejsca po jajkach. Wgłębienia malujemy farbami według uznania. Odstawiamy do wyschnięcia, można do podsuszenia elementów użyć suszarki. Po wyschnięciu na środku (w miejscu wypukłym) naszego kwiatu przyklejamy pompon. Natomiast z tyłu przyklejamy słomkę, tak aby imitowała łodygę naszej rośliny.

           
          Magdalena Sierant

          Kosmiczne malowanie

           

          Dziś zachęcam dzieci wraz z rodzicami do kosmicznego malowania.

          Zapewniam Was, że zabawa wciąga każdego, kto spróbuje. Potrzebne będą: tacka, mleko, barwniki spożywcze zmieszane z odrobiną wody, łyżeczkę lub pipetę, olej. Malowanie kartki

          kosmicznej jest naprawdę proste, a efekty zawsze spektakularne.

          Życzę wszystkim udanej zabawy.

          Sposób wykonania prac zamieszam w linku poniżej:

           

          http://kreatywnieaktywnie.pl/kosmiczne-malowanie/

           

          Katarzyna Jonkisz


          Jajko wielkanocne

          Do wykonania ozdobnego jajka potrzebne nam będą: balon, klej w płynie (typu wikol, magik), flamaster, pędzel, gumowe rękawiczki i pęseta (jeżeli nie chcemy się wybrudzić), przykładowo: makaron gwiazdki, guziki bądź inne elementy o ciekawych wzorach i fakturach.

          Naszą pracę zaczynamy od pompowania balonu, jednak należy pamiętać aby był on niewielki, przypominający kształtem jajko. Następnie zawiązujemy końcówkę na supeł i zaznaczamy flamastrem kształt jajka, trochę mniejszego od naszego balonu. W tym miejscu powstanie otwór, dlatego omijamy go podczas smarowania klejem (najlepiej smarować balon klejem po kawałeczku, tak aby się nie wybrudzić oraz żeby klej nie zdążył wyschnąć) . W dalszej kolejności, miejsca pokryte klejem równomiernie posypujemy wybranymi przez nas produktami (np. makaronem) i delikatnie dociskamy je do balonu. Można użyć pęsety, aby uzupełnić niechciane luki. Gdy wykleimy cały balon (z pominięciem zaznaczonego miejsca), to odstawiamy go do wyschnięcia. W dalszej części pracy powtarzamy smarowanie klejem naszego jajka i uzupełniamy makaronem miejsca, w których pojawiły się prześwity. Jeżeli uznamy, że praca jest już gotowa, odstawiamy ją do całkowitego wyschnięcia.

          Na koniec delikatnie nacinamy końcówkę balonu i pomału spuszczamy z niego powietrze. Następnie odcinamy końcówkę i wyjmujemy ze środka gumę po balonie. W ten sposób powstało nam piękne jajko, które każdy może ozdobić według własnego uznania.

          Poniżej zamieszczam link z propozycjami, jak można wykonać jajka na balonie.

          https://www.youtube.com/watch?v=PViQCceqxg0

          Aneta Chłopczyk


          Wkręć się w teatr 

          Propozycje dla świetliczaków z grupy teatralnej i nie tylko. 
          - Bardzo ważny w teatrze jest ruch, dlatego na początek zajmiemy się tańcem. Przedstawiam kilka propozycji. Możecie z nich skorzystać. Potem stworzyć własny układ, który przedstawicie pozostałym świetliczkom po powrocie do szkoły. 
          Układy taneczne - https://www.youtube.com/watch?v=l78D-0TKWBM 
          Zygzaki - https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs 

          A teraz coś dla grupy teatralnej, która przygotowuje legendę o „Zbójniku Kurku”
          - Taniec zbójnicki. Wystarczy nauczyć się parę kroków i figur do tej muzyki. Jest to teraz dobry czas, żeby przygotować się do przedstawienia nad, którym obecnie pracujemy. https://www.youtube.com/watch?v=VnQqI6e0Yys albo to https://www.youtube.com/watch?v=R6Qja5vhl6Q 

          - Pozostałe osoby ćwiczą swój tekst, który mam nadzieję, mają w domu. 
          Rozgrzewka dykcyjna, to na początek – Warsztaty z aktorem https://www.youtube.com/watch?v=Ii7mFpeRxsE 
          A to ćwiczenia dykcyjne z klasą, zachęcam do włączenia się w nie https://www.youtube.com/watch?v=rPJDWY-q6D0 
          Ćwiczenia dykcyjne – próba po rozgrzewce https://www.youtube.com/watch?v=VfxO8Yx3oXE&t=13s 

          POWODZENIA Dorota Surowiak

           

          Te ćwiczenia pomogą w usprawnieniu całego ciała, żeby aktywnie uczestniczyć w sztuce teatralnej. Na początek proponuję rozgrzewkę. Wejdźcie w ten link poniżej i wszystko się dowiecie.

          Mini Zajęcia MDK: Rozgrzewka przed zadaniami aktorskimi. Bogumiła Górecka https://www.youtube.com/watch?v=cAILcSLIYos

          Bardzo ciekawą formą jest pantomima, która uczy nas w jaki sposób pracować z naszym ciałem. Proponuję 2 krótkie filmiki, wejdźcie w linki, które podaję poniżej.

          Pantomima krok po kroku - Ścianka, odc. 1 https://www.youtube.com/watch?v=rs2AQtjQBQg

          Pantomima krok po kroku - Krok profilowy, odc. 2 https://www.youtube.com/watch?v=bDyJDHdd0JE

          Jak wrócicie do szkoły można te ćwiczenia pokazać innym uczniom.

          Zabawa w teatr – na początek filmik - w jaki sposób można się wkręcić w teatrzyk kukiełkowy. Oglądnij proponowany filmik, który w prosty sposób pobudzi twoją wyobraźnię.

          Teatrzyk , kukiełki, pacynki , marionetki , zabawa dla dzieci https://www.youtube.com/watch?v=qyn2MplVivc

          A teraz weź się do pracy twórczej – stwórz swoje różne kukiełki i wymyśl do nich swoją bajkę, opowiadanie. Wkręć w to swoje rodzeństwo a nawet rodziców lub babcie czy dziadka. W ten sposób może się bawić cała rodzina.

          Podaje linki tylko do niektórych przykładów na temat sposobów zrobienia kukiełki ale ty możesz sam wyszukać inne filmiki, które uczą w jaki sposób zrobić np: pacynki.

          Jak zrobić kukiełkę na patyku? https://www.youtube.com/watch?v=gAEDQiDJVco

          Królewna (kukiełka) - prace plastyczne https://www.youtube.com/watch?v=o_ALbo2e02c

          W co się bawić #3 - kukiełki z drewnianych łyżek https://www.youtube.com/watch?v=qzYaR2z9p3s

          Powodzenia – czekam na wasze efekty, możecie przesłać mi zdjęcie zrobionej takiej kukiełki lub pacynki na moje konto w mobidzienniku i zaprezentować swoje prace po powrocie do szkoły.

          Do zobaczenia pani Dorota Surowiak.

          MUZYCZNE PROPOZYCJE

          Prezentacja ciekawego instrumentu – MARIMBA (8 minut)

          https://www.youtube.com/watch?v=kqlcOlbfPzE

          Koncert skrzypcowy „Wiosna” Antonio Vivaldiego (10 minut)

          Można słuchając utworu narysować wiosenny krajobraz lub jakąkolwiek inną rzecz, która kojarzyć się będzie Wam podczas słuchania.

          https://www.youtube.com/watch?v=l-dYNttdgl0

          Przykład muzyczny Polonez As-dur, jeden z najpopularniejszych utworów największego polskie kompozytora Fryderyka Chopina
          https://www.youtube.com/watch?v=m0olrJAmX60

          Bajka „Reksio i sowa
          https://vod.tvp.pl/video/reksio,reksio-i-sowa,43348275

          Film edukacyjny o małpie gibon (13 min)
          https://vod.tvp.pl/video/zagadki-zwierzogromadki,odc-1,44348070

          Jakub Żemła

           

          RUSZ GŁOWĄ                              RUSZ_GLOWa.pdf

          Zabawa „rusz głową”, jest dla tych osób, które mają już dość malowania.
          MATERIAŁY: rajstopy (najlepiej czyste), piłeczka, jabłko, mandarynka lub inny okrągły przedmiot, butelka z wodą (najlepiej 0,5 litra) lub plastikowy kubeczek obciążony grochem lub fasolą
          PRZEBIEG ZABAWY
          Do jednej z nogawek rajstop włóż piłeczkę lub jabłko. Drugą nogawkę i górę rajstop załóż na głowę (patrz zdjęcie przesłanie poniżej). Umieść na podłodze butelkę wypełnioną wodą i szczelnie zakręconą lub kubeczek plastikowy obciążony grochem lub fasolą. Twoim zadaniem jest przewrócić stojący na ziemi obiekt jedynie za pomocą nogawki z piłeczką (bez użycia rąk). 
            

          Życzę miłej zabawy
          Magdalena Sierant

          MARZENIE SENNE                              MARZENIE_SENNE.pdf               

          CO TO JEST SEN – sen jest to naturalny stan umożliwiający organizmowi wypoczynek
          MARZENIE SENNE – jest to seria różnorodnych obrazów, dźwięków, emocji i myśli
          ZADANIE PLASTYCZNE – przedstaw swoje marzenie senne
          MATERIAŁY: Kartka techniczna biała lub karton, pastele olejne, kredki, farby, wstążki, klej, nożyczki, bibuła, cekiny,
          Wszelkiego rodzaju materiały recyklingowe (rolki po papierze toaletowym, woreczki foliowe, guziki itd.)
          Link do utworu muzycznego – https://www.youtube.com/watch?v=c_iRx2Un07k
          WYKONANIE – włącz muzykę z zaproponowanego linku. Usiądź wygodnie i zamknij oczy, postaraj się wyciszyć, oczyści swoje myśli, tak aby skupić się jedynie na muzyce i swoich wyobrażeniach. Postaraj się  przypomnieć sen, który podobał Ci się najbardziej. W razie potrzeby włącz utwór ponownie, aby wykonać zadanie do końca. Na przygotowanym wcześniej papierze postara się namalować za pomocą różnych środków plastycznych swój najpiękniejszy sen. Twoja prac może być pół-przestrzenna, przestrzenna lub w formie płaskiej.
          Jeśli chcesz pochwalić się efektami wykonanej pracy plastycznej, możesz zrobić zdjęcie i przesłać do nauczycieli świetlicy przez mobidziennik. Praca znajdzie się w galerii świetlicy.

          Życzę miłej zabawy 
          Magdalena Sierant

          Domowy wulkan

          Dziś zachęcamy dzieci do wypróbowania bardzo efektownego eksperymentu jakim jest domowy wulkan. Wszystko, czego potrzebujesz do tego doświadczenia, prawdopodobnie znajdziesz w swoim domu: Potrzebne będą:

          • soda oczyszczona

          • ocet

          • woda

          • wysokie naczynie

          • miska

          • barwniki spożywcze

          Mamy nadzieje, że zabawa spodoba się dzieciom jak i rodzicom.

          Zamieszczamy link z instrukcją wykonania wulkanu.

          Życzymy udanego eksperymentowania.

          https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=76ZgHTw8thA&feature=emb_title

          Kwiaty z serwetek

          Do wykonania naszych kwiatów będą potrzebne:  cienkie serwetki, nożyczki, sznurek, farba w dowolnym kolorze.
          W pierwszej kolejności rozkładami serwetki i kładziemy je jedna na drugiej, tak żeby powstał prostokąt. Następnie składamy węższą stronę naszych serwetek w wachlarzyk, zginając raz z jednej strony, a raz z drugiej. 
          Gotowy wachlarzyk zaginamy tak, aby zaznaczyła nam się jego połowa i zawiązujemy w tym miejscu nitkę na supełek. Gdy mamy już serwetki związane, przycinamy ich brzegi na okrągło, żeby nasz kwiatek nabrał ładnego kształtu, po czym malujemy je delikatnie rozwodnioną farbą (tak aby nie uszkodzić struktury serwetek). Pomalowaną pracę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. 
          Po wyschnięciu serwetek, rozkładamy ich pojedyncze warstwy z każdej strony i w taki sposób kształtuje nam się piękny kwiat. Wykonaną pracą można w ciekawy sposób przyozdobić pokój, a od razu zrobi się w nim bardziej wiosennie.
          Poniżej dołączam link z instruktażem, w jaki sposób wykonać kwiatek z serwetki.
          https://www.youtube.com/watch?v=X5s2UdCvGPE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR15wz00wD2raFQI-JD0UTTu_IdUstXJ76_l45mQvL4quzEPlCXpxJ9PZG8


                                              Aneta Chłopczyk

           

          Poznajemy ciekawe zawody

          W lutym w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy cykl zajęć dotyczących róznych zawodów. Pierwsze spotkanie odbyło się z uczniem z klasy 8, który bardzo aktywnie działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Bestwinie. Konrad opowiedział dzieciom jak wygląda praca strażaka. Każdy kto chciał, mógł przymierzyć strój strażacki oraz hełm. Podczas spotkania dzieci mogły zadawac różne pytania dotyczące specyfiki pracy w straży pożarnej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek dotyczących tego trudnego, odpowiedzialnego i czesto niebezpiecznego zawodu.

           

          Dzień Myśli Braterskiej – święto jedności i braterstwa

          Dzień Myśli Braterskiej przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności.

          W ramach zajęć świetlicowych, prowadzonych metodyką zuchową, zorganizowaliśmy Dzień Myśli Braterskiej. Jest on obchodzony co roku 22 lutego. W tym dniu wszyscy harcerze i skauci jednoczą się i wysyłają sobie pozdrowienia. Łącza się myślami z innymi harcerzami na całym świecie.

          Podczas zajęć zadaniem świetliczaków było odrysowanie swojej dłoni i wklejenie jej na wspólny plakat, który miał symbolizować jedność, wzajemny szacunek i chęć współpracy.

          Następnym zadaniem było wypisanie na karteczkach życzeń i wrzucenie ich do słoiczka. Każdy wymyślał co w tym dniu chciałby życzyć dobrego swoim kolegom i koleżankom. Na koniec zajęć dzieci po kolei losowały życzenia dla siebie.

          Podczas zajęć wykonaliśmy także pudełko, do którego każdy w szkole będzie mógł wrzucać kartkę z życzeniami dla wybranej przez siebie osoby. Potem harcerze będą roznosić pocztę do poszczególnych osób.

          Katarzyna Jonkisz

           

          Walentynkowe świętowanie w świetlicy szkolnej

          W Walentynki 14 lutego tradycyjnie przekazujemy sobie dowody sympatii.
          Co roku uczniowie świetlicy szkolnej wraz z nauczycielami przygotowują niespodzianki dla uczniów klas młodszych. Tym razem na zajęciach plastycznych wykonali kolorowe serca i ozdobili walentynkową ściankę, która była doskonałym tłem do zrobienia zdjęć grupowych czy z koleżanką, kolegą. Kadra świetlicy częstowała dzieci z klas 1-4 lizakami w kształcie serduszek. Takie świętowanie tworzy radosny nastój w grupie oraz sprzyja nawiązywaniu kontaktów interdyscyplinarnych podczas wspólnych spotkań.

          Magdalena Sierant, Aneta Chłopczyk

          MARZYCIELSKA POCZTA

          Nasza świetlica przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta. Zadaniem uczniów jest wykonanie kartek z życzeniami dla chorych i niepełnosprawnych dzieci. Na stronie akcji dostępne są profile, umożliwiające dokładniejsze zapoznanie się z chorymi i wybranie osoby, z którą chce się korespondować. Ponieważ były walentynki, dlatego postanowiliśmy zacząć naszą akcję właśnie w tym czasie. Dzieci wykonały piękne kartki i same napisały życzenia. Podczas zajęć z tworzenia kartek rozwijały swoje zdolności plastyczne ale także uczyły się właściwie adresować koperty.

          Akcja Marzycielska Poczta pozwala chorym podopiecznym łatwiej przejść przez trudne momenty leczenia, a nasze dzieci uczy empatii, wrażliwości oraz chęci sprawiania radości innym bezinteresownie.

          Katarzyna Jonkisz

          Warsztaty plastyczne

          3 lutego 2020 roku dzieci ze świetlicy miały okazję uczestniczyć w kolejnych warsztatach plastycznych, prowadzonych przez Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie. W pierwszej części zajęć każdy miał okazję pomalować według własnego pomysłu lub gotowego wzoru torbę płócienną. Do wykorzystania były specjalne flamastry oraz kredki do tkanin. Następnie zadaniem dzieci było pomalowanie farbami akrylowymi, wcześniej przygotowanych przez Panie glinianych figurek. Wszystkie pięknie i barwnie wykonane prace dzieci otrzymały w prezencie.

          Aneta Chłopczyk

          Zdrowe i bezpieczne ferie

          Na zajęciach świetlicowych dzieci przypominały sobie zasady bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych. Pani Dorota Surowiak przeprowadziła pogadankę, jak należy dbać o zdrowie swoje i innych oraz w jaki sposób można spędzać czas wolny. Następnie każdy napisał na osobnej kartce wcześniej wspomniane reguły, które później zawisły na gazetce szkolnej. Podczas przerw wszyscy uczniowie mogli się z nimi zaznajomić.

          Aneta Chłopczyk, Dorota Surowiak

           

          Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

          Święta Bożego Narodzenia to czas miłości, przebaczenia, wspólnie spędzonych chwil i bliskości. Dzieci miały okazję podzielić się z innymi, co jest dla nich najważniejsze w tym okresie oraz jakie tradycje bożonarodzeniowe obchodzą w swoich domach. Następnie wszyscy zostali podzieleni na niewielkie grupki i przy dźwiękach kolęd wspólnie tworzyli łańcuchy na szkolną choinkę. Sprawiło to uczniom wielką radość oraz satysfakcję, że sami mogli udekorować świąteczne drzewko, zdobiące wejście do budynku szkoły.

          Aneta Chłopczyk

           

          Witaj Święty Mikołaju!


          Piątek 6 grudnia był najbardziej wyczekiwanym dniem przez dzieci, ponieważ w tym roku świetlicę odwiedził Święty Mikołaj. Zostawił on po sobie krótki list, w którym serdecznie pozdrowił wszystkich uczniów. Była w nim także ważna informacja, że pozostawił na świetlicy: upominki, nowe zabawki i sprzęty. Jednak Święty Mikołaj poprosił najpierw o wykonanie sześciu zadań. Dzieci ochoczo przystąpiły do zabawy, która sprawiła im wiele radości. 
          Dziękujemy Święty Mikołaju!


                                                       Aneta Chłopczyk

          Warsztaty plastyczne


          2 grudnia 2019 roku dzieci ze świetlicy miały okazję uczestniczyć w godzinnych warsztatach plastycznych, prowadzonych przez Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie. 
          Jako pierwszy do wykonania był zimowy lub świąteczny obrazek, który uczniowie mieli wykonać za pomocą markera. Rysowali nim kontury na szkle. Następnie malowali farbami akrylowymi. Tematem drugiej pracy była wielka gwiazda. Każdy sklejał i wycinał jej elementy z torebek papierowych. Wszystkie wykonane prace dzieci otrzymały w prezencie.


                                                       Aneta Chłopczyk

          Andrzejki i Katarzynki na świetlicy


          „Andrzejki zarówno na świecie, jak i w Polsce mają wieloletnią tradycję. Pierwsze wzmianki na ich temat pojawiły się w 1557 roku. Andrzejki są rozpoczęciem adwentu, czyli czasu oczekiwania przyjścia na świat Jezusa. Kiedyś do wróżb andrzejkowych podchodzono niezwykle poważnie i były one przeznaczone wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Dotyczyły oczywiście przyszłego męża, tego jak będzie wyglądał, skąd pochodził i jak się nazywał. Wierzono bowiem, że to, co pokaże wróżba naprawdę się spełni, dlatego najczęściej wykonywano ją w odosobnieniu. Co prawda pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, choć niektórzy twierdzą, że wywodzą się one ze starożytnej Grecji”.  Katarzynki są odpowiednikiem Andrzejek, z tym wyjątkiem, że są przeznaczone dla kawalerów.
          Na świetlicy szkolnej nie obyło się bez dobrej zabawy. W pierwszej kolejności odbyła się krótka pogadanka, czemu służyły w dawnych czasach wróżby Andrzejkowe i Katarzynkowe. Wybrane z nich dzieci miały okazję poznać, między innymi: przebijanie serc z imionami, układanie butów w towarzystwie rozbrzmiewającej muzyki, rzucanie monetą do miski z wodą, losowanie przedmiotów związanych z danym zawodem, czy przewidzianą sytuacją życiową, a także wróżby z wykorzystaniem kolorów, kart czy kostek do gry. Po zakończonych zabawach czekał na dzieci słodki poczęstunek.

                                              Aneta Chłopczyk, Magdalena Sierant

          Świetlicowy tydzień życzliwości


          21 listopada przypadało święto pozytywnych emocji i dobrych uczynków, czyli Światowy Dzień Życzliwości, jak również zbliżały się Mikołajki. Z tej okazji na świetlicy zorganizowany był tydzień życzliwości. 
          Dzieci wspólnie stworzyły drzewo życzliwości, odrysowując i wycinając swoje dłonie, na których wypisały miłe słowa. Przeprowadzona została także krótka pogadanka, dlaczego tak ważna jest pomoc i dobre słowo wobec innych ludzi, po czym wspólnie został stworzony worek życzeń, do którego dzieci „wkładały” karteczki z napisanymi pozytywnymi cechami człowieka.


           Aneta Chłopczyk, Dorota Surowiak

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          25 listopada jak co roku obchodziliśmy w świetlicy święto wszystkich pluszaków. Z tej okazji przygotowane zostały gry, zabawy z misiami, wesołe piosenki oraz praca plastyczna.

          "Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 117 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post"    i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku wykorzystał właściciel sklepu z zabawkami, który na cześć prezydenta nazwał pluszaka "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA”.

          Aneta Chłopczyk

          „Jeden uśmiech i wszystko wyda ci się łatwiejsze”
                                                                                                                      Federico Moccia.

          „Światowy Dzień Uśmiechu”, to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1990 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentuje dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi. Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, aby wszyscy dużo się uśmiechali
          i przykładali większą uwagę spełnianiu dobrych uczynków. W tym dniu na świetlicy szkolnej zorganizowane zostały ćwiczenia pantomimiczne, gry
          i zagadki oraz prace papieroplastyczne dotyczące uśmiechu. Dzieci dowiedziały się jakie są typy uśmiechu, jak uśmiech wpływa na nasze życie i co to jest endorfina. Śmiech to nie tylko zdrowie, to korzyści w niemal każdym aspekcie naszego życia. Warto zatem śmiać się codziennie, nie tylko
          w Dzień Uśmiechu.

          Magdalena Sierant

          Pasowanie na Świetliczaka

          Poniedziałek 7 października 2019r. był wyjątkowym dniem dla dzieci z klas pierwszych, uczęszczających na świetlicę szkolną, ponieważ odbyło się uroczyste pasowanie na Świetliczaka. Towarzyszyły nam zabawy z muzyką, takie jak „Jedzie pociąg”, „Pozy” oraz bajkowy świat zagadek. Wychowawcom świetlicy pomagały uczennice z klas 2a oraz 3b, czytając wierszyki oraz sędziując podczas quizów. Następnie nadeszła uroczysta część naszego spotkania – pasowanie. Dzieci powtarzały za nauczycielem słowa przysięgi i zostały pasowane wielkim ołówkiem na Świetliczaka. Zatwierdzeniem wypowiedzianych przez uczniów słów, było odbicie dłoni na imiennych dyplomach, co wywołało wiele pozytywnych emocji. Na koniec czekał na wszystkich słodki poczęstunek, a pamiątkowe dyplomy Świetliczaki zabrały do domów.


                                              Aneta Chłopczyk, Magdalena Sierant

          Dzień Chłopaka IX 2019

          Dnia 30 września w naszej szkole obchodziliśmy kolejny Dzień Chłopaka. Z tej okazji nauczyciele świetlicy przygotowali słodki poczęstunek dla chłopców z klas 1-3 oraz zabawne wąsy, okulary oraz wielkie muchy do fotobudki. Podarunki oraz zabawne zdjęcia wywołały wiele pozytywnych emocji.

           Aneta Chłopczyk, Magdalena Sierant

          Piknik świetlicowy

          7 czerwca był dniem wyjątkowym dla naszych świetliczaków, ponieważ wychowawcy świetlicy wyróżnili spośród wszystkich osiem osób, które odznaczały się wzorowym zachowaniem. Przez cały rok wybrani uczniowie byli przykładem tego, jak powinno się utrzymywać porządek w świetlicy, służyli pomocą swoim kolegom i nauczycielom, chętnie brali udział w zajęciach oraz szanowali gry i zabawki. Z tej okazji zostały przygotowane atrakcje dla wzorowych świetliczków, takie jak: malowanie specjalnymi farbami podkoszulek zakupionych przez nauczycieli świetlicy, a także piknik z przygotowanymi smakołykami. Gratulujemy wyróżnionym dzieciom i życzymy, aby w kolejnych latach także były przykładem dla każdego.

           

                                                         Aneta Chłopczyk, Monika Ptaszek-Płachta, Magdalena Sierant

          Dzień Dziecka

          Z okazji Dnia Dziecka wychowawcy świetlicy przygotowali dla uczniów różne zabawy sportowe na boisku szkolnym. Dzieci podczas rozgrywek musiały wykazać się współpracą oraz zwinnością, przy czym towarzyszyło im wiele radości i emocji.

           

                                                                      Aneta Chłopczyk, Monika Ptaszek – Płachta

           

          Dzień Matki

          W naszej świetlicy pamiętamy o ważnych świętach. Z racji zbliżającego się Dnia Matki, chętne dzieci wykonały upominki dla swoich mam. Była to dla świetliczaków przednia zabawa, ponieważ sami mogli wykonać masę solną, wałkować ciasto, a efektem końcowym był świecznik z odbitej dłoni. Wszystkim mamom z okazji ich święta, życzymy całą świetlicą wiele radości z pociech i zadowolenia z otrzymanych prezentów.

                                                                                                                         Aneta Chłopczyk

          Dzień Polskiej Niezapominajki

          15 maja w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Polskiej Niezapominajki. Dzieci miały okazję uczestniczyć w krótkich zajęciach, dzięki którym dowiedziały się, że niezapominajka symbolizuje miłość do człowieka oraz Ziemi. Po odsłuchaniu wierszyka wspólnie dzieliły się informacjami na temat dbania   o naszą planetę oraz odgadywały różne zagadki. Na zakończenie dzieci odczytały "telegram od Ziemi"       i wykonały prace plastyczne, na temat jak dbać o naszą planetę, przy czym towarzyszyła im piosenka "Ogrodniczka". Wszystkie prace można podziwiać na tymczasowej gazetce na korytarzu szkolnym.

          Aneta Chłopczyk

            DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

          Dnia 8 maja świętujemy dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji dzieci ze świetlicy szkolnej wybrały się, aby złożyć życzenia pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Pani Agacie Karaś z naszej Biblioteki Szkolnej. Z radością i wdzięcznością za przekazywaną nam pasję czytelnictwa i rozwoju naszej wyobraźni przekazaliśmy Szanownym Paniom następujące słowa „Poczucia spełnienia w pracy, ciekawych pomysłów i energii w krzewieniu kultury oraz coraz większej rzeszy czytelników odwiedzających bibliotekę”.

           

          Aneta Chłopczyk

           

          Dzień Kobiet w świetlicy              

                          8 marca był dniem wyjątkowym dla dziewczynek oraz Pań Nauczycielek z klas 1-3, ponieważ zostały obdarowane drobnymi upominkami od Nauczycieli ze świetlicy szkolnej.
          Prezenty wywołały uśmiech na twarzach dzieci , co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.
           
                                                                                                                        Monika Ptaszek-Płachta, Aneta Chłopczyk

          Świetlicowe Andrzejki

                      Dzień 30 XI 2018r. na naszej świetlicy przebiegł pod znakiem opowieści oraz wróżb Andrzejkowych. Chętne dzieci miały okazję poznać dawne zwyczaje tego święta. Wychowawczynie przygotowały między innymi: wróżby z układaniem butów, kostkami do gry, sercami z imionami, kartami, czy losowaniem z worka przedmiotów, które przepowiadały wykonywany w przyszłości zawód. Dzieci z humorem podeszły do zabaw, a czas spędzony na świetlicy upłynął w przyjemnej atmosferze.

          Wychowawcy świetlicy

          Dzień Pluszowego Misia

                         26 listopada w naszej świetlicy swoje święto obchodził pluszowy miś. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki, które towarzyszyły im cały dzień , brały udział w zabawach oraz pomagały w wykonaniu pracy plastycznej. Dzieci poznały również historię pluszowego misia.

          Monika Ptaszek-Płachta, Aneta Chłopczyk

                      WIECZÓR W SZKOLE

            5.10.2018 w naszej szkole odbył się „wieczór Świetliczaka”. Dzieci z klas pierwszych zostały uroczyście wpisane w poczet Świetliczaków. Podczas wieczoru na uczestników czekały liczne atrakcje między innymi takie jak: zabawy, dyskoteka, pasowanie na Świetliczaka. Uczniowie podpisali regulamin świetlicy , jak również otrzymali dyplomy i drobne upominki. Jest nam bardzo miło powitać tegorocznych świetliczków.

                                                                                                                      Wychowawcy ze świetlicy.

           

          Dzień chłopaka w świetlicy

          Świętowanie „Dnia Chłopaka” powoli staje się tradycją w świetlicy szkolnej. 30 września wszyscy chłopcy i ci mali, i ci duzi, obchodzili swoje święto. Także świetlica postanowiła uczcić ten dzień i zorganizować coś dla chłopaków. Dziewczynki z tej okazji przygotowały laurki i złożyły chłopcom najserdeczniejsze życzenia: samym szóstek, uśmiechów, radości i jak najlepszej zabawy. Potem rozdały małe upominki. 

          Barbara Górka

           „ NEUROSHIMA HEX”  dla uczniów  szkoły podstawowej i gimnazjum.

           

          Podczas turnieju panowała miła atmosfera i towarzyszyło wiele emocji. Dla zwycięzców czekały nagrody, które ufundowała rada rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum. Rada Rodziców już kolejny raz wspiera finansowo nasze działania. Dziękujemy  Radzie Rodziców za ufundowane nagrody a panu Danielowi za poświęcony czas oraz  zaangażowanie. Zapraszamy już za rok na kolejny turniej………………..

          Barbara Górka

           

          Wyjazd do kina

                    Koniec roku szkolnego to czas wielu podsumowań między innymi: za postępy w nauce, udział w konkursach, turniejach, zawodach sportowych czy przeglądach. W naszej świetlicy koniec roku to nagrody za wzorowe zachowanie i aktywne uczestnictwo w zajęciach świetlicowych.
                      W dniu 9 czerwca.2018 r. dla wyróżnionej grupy Świetliczaków  zorganizowano wyjazd do kina Helios na projekcję filmu pt. „Wyszczekani”. Uważam, że cel wycieczki został osiągnięty, tj. dzieci z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem obejrzały film, zdobyły umiejętność kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i środkach transportu, nauczyły się aktywnego odbioru sztuki filmowej, rozwinęły wrażliwość estetyczną oraz wzmocniły więzi koleżeńskie.

          Kino ma wiele aspektów przyciągających młodego widza. Tajemnicza atmosfera, magia wielkiego ekranu, siła dźwięku, to wszystko składa się na aktywny przekaz, który powoduje, że wizyta w kinie  jest wspaniałą przygodą.

           Wychowawcy świetlicy: Magdalena Sierant, Aneta Chłopczyk

           

          Laureatka w ogólnopolskich konkursach  międzyświetlicowych

          Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Martynka Goliasz może poszczycić się kolejnym sukcesem 
          w dziedzinie twórczości plastycznej. Martynka wzięła udział w dwóch konkursach:
           „Motyle”  - zdobywając III miejsce
          oraz
           „Rakietą w kosmos” – zdobywając wyróżnienie.
          Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          Barbara Górka
           

          Święto niezapominajki

           

          15 maja jak co roku w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Święto Polskiej Niezapominajki. Dzieci  obdarowały nauczycieli bukiecikami kwiatów wykonanych z bibuły. Na gazetkę powiesiliśmy wazon pełen Niezapominajek. Dzień ten ma nam przypominać o bliskich nam osobach oraz o tym, aby na co dzień dbać o przyrodę.    

           

                                                                                            Wychowawcy świetlicy

           

          Świetliczaki świętują Dzień Bibliotekarza

           Świetliczaki z ZSP w Bestwinie wybrały się do biblioteki z życzeniami i piękną laurką. "Wspaniałych czytelników, zadowolenia z pracy, wszystkiego najlepszego..." - - takie życzenia otrzymały dziś panie z Gminnej Publicznej Biblioteki w Bestwinie oraz pani Agatka z biblioteki szkolnej z okazji święta bibliotekarza.

          Barbara Górka

           

          Zajęcia bibułkarskie

          W ramach działającego przy świetlicy „Klubu Detektywów Przeszłości”, 16 kwietnia do naszej szkoły przybyła pani Eugenia Wilczek z Bestwinki, ceniona artystka ludowa. Poprowadziła zajęcia, na których uczestnicy uczyli się robienia kwiatów z bibuły. Wymagały one dużo cierpliwości i dokładności. Wykonały kaczeńce i krokusy. Warsztaty bibułkarskie upłynęły w radosnej atmosferze. Uczestnikami byli uczniowie od klasy 2 do 5 ze szkoły podstawowej. Nad wszystkim czuwała katechetka Dorota Surowiak, która jest jednocześnie przewodniczącą TMZB. Spotkamy się jeszcze w pierwszej połowie maja.

          Dorota Surowiak – katechetka i przewodnicząca TMZB

          Świetliczaki dziękują…

          W imieniu wychowawców świetlicy  jak również dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej kieruję serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za zakup zabawek, sprzętu sportowego oraz gier, które będą wykorzystane podczas zajęć świetlicowych. Nowe gry cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Teraz, kiedy pogoda nie dopisuje czas spędzony po lekcjach w świetlicy jest prawdziwą frajdą dla dzieci.

          BARDZO DZIĘUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM ZA TEN PREZENT!

          Barbara Górka

          Dzień Pluszowego Misia w Świetlicy

          24 listopada 2017 roku, jak co roku, uczniowie w świetlicy szkolnej obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Każda z nich była inna i towarzyszyła dzieciom przez cały dzień zajęć szkolnych. Na koniec zabaw wszystkie dzieci wspólnie wykonały piękną gazetkę.

                                                                                                                                                       B. Górka, K. Jonkisz

          Noc w szkole połączona z pasowaniem na Świetliczaka

          Dzień 6 października był przez uczniów  klasy pierwszej dniem bardzo ważnym. A to z jakiego powodu?  Kolejnej już nocy w szkole połączonej z pasowaniem na świetliczaka.! Wieczorem o godzinie 19.00 wychowawcy świetlicy przywitały bardzo podekscytowanych pierwszaków zaopatrzonych w piżamy, śpiwory i przytulanki. Następnie po krótkim powitaniu zaprosiły dzieci na pyszną kolację. Zadaniem dzieci było przygotowanie pysznej kanapki. Po posiłku rozpoczęły się liczne zabawy, tańce i konkursy zakończone uroczystym ślubowaniem na Świetliczaka. Po godzinie 22.30 gdy już wszystkie dzieci leżały wygodnie w swoich śpiworach, przyszedł czas na kolejny punkt imprezy czyli wieczorny seans filmowy, podczas którego zmęczone pierwszaki zasnęły… Wczesnym rankiem we wspaniałych nastrojach Świetliczaki udały się do domów.

            B. Górka, K. Jonkisz, A. Chłopczyk, D. Surowiak

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
      • zspbestwina@bestwina.pl, przedszkole.bestwina@bestwina.pl
      • Szkoła: 32 215 71 21 Przedszkole: 32 215 75 48
      • ul. Szkolna 11 43-512 Bestwina Poland
      • mgr Angelika Gościk
      • Katarzyna Kupper mgr Lilla Czernek
      • Lider dostępności: mgr Maryla Taranowska kontakt taranowskamaryla@gmail.com lub przez mobi-dziennik
    • Logowanie