• Dzień Kobiet

• Chłopcy przygotowali w tym dniu tulipany dla koleżanek. Wzięli udział w Lidze Klas przebierając się zgodnie za kobietę. Wykonano gazetkę na temat Amelii Erhart, pierwszej kobiety, która przeleciała Ocean Atlantycki.

Dzień wcześniej klasa brała udział w seansie w multikinie pt.: "Kot i pies".

• Przy wigilijnym stole

• Wycieczka klas piątych

• 6 października 2023 roku do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

• Witamy w 5c

• Nowy rok rozpoczęliśmy w stałym składzie. Wszyscy uczniowie klasy 4c spotkali się po wakacjach w 5c.

Wybraliśmy Samorząd Klasowy:

Przewodnicząca: Scarlett,

Zastępca Przewodniczącego: Emilka

Skarbnik: Kamil

Gratulujemy:)

• Międzynarodowa wystawa robotów w Bielsku- Białej

Wycieczka klasowa do Bajki Pana Kleksa

16 maja pojechaliśmy do Bajki Pana Kleksa do Katowic. Zwiedzaliśmy z animatorką Agnieszką bajkę, rozwiązywaliśmy zagadki, szukaliśmy przedmiotów. Uczeń Pana Kleksa Adaś przeprowadził warsztaty naukowe. Uczniowie stworzyli znikający atrament, przeprowadzali reakcje egzotermiczne oraz wulkan. Na koniec zwiedzalismy Podwodny Świat Królowej Aby w którym wiele uwagi przywiązuje się do ekologii. Było mnóstwo dobrej zabawy.

Klasa pod drzewem

Uczniowie na warsztatach naukowych przy stole

Klasa na zielonych stopniach

Uczniowie na kolorowych pufach rozwiązuja quizy

Dzień postaci z bajek

Wigilijka klasowa

Podczas wigilii w klasie 4c

W muzeum na warsztatach świątecznych:

Dawne wigilie w Bestwinie

Album zawiera zdjęcia będące ilustracją do tekstu Oliwii Oziminy o dawnych wigiliachW poniedziałkowy poranek wybraliśmy się po raz kolejny z klasą do Muzeum Regionalnego. Tym razem rozmawialiśmy o Wigilii w minionych czasach. Dawniej w dzień wigilijny rodziny chodziły rano do kościoła, modliły się, później sprzątały groby bliskich zmarłych . Po powrocie do domu kobiety gotowały, piekły i przygotowywały wieczerzę wigilijną, mężczyźni sprawdzali, czy niczego nie pożyczyli od sąsiadów, w razie czego takie rzeczy zawsze oddawali . Dzieci najczęściej robiły ozdoby na choinkę i ją ubierały, aby nie przeszkadzać rodzicom. Przed uroczystą wieczerzą pod stół dawało się siekierę, aby nigdy nie zabrakło drewna na opał. Wierzono także w to, że gdy nie zamknęło się drzwi i zostawiło się jedno puste nakrycie przy stole, zmarli przodkowie przychodzili do nas. Aby nie zdarzyło się zapomnieć zostawić otwartych drzwi, rzucano także pod stół klucze od domu. Dzieci miały jeszcze za zadanie- wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Gdy wypełniło się te obowiązki, można było w zgodzie zasiąść do wieczerzy wigilijnej.

Oliwia Ozimina z klasy 4c

Ozdoby choinkowe i padłaźniczkowe.

Wykonaliśmy  tradycyjne ozdoby choinkowe oraz podłaźniczkowe. Ręcznie plecione aniołki ze słomy, „światy”, czyli ozdoby  z wigilijnych opłatków, kostki cukru zawinięte w bibułę, aby  przypominały  cukierki. Pletliśmy kolorowe łańcuchy z bibuły. Drzewko ozdobiliśmy tymi „cudami”, a także orzechami, szyszkami i piernikami. Kustosz muzeum, Pan Andrzej Wojtyła opowiedział nam, że właśnie tak zdobiono dawniej choinkę. Jej poprzedniczką była  podłaźniczka, obok której  ustawiane były zwinięte snopki zboża, mające na celu chronić mieszkańców domu przed złem.

Współcześnie wiele ozdób kupujemy w sklepach, a dawniej wykonywały je wspólnie całe rodziny. To jest najpiękniejsze w tradycji, że każdy znalazł czas, by stworzyć świąteczne dekoracje rozmawiając, śpiewając, wspominając.  My też dzisiaj tak się poczuliśmy. Wspólnie ozdobiliśmy najpiękniejszą choinkę, jaką widziałem. Poznanie dawnych  tradycji jest bardzo ważne.

Jan Foksiński, kl. 4a

W Banialuce

W dniu 11 października klasa 4c była w Tetrze Lalek w banialuce na spektaklu "Włosy mamy". Inspiracją do stworzenia spektaklu stał się picturebook Włosy Mamy norweskiego duetu Gro Dahle i Svein Nyhus, znanego z poruszania tematów tabu z perspektywy dziecka. Włosy oddają stan psychiczny Mamy, są przedłużeniem jej myśli. Z czasem wyraźnie zaczynają dominować nad wszystkim wokół, są wszędzie. Splątują  się, szumią, płaczą, wirują, falują, warczą. W ten sposób ukazują, co się dzieje w głowie Mamy. Reżyserka Anita Piotrowska w spektaklu Włosy Mamy zwraca uwagę na sytuację dziecka, którego rodzic jest w depresji. Główna bohaterka Emma odczuwa panującą w domu atmosferę i pomimo braku zrozumienia sytuacji, próbuje się w niej odnaleźć.

Wyjście integracyjne

4 października nasza klasa była na wspólnej pizzy. Spędziliśmy czas w bardzo przyjemnej atmosferze i we wspaniałym towarzystwie.

Dzień Chłopaka

Święto zorganizowały dziewczynki. Przygotowały ciekawe quizy, gazetkę, zapewniły dobry humor i niespodziankę.

Grupa Chłopaków podczas quizu

dziewczynki organizujące Dzień Chłopaka

• Pinokio

• W dniu 22 września nasza klasa uczestniczyła w spektaklu Teatru Wrocławskiego "Pinokio". Bardzo podobały się ciekawe stroje Pasikonika, Wróżki, sceneria oraz gra aktorów.

• Samorząd Klasowy

• Przewodniczący klasy 4c