• Rok szkolny 2013/2014

        •  

          WAKACJE  2014

          Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pożegnali na dwa miesiące szkolne mury…

          TEATR "BUFFO" Warszawa

          7 czerwca 45 osobowa drużyna wyruszyła z misją do Warszawy. Celem było zdobycie Starówki i jej zabytków oraz musical „Romeo i Julia” w Teatrze „Buffo”. Wyjazdy na spektakle w reżyserii Janusza Józefowicza cieszą się od lat wielką popularnością także wśród gimnazjalistów z Bestwiny. Zanim jednak oddaliśmy się muzyce, wspaniałej scenerii i choreografii, młodzież musiała wypełnić misję. Uczniowie zostali podzieleni na osiem grup. Każda wylosowała zabytek, który mijaliśmy w drodze na Starówkę. Ich zadaniem było powiedzieć kilka zdań na jego temat. Tym samym misja została wypełniona. Uczniowie zyskali wiedzę o Warszawie i mogli zobaczyć doskonałe widowisko.

          DZIEŃ DZIECKA

           

          W poniedziałek 2.06.2014r. odbyła się druga część atrakcji z okazji Dnia Dziecka – wysoka ścianka wspinaczkowa, sięgająca do sufitu, która wywołała ogólny entuzjazm wśród uczniów.

          Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa. Każdy chętny mógł sprawdzić swoje siły i obawy przed wysokością wspinając się pod sam sufit sali gimnastycznej.  Wyposażeni byli w profesjonalną uprząż i kask.

          Nad wszystkim czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: pan Artur Ścisłowski, Pani Agnieszka Dutka, Pani Maryla Taranowska i pan Wojciech Łysoń.

          Ściankę wspinaczkową wypożyczyła grupa Beskidzka GOPR ze Szczyrku, w której ratownikiem jest nasz nauczyciel Pan Artur Ścisłowski.

          ŚWIĘTO PATRONA

                 Jan Paweł II to niewątpliwie jedna z największych postaci w historii Polski, jak i całego świata. Uczniowie szkoły podstawowej i naszego gimnazjum mieli okazję uświadomić sobie, jak wyjątkowego mamy Patrona. Niedługo po kanonizacji polskiego papieża w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, która miała nam choć trochę przybliżyć jego sylwetkę.

                Na wstępie Pani dyrektor Agata Rak przywitała wszystkich zebranych, poinformowała wszystkich,  z jakiej okazji się spotkaliśmy, a następnie wniesiono sztandar gimnazjum. Po chwili zabrzmiał gimnazjalny hymn. Potem wręczono nagrody za klasowe gazetki oraz za konkursy plastyczno- literackie dotyczący osoby Jana Pawła II. Po tej części uroczystości przyszedł czas na część artystyczną.

              Całe widowisko opracowała Pani Magdalena Wodniak-Foksińska, z wyjątkiem recytatorów wierszy, którzy przygotowywali się pod okiem Pana Ireneusza Sikorskiego. Piosenkom wykonywanym przez chór gimnazjalny pod batutą pani Magdy towarzyszyły fragmenty poematów Karola Wojtyły. Przeplatające się na zmianę słowo z muzyką pozwalały wyobrażać sobie małego Lolka, potem Karola Wojtyłę, aż w końcu Jana Pawła II. Miłe dla ucha i serca utwory nieraz poruszyły serca widzów, a w ich oczach kręciły się łzy szczęścia, radości i wzruszenia. Uwieńczeniem spektaklu była „Barka” – ukochana piosenka Papieża Polaka, którą wraz z występującymi wykonała cała widownia.

               Na koniec uroczystości głos zabrał ksiądz proboszcz z Janowic. Podziękował za piękną akademię i opowiedział nam o jego osobistych spotkaniach z kardynałem Wojtyłą. Podsumowując, powiedział, że najważniejsza jest w życiu miłość, właśnie taka, jaką niósł światu Jan Paweł II

               Tak wyglądało całe święto. To historyczne wydarzenie w dziejach naszej szkoły na pewno pozostanie na zawsze zapamiętane, a uczniowie, szczególnie gimnazjum, mogą być dumni, że ich Patronem jest Człowiek, który pozostawił po sobie ogromną spuściznę, zarówno chrześcijańską, jak i moralną.

          Wojciech Sawkiewicz z kl. 1c

             

          Egzamin gimnazjalny 2014

          W środę 23 maja gimnazjaliści napisali egzamin gimnazjalny z wiedzy humanistycznej. Był podzielony na dwa bloki. W pierwszym znalazły się zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a w drugim - z języka polskiego. W czwartek gimnazjaliści przystąpili do pisania drugiej części egzaminu gimnazjalnego 2014 z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, w której znalazły się pytania z przedmiotów przyrodniczych (geografii, biologii, chemii, fizyki). Na rozwiązanie testu mieli godzinę. O godz. 11 rozpoczął się egzamin z matematyki. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli półtorej godziny. Na egzaminie uczniowie mieli do rozwiązania 24 zadania. Wszystkie były zamknięte - zdający sam musiał wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu. W piątek gimnazjaliści  napisali egzamin gimnazjalnego z języka obcego. Przeprowadzony na dwóch poziomach. Najpierw test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpili do testu na poziomie rozszerzonym. Trwał on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut). Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki uczniowie poznają w czerwcu. Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.

           

           

          W Muzeum Regionalnym.

             Klasy trzecie gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie odwiedziły w dniu 2 kwietnia 2014 r., Muzeum Regionalne w którym zaprezentowano ciekawą wystawę poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”, w tym wypadku wystawa przedstawiała jeden ciekawy wątek, mianowicie losy żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w latach 1945 – 1947. Wystawa jest częścią większego projektu „Powinniśmy wracać po swoich. Edycja 2013” związanego z działalnością Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame „Bartka”. Uczniów szczególnie zainteresowały losy mieszkańców gminy Bestwina na tle tragicznych wydarzeń powojennej Polski. Wystawa to szereg ciekawych plansz ze zdjęciami i nazwiskami (pseudonimami) żołnierzy i współpracowników NSZ. Gimnazjaliści zostali przywitani przez kustosza Muzeum w Bestwinie Pana Andrzeja Wojtyłę, a z merytoryczną stroną wystawy zaznajomił nas jeden z organizatorów. Wszyscy uczniowie po zakończeniu ciekawych zajęć z historii regionalnej mieli możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej.

            Świado­mość włas­nej przeszłości po­maga nam włączyć się w długi sze­reg po­koleń, by prze­kazać następnym wspólne dob­ro - Ojczyznę. 

                                                                                                  Jan Paweł II

          Dnia 15 marca 2014 roku Chór Andante reprezentował nasze gimnazjum w przesłuchaniach finałowych XIV Diecezjalnego przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek w Domu Kultury w Hałcnowie. Wykonaliśmy dwie pieśni : Pieśń Kronika z repertuaru Marka Grechuty oraz Habemus Papam z płyty Santo Subito Piotra Rubika. Ciekawa aranżacja, umiejętności wokalne oraz instrumentalne zostały dostrzeżone przez szanowne Jury. Choć w tegorocznym przeglądzie  wzięło ponad 1300 uczestników z całej diecezji, udało się nam wyśpiewać I miejsce i ponownie znaleźć się w gronie laureatów przeglądu lecz po raz pierwszy na czołowym miejscu. Ciężka praca i sumienność uczestnictwa w nieobowiązkowych próbach chóru zostały wysoko nagrodzone przez Jury. Cieszymy się tym bardziej, iż zarówno organizatorzy jak i komisja konkursowa podkreślili wzrastający corocznie poziom wykonawczy przeglądu. Uroczyste rozdanie nagród  XIV DPPP odbędzie się  10 maja 2014    o godzinie 10:00 w auli Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku- Białej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych zmagań konkursowych umieszczonych w galerii.

                                                                  Magdalena Wodniak- Foksińska

           

           

          HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZĄT

          W niedzielę 9 marca 2014r. w hali sportowej w Kaniowie, zorganizowany został po raz pierwszy halowy turniej piłki nożnej dziewcząt. Do rywalizacji stanęło 7 drużyn w trzech kategoriach wiekowych. Organizatorzy turnieju : Przewodniczący Rady Gminy Bestwina pan. Jerzy Żużałek oraz Wójt Gminy Bestwina pan. Artur Beniowski serdecznie powitali drużyny. Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zajęły zawodniczki „Reds Dragons”, czyli Gimnazjum w Bestwinie pod opieką pani Agnieszki Dutki w składzie: Daria Gleindek, Katarzyna Dzida, Wioletta Warmus, Justyna Dzięgiel, Patrycja Piętka, Estera Matykiewicz, Aleksandra Jarnot, Agnieszka Wróbel, Natalia Chromik, Nicoletta Monticelli, Patrycja Stasicka, Anna Jurasz , Izabella Pękala. Drużyna odebrała puchar oraz dyplom. Najlepszą bramkarką została Estera Matykiewicz, a najlepszą snajperką Patrycja Piętka.
          Sam turniej przebiegał w prawdziwie sportowej atmosferze. Na trybunach najgoręcej dopingowali swoje zawodniczki kibice „ Reds Dragons” .  Było dużo śmiechu, a co najważniejsze, nie było słychać ani jednego wulgaryzmu…. No fakt, przecież to grały dziewczęta … Po kilkunastu kolejkach futsalu w męskim wydaniu może się wydawać, że czegoś brakowało. Okazuje się jednak, że bez przekleństw i wulgaryzmów też da się grać w piłkę nożną. Mężczyźni – tego na pewno możecie się od kobiet uczyć!!!

           TENIS STOŁOWY

          W dniu 26 lutego reprezentacja gimnazjum w składzie: Kacper Siwiec, Dawid Mazur, Przemysław Wróbel w Rejonowych Zawodach Tenisa Stołowego zajęła III miejsce. Dziękujemy.

               

           

                   WALENTYNKI 2014

          Jak rozumieją miłość, przyjaźń. Co to są Walentynki. Kim jest Amor i kogo chce ugodzić swoją strzałą? Na te pytania znają odpowiedzi młodsi koledzy i koleżanki z przedszkola, szkoły podstawowej, oraz znawcy tematu - gimnazjaliści. 

           

           

           

           

          Coś dla kochanych....

           

           

           

          TENIS STOŁOWY

          W dniu 13 lutego reprezentacja gimnazjum w składzie: Kacper Siwiec, Dawid Mazur, Przemysław Wróbel zdobyła II miejsce w Powiatowym Finale Tenisa Stołowego i awansowała do Zawodów Rejonowych. 

          Gratulujemy, i trzymamy kciuki:))

          Instrukcja obsługi języka polskiego nagrodzona w Brukseli

           

          Instrukcja obsługi języka polskiego to mój autorski projekt oparty na tworzeniu wideobloga. Uczniowie uczestniczący w kółku medialnym od roku nagrywają filmy edukacyjne związane z naszym ojczystym językiem (ortografią, gramatyką, rodzajami i gatunkami literackimi, itp.), w których przekazują wiedzę. Stworzenie jednego filmiku wymaga dużego nakładu pracy: napisanie scenariusza, uczenie się ról, występowanie przed kamerą, montowanie filmu to zadania, z którymi uczniowie muszą sobie radzić. I wychodzi im to znakomicie! Gdyby było inaczej nasz wideoblog nie wygrałby przecież europejskiego Konkursu na najlepsze treści dla dzieci (The European Award for Best Content for Kids)! Zwycięstwo na etapie narodowym pozwoliło nam zajść bardzo daleko - tak w przenośni, jak i dosłownie, bowiem po odbiór nagrody musieliśmy się wybrać aż do Brukseli. Reprezentantem grupy, który miał okazję uścisnąć dłoń Pani Neelie Kroes (Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej) i uczestniczyć w gali w Parlamencie UE był uczeń pierwszej klasygimnazjum - Kacper Wójtowicz, który najdłużej, spośród wszystkich uczestników kółka, pracuje nad projektem.

          Przy okazji udziału w gali mieliśmy możliwość zwiedzić Brukselę - miasto kontrastów, gdzie obok starych kamienic wyrastają szklane bloki, gdzie piękne murale zdobią nadgryzione zębem czasu ściany. Poza takimi atrakcjami jak Muzeum Komiksu, Atomium, Grant Place czy Parlament UE, mieliśmy okazję zobaczyć także fantastyczną siedzibę firmy Google.

          Informacje o zwycięstwie obiegły Polskę - Kacper udzielił wywiadu do Polskiego Radia, pojawiły się także artykuły na portalach edukacyjnych i w prasie.

          Jesteśmy szczęśliwi i zmotywowani do dalszej pracy jak nigdy!

          Galeria zdjęć z Brukseli

          Katarzyna Krywult


          Opis do zdjęcia: (od lewej) Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej - Neelie Kroes, przedstawiciel Instrukcji obsługi języka polskiego - Kacper Wójtowicz, (z tyłu) przewodnicząca jury Konkursu Best Content For Kids - Sonia Livingstone, opiekun kółka medialnego - Katarzyna Krywult

          _____________________________________________________________________________________________

           

          GORĄCZKA ZŁOTA

          Szczególne podziękowania dotarły do nas z Zarządu PCK z Bielska-Białej. Członkowie SK PCK zorganizowali zbiórkę złotych monet. W „ Gorączce Złota” zebraliśmy 95,65 zł.

          Pod koniec listopada członkowie SK PCK i chętni uczniowie naszego Gimnazjum brali udział w zbiórce żywności w sklepie „Roll” w Bestwinie. Dzięki ofiarności mieszkańców najbardziej potrzebujący mogli otrzymać żywnościowe paczki świąteczne.  

           

           

           

                

           

          Z wizytą w Domu Samarytanina

          Nie nudziliśmy się w ferie zimowe.  26 stycznia 2014 w niedzielę, uczniowie naszego Gimnazjum pod opieką p. Urszuli Kraus, razem z uczennicami  VIII LO
          z Bielska – Białej z opiekunem p. Natalią Pawlak poprowadzili Spotkanie Noworoczne dla  osiemdziesięciorga dzieci, podopiecznych MOPS z terenu Bielska-Białej. Spotkanie odbyło się w Domu Samarytanina w Bielsku-Białej. Program opracowała p. Magdalena Wodniak-Foksińska, a gry i zabawy wybrali i przygotowali uczniowie. Z naszej szkoły w spotkaniu brali udział: Magdalena Adamska, Aleksandra Englert, Sonia Maroszek, Mateusz Matura, Weronika Wala z 3 a oraz Klaudia Dańko i Joanna Siudak z 2 a.  Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Radość widać było szczególnie na malutkich twarzach dzieci. Już zostaliśmy poproszeni przez dyrektora „Domu Samarytanina” o poprowadzenie następnych spotkań. Możemy więc śmiało zaliczyć to spotkanie do niezwykle udanych.

           

           Kolędowanie 2013

           

          Koncert mikołajkowy

          Mikołajki dla podopiecznych SDŚ Centrum w GBP w Bestwinie

           

                      4 grudnia 2013 roku młodzież Gimnazjum im. Jana Pawła II, a właściwie klasy: 2b i 3a, udały się z przedstawieniem mikołajkowym do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie. Warto podkreślić, że w tym roku obie klasy realizują projekt edukacyjny „RAZEM możemy więcej”, którego jednym z założeń jest integracja z osobami niepełnosprawnymi.

                      Po słowno – muzycznym przedstawieniu przybył oczekiwany przez gości Mikołaj, w którego rolę wcielił się Piotr Niemczyk. Nie zabrakło wspólnie odśpiewanych kolęd i życzeń.

                      Serdeczne podziękowania należą się pani Magdalenie Wodniak – Foksińskiej oraz pani Jadwidze Kijas za pomoc w przygotowaniu spektaklu, oprawy muzycznej i dekoracji, pani Ewie Sierant za wykonanie upominków, a także pani Teresie Lewczak za życzliwość i wsparcie.

                      Szczególne zaś podziękowania kieruję do młodzieży za radość, którą ofiarowaliście wyjątkowej publiczności.

           Oliwia Sobieska

           

           

           

           

          ROCK OPERA W KATOWICACH

                   27 listopada 2013 roku klasy trzecie Gimnazjum udały się na niezwykły musical, a właściwie Rock Operę „Krzyżacy”. Byliśmy bardzo ciekawi nowej, nietypowej odsłony lektury. Dodam, że dodatkowym atutem były nazwiska, które pojawiły się na plakatach, m.in. Maćka Balcara, Artura Gadowskiego, Mieczysława Szcześniaka, Maćka Silskiego czy Olgi Szomańskiej. 

          Premiera tego muzycznego przedsięwzięcia odbyła się 2010 roku. Opowiada historię miłości Zbyszka i Danusi na tle polskich wydarzeń historycznych XV wieku.

                   Wyjazd uważam za udany, choć wolałabym obejrzeć Rock Operę w bardziej kameralnym gronie, z lepszą akustyką. Było to jednak nowe, ciekawe doświadczenie.

          Oliwia Sobieska

           

           

          SUKCES SIATKARZY

                                 W dniu 16.11.13r. w Czechowicach Dziedzicach odbył się Jesienny Turniej Siatkówki organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta. Naszą szkołę reprezentował zespół „Galactik Voleyball” w składzie: Kamil Lejkowski, Mateusz Kal, Mateusz Nowak, Przemysław Szczypka, Przemysław Wróbel, Wojciech Sawkiewicz, Dawid Gleindek. W swojej kategorii wiekowej drużyna zdobyła II miejsce. Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

          Kamil Lejkowski

           

           

          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

                          Dnia 12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na początku Pani dyrektor Agata Rak przywitała zebranych i zaprosiła do wspólnego obejrzenia części artystycznej w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej oraz chóru z gimnazjum pod przewodnictwem Pani Magdaleny Wodniak - Foksińskiej. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu państwowego hymnu rozpoczęło się przedstawienie, które przybliżyło nam klimat tamtych czasów, kiedy to Polacy po stu dwudziestu trzech latach wreszcie odzyskali tak bardzo upragnioną niepodległość. Jeszcze mocniej wczuć się w przeszłość pozwoliły różnorodne kostiumy młodych artystów i wykonane przez nich piosenki patriotyczne z udziałem chóru.

          Po części oficjalnej Pani dyrektor oznajmiła, że nasza szkoła otrzymała „Certyfikat bezpiecznej szkoły” i podziękowała wyróżnionym nauczycielom za ich wkład w osiągnięcie tego zaszczytnego tytułu. Następnie, po wyjściu sztandarów z sali, akademia dobiegła końca i uczniowie rozeszli się do klas.

          Taki dzień jak 11 listopada powinien przypominać nam, że jesteśmy Polakami, częścią naszego narodu i powinniśmy szanować to, co wywalczyli nasi przodkowie – niepodległość.

          Wojciech Sawkiewicz z kl. 1c

           

          XIV DIECEZJALNY PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ - etap I

           

                Dnia 8 listopada w Centrum Kultury w Bestwinie, po raz XIV odbył się pierwszy etap Diecezjalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek, zorganizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Bestwinie. Wzięło w nim udział 350 uczniów ze szkół naszej gminy. Jury wysłuchało 24 wykonawców.  Nasze gimnazjum reprezentował Chór Andante oraz solistka Dagmara Świerkot. Chór Andante  zaśpiewał utwory : Pieśń Kronika- Marka Grechuty oraz Habemus Papam z oratorium Cantobiografia- Piotra Rubika.  Ciekawy repertuar oraz bogata aranżącja instrumentalna zaowocowały zdobyciem I miejsca w kategorii chóry gimnazjalne, a tym samym zapewniły Andante udział w przesłuchaniach diecezjalnych. Dagmara przepięknie wyśpiewała wzruszające  utwory: Sen o Katyniu- Dominiki Świątek oraz Modlitwę- Lecha Makowieckiego, zdobywając II miejsce w kategorii solo, duet, zespół do 10 osób klas gimnazjalnych. Laureaci zaprezentowali się na koncercie podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości dnia 11 listopada w kościele parafialnym w Bestwinie.

          Dzisiaj tak trudno być odważnym, świadczyć o patriotyźmie. Dziękuję każdemu uczniowi, który zaangażował się w ten konkurs. Wysiłek jaki włożyliście w wiele prób został zauważony. Wasz udział w owym przeglądzie jest pięknym świadectwem miłości do Ojczyzny,  odzwierciedleniem słów naszego Patrona Jana Pawła II- przejawem troski o wspólne dobro, jakim jest nasz wolny kraj.

           

           Magdalena Wodniak- Foksińska

           

           

          „BEZPIECZNA  SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ”

                                                                                                                                                                                                 

          Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie
          ot
          rzymało tytuł i certyfikat „Bezpiecznej Szkoły”.

           

           

           

           

          Dzięki staraniom dyrekcji, nauczycieli i uczniów otrzymaliśmy ten tytuł, który jest symbolem naszych działań w propagowaniu bezpieczeństwa wśród młodych ludzi.

          Warto dodać, że organizatorem konkursu jest Fundacja Państwo Obywatelskie, a patronat honorowy nad projektem objęły m.in.: Sejm i Senat RP oraz Śląski Kurator Oświaty, pan Stanisław Faber.

          W konkursie wzięło udział ponad 1100 szkół z całego kraju. Koordynatorami projektu byli: pani Oliwia Sobieska, pani Katarzyna Kupper oraz pan Janusz Kucia. Konkursowi towarzyszyło ponad stugodzinne seminarium specjalistyczne   Bezpieczna   Szkoła 2012 / 2013,  które   było  prowadzone   metodą e-learningową przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.  

          Ponadto w ramach projektu uczniowie brali udział w wielu spotkaniach, akcjach charytatywnych i lekcjach poświęconych państwu, patriotyzmowi, ochronie dóbr osobistych, relacjom w szkole oraz w domu, uzależnieniom, bezpiecznemu kibicowaniu oraz współpracy na rzecz osób potrzebujących. 

          Gimnazjaliści przygotowywali plakaty, gazetki, brali udział w przedstawieniach dla niepełnosprawnych, akcjach charytatywnych, prowadzili debaty. Ogromnym zaskoczeniem okazało się spotkanie z byłym rzecznikiem prasowym klubu piłkarskiego Cracovia do spraw public relations – panem Markiem Mazurczakiem, czy przedstawicielem GOPR-u, panem Arturem Ścisłowskim.

          W imieniu swoim, pani Katarzyny Kupper i pana Janusza Kuci składam wszystkim nauczycielom i uczniom ogromne podziękowanie za wsparcie w naszych działaniach.

                                                                                             

            Oliwia Sobieska

           





          POWIATOWY KONKURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
           

                     W dniu 21.10.2013 r. w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Zasady Udzielania Pierwszej Pomocy”, którego celem było popularyzowanie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Koordynatorem na szczeblu szkolnym był pan Wojciech Łysoń. Patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Najlepszy wynik w etapie szkolnym uzyskała Agnieszka Borodziuk. Tym samym 29 października uczennica reprezentowała Gimnazjum w Bestwinie na etapie powiatowym w Bielsku – Białej.

          Przeprowadzenie etapu powiatowego polegało na zadaniach praktycznych udzielania pierwszej pomocy. Nasza reprezentantka otrzymała dyplom uczestnictwa w konkursie oraz nagrodę. Sukces uczennicy był wynikiem pracy z opiekunem – panem Wojciechem Łysoniem.  

           

             

           

           

          ŻYWY POMNIK DLA JANA PAWŁA II

                      Jan Paweł II- Papież dialogu, pod takim hasłem odbyły się obchody XIII Dnia Papieskiego.  Nasze gimnazjum w dniach od 7 do 11 października  kolejny raz włączyło się w akcję towarzyszącą corocznym obchodom tego wydarzenia. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, po raz trzynasty zorganizowała  zbiórkę funduszy wspierającą zdolną młodzież z rodzin potrzebujących. Nasz patron kochał młodzież, bardzo troszczył się o jej los, wielokrotnie prosząc, by dać szansę każdemu młodemu człowiekowi pragnącemu pogłębiać swoją wiedzę. Kwesta została zainicjowana  jako żywy pomnik dla Jana Pawła II. Fundacja wspiera stypendiami blisko 3000 stypendystów z terenu całej Polski. 48 wolontariuszy - uczniów naszego gimnazjum z wielkim zapałem przyłączyło się do tej akcji. Kolor żółty, będący symbolem tych dni odznaczał kwestujących jak i zagościł w wystroju szkoły. Dnia 13 października po każdej Mszy Świętej uczniowie kwestowali także przy Kościele Parafialnym w Bestwinie. Ogółem zebrano kwotę 3 280 złotych. W imieniu wszystkich wolontariuszy pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom, posługując się słowami błogosławionego Jana Pawła II:

          Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada lecz przez to, kim jest;

          nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi........

           

          Magdalena Wodniak- Foksińska

           

           

          Święto Komisji Edukacji Narodowej i patronów  Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bestwinie

                  14 października obchodziliśmy w bardzo uroczystym nastroju dwa ważne dla naszej szkolnej społeczności święta. Jedno to kolejna rocznica powołania w 1773 roku przez sejm rozbiorowy pierwszego na świecie ministerstwa oświaty, czyli Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji reprezentanci Samorządu Uczniowskiego oraz przybyli przedstawiciele Urzędu Gminy złożyli na ręce Pani Dyrektor najlepsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Uroczystość ta stała się także okazją do wręczenia przez Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, mgr Agatę Rak nagród dla wyróżniających się nauczycieli.

               Kolejnym punktem akademii były obchody Dni Patronów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Uczniowie klas pierwszych gimnazjum przedstawili prezentacje multimedialne poświęcone błogosławionemu Janowi Pawłowi II, natomiast słowno- muzyczna inscenizacja , której głównym bohaterem był święty Jan Kanty, została przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i chór szkolny.

           

          XIII ZJAZD RODZIN SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II

          SŁUCHAJCIE, DZIĘKUJCIE, BĄDŹCIE WIERNYMI…..

           

                          Dnia 10 października 2013 roku, po raz kolejny delegacja naszej szkoły wyruszyła na XIII Pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę w Częstochowie. Naszą społeczność prezentował poczet sztandarowy, 17 uczniów oraz delegacja nauczycieli. To wspaniałe spotkanie zgromadziło 398 pocztów sztandarowych oraz 492 delegacje ze szkół noszących imię Jana Pawła II z całej Polski. Wzruszające chwile, były obfite w spontaniczny śpiew i modlitwę, wypełnione słowami, które mamy zapamiętać i przekazać naszym kolegom: „…SŁUCHAJCIE, DZIĘKUJCIE I BĄDŹCIE WIERNYMI….”. Oby to przesłanie kierowane do społeczności szkół noszących imię błogosławionego Jana Pawła II umocniło nas na każdy kolejny dzień. Ogromne podziękowania składamy Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej w Bestwinie, który całkowicie pokrył koszty naszego przejazdu na pielgrzymkę. Żywimy nadzieję, że za rok ponownie spotkamy się na Jasnej Górze.

                                                                                                                        Magdalena Wodniak- Foksińska

           

           

           

          UDZIAŁ MŁODZIEŻY W KONCERCIE BĘSIA

           

                      W piątek w ramach zajęć profilaktycznych przyjechał do naszej szkoły raper, który śpiewa o Bogu, o tym jak Jezus zmienił jego dotychczasowe życie. To spotkanie było możliwe dzięki ks. Romanowi Berke. To na jego zaproszenie odpowiedział muzyk. Raper Bęsiu pierwszą styczność z kulturą hip hop i rap miał w 2000 r. i tym co go w niej przyciągnęło, to luźne przesłanie. W 2006 roku zmieniło się jego dotychczasowe monotonne życie. Jak sam dzisiaj twierdzi, udało się to zmienić tylko i wyłącznie dzięki działaniu Boga.” Trzeba dodać, że taka zmiana musiała wstrząsnąć jego rodziną, znajomymi. Bo oto człowiek, który nie stronił od narkotyków i imprez, nagle zaczął śpiewać o Bogu, o przemianie człowieka.  Wielu uczniów chętnie brało udział w wykonywaniu piosenek muzyka. Na koniec raper został nagrodzony gromkimi brawami. Jeszcze długo po koncercie Bęsiu stawał do zdjęć z młodzieżą i rozdawał autografy. Z pewnością zapamiętamy go jako asertywnego, ale radosnego człowieka, który swoje szczęście odnalazł w wierze.

          Uczniowie 1a

           

          DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

                      Dzień Chłopaka to popularne w Polsce święto obchodzone 30 września przez nastolatków. W Gimnazjum trwało niemal cały tydzień. W poniedziałek na korytarzach szkolnych można było zobaczyć chłopaków obdarowanych przez swoje koleżanki słodyczami, drobnymi upominkami. Nie brakowało życzeń i ciepłych spojrzeń. Również z  tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną, która przez wielu uczestników została mianowana jedną z najlepszych. Warto wspomnieć, że bawili się na niej goście z Turcji i Włoch. Cały tydzień upłynął w sympatycznej atmosferze.

          Uczniowie 1a

                     

           

           

          WIZYTA ZAGRANICZNA W RAMACH PROJEKTU

           

           

          UROCZYSTE OTWARCIE OŚRODKA REHABILITACYJNO - MIESZKALNEGO STOWARZYSZENIA "RAZEM"

           

           

           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 

           

          W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwinie w tym roku 2 września zagrzmiał tradycyjny pierwszy dzwonek. Pani Dyrektor Agata Rak przywitała zebranych w auli gości, uczniów i rodziców oraz nauczycieli szkoły podstawowej i gimnazjum. Przedstawiła nowych nauczycieli: p. Magdalenę Sierant, nauczyciela świetlicy i księdza katechetę Jacka Moskala Następnie .odśpiewaliśmy hymn państwowy i wprowadzono poczty sztandarowe. Pani Dyrektor wygłosiła krótkie przemówienie, w którym podziękowała władzom gminy Bestwina za przeprowadzenie remontu pomieszczeń administracyjnych, co znacznie usprawni pracę szkoły. Pani Dyrektor podziękowała również wszystkim pracownikom obsługi za przygotowanie pomieszczeń do użytku po przeprowadzonym remoncie. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły spokojnego i pełnego sukcesów roku szkolnego. Uroczystość zamknęło ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.

          Magdalena Piekarska

           

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
      • zspbestwina@bestwina.pl, przedszkole.bestwina@bestwina.pl
      • Szkoła: 32 215 71 21 Przedszkole: 32 215 75 48
      • ul. Szkolna 11 43-512 Bestwina Poland
      • mgr Angelika Gościk
      • Katarzyna Kupper mgr Lilla Czernek
      • Lider dostępności: mgr Maryla Taranowska kontakt taranowskamaryla@gmail.com lub przez mobi-dziennik
    • Logowanie