• Rok szkolny 2008/2009

• Dzień Ziemi

Człowiek przez wieki ujarzmiał przyrodę, uzyskując z niej zasoby niezbędne do tworzenia nowych cywilizacji. I oto nastały czasy, kiedy w wielu regionach kuli ziemskiej pod naciskiem człowieka przyroda zaczęła ustępować, cofać się, a nawet ginąć.”

Dlatego 22 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Ziemi. W naszej szkole odbył się on 20 kwietnia w poniedziałek i został przygotowany przez klasę IIa. Uczniowie wszystkich klas brali udział w trzech konkurencjach: plakat ekologiczny, Mam Talent i test sprawdzający wiedzę o ochronie środowiska. Do wszystkich konkurencji uczniowie zgłaszali się bardzo chętnie, jednak jak zawsze znalazły się wyjątki. W konkursie na plakat uczniowie wykazali się pomysłowością i nie lada talentem. Podczas Mam Talent jury zaskoczyła inwencja twórcza uczestników, a wyniki testów były oszałamiające. Trzy zwycięskie klasy otrzymały dyplom i nagrodę w postaci kwiatka doniczkowego, które zostały wręczone podczas apelu. Został również odczytany referat na temat: „Co możemy zrobić dla naszego środowiska”.

Żywa lekcja muzyki

W marcu uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w lekcji "żywej" muzyki, na której dwóch artystów pokazało nam, w jaki sposób powstały instrumenty dęte drewniane. Mogliśmy się dokładnie przyjrzeć ich budowie i zaczerpnąć odrobinę wiedzy na ich temat. Na początku pokazano nam klarnet oraz omówiono jego poszczególne części: ustnik, stroik, baryłkę itd. Po wspaniałym występie doszliśmy do rodziny klarnetu- saksofonu. Wyróżniono kilka jego rodzajów: sopranowy, tenorowy i altowy. Najbardziej w naszej pamięci pozostała piosenka z "Różowej pantery". Dała nam chwilę rozrywki i satysfakcji. Najciekawszym instrumentem okazał się jednak iłi wydający przeróżne dźwięki. Mieliśmy okazję tak naprawdę usłyszeć na żywo niesamowite i przyjemne dla uszu „kawałki”.

W dzisiejszych czasach, młodzież tak rzadko dostrzega w muzyce emocje i to co w niej najważniejsze. Ludzie coraz rzadziej sięgają po ambitną muzykę, wolą tworzyć lekkie i łatwe w odbiorze utwory. A tak naprawdę w życiu chodzi o to, by wyrażać własne poglądy, a zarazem uciekać od szarej rzeczywistości.

Muzyka jednak traci swoje wartości, przynajmniej ta prawdziwa. Coraz częściej powstaje tylko i wyłącznie na komputerze i za pomocą innych sprzętów. A gdzie prawdziwe jej piękno, połączenie finezyjnych pomysłów człowieka i instrumentu? Pamiętajmy, że prawdziwe brzmienie pochodzi z żywego instrumentu i serca muzyka...

Spotkanie z Leonem Foksińsim

byłym więźniem obozu Auschwitz

i uczestnikiem „marszu śmierci”