• W świat z klasą. Ścieżki do celów

• PROGRAM EDUKACYJNY

W świat z klasą. Ścieżki do celów” organizowanego przez CEO.

Program był realizowany okresie od 16.09.2019 do 27.11.2019 roku szkolnego 2019/2020 przez nauczycielki matematyki: mgr Agnieszkę Gutka i mgr Anetę Pasierbek. Program koncentrował się na globalnym wymiarze edukacji obywatelskiej i obejmował: edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację dla społeczności zrównoważonej, edukację dla pokoju i zapobiegania konfliktom, edukację międzykulturową. Celem programu było dokonanie poprzez działania edukacyjne zmian społecznych, lokalnych i globalnych, które zbudują sprawiedliwszy świat. W ramach Programu „W świat z klasą. Ścieżki do Celów” nauczyciele:

• brali udział w warsztatach stacjonarnych we wrześniu na temat edukacji globalnej;

• ukończyli trzymiesięczny kurs w formule blended-learning, który składa się z 3 modułów zawierających materiały teoretyczne oraz przykłady działań praktycznych w szkole na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju;

• przygotowywali wraz z grupami uczniowskimi projekty młodzieżowe w formie kampanii na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w powiązaniu z obchodami Tygodnia Edukacji Globalnej w dniach 18-24 listopada 2019.

• przygotowali sprawozdania realizacji projektów i obchodów TEG.

Od początku w projekt była zaangażowana klasa 7a, w której został przeprowadzony cykl trzech lekcji z Edukacji Globalnej, np. ” Kawiarniany biznes z certyfikatem Fairtrade - odczytywanie i interpretowanie danych”, Projekt, które przygotowano z uczniami, dotyczyły realizacji 12 Celu Zrównoważonego Rozwoju - odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Podczas realizacji tego celu nauczyciele starali się pokazać sposób dania rzeczom z naszej szafy drugiego życia. Dziewczynki z klasy 6 i 8 wraz z nauczycielkami szyli piórniki, poduszki, torby i ozdoby świąteczne z jeansów, a także woreczki z firanek na owoce i warzywa. Wszystkie nasze prace zostały wystawione i przeznaczone do sprzedaży na klimatycznym kiermaszu. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup matematycznych pomocy dydaktycznych. W czasie trwania Tygodnia Edukacji Globalnej 19 – 22 listopad p. Aneta Pasierbek przygotowała prezentacje multimedialne:

• dla klas 1-3, które zostały przeprowadzone w młodszych klasach przez nauczycielki tych klas,

• dla klas 6-7, które przeprowadziłam podczas godziny wychowawczej - tematyka: edukacja globalna, cele zrównoważonego rozwoju, Fairtrade, ukryte funkcje smartfona. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w dyskusji, która stanowiła kluczowy punkt prezentacji.

W Tygodniu Globalnym odbył się cykl lekcji pod hasłem: „POBUDKA! To ostatni dzwonek dla klimatu” w klasach 1-3 oraz klasach 6a i 6b, których głównym przesłaniem było: ZMIENIAMY NAWYKI, NIE KLIMAT. Przygotowano również gazetki, plakaty. Przy organizacji TEG pomogła nauczycielka plastyki Pani Magdalenie Sierant, która pracowała przy dekorowaniu szkoły. Nauczyciele opisali krótko realizację projektu na stronie internetowej szkoły, wraz z materiałami zdjęciowymi, a prace zostały wystawione w dniu otwartym szkoły, przed spotkaniami z rodzicami.

Szczegółowa relacja wraz ze zdjęciami z TEG znajduje się w aktualnościach: „To dla nas ważne” – Tydzień Edukacji Globalnej.

Realizujący projekt:

mgr Agnieszkę Gutka i mgr Anetę Pasierbek