• Ad Astra - polska nauka w drodze do gwiazd

Wyniki konkursu interdyscyplinarnego

Uczniowie klas 7 i 8 brali udział w interdyscyplinarnym konkursie astrofizyczno-matematycznym. Na korytarzu na II piętrze przygotowano plansze z gwiazdozbiorami oraz ciekawostki z czasopisma Urania. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu konkursowego, wykorzystując przygotowane materiały. W ramach konkursu uczniowie, pracując w parach, musieli rozpoznać gwiazdozbiory, odpowiedzieć na pytania dotyczące gwiazd i wykazać się znajomością kosmicznej matematyki oraz ESERO. W konkursie wzięło udział 14 drużyn. Konkurs przygotowano w ramach programu Ambasadorskiego Edukacji Kosmicznej.

Zwycięskie drużyny:

Klasy 7- Oliwia Górka i Gabriela Nikiel

Klasy 8- Julia Łyp i Patrycja Grygierzec.

Od gwiazdy do galaktyki — warsztaty dla klas 1-3

Nasi najmłodsi uczniowie miel możliwość przeżyć prawdziwie kosmiczną przygodę podczas warsztatów przygotowanych przez uczennice ze starszych klas. Na początku odbyła się projekcja slajdów na ... suficie. Pokazywano planety z Układu Słonecznego oraz różne ciała niebieskie. Następnie uczniowie uczyli się rozpoznawać gwiazdozbiory, które mogli zobaczyć w specjalnych lunetach. Grali w kosmiczne domino i gwiezdne memory. Najwięcej emocji budziło doświadczenie pokazujące tworzenie się galaktyki, wykonane za pomocą mleka, barwników i brokatu.

Zajęcia przygotowano w ramach programu Ambasadorskiego Edukacji Kosmicznej.

Kosmiczny Konkurs dla Młodych Inżynierów

Uczniowie klas 7 wzięli udział w konkursie „Model Rakiety Kosmicznej”. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i zbudowanie modelu rakiety z wykorzystaniem gry Minecraft. Do kosmicznego wyzwania można było przystąpić w kategorii grupowej lub  indywidualnej. Uczniowie przygotowali zdjęcia swoich prac, a nawet filmiki. Konkurs był kolejnym działaniem w ramach projektu edukacyjnego „Ad Astra”.

Kategoria Grupowa – przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca.

1 miejsce : Mateusza Kubera, Wojtek Bargiel i Tomek Kraus

1 miejsce : Mateusz Rusin,  Robert Czech, Damian Jonkisz, Igor Grygierzec

Kategoria Indywidualna

1 miejsce:  Milena Kudrys

Szkolny konkurs " Kosmiczny kamień"

W listopadzie i grudniu uczniowie w ramach projektu "Ad Astra" hodowali kryształy. Zainspirowani pracami słynnego polskiego krystalografa Czochralskiego mieli wyhodować kryształ, a później ozdobić go lub pomalować, tak by powstał kosmiczny kamień. W konkursie wzięło udział 22 uczniów.

Wyniki konkursu są następujące

1 miejsce Dagmara Pasierbek

2 miejsce Damian Boboń, Julia Góra

3 miejsce Jakub Mazur, Jakub Owczarz

wyróżnienia: Kacper Kowalczyk, Oliwia Słowińska

Żywe gwiazdozbiory

W październiku inspirowaliśmy się Janem Heweliuszem — polskim astronomem. Z tej okazji w ramach projektu „Ad Astra” uczniowie mieli za zadanie ułożyć gwiazdozbiór Wielki Wóz.
          Za najciekawszą propozycję uznano gwiazdozbiór ułożony przez 2 drużyny:
          Drużynę uczennic klasy 7A: Paulina Jankowska, Milena Kudrys, Martyna Goliasz, Julia Maroszek, Wiktoria Wojciech.
          I pomysł ósmoklasistów Damiana Bobonia i Antoniny Foksińskiej, którzy do zbudowania gwiazdozbioru zaprosili kolegów z koła geograficznego: Milenę Kudrys, Alicję Krzewińską, Gabrielę Nikiel, Martynę Lejkowską i Milenę Ślosarczyk.

Całoroczny projekt edukacyjny dla uczniów klas 7 i 8, którego głównym celem jest poznanie sylwetek wybranych polskich naukowców.

Kluczem wyboru naukowców jest ich wkład w poznanie kosmosu lub przyczynienie się poprzez swoje odkrycia i wynalazki do rozwoju technologii kosmicznej.

W ramach projektu uczniowie biorą udział w konkursach inspirowanych poszczególnymi naukowcami.

Tematyka projektu na 1 półrocze

1. Mikołaj Kopernik - budowanie przez uczniów układów heliocentrycznych

2. Jan Heweliusz- gra dydaktyczna "żywy gwiazdozbiór"

3. Łukasiewicz - praojciec paliwa. Rafinacja ropy, zastosowanie parafiny. Figury z lanego wosku.

4. Wróblewski i Olszewski - tlen i inne pierwiastki - zabawa z Układem Okresowym

5. Czochralski - prekursor układów scalanych, kryształy - doświadczenia z krystalizacją soli

Autorką programu jest pani Magdalena Jasińska