• Informacje o projekcie:

„Dostępna szkoła – to innowacyjne rozwiązana w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów i otoczenia”.

Celem projektu jest wdrożenie rozwiązań określonych w Modelu Dostępnej Szkoły na poziomie podstawowym, tj. działań w obszarze architektonicznym, technicznym, edukacyjno-społecznym i organizacyjnym odpowiadających na potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Przedsięwzięcie to jest realizowane we wszystkich Szkołach Gminy Bestwina. Projekt jest realizowany w okresie od lipca 2021 do czerwca 2023 roku.

Dostępna Szkoła

Liderem dostępności jest p. Maryla Taranowska, do której można zgłaszać wszelkie problemy związane z niepełnosprawnościami czy to uczniów, czy rodziców np. utrudniony dostęp do szkoły i materiałów.

Powstały grupy wsparcia:

a) grupa wsparcia dla rodziców uczniów ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera – Bestwinka

b) grupa wsparcia dla rodziców uczniów z orzeczeniem o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym – Bestwina.

Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt z p. Sonią Szalbot (przez mobi-dziennik)

Projekt obejmuje:

Zakres robót budowlano-montażowych:

1. Remont wejścia głównego do szkoły – pochylnia z poręczami, przebudowa schodów, oświetlenie dojścia, oznakowanie miejsca postojowego dla OzN

2. Przebudowa szatni – likwidacja boksów z krat metalowych, malowanie ścian, montaż szafek szatniowych (5 oznakowano naklejkami Braille'a), wymiana oświetlenia.

3. Malowanie sali gimnastycznej i montaż rolet

4. Remont i modernizacja pomieszczenia przy sali gimnastycznej i przystosowanie do zajęć rewalidacyjnych – zakupiono pomoce i sprzęt.

5. Montaż wyposażenia do toalety dla osób niepełnosprawnych.

6. Odnowienie sali świetlicowej

Zakup wyposażenia:

1. Zakup wyposażenia i sprzętu do świetlicy.

2. Wyposażenie świetlicy, gabinetów specjalistycznych w strefę wyciszenia.

3. Zakupiono pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny do rewalidacji i zajęć z pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

Profilaktyka zdrowotna:

W ramach działań dostępnej szkoły u uczniów naszej szkoły systematycznie przeprowadzana jest kontrola uzębienia - Dentobus.

Szkolenia:

Kadra pedagogiczna bierze udział w doskonaleniu zawodowym, kursach i szkoleniach specjalistycznych, m.in. z zakresu potrzeb osób niepełnosprawnych i możliwych dostosowań w szkole, a także studiach podyplomowych.

Rodzaje doskonalenia zawodowego:

Studia podyplomowe z zakresu terapii pedagogicznej z rewalidacją,

Terapia Behawioralna,

Sensoplastyka,

Terapia bilateralnej integracji,

Szkolenie z zakresu terapii ręki I i II stopień,

Twórczo o matematyce i przyrodzie – sposoby stymulowania myślenia logiczno-matematycznego i twórczego podczas lekcji,

Dyskalkulia – przyczyny, rozpoznawanie, pomoc. Pokonywanie trudności w uczeniu się matematyki.

Nauczyciel prowadzący a nauczyciel wspierający – jak podzielić obowiązki w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu.

Dziecko z zespołem FAS. Trudności oraz perspektywy wychowawcze i edukacyjne

Skuteczna komunikacja interpersonalna – nauczyciele

Symulacje niepełnosprawności + savoir vivre – nauczyciele

Zaplanowane zostały również warsztaty dla rodziców - podnoszenie kompetencji wychowawczych (komunikacja, stawianie granic, kary i Nagrody itp.., itd.).

Indywidualizacja procesu nauczania:

Zakup i wdrożenie platformy Indywidualni.pl - uczniowie poznają swoje preferencje i style uczenia się, nauczyciele mogą indywidualizować pracę z uczniem i dobierać właściwe środki i metody dla poszczególnych klas i uczniów, rodzice mogą pomóc swojemu dziecku w nauce.

„Autyzm – jestem wyjątkowy jak każdy”. Warsztaty.

Warsztaty dla uczniów klas 4 a,b przeprowadzone w dniu 13 i 20 czerwca 2022 r.

Prowadząca p. mgr Sonię Szalbot – nauczyciel współorganizujący kształcenie, specjalista w zakresie spektrum Autyzmu i Aspergera, pedagog specjalny.

Współprowadzące: mgr Justyna Juraszek – psycholog szkolny

mgr Agnieszka Bierońska – nauczyciel współorganizujący kształcenie, specjalista w zakresie spektrum Autyzmu i Aspergera, logopeda.

Zajęcia integracji sensorycznej

Śnieg w gabinecie integracji sensorycznej? Czemu nie, to nie tylko świetna zabawa... Dzieci poprzez zabawę wzmacniają motorykę dużą i małą, uczą się kreatywności i pomysłowości.

Terapeuta SI Agnieszka Dutka