• Rok szkolny 2014/2015

        • PRZEWODNICZĄCA RADY MŁODZIEŻOWEJ

          W dniu 25 czerwca przewodnicząca Gimnazjum, Klaudia Dańko z klasy 3b, po dwóch latach sprawowania urzędu, przekazała zaszczyt reprezentowania uczniów. Przewodniczącą gimnazjum w roku szkolnym 2015/2016 została uczennica klasy 1b, Julia Sołtysik.

          DZIEŃ OTWARTY DLA KLAS SZÓSTYCH.

                22 czerwca w Gimnazjum w Bestwinie został zorganizowany Dzień Otwarty dla dzieci z klas szóstych z Bestwiny i Janowic. Uczniowie zwiedzali szkołę, uczestniczyli w lekcji języka polskiego, prezentacji promującej projekty wyjazdów zagranicznych,brali udział w pokazie doświadczeń chemicznych.

          TARGI PRACY.

                23 czerwca młodzież z klasy pierwszych i drugich wzięła udział w Targach Pracy organizowanych przez CKSiR w Bestwinie.             

           

          WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH.

          W dniach 11-12 czerwca klasy 1a i 1b wyruszyły do Tresnej na swoją pierwszą gimnazjalna wycieczkę. Pogoda i humor dopisały. Uczniowie brali udział w grach i zabawach integracyjnych, paintballu, zmierzyli się ze strachem na parku linowym, strzelali z broni pneumatycznej, wykazali się wyobraźnią i kreatywnością wychodząc w góry i sporządzając nosze dla "kontuzjowanego", grali w piłkę plażową. Na koniec uczestniczyli w integracyjnym ognisku. Wycieczka była udana pod każdym względem. Nikomu nie chcialo się wracać.

           

          Bezpieczne wakacje 2015

                        W związku ze zbliżającymi się wakacjami, nauczyciele Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bestwinie przygotowali różnorodne zajęcia dla uczniów. Miały one na celu przypomnienie i uświadomienie dzieciom i młodzieży zasad i warunków bezpiecznego wypoczynku podczas zbliżających się wakacji. Pokazy i szkolenia przygotowane zostały         i poprowadzone przez nauczycieli Marię Drewniak, Janusza Kucie, Artura Ścisłowskiego oraz Wojciecha Łysonia. W ramach pokazu z pierwszej pomocy, gościliśmy w szkole Ochotniczą Straż Pożarną w Bestwinie, która zaprezentowała specjalistyczny sprzęt, a uczniowie mogli jeszcze raz przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy pod okiem ratownika medycznego.

          Pozostałe zajęcia miały następujące tematy:

          - pani Maria Drewniak, Agnieszka Gutka, Katarzyna Krywult przygotowały zajęcia o tematyce - bezpieczeństwo  na wsi, bezpieczne zabawy i gry,

          - pan Janusz Kucia zaprezentował film o bezpieczeństwie podczas pobytu nad wodą,

          - pan Artur Ścisłowski, który jest ratownikiem górskim GOPR zaprezentował zasady bezpieczeństwa podczas pobytu w górach oraz prawidłowe zaplanowanie wycieczki górskiej,

           - pan Wojciech Łysoń w ramach nauczania Edukacji dla Bezpieczeństwa zorganizował pokaz pierwszej pomocy przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną.

                    Różnorodne i atrakcyjne formy prezentacji zagadnienia bezpieczeństwa zaciekawiły uczestniczących uczniów, uczuliły ich na to, by codzienne zwykłe zdarzenia wakacyjne przebiegały nie tylko w atmosferze beztroski i zabawy, ale też rozważnie i odpowiedzialnie za siebie i kolegów.

           

          LEKCJA WYCHOWAWCZA Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ

          Dnia 16 czerwca 2015 roku uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej w Bestwinie oraz gimnazjaliści z klas pierwszych i drugich z terenu Gminy Bestwina wzięli udział w spotkaniu z charyzmatyczą sędzią Anną Marią Wesołowską. Uczniowie przywitali gościa gorącymi brawami na stojąco, co świadczy o jego ogromnym autorytecie.

          Polska sędzia znana jest głównie z programu „Sędzia Anna Maria Wesołowska” emitowanego w TVN. Jednak warto pamiętać, że przez 30 lat orzekała w sprawach karnych. Jest autorką wielu książek. Współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka. Obecnie koncentruje się na edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych organizując prelekcje w całej Polsce.

          Wykład sędzi składał się z kilku bloków tematycznych: grooming, tzw. cyberprzemoc czy przedwczesna inicjacja seksualna. Ponadto sędzia apelowała o utworzenie „kącików prawnych” w szkołach w celu uświadamiania dzieci, rodziców i nauczycieli, gdzie leżą granice „wolności słowa”, czy źle pojętych „żartów”.

          Później nauczyciele z powiatu bielskiego mogli uczestniczyć w spotkaniu, którego głównym tematem było:” Przeciwdziałanie nowym zagrożeniom i przemocy w rodzinie – aspekty prawne”. To, co szczególnie ujęło mnie w tym spotkaniu to słowa „ Mamo, tato nie mów do mnie, ale ze mną rozmawiaj”. Myślę, że to ważna refleksja dla nas wszystkich.  

           

          KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ 

          W dniu 13 i 14 kwietnia 2015r. w Bielsku-Białej w budynku Kurii Diecezjalnej odbyły się finały XVIII Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Biblijnej „JONASZ”. Na wszystkich jego etapach brało udział kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży.

          Do finału grupy uczniów gimnazjum dotarło ponad 350 uczestników. Wśród nich znaleźli się i nasi uczniowie Martyna Poniewierska i Julia Sołtysik z klasy 1b, które otrzymały tytuł finalisty oraz Wojciech Sawkiewicz z klasy IIc, który wywalczył wraz z osiemdziesięcioma jeden pozostałymi uczestnikami konkursu tytuł laureata.

          Serdecznie gratulujemy!

          „ WF z klasą”

          ‘”WF z klasą” to program, który jest realizowany przez cały rok szkolny. Angażuje zarówno dzieci jak i nauczycieli. Programem w naszej szkole zajmują się pani Oliwia Sobieska, Agnieszka Dutka i Pan Artur Ścisłowski. Część zadań należy zrealizować obowiązkowo, ale są i takie, które możemy sobie wybrać i dodatkowo wykonać. Obecnie bierzemy udział już w drugiej odsłonie „WF z Klasą”. Do pierwszej jak i drugiej edycji zgłosiło się ponad 100 szkół z całej Polski. Każda musiała założyć swojego bloga, w którym umieszczamy zrealizowane zadania, różne nowe pomysły, ciekawe sposoby prowadzenia zajęć. W pierwszej edycji zostaliśmy wyróżnieni za pracę naszych wolontariuszy w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym ‘ Razem’.

          Druga edycja to nowe wyzwania, pomysły i kolejne umieszczanie naszych działań na blogu o nazwie „Z pasją i fair play”. Ten blog jest wyjątkowy, ponieważ prezentujemy na nim szereg działań o których rzadko się mówi. Moderatorzy mogą również przyznawać dodatkowe odznaki za wzorowe i twórcze prowadzenie bloga lub konkretne dodatkowe zadania. W tym roku zostaliśmy wyróżnieni dwoma odznakami „Blog na medal” i „Aktywne grono pedagogiczne”.

          http://blogiceo.nq.pl/passionate2/​

          Sesja edukacyjna poświęcona wyzwoleniu KL Auschwitz

               24 kwietnia uczniowie naszego Gimnazjum pod opieką nauczyciela języka polskiego- Pana Ireneusza Sikorskiego wzięli udział w sesji edukacyjnej poświęconej wyzwoleniu KL Auschwitz zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Głównym punktem sesji było spotkanie z byłymi więźniarkami obozu wyzwolonymi w styczniu 1945 roku: panią Barbarą Pankowską i panią Haliną Brzozowską- Zduńczyk. Uczestnicy wysłuchali również wykład  dra Jacka Lachendro zatytułowany „Wyzwolenie KL Auschwitz” oraz obejrzeli film dokumentalny poświęcony temu wydarzeniu.

          Jak zapamiętali to wydarzenie uczniowie? Oto fragmenty ich wypowiedzi:

               Auschwitz- Birkenau w przeszłości był jednym z największych, niemieckich obozów koncentracyjnych, w którym życie straciło ponad milion ludzi. Dzisiaj stanowi miejsce pamięci, które miałem okazję zwiedzić z grupą gimnazjalistów oraz  nauczycielem języka polskiego, któremu ten temat jest niezwykle bliski. Wizyta w byłym obozie koncentracyjnym była dla mnie ogromnym przeżyciem i konfrontacją z czymś, co dotychczas znałem z historii, książek czy różnych projekcji filmowych. Budynki, w których przebywali więźniowie, komora gazowa, krematorium, ściana straceń oraz przerażające świadectwa byłych więźniarek stały się dla mnie najlepszą lekcją historii i źródłem nowych, cennych informacji. Zwiedzając to miejsce, odczuwałem głęboki smutek, empatię, a moja wyobraźnia sprawiła, że byłem przerażony. Z kolei wzrosło moje przekonanie, że jestem zobligowany, aby pamiętać o tych wydarzeniach i nieustannie troszczyć się, aby nigdy nie miały miejsca. Niewątpliwie wzrosła moja świadomość, umocniło się moje poczucie patriotyzmu oraz zyskałem  cenne doświadczenie. Odwiedziny w KL Auschwitz pozostaną na długo w mojej pamięci. 

          Kacper Wójtowicz z klasy 2c

          Dzisiejsza wizyta w Auschwitz Birkenau była pełna wrażeń i wzruszeń. Miałam możliwość spotkania z panią Haliną i panią Barbarą, które z własnego doświadczenia opowiadały o życiu w obozie koncentracyjnym. Obie jako dwunastoletnie dziewczynki trafiły do Auschwitz i przetrwały w mrozie, w chorobie, w bólu. Cały ten czas żyły w strachu i lęku, ponieważ nie wiedziały, co je czeka, co wydarzy się następnego dnia. Kiedy panie opowiadały o tych okropne wydarzenia, nawet nie potrafiłam sobie ich wyobrazić. Nieprawdopodobne jest to, że człowiek bliźniemu potrafi wyrządzić taką krzywdę. Słuchając tych przerażających historii, nie mogłam uwierzyć, że to wszystko działo się naprawdę.

          Klaudia Dańko z klasy 3a

          Emocje, które  towarzyszyły nam podczas pobytu w Muzeum Auschwitz-Birkenau, trudno opisać... Głucha cisza panowała na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przygnębienie dało się w znaki, gdy zwiedzaliśmy to przerażające i budzące respekt miejsce. Film dokumentalny i prezentacja miała na celu przedstawienie kolejno tragicznych wydarzeń. My - uczniowie, nie byliśmy w stanie sobie wyobrazić cierpienia, jakie dotknęło olbrzymią ilość bezsilnych i bezradnych ludzi. Byłe więźniarki opowiadały z bojaźnią w oczach smutną historię, kiedy jako dwunastolatki przeżywały tę traumę. W naszych sercach pojawił się ból i po policzkach spływały pojedyncze łzy..

          Bartłomiej Ślosarczyk z klasy 2c

           

          Wójt Gminy Bestwina o samorządności.

                 W poniedziałek 13 kwietnia 2015 r. na lekcji trzeciej naszą szkołę odwiedził wójt Gminy Bestwina – Pan Artur Beniowski. Usłyszeliśmy ciekawą prelekcję skierowaną głównie do klas trzecich i drugich w ramach wiedzy o społeczeństwie - temat samorządność

                 Pan wójt wyjaśnił zasady na jakich funkcjonuje Urząd Gminy. Szczegółowo wyjaśnił kompetencje Rady Gminy i przepytał nas  - ze znajomości ustawowej liczby i „składu”  osobowego Rady Gminy Bestwina. Jedna z naszych nauczycielek Pani Magdalena Wodniak – Foksińska jest Przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego.

                 Później nadszedł czas na zadawanie pytań. Nauczyciele, którzy nam towarzyszyli m.in. Janusz Kucia, Anna Rezik, Ewa Sierant, Magdalena Wodniak – Foksińska oraz dyrektor szkoły Pani Agata Rak – zainicjowali dyskusję.  Padły pytania o dofinansowanie szkoły przez Gminę Bestwina, sens montowania fotoradarów, pomoc dla poszkodowanych podczas klęsk żywiołowych np. pożary powodzie. Pan wójt wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania. Dla trzecioklasistów dodatkowo była to doskonała  powtórka i realna pomoc przed egzaminem z historii i wos, czego dowodem było pytanie nr 24 dotyczące zadań gminy.

                 Pragniemy podziękować Panu wójtowi Arturowi Beniowskiemu za poświęcony czas i przekazaną wiedzą.

          Klasa III A i B oraz II B

          Z Bestwiny do Pałacu Prezydenckiego

               Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na rozstrzygnięcie konkursu literackiego organizowanego z okazji siedemdziesięciolecia Powstania Warszawskiego przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów oraz Związek Harcerstwa Polskiego pt. ,,Mój Arsenał"  do Pałacu Prezydenckiego przybyli wyróżnieni uczestnicy w środę 4 marca 2015 roku. Ten niecodzienny zaszczyt spotkał Wojtka Sawkiewicza z klasy 2c Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie oraz jego nauczyciela- Pana Ireneusza Sikorskiego. Ze względu na chorobę nie mógł pojechać drugi zaproszony uczeń- Kacper Wójtowicz.

                Wśród dźwięku fleszy i kamer wielu stacji telewizyjnych uroczystość rozpoczęła się w Sali Kolumnowej  Pałacu Prezydenckiego o godzinie 13:00 przybyciem Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. Odświętnie odśpiewano hymn Szarych Szeregów. Potem  nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień.  Później głos zabrał Pan Prezydent. Wyraził ogromne zadowolenie, że finał konkursu miał miejsce w Pałacu Prezydenckim. Stwierdził, iż etos Szarych Szeregów jest w dalszym ciągu ważny dla nas wszystkich. Przywołał słowa Jana Pawła II mówiące o tym, że każdy w życiu ma swoje Westerplatte oraz przypominające fakt, że każdy człowiek ma okazję do zaznaczenia niezgody na zło, stania po stronie świata wartości. Po zakończeniu przemówienia Pan Prezydent serdecznie pożegnał zebranych ze względu na dalsze obowiązki państwowe.

                   Następnie przybyli harcerze odśpiewali pieśń ,,Szare Szeregi". Później nastąpiła niezwykle wzruszająca dla wszystkich chwila spotkania z dawnymi kolegami Alka, Rudego i Zośki- bohaterów „Kamieni na szaniec”, którzy w niesamowity sposób przywołali wspomnienia z okresu II wojny światowej. Wśród nich był Pan prof. Wojciech Wolski- przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz sekretarz generalny- Pan Andrzej Marasek. Opowiadali o towarzyszących im emocjach, gdy jako kilkunastoletni chłopcy wstępowali do Szarych Szeregów, składali przysięgę, a potem musieli walczyć z hitlerowcami, pokonywać własne słabości i nagle stawać się dorosłymi, odpowiedzialnymi za siebie i innych. Nie kryjąc wzruszenia, słowami malowali obraz ówczesnej rzeczywistości, dzielili się wspomnieniami o swoich rodzinach, a także odpowiadali na pytania zadawane przez zaproszoną młodzież. Można było choć na chwilę przenieść się w lata czterdzieste XX w., w okres okupacji, niewoli, ale także najwyższych wartości, które przyświecały harcerzom oraz wszystkim Polakom każdego dnia. Rodzina, Ojczyzna, Patriotyzm, Honor, Służba drugiemu, Miłość, Wiara w Zwycięstwo- to słowa, które najczęściej padały na tej Sali w środowe popołudnie na Krakowskim Przedmieściu. Ta retrospekcja niezwykle poruszyła młodych słuchaczy i ich opiekunów. Po raz kolejny okazało się, że możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

                Wystąpieniem szefa Kancelarii Prezydenta, Pana Jacka Michałowskiego i zaproszeniem wszystkich na bankiet zakończyła się wspaniała uroczystość w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Uświadomiła nam, że każdy młody człowiek ma własną „Akcję pod Arsenałem”, a przynajmniej powinien być do niej gotowy, nie w sensie szkolenia wojskowego, ale aby potwierdzić swoją gotowość do służby Ojczyźnie, do dawania z siebie czegoś innym.

          Wojciech Sawkiewicz

          
          
          
          Ksiądz biskup Piotr Greger 
          

          był dzisiaj gościem w naszej szkole. Odwiedziny odbyły się w ramach  wizytacji duszpasterskiej parafii. Do szkoły wraz z ks. Biskupem przybył także ks. Kanonik Cezary Dulka. Pani dyrektor Agata Rak wraz z zebranymi uczniami przywitała ks. Biskupa. Słowo powitania w imieniu uczniów wygłosili także przedstawiciele  samorządu uczniowskiego Patrycja Stasicka i Piotr Niemczyk. Następnie pani dyrektor krótko przedstawiła ks. Biskupowi historię gimnazjum w Bestwinie, z zaznaczeniem najważniejszych wydarzeń. Ks. Biskup skierował do uczniów krótkie przemówienie, w którym zaznaczył, że szkoła jest tym środowiskiem, w którym dzieci spędzają najwięcej czasu, poza domem oczywiście, czyli że jest to ich drugi dom. I że to od uczniów  w dużej mierze zależy to, jaka atmosfera panuje w tym „drugim domu”. Zwrócił uwagę na wartość nauki, na to, by nie zmarnować czasu w szkole. Następnie odpowiadał na pytania gimnazjalistów. Oczywiście nie zabrakło też występu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Magdaleny Wodniak-Foksińskiej. Na zakończenie spotkania ks. Biskup udzielił wszystkim zebranym apostolskiego błogosławieństwa.

           

                           
          
           WZOROWA GRUPA ĆWICZEBNA
          
          Przez cały miesiąc listopad  trwała akcja " Wzorowa grupa ćwiczebna", która obejmowała szkołę podstawową i gimnazjum.  Nauczyciele wychowania fizycznego  odnotowywali braki strojów, nieregulaminowe koszulki oraz zwolnienia.  
           Akcja realizowana była w ramach projektu WF z klasą, w którym nasza szkoła bierze udział.
          Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum bardzo rzetelnie podeszli do zadania, starając się wypaść jak najlepiej. 12 grudnia podsumowaliśmy wyniki, rozdaliśmy dyplomy i drobne prezenty dla najlepszych.
          Oto wyniki wyniki gimnazjum:
          dziewczęta:
          I miejsce - 3B
          II miejsce - 2C
          III miejsce - 2A oraz 3A
          
          chłopcy:
          I miejsce - 1A oraz 3A
          III miejsce - 3B
          
          Agnieszka Dutka

          OZDOBY ŚWIĄTECZNE

          W tym roku uczniowie gimnazjum z inicjatywy rodziców wzięli udział w szkolnym konkursie na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Rywalizacja była duża, bo nagrody ufundowane przez Radę Rodziców fantastyczne. Najciekawsze prace  - choinki, bombki, stroiki zostały zaprezentowane przez młodzież w Urzędzie Gminy Bestwina  i w szkole. Nagrodzeni uczniowie będą mogli zrealizować kupony w sklepie CROPP lub pójść do kina. Dziękujemy wszystkim, którzy wykonali przepiękne prace, a rodzicom za pomysł, motywację uczniów  i nagrody.         

           

          ITY MOŻESZ ZOSTAĆ MIKOŁAJEM

          Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób  i uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji „ I Ty możesz zostać Mikołajem”. Akcja trwała do 12 grudnia i zbieraliśmy ubrania, zabawki, artykuły szkolne oraz słodycze. Zebraliśmy bardzo dużo darów, które zostały posegregowane i przekazane  między innymi do Stowarzyszenia „ Razem” w Bestwinie, do  Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Bielsku- Białej. Natomiast bajki oraz gry planszowe zostały przekazane na naszą szkolną świetlicę.

          Za wszystkie dary, wszystkim osobom serdecznie dziękujemy i liczymy na Państwa dobre serca za rok.

          Agnieszka Dutka

            

           

           

          PLANETARIUM 

                  W dniach od 25 do 28 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach w mobilnym obserwatorium astronomicznym.

                 Pan Grzegorz Konieczka odwiedził naszą szkołę ze swoim przenośnym planetarium Planet Expres, które jest niezwykłym miejscem oraz unikalnym narzędziem dydaktycznym.

                 Spotkanie rozpoczęło się od powitania, wyjaśnienia uczniom co spotka ich w przenośnym planetarium i jakich zasad muszą przestrzegać.
          Uczniowie udali się w niezwykła podróż do najdalszych zakątków kosmosu, poznali niesamowite zagadki Wszechświata.
                  Podczas seansu w kopule wyświetlane były filmy na temat „Układ słoneczny i wielkość Wszechświata” dla uczniów klas 4-6, a dla uczniów gimnazjum – „Historia astronomii od Galileusza do Hawkinga, wraz z ich osiągnięciami”.

          Więcej informacji o przenośnym planetarium można znaleźć na stronie www.planetexpres.pl

           

          Opinie naszych uczniów:

          ____________________________________

          W planetarium dowiedziała się w jaki sposób człowiek porusza się w kosmosie. Ciekawostką dla mnie było to, że statek poruszając się z coraz większą prędkością staje się coraz większy. Kolejną informacją była zależność pór roku od odległości Ziemi od Słońca. Gdy nasza planeta jest bliżej Słońca jest zima, a gdy dalej to lato.
          Wiadomości, które uzyskałam rozbudziły we mnie zainteresowania kosmosu.

          Karolina Sabuda, 1b

          ____________________________________

          W planetarium dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o kosmosie. Poznałam bliżej nasz Układ Słoneczny i Drogę Mleczną . Utrwaliłam sobie też te wiadomości, które są mi znane od dawna lub od jakiegoś czasu. Były tam przedstawione trzy osoby, które badały kosmos. Najpierw był Kopernik i Galileusz. Była tam mowa również o różnych prawach fizyki (np. prawo Newtona). Była również teoria kulistości Ziemi, czy czasoprzestrzeni. Mówiliśmy tam także o innych galaktykach, planetach i o tym, jaka jest szansa na to, że istnieją kosmici. Utrwaliliśmy sobie informacje o planetach i księżycach z naszego Układu. Dowiedziałam się tam wielu nowych, ciekawych rzeczy.

          Martyna Poniewierska, 1b

          ____________________________________

           

           

           

          Przyjazna rywalizacja szkół
          II Memoriał im. Anny Krystyan

          120 uczniów z Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa wzięło udział w jedynych tego typu zawodach - 25 listopada w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Bestwinie po raz drugi odbył się Memoriał Anny Krystyan. Jest to impreza oparta na przyjaznej rywalizacji klas, gdzie uczestnicząc w grach i zabawach ruchowych dzieci mają możliwość poczuć się jak prawdziwi olimpijczycy i nawiązać nowe znajomości. Ścigają się tocząc piłki do koszykówki, skaczą przez skakankę, biegają w sztafecie, ćwiczą celność i zwinność. Wygranymi są więc wszyscy, niezależnie od końcowych rezultatów.

          Memoriał organizowany jest na cześć zmarłej kilka lat temu Anny Krystyan, nauczycielki wychowania fizycznego w bestwińskiej szkole. Pani Ania miała zawsze wiele ciekawych pomysłów - to właśnie ona jako pierwsza w 2004 r. wprowadziła turnieje gier i zabaw ruchowych dla młodszych uczniów naszej gminy. Dziś chcemy kontynuować jej dzieło w formie memoriału, po raz drugi i mamy nadzieję nie ostatni.

          Impreza rozpoczęła się w obecności wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego, nauczycieli WF, pracowników oświaty i zaproszonych gości, wśród których obecny był także mąż śp. Anny Krystyan. Po oficjalnym otwarciu nastąpiły zawody, w których startowały klasy III, IV i V. Oto ostateczne wyniki:

          Klasy III - I - SP Kaniów; II  - SP Janowice; III - SP Bestwinka; IV - SP Bestwina

          Klasy IV - I - SP Kaniów; II - SP Bestwina; III - SP Janowice; IV - SP Bestwinka

          Klasy V - I - SP Bestwina; II - SP Kaniów; III - SP Bestwinka; IV - SP Janowice

          Generalna klasyfikacja szkół: I - SP Kaniów; II - SP Bestwina; III - SP Janowice; IV - SP Bestwinka

          Po rozegraniu wszystkich konkurencji podsumowano trzy godziny uczniowskich zmagań, zaś pan wójt i goście wręczyli puchary, dyplomy i nagrody. Uczniowie założyli pamiątkowe koszulki.
          Szczególne podziękowania należą się nauczycielom przygotowującym dzieci do zawodów, jak również osobom i firmom, dzięki którym, Memoriał mógł się odbyć. Są to Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Bestwinie a także Spółdzielnia "Pokój" z Bielska - Białej. W przeprowadzeniu konkurencji i sędziowaniu pomagały uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie.

          Agnieszka Dutka

           

           

          Dziś idę walczyć – Mamo! Może nie wrócę więcej….

                        Dnia 22 listopada 2014 roku w Sali OSP Kaniów odbył się XV Jubileuszowy Przegląd Pieśni Patriotycznej, zorganizowany prze Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Bestwinie. Wzięło w nim udział ponad 300 uczestników z placówek oświatowych  gminy. W tym roku z naszego gimnazjum zaprezentowały się Chór Andante oraz solistka Ada Kozłowska. Repertuar oraz ogólny wizerunek artystyczny zdobył ogromne uznanie nie tylko w ocenach Jury, ale również     w odbiorze  prezentacji przez publiczność   zgromadzoną na konkursie. W tym roku sięgnęliśmy po pieśni upamiętniające Panny Wyklęte. Wymagały one nie tylko wiedzy w zakresie śpiewu ale głównie przygotowania historycznego. Świadomi, iż wiele młodych kobiet i dziewcząt poświęciło swoje życie w walce               o wolność naszej Ojczyzny oddajemy swój szacunek i wdzięczność  poległym. Nasz trud włożony         w przygotowanie do przeglądu zaowocował zdobyciem prze Chór Andante najwyższej nagrody- Grand Prix, ufundowanej przez Wójta Gminy Bestwina oraz I miejscem dla Ady Kozłowskiej. Ze swej strony dziękuję Wam drodzy chórzyści i instrumentaliści za tak odpowiedzialny udział   w próbach oraz samym przeglądzie. Powyższe wyniki udostępniły nam udział w zmaganiach diecezjalnych, które odbędą się w marcu 2015 roku.

          Magdalena Wodniak- Foksińska

           

          11 LISTOPADA

           

           

           

          Powstań, Polsko, skrusz kajdany”… Pod takim hasłem 7 listopada w Szkole Podstawowej obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystego apelu przenieśliśmy się w czasy I wojny światowej , do

          dawnej chaty bestwińskiej, w której zbierają się bestwi nianie i powstaje wśród nich piękna myśl, aby dłużej nie czekać, chwycić za broń i przyłączyć się do armii gen. Hallera. Prezentując  postać samego generała, wyczytując nazwiska bestwińskich żołnierzy- ochotników, tych, którzy wrócili po wojennej zawierusze, i tych, którzy polegli na obczyźnie, śpiewając dawne, tradycyjne polskie pieśni patriotyczne, poczynając od „Gaude Mater Polonia”, przez „Rotę”, po „Warszawiankę”- chcieliśmy oddać honor i cześć  tym walczącym, którzy pochodzili z naszych stron, ale też wszystkim, których pamięć czcimy w tym ważnym dla każdego Polaka dniu – Święcie Niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie klas: 5a i 5b, scenariusz i inscenizację przygotowały panie: Dorota Surowiak i Magdalena Piekarska, oprawa muzyczna to praca pani Magdaleny Wodniak-Foksinskiej, a dekoracje wykonali: pani Ewa Sierant, pani Anna Rezik i pan Wojciech Łysoń.

          Magdalena Piekarska

           

          SYMPOZJUM NAUKOWO-DYDAKTYCZNE

           

          16.10.2014 r. odbyło się unikalne sympozjum naukowo-dydaktyczne niedaleko Andrychowa, w Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach - Bolęcinie. Celem konferencji była wymiana doświadczeń, próba wskazania nowych obszarów edukacji, integracja środowiska oświatowego oraz dyskusja nad aktualnymi wyzwaniami stawianymi przed nauczycielami i uczniami w dobie intensywnego rozwoju narzędzi TIK.

          Przemawiali  referenci z różnych stron Polski, od uczniów gimnazjum po znanego profesora uniwersyteckiego. Co instotne: nie zabrakło reprezentacji z ZSP w Bestwinie! Karolina Ślosarczyk, Kamila Cieślak, Łukasz Krywult (z SP), Zuzanna Kohnke, Zofia Tracz, Wiktoria Pasierbek, Kacper Wójtowicz oraz Zuzanna Międzybrodzka (z Gimnazjum) zaprezentowali szerszej publiczności Instrukcję obsługi języka polskiego - projekt oparty na tworzeniu wideobloga.

          Uwaga! Organizator sympozjum umożliwił śledzenie wydarzenia na żywo, za pomocą transmisji on-line! Wszystkie szczegóły, a także transmisja znajdują się na stronie http://sztukanauczania.edu.pl/Polecamy!

          K.Krywul

          ŚWIĘTO EDUKACJI

          14 października o godz. 9 w dużej sali gimnastycznej pani dyrektor Agata Rak przywitała licznie przybyłych zaproszonych gości:  wójta gminy Bestwina pana Artura Beniowskiego, ks. proboszcza Cezarego Dulkę, ks. proboszcza Józefa Walusiaka, wiceprzewodniczącego Rady powiatu bielskiego  pana Bogusława Stolarczyka,  sołtysa Bestwiny panią Marię Maroszek, pana Andrzeja Wojtyłę , radnych: pana Benedykta Kohuta i Jerzego  Stanclika oraz redaktora naczelnego Magazynu Gminnego pana Sławomira Lewczaka. Pierwszym punktem programu było wręczenie nagród przez wójta gminy Bestwina dwóm wyróżniającym się nauczycielkom ZSP: pani Magdalenie Wodniak-Foksińskiej  i Katarzynie Krywult. W części artystycznej, którą prowadzili Kacper Wójtowicz i Martyna Poniewierska uczniowie SP odśpiewali hymn  oraz przedstawili scenkę z życia św. Jana Kantego.  W części poświeconej gimnazjum odśpiewano hymn szkoły, zaprzysiężono nowy poczet sztandarowy oraz nastąpiło ślubowanie klas pierwszych.  Oficjalne życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej dla wszystkich nauczycieli i pracowników ZSP w Bestwinie złożyła p. dyr. Agata Rak . W uznaniu zasług wręczyła dziesięciu nauczycielom nagrody dyrektora. Są to : p. E. Ochman, p. M. Zarzyka, p. W. Łysoń, p. M. Taranowska, p. E. Sierant, p. M. Szwajkowska, p.  O. Sobieska, p. J. Kijas, p. U. Kraus, p. D. Stasicka-Pala. Natomiast życzenia dla całej społeczności szkolnej w imieniu władz złożył wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Bogusław Stolarczyk . Ostatnim, ale nastrojowym i niezwykle miłym momentem tej uroczystości były życzenia od Samorządu Szkolnego SP i G złożone przez Klaudię Dańko i Jakuba Poniewierskiego.

           
           

          WYJAZD NA SPOTKANIE SZKÓŁ RODZINY IM. JANA PAWŁA II DO CZĘSTOCHOWY

               Dnia 9 października 2014 roku uczniowie klasy II a naszego gimnazjum wraz z nami, czyli pocztem sztandarowym i opiekunami wzięli udział w pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy. Jako poczet staliśmy na wałach Jasnej Góry. Mszę Świętą odprawił wysłannik Papieża Franciszka z Włoch. Było to niesamowite przeżycie- stać ze sztandarem pośród około pięciuset pocztów sztandarowych szkół noszących również imię naszego Patrona. Pod wałami było morze ludzi, modliło się około 25 000 osób – pielgrzymów- uczniów, od przedszkoli do szkół wyższych, w tym także klasa IIa naszej szkoły z wychowawcą Panią Dorotą Stasicką – Pala. Z nami czuwała Pani Magdalena Wodniak- Foksińska , a Ksiądz Jacek Moskal  brał udział     w koncelebrze Mszy Świętej. Po modlitwie dostaliśmy pozwolenie od Ojca Przeora na zwiedzenie klasztornej biblioteki. Jest to miejsce, w zasadzie niemożliwe do zwiedzenia ze względu na swoja wartość historyczną- jedyne takie nie tylko w Polsce ale i na świecie. Mieliśmy okazje oglądać  księgi z XVI wieku. Wszystkie stoją w specjalnych drewnianych futerałach, oprawionych skórą. Sufit biblioteki zdobią  przepiękne malowidła, a regały pokryte są niezwykłymi intersjami. Księgi przeglądać może tylko konserwator biblioteki w specjalnych, białych rękawiczkach. Magia tego miejsca udzieliła się nam wszystkim. Następnie zwiedziliśmy Bazylikę, Kaplicę Matki Bożej Jasnogórskiej, gdzie mieliśmy chwilę na cichą modlitwę, przeszliśmy wałami jasnogórskimi upamiętniając zdjęciem pomnik Karola Wyszyńskiego Prymasa Polski. W drodze powrotnej nasz autobus wypełniały pielgrzymkowe śpiewy. Jesteśmy wdzięczni za tegoroczny wyjazd, po raz kolejny mogliśmy się przekonać jak wielkim autorytetem dla młodego pokolenia jest nasz Patron, obecnie już Święty Jan Paweł II.

           

          Piotr Niemczyk, kl. III b

           

           

          POLA NADZIEI

          W dniu 6 października 2014 roku, uczniowie naszej szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w otwarciu akcji charytatywnej „Pola Nadziei 2015”, której celem jest wspieranie budowy hospicjum w Bielsku – Białej.

          Otwarcie nastąpiło w Kościele p.w. N.M.P. Królowej Polski, w Bielsku - Białej. W uroczystościach wzięli udział goście, zarówno duchowni. Uczestnicy uroczystości otrzymali cebulki żonkili, będących symbolem nadziei. Po powrocie do szkoły zostały one zasadzone w ogródku szkolnym. 

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA

           

           

           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015.

                     Tegoroczna inauguracja roku szkolnego 2014/15 rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym. W obecności pocztów sztandarowych szkoły podstawowej i gimnazjum liturgię sprawował i słowo do uczniów wygłosił ks. Jacek Moskal. Po mszy św. przeszliśmy do szkoły, gdzie w klasach spotkaliśmy się z wychowawcami. Następnie uczniowie klas pierwszych, delegacje starszych klas, nauczyciele i rodzice spotkali się w dużej sali gimnastycznej. Powitała wszystkich pani dyrektor ZSP Agata Rak, w krótkim przemówieniu zaznaczając tegoroczne szkolne innowacje. Głównym punktem programu było ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych, które przebiegło pod kierunkiem przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego SP Kuby Poniewierskiego, a  pani dyrektor tradycyjnie już pasowała  wszystkich „pierwszaków” na uczniów szkoły podstawowej. Na zakończenie pani dyrektor życzyła wszystkim wielu sukcesów  oraz uroczyście ogłosiła rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15 (co – miło zaznaczyć – uczniowie powitali oklaskami).

            

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
      • zspbestwina@bestwina.pl, przedszkole.bestwina@bestwina.pl
      • Szkoła: 32 215 71 21 Przedszkole: 32 215 75 48
      • ul. Szkolna 11 43-512 Bestwina Poland
      • mgr Angelika Gościk
      • Katarzyna Kupper mgr Lilla Czernek
      • Lider dostępności: mgr Maryla Taranowska kontakt taranowskamaryla@gmail.com lub przez mobi-dziennik
    • Logowanie