• Sprawozdanie z realizacji  innowacji pedagogicznej

„BLOGU - ZDOLNE BESTIE”

w roku szkolnym 2020/2021

Blog „Zdolne Bestie” powstał  w czasie wprowadzenia nauki zdalnej, z myślą prezentacji prac uczniów w przestrzeni publicznej. Adresowany jest do wszystkich, którym bliska jest plastyczna idea tworzenia. Podjęte działanie ma zmienić styl edukacji plastycznej w szkole, porzucić stereotypowe schematy i szablony na rzecz artystycznej przygody.

Celem blogu jest wspieranie całościowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez kreatywne działania plastyczne.

Prezentowane działania:

• prace plastyczne uczniów klas 4-7
          • prace innowacji „Manufaktura dobrych pomysłów”
          • prace innowacji „Złap dystans do sztuki
          • działania artystyczne VI edycji „Moje Inspiracje”

Z liczby wyświetleń wynika, że blog spotkał się  z pozytywnym odbiorem i potrzebą kontynuacji.

Opracowanie: Magdalena Sierant - nauczyciel plastyki realizujący innowację.

Innowacja pedagogiczna

„BLOG  - ZDOLNE BESTIE”

1. Nazwa innowacji:

„ BLOG - ZDOLNE BESTIE”

2. Autor i realizator innowacji

mgr Magdalena Sierant - nauczyciel plastyki

3.Adresat i realizacja

Blog adresowany jest do wszystkich zainteresowanych, wrażliwych na piękno i twórcze działanie - uczniów, nauczycieli, rodziców.

4.Data rozpoczęcia i przewidywany czas trwania innowacyjnego blogu działań plastycznych

Rozpoczęcie marzec 2020r. kontynuacja w następnych latach .

5.Cele innowacji

Cel główny - Wspieranie całościowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez kreatywne
                                  działania plastyczne

Cele szczegółowe

• Posługiwanie się niekonwencjonalnymi materiałami jako środkami wyrazu plastycznego
          • Poznawanie sztuki poprzez innowacyjne środki wyrazu
          • Wyrabianie nawyku czynnego udziału w życiu kulturalnym
          • Rozwijanie predyspozycji - samodzielności, umiejętności planowania
            i dokonywania właściwych wyborów
          • Wdrażanie do wytrwałości i konsekwencji w działaniu
          • Poznawanie i wyrażanie siebie w formie ekspresji plastycznej
          • Pobudzanie do kreatywnych działań i twórczego myślenia
          • Promowanie prac młodych artystów przez prezentacje na stronie internetowej
            szkoły i blogu „Zdolne Bestie”
          • Wzrost jakości pracy szkoły w zakresie organizowania czasu wolnego uczniów

6. Opis innowacji

Wprowadzenie blogu było podyktowane sytuacją pandemii. Powstał spontanicznie z myślą
          o prezentacji prac uczniów w przestrzeni publicznej. Blog plastyczny nie jest blogiem tylko do oglądania jest przede wszystkim blogiem działania twórczego. Adresowany jest do wszystkich ,którym bliska jest plastyczna idea tworzenia. Przez takie działanie chcę zmienić też styl edukacji plastycznej w szkole, porzucić stereotypowe  schematy i szablony na rzecz artystycznej przygody. Blog rozbudowany zostanie o  nowoczesne , atrakcyjne scenariusze projektów i prac plastycznych pobudzających wyobraźnię. Prezentowane będą atrakcyjne, niekonwencjonalne, nowoczesne techniki plastyczne. Wykorzystane zostaną „zwyczajne” tanie materiały recyklingowe eliminujące plastik z zajęć plastycznych. Instrukcje zawarte na blogu adresowane będą każdego: nauczycieli , uczniów i innych osób prowadzących zajęcia artystyczne.

Wszystkie działania plastyczne będą umieszczane na blogu na bieżąco

Przewidywane efekty - uczniowie:

• rozwiną ciekawość poznawczą
          • odkryją potencjał twórczy
          • będą otwarci na eksperymentowanie
          • zaspokoją potrzebę tworzenia i ekspresji
          • będą przygotowani do artystycznego wyrażania siebie
          • udoskonalą własną samodzielność i  wytrwałość
          • odkryją recykling i upcykling (nowa funkcja rzeczy, nowy obieg )
          • naucza się świadomie obserwować
          • nabędą umiejętność dzielenia się swoimi spostrzeżeniami

Ewaluacja

Ewaluacja blogu będzie odbywać się na bieżąco - poprzez prezentacje na stronie zdjęć
          oraz wymiany informacji ciekawych zajęć plastycznych.

Opracowanie                                                                                                     Zatwierdzono

Magdalena Sierant                                                                                          marzec 2020