• Sprawność Bohater Domu

Zachęcam młodsze dzieci, do zdobywania sprawności zuchowych.
          Cześć z Was na pewno pamięta, jak robiliśmy to w szkole podczas zajęć harcerskich. Tym razem proponuję sprawność BOHATERA DOMU.
          Jak wiadomo, wszyscy dużo czasu spędzamy w swoich domach, dlatego zadanie to nie będzie trudne.
          Codziennie przez 7 dni zakręć ruletką i zobacz jakie zadanie Cię czeka.
          Po powrocie do szkoły opowiecie co Wam najlepiej wychodziło i w co najchętniej się angażowaliście.

Razem wybierzemy najlepszych BOHATERÓW  DOMU :-)

(Naciśnij link,  lub skopiuj do przeglądarki, a połączysz się z ruletką )

Smart Zuchy - Szyfrowanie

Zapraszam dzieci wraz z rodzicami do zapoznania się prostymi szyframi. Jest to nie tylko świetna zabawa ale także ciekawy sposób ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagi. Myślę, ze część dzieci pamięta albo przypomni sobie nasze zabawy zuchowe z szyfrowaniem. Może sami nauczycie rodziców jak szyfrować proste słowa a potem całe zdania?

Życzę udanej zabawy.

Alfabet Morsa

Jeden z najpopularniejszych niegdyś systemów przesyłania informacji na odległość. Kreska jest trzy razy dłuższa od kropki. Można nadawać również za pomocą ramion (obydwie ręce do góry to kropka, ręce na bok to kreska). Zapis alfabetu podajemy z ciekawym harcerskim pomysłem pozwalającym łatwo się go nauczyć: sylaba z „o” to kreska, bez „o” to kropka.

więcej: smart_zuchy_szyfry.doc

Smart zuchy - innowacja w świetlicy.

W miesiącu październiku, rozpoczęliśmy kontynuację zajęć świetlicowych, prowadzonych metodyką zuchową. Program zbiórek skierowany jest do uczniów z klas 1-3, uczęszczających do świetlicy.  Metodyka zuchowa, to system zabawy i  pracy, dostosowany do dzieci w młodszym wieku szkolnym. Celem innowacji jest wpieranie wszechstronnego rozwoju uczniów, kształtowanie ich charakteru przez stawianie wyzwań oraz urozmaicenie sposobów spędzania wolnego czasu po lekcjach.

Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały, czym jest obrzędowość gromady zuchowej, jakie sprawności będą zdobywać podczas zbiórek oraz nauczyły się nowych zabaw i pląsów. Na koniec zajęć "wypełniały" kubek wodą, oceniając swoje zaangażowanie oraz chęć dalszej współpracy. Na szczęście kubeczki były wypełnione po brzegi :-)

Smart  zuchy

- zdobywanie sprawności zespołowej Shrek

Shrek jest sprawnością bajkową, lecz opiera się na baśni niecodziennej i współczesnej. Zadaniem prowadzącego, jest więc odkrycie wraz z zuchami głębszych wartości, ukrytych w pełnym śmiechu i dobrej zabawy filmie.

Przeżywając wraz ze Shrekiem wesołe przygody, zuchy mogą nauczyć się szacunku i tolerancji dla innych. Dlatego każdy zuch zdobywający sprawność powinien wiedzieć, że „Ogry są jak cebula” – mają warstwy, pod którymi kryje się ich prawdziwa, łagodna natura. Należy więc zwrócić uwagę zuchów na to, by nie oceniały nikogo za to jak wygląda a najpierw spróbowały go poznać. Nikogo nie można oceniać po pozorach. Warto również zwrócić uwagę zuchów na ogromne znaczenie przyjaźni między Osłem a Shrekiem. Oczywiście również inne postaci z bajki dają często pozytywny przykład, który można stawiać zuchom za wzór (łagodna smoczyca, zaradna Fiona, Osioł pokonujący strach na moście i negocjujący ze smokiem, czy lojalny Kot w butach).

Katarzyna Jonkisz