• Być jak Ignacy

• Program edukacyjny.

Być jak Ignacy - Odkryj tajemnice nauki!

Program edukacyjny “Być jak Ignacy” organizowany jest przez Fundację PGNiG

im. Ignacego Łukasiewicza, pod patronatem MEN.

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Wierzymy, że nauka może zmienić świat a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać naszego patrona Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas I-VI). To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

Uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielami już po raz drugi dołączyli do IV edycji programu “Być jak Ignacy”  i założyli szkolne koło naukowe. Kolejno poznawali wybitnych polskich naukowców i wynalazców.

W czwartej edycji programu będziemy odkrywać tajemnice nauki, cofając się do czasów wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Pierwszą bohaterką jest Stanisława Adamowiczowa - lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Drugim naukowcem jest Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, jego metoda przyczyniła się do powstania mikroprocesorów. Trzecia postać to Mieczysław Bekker - twórca łazika księżycowego wykorzystywanego w misjach Apollo 15, 16 i 17. Czwarty naukowiec to Józef Hofmann, wybitny pianista, kompozytor i wynalazca, autor ponad 70 wynalazków! Każdemu z naukowców poświęcamy jeden blok tematyczny. Na każdy z nich składają się cztery scenariusze lekcji dostosowane do dwóch grup wiekowych dla klas I-III oraz IV-VI. Ponadto  ciekawe filmy edukacyjne na temat bohaterów

Poznajcie pierwszą naukowiec 4 edycji programu Być jak Ignacy! To Stanisława Adamowiczowa - lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Ukończyła Wyższe Kursy Nauk Przyrodniczych oraz 4 lata medycyny, a także kurs statystyki demograficznej i lekarskiej. Zajmowała się zagadnieniami regulacji urodzeń, regulacji płodności, statystyką i demografią międzynarodowymi zagadnieniami zdrowia publicznego oraz epidemiologią chorób zakaźnych i społecznych. Odpowiedzialna za wydawanie Przeglądu Epidemiologicznego od pierwszej jego publikacji w 1920 roku. W 1963 roku otrzymała habilitację. Należała do Światowej Federacji Kobiet z Wyższym Wykształceniem i była przewodniczącą tej organizacji w latach 1939 do 1945.

Drugim naukowcem IV edycji Być jak Ignacy jest Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, służącej obecnie do otrzymywania monokryształów, które są podstawą do produkcji mikroprocesorów. Wynalazca stworzył także stop bezłożyskowy (metal B), który doprowadził do rewolucji w kolejnictwie. Mimo braku matury jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. Jeden z najwybitniejszych polskich wynalazców.

Trzeci naukowiec to Mieczysław Bekker. Zajmował się m.in. nowoczesną teorią ruchu pojazdów terenowych. Autor licznych publikacji naukowych, trzykrotnie nagrodzony tytułem Honoris Causa. Przewodniczył zespołowi opracowującemu dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po księżycu. Polski uczony był twórcą rozwiązań technicznych zapewniających pojazdowi poruszanie się po powierzchni. Jego łazik księżycowy Lunar Roving Vehicle (LRV) uczestniczył w misjach Apollo 15, 16 i 17.

Czwartym naukowcem jest Józef Hofmann (1876 – 1926). Był jednym z najwybitniejszych światowych pianistów. Już w wieku 8 lat zaczął występować, a mając 10 lat, wyjechał do USA, gdzie zagrał ponad 50 koncertów w ciągu dziesięciu tygodni. Był również wynalazcą, opatentował ponad 70 urządzeń. Jednym z jego najbardziej znanych wynalazków są wycieraczki i resory samochodowe. Stworzył również urządzenie mierzące siłę nacisku palców pianisty oraz stołek o regulowanej wysokości, zapewniający pianiście komfortowe warunki podczas gry. Niewiele osób wie, że to właśnie Józef Hofmann wynalazł… motorówkę.

Regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie organizatora.

W projekcie brali udział nauczyciele:  koordynator projektu – Maria Drewniak,  realizacja zajęć:  Iwona Jarczyk, Magdalena Jasińska, Maryla Taranowska, Monika Ptaszek – Płachta, w ostatnim etapie – Jakub Żemła.