•  

          Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

          w Przedszkolu Publicznym w Bestwinie

          PP_procedura_bezpieczenstwa_w_okresie_pandemii_koronawirusa_SARS_2021-22.docx

          §1.

          Ogólne zasady organizacji pracy

          1. Przedszkole Publiczne w Bestwinie funkcjonuje z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada (V aktualizacja) dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567 i 1337). Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.

          2. Niniejsza procedura w okresie pandemii COVID-19 dotyczy wszystkich pracowników oraz rodziców i dzieci uczęszczających do przedszkola oraz określa zasady bezpiecznego funkcjonowania pracowników, rodziców i dzieci uczęszczających do przedszkola.

          3.      Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy oraz za pośrednictwem platformy TEAMS.

          4.      Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

          5.      Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/ z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci
          i rodziców wynoszący min. 1,5 m.

          6.      Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej przedszkola, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica
          z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

          7.      W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/ opiekun prawny za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki
          z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk) tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny
          w przedszkolu do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.

          8.      Do przedszkola może uczęszczać tylko dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

          9.      Dzieci przyprowadzane są i odbierane przez osoby zdrowe.

          10.  Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

          11.  Przedszkole jest wyposażone w termometr bezdotykowy.

          12.  Grupa dzieci przebywa wraz z nauczycielem w wyznaczonej i stałej sali, do danej grupy przyporządkowani są stali nauczyciele;

          1. Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.

          14.  Każda grupa dzieci ma inne godziny wyjścia na plac zabaw;

          15.  W przedszkolu zostało zabezpieczone pomieszczenie – izolatorium, pokój nr 9 na 1. piętrze, wyposażone w 1 fartuch ochronny, 2 maski medyczne, co najmniej 10 par rękawiczek jednorazowych.

          16.  W przypadku zagrożenia epidemicznego występującego na terenie powiatu bielskiego, Gminy Bestwina lub obwodu, na którym znajduje się przedszkole dyrektor, po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologiczną w Bielsku- Białej i w porozumieniu z organem nadzorującym i po uzyskaniu zgody organu prowadzącego, może podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć – kształceniu zdalnym lub mieszanym.

           

          § 2

          Organizacja pracy przedszkola

          1.    Przedszkole organizuje zajęcia wychowawczo – dydaktyczne i opiekuńcze dla dzieci, których rodzice zapisali do przedszkola. Godziny pracy przedszkola wynikają z informacji zebranych od rodziców, od 6.30 – 17.00

          2.    Grupy przebywają w wyznaczonych i stałych salach, pod opieką tych samych opiekunów. W grupie może przebywać maksymalnie do 25 dzieci z zachowaniem zasad Głównego Inspektora Sanitarnego.

          3.    W godzinach porannych i popołudniowych dzieci przebywają / czekają na swoją grupę
          z zachowaniem dystansu społecznego w czterech salach w następującym porządku:

           6.30 – 7.30 - sala nr 27

          7.00 – 7.30 – sala nr 2

          7.00 – 7.30 – sala nr 44

          15.30 – 16.00 - sala nr 1

          15.30 – 16.30 – sala nr 27

          15.30 – 17.00 – sala nr 28

                6:30-17:00 – budynek szkoły

           

          4.    Obowiązkiem rodzica/opiekuna jest podanie konkretnej godz. przyprowadzenia
          i odebrania dziecka.

          5.    Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej przedszkola, czyli do szatni z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem, dziećmi lub w odstępie 1,5 m od kolejnego rodzica z dzieckiem.

          6.    W przypadku zgromadzenia się kilkorga dzieci – rodzic czeka z dzieckiem przed budynkiem przedszkola z zachowaniem zasad określonych przez MZ i GIS w odstępach co najmniej 1,5 m z użyciem maseczki lub innej formy zakrywania ust i nosa.

          7.    Po wejściu do przedszkola rodzic dezynfekuje ręce i udaje się do szatni. Następnie odprowadza dziecko pod drzwi danej sali z zachowaniem dystansu społecznego min 1,5 m

          8.    Przed rozpoczęciem zabawy dziecko powinno umyć ręce.

          9.    W przedszkolu dzieci i nauczyciele nie muszą mieć maseczek ochronnych (obowiązuje dystans 1,5m).

          10.    Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć zabawki, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Zabawki oraz przybory wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić i dezynfekować.

          11.    Przedszkole nie organizuje wyjść poza jego teren.

          12.    W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, dzieci mogą przebywać na placu zabaw. Dzieci, pod nadzorem nauczycieli mogą korzystać z placu zabaw wokół przedszkola, po wcześniejszej dezynfekcji tych urządzeń, które nie będą odizolowane – otaśmowane.  Jednorazowo na placu zabaw może przybywać jedna grupa. Grupy nie mogą się ze sobą spotykać.

          13.    W grupie dzieci 3 letnich organizowany jest odpoczynek na leżakach. Dzieci odpoczywają po obiedzie. Każde dziecko ma swój leżak, swoją pościel. Każdy leżak jest codziennie dezynfekowany (nóżki, część plastikowa). Każdy leżak przykrywany jest folią, która jest codziennie dezynfekowana.

          14.    Z dziećmi i opiekunami grup nie może kontaktować się personel kuchenny.

          15.    Podczas zabawy należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy dziećmi.

          16.    Dzieci opuszczają przedszkole pod opieką rodzica, opiekuna po umyciu lub zdezynfekowaniu rąk.

           

          § 3

           

          Obowiązki pracowników

          1.    Każdy pracownik ma obowiązek zapoznania się z niniejszą procedurą oraz jest zobowiązany do jej stosowania.

          2.    Każdy pracownik przedszkola przychodzi do pracy zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji, a w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem COVID-19 lub innej choroby zakaźnej z objawami grypopodobnymi (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora oraz korzysta z porady lekarza i stosuje się do jego zaleceń. W razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

           

          3.    Do przedszkola pracownicy wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne.

          4.    Pracownicy bezwzględnie przy każdym wejściu do placówki i w trakcie pracy odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.

          5.    Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce. Zachowują dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5m.

          6.    Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
          z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.

          7.    Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.

          8.    Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.

          9.    Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
          o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.

           

          10.              Do obowiązków nauczyciela opiekującego się dziećmi należy w szczególności:

          1)    wyjaśnianie dzieciom, jakie nowe zasady obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone;

          2)    wyjaśnienie i zademonstrowanie techniki właściwego mycia rąk;

          3)    zwracanie uwagi, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na podwórku szkolnym;

          4)    unikanie organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy wspólnej zabawie na podwórku szkolnym;

          5)    ustalać godziny wyjścia na plac zabaw;

          6)    kontaktowanie się z rodzicami telefonicznie lub za pośrednictwem e-dziennika;

          7)    zwracanie uwagi, by dzieci nie wymieniały się zabawkami;

          8)    częste wietrzenie sal, co najmniej raz na godzinę w których odbywają się zajęcia.

           

          11.  Pracownicy obsługi pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu i do ich obowiązków należy w szczególności:

          1)    usuwanie z sal przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany, itp.

          2)    wykonywanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych;

          3)    dezynfekowanie powierzchni dotykowych tj. poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty i powierzchnie płaskie, w tym blaty stolików, oparcia i siedziska krzeseł, leżaków;

          4)    dezynfekowanie toalet po każdorazowym użyciu;

          5)    dezynfekowanie regularne sprzętu na placach zabaw;

          6)    dokonywanie pomiaru temperatury dzieciom jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych (za zgodą rodziców/prawnych opiekunów);

          7)    odizolowanie dziecka do właściwego pomieszczenia w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19. Izolatorium piętro, pokój nr 9.

          8)    dezynfekowanie stolików, krzeseł po każdym posiłku.

          9)    Wypełnianie kart dotyczących monitoringu prac porządkowych ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

          10)  sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,

          11)  napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,

          12)  wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
          i dezynfekcja,

          13)  dopilnowanie, aby w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych były plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.

          14)  Wietrzenie korytarzy i pomieszczeń.

          15)  Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl

           

          12.  Do obowiązków pracowników kuchni należy w szczególności:

          1)                  Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.

          2)    rygorystyczne przestrzeganie warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia;

          3)    utrzymywanie odległości dwóch 1,5 m pomiędzy stanowiskami pracy;

          4)    stosowanie środków higieny osobistej w postaci fartuchów oraz rękawiczek;

          5)    szczególnie staranna dezynfekcja stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców;

          6)    gruntowne dezynfekowanie powierzchni, sprzętów i pomieszczeń zaplecza kuchennego po zakończonej pracy;

          7)    dochowanie dbałości o higieniczny odbiór towaru od dostawców i zwracanie uwagi, by dostawca nie wchodził na teren stołówki.

          8)    Intendent przedszkola prowadzi monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania  posiłków, klawiatury, włączników.

          9)    Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach:

          https://www.gov.pl/web/gis   lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa

           

          § 4

          Obowiązki rodziców

          1.    Do obowiązków rodziców należy w szczególności:

          1)    zapoznanie się z niniejszą procedurą przed decyzją o przyprowadzeniu dziecka do przedszkola;

          2)    przekazywanie telefonicznie lub poprzez e-dziennik informacji o stanie zdrowia dziecka, które są istotne przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola;

          3)    nieprzyprowadzanie dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub
          w izolacji;

          4)    dzieci do przedszkola przyprowadzane są i odbierane przez osoby zdrowe;

          5)    zapewnienie dziecku indywidualnej osłony ust i nosa w drodze do i z przedszkola;

          6)    rodzice i dzieci zawsze przed wejściem do przedszkola dezynfekują ręce;

          7)    przyprowadzenie do przedszkola tylko zdrowego dziecka – bez jakichkolwiek objawów chorobowych;

          8)    zmierzenie dziecku i sobie temperatury przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola, a jeśli temperatura ciała wynosi powyżej 37 ºC, pozostanie w domu.

          9)    regularnie przypominanie dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa
          i ust;

          10)    zabronienie dzieciom przynoszenia do przedszkola zabawek, kocyków, przytulanek, itp; Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
          w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.

          11)    zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania;

          12)    podanie minimum dwóch możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w nagłych sytuacjach oraz natychmiastowe informowanie
          o zmianie numeru telefonu kontaktowego;

          13)    niezwłoczne odbieranie telefonów z przedszkola i natychmiastowe przybycie do przedszkola, jeżeli zaistnieje taka konieczność;

          14)    rodzic może wejść do przedszkola, do części wspólnej – szatnie, z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem/ dziećmi, lub z   zachowaniem dystansu społecznego wynoszącego minimum 1,5 m w odniesieniu do pracowników przedszkola, innych rodziców i dzieci;

          15)    przebywanie na terenie przedszkola tylko w części wspólnej – szatnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

           

          § 5

          Zasady bezpiecznego przyjęcia cateringu i spożywania posiłku

           

          1.     Posiłki przygotowywane są w Bestwince i dostarczane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

          2.     Pracownik w czasie dostawy zabezpieczony jest przez firmę w środki ochrony osobistej: fartuch, rękawiczki jednorazowe, maseczkę lub przyłbicę.

          3.     Po przyjeździe do przedszkola:

          a)      kierowca będący w rękawiczkach jednorazowych dezynfekuje ręce preparatem zamieszczonym w przedsionku przedszkola i stawia pojemnik,

          b)      pracownik obsługi zabezpieczony w rękawiczki jednorazowe i maseczkę lub przyłbicę dezynfekuje preparatem dezynfekcyjnym pokrywę wierzchnią pojemnika do transportu,

          4.     Wykorzystane pojemniki zwracane są firmie cateringowej tego samego dnia wraz z resztkami.

          5.     Pracownik obsługi może nie przyjąć dostarczanego posiłku w razie jakichkolwiek wątpliwości lub braku zachowania zasad bezpieczeństwa ze strony cateringu.

          6.     Pracownicy kuchni nie mają kontaktu z dziećmi, posiłki są rozdawane przez pracowników obsługi (woźne oddziałowe)

          7.     Stoliki i krzesła po każdym posiłku są myte przez pracownika obsługi za pomocą ciepłej wody ze środkiem myjącym dopuszczonym do użytku w szkole, a następnie po wyschnięciu zdezynfekowane.

          8.     Naczynia i sztućce zmywane są w zmywarce i wyparzane.

          9.     Dzieci spożywają posiłki w stałych grupach, w salach lub stołówce z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

          10.  Procedura może ulec zmianie w każdym czasie ze względu na dynamiczną sytuację w kraju oraz wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

           

           

          § 6

          Higiena i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni oraz innych przedmiotów

          1.    Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie z podwórka
          i po skorzystaniu z toalety.

          2.    Pracownicy obsługi wykonują swoje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych tj.: poręcze, klamki, powierzchnie płaskie, w tym blaty stolików, oparcia krzesełek i siedziska, włączniki. Powierzchnie te powinny być dezynfekowane po każdych zakończonych zajęciach odbywających się w danej sali. Dezynfekują również leżaki, oraz folie, które przykrywają każdy leżak.

          3.    Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji oraz czasu niezbędnego do skutecznego wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. Pracownicy podczas dezynfekcji mają ubrane rękawiczki, zakryte usta i nos.

          4.    Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy obsługi powinni być zaopatrzeni
          w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta
          i nos, a także fartuchy z długim rękawem do użycia go w razie konieczności.

          5.    Wszystkie zabawki dopuszczone do użytku dzieci należy czyścić w dwóch etapach:

          1)   w etapie pierwszym każdą zabawkę należy dokładnie wyczyścić, powierzchnię zabawki przemyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła, zwracając uwagę na trudno dostępne miejsca;

          2)   w etapie drugim zabawki dezynfekuje się zarejestrowanym środkiem nietoksycznym dla dzieci – co najmniej raz dziennie.

          § 7

          Zasady postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia

          1.    W przypadku gdy u dziecka, stwierdzono w trakcie pobytu w przedszkolu objawy charakteryzujące się dusznością, kaszlem, gorączką:

          1)   pracownik obsługi bezzwłocznie zabezpiecza się w maseczkę oraz rękawiczki
          i odizolowuje dziecko do innego pomieszczenia wskazanego przez dyrektora, izolatorium, piętro pokój nr 9, pozostając z dzieckiem i starając się utrzymać minimum 2 m odległości.

          2)   nauczyciel telefonicznie zawiadamia o zaistniałej sytuacji dyrektora oraz rodziców;

          3)   dyrektor lub wyznaczona osoba zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku- Białej (nr tel. 504 022 816; 33 4992944) oraz organ prowadzący (32 215 77 00), a w razie złego stanu dziecka dzwoni na numer 999 lub 112 i stosuje się do instrukcji tych służb;

          2.    Pracownik, u którego stwierdzono w trakcie pobytu w przedszkolu objawy charakteryzujące się dusznością, kaszlem, gorączką:

          1)   zgłasza fakt dyrektorowi, bezpośredniemu przełożonemu lub innemu pracownikowi przedszkola;

          2)   bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia wskazanego przez dyrektora;

          3)   obszar, w którym znajdował się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji;

          4)   dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona decyduje o dalszym postępowaniu, w tym o zawiadomieniu stacji sanitarno-epidemiologicznej lub dzwoni na numer 999 lub 112
          i stosuje się do instrukcji tych służb.

          3.    Dyrektor sporządza listę osób, które miały styczność z podejrzaną o zakażenie osobą
          i zobowiązuje pracowników do stosowania się do zaleceń Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz służb medycznych.

          4.    Dyrektor podejmuje działania, które doprowadzą do zorganizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo, w tym konkretnym przypadku polegające na:

          1)   dezynfekcji stanowiska pracy lub miejsca przebywania osoby podejrzanej o zakażenie;

          2)   wydaniu polecenia pracy zdalnej tym pracownikom, którzy mogą wykonywać pracę
          w takiej formie do czasu wydania decyzji w sprawie kwarantanny przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną;

          3)   wydaniu polecenia pracownikom wykorzystania zaległego urlopu.

           

          § 8

           

          Kontakt z osobami trzecimi

          1.      Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.

          2.      W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą cateringu bądź kurierem, pracownik powinien pamiętać o konieczności zachowania,
          w miarę możliwości, odległości co najmniej 1,5 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi.

          3.      Przebywanie osób spoza przedszkola w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze (przedsionek-wejście główne) i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust
          i nosa).

          4.      Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.

          5.      W przypadku odbioru posiłków należy upewnić się, że pojemniki transportowe były w dobrym stanie i nieuszkodzone.

           

          § 9

          Postępowanie w przypadku podejrzenia / potwierdzenia zakażenia
          SAES-CoV-2 u ucznia lub pracownika na terenie placówki

          Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Należy wówczas ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i  zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie

          https://www.gov.pl/web/koronawirus/oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

          Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 14 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.

           

          § 10

          Postanowienia końcowe

          1.      Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.

          2.      Procedura może być modyfikowana.

          3.      Pracownicy przedszkola zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.

          4.      Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę oraz zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1

          5.      Jeżeli u ucznia wystąpią niepokojące objawy i zostanie mu zmierzona temperatura, odnotowuje się to w rejestrze pomiaru temperatury – załącznik nr 2

          6.      O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.

          7.      Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.

           

           

          Załącznik nr 1

          Oświadczenie rodziców

           

          Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6  Ustawy   z   dnia   14   grudnia   2016   r.   Prawo   oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
          o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego

          przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1)

           

          Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):

          o   Zapoznałam/łem się z treścią Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązującej na terenie Przedszkola Publicznego w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Bestwinie.

          o   Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązującej procedury bezpieczeństwa
          i zasad związanych z reżimem sanitarnym a przede wszystkim: przyprowadzanie/ puszczenia do przedszkola tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, (bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała) oraz natychmiastowego odebrania dziecka
          z placówki (max.30 min) w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych
          w czasie pobytu w placówce.

          o   Przyjmuję do wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby
          u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki
          i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych.

          o   Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych w trakcie pobytu
          w szkole.

          o   Zobowiązuję się do poinformowania szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 w moim najbliższym otoczeniu.

          o   Moje dziecko nie miało kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą na  COVID-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby.

          o   Moje dziecko nie jest/jest (proszę zaznaczyć) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.

           

           

          ………………………………………………………………………………..…………….

          (czytelny podpis matki/ojca)

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik nr 2

           

          Lp.

          Nazwisko i imię ucznia

          Data pomiaru

          Wynik pomiaru temperatury

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BESTWINIE
      • zspbestwina@bestwina.pl, przedszkole.bestwina@bestwina.pl
      • Szkoła: 32 215 71 21 Przedszkole: 32 215 75 48
      • ul. Szkolna 11 43-512 Bestwina Poland
      • mgr Angelika Gościk
      • Katarzyna Kupper mgr Lilla Czernek
      • Lider dostępności: mgr Maryla Taranowska kontakt taranowskamaryla@gmail.com lub przez mobi-dziennik
    • Logowanie